wmaraci reklam

Local CDN kurmak?

5 Mesajlar 645 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum;
Hiç bir cnd firmasına bağlı olmadan cdn.siteismi.com şeklinde bir cdn kurabilir miyiz? Bu soru önceki yıllarda da çok sorulmuştu genelde faydası yok boşver, ne işe yarayacak şeklinde geçiştirilmiş cevaplar. Şöyle bir şey var sitenin kaynak dosyaları tek bir yerden çağırılırsa ufak da olsa fark oluşacağını düşünüyorum. Pagespeed de bile "Kritik yol geçilmesi" diye bir şey var.

Yani sitede çağırılan bütün css, js, font ve resimler tek bir dosyadan çağırılırsa çok daha temiz ve hızlı bir yüklenmeye yarayacaktır. Cdn hizmetleri kadar hızlı olmasa da bir fark oluşturur diye düşünüyorum. Litespeed cache ile nasıl yaparım bunu

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Klasik bir cevap olacak ama Litespeed Cache kullanılıyor ise cdn ihtiyacı olmaz zaten. Önemli olan Litespeed Web Server sunucuda barınıyor olmasıdır.

Aslında konu açılmış iken Litespeed Web Server da bulunmayan sunucular için bir bilgi eklemek isterim; https://quic.cloud/ buradan üye olarak Litespeed Cache özelliklerinden minimum olarak yararlanabilirsiniz. Bir çeşit cdn mantığıdır ve Litespeed firmasına bağlıdır.

Gelelim esas soruya; bahsettiğiniz mantık aslında ''Use Cookie-Free Domains'' olarak geçiyor. Bu şekilde bir düzenleme yaptığınızda pek olumlu yönde etkileyen bir durum yaşanmıyor maalesef. Zaten bu Gtmetrix analiz sitesinde ''LOW'' olarak geçer. Yani çok önemli değildir.

Gerçekten bir cdn olsun istiyorsanız farklı lokasyonlarda mevcut olan bulut sunucular vasıtası ile dosyaların gösterimini sağlayan bir cdn firması ile çalışmak zorundasınız.

Aslında free veren yerler de var. Mesela bir tanesi Hostry ancak 10 GB trafik veriyor, üzeri ücretlidir.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
yilmaz70 teşekkürler hocam inceleyeceğim. Benim hedeflediğim yer sadece Türkiye. Bir çok firmanın Türkiye'de sunucusu yok. Ücretli bir seçenek düşünmüyorum uzun vadede. Sitem veridyende, fazlasıyla optimizasyon yapmama rağmen ara ara 30 sn 70 sn lere çıkıyor yüklenme süresi. Siteyle ilgili değil tamamen hostingle ilgili bir durum yavaşlık.

Optimizsayon konusunda takıntılıyım hocam. Bir çok kişinin gözden kaçırdığı şeyleri bile optimize ediyorum (tabi analytic ve adsense mahvediyor optimizasyonu) alt klasörlere girmek de büyük bir etken aslında. Alt klasörlerden çağırılan her dosya ekstra zaman harcamaya neden oluyor. Ben bunu da ortadan kaldırmak istiyorum. Tek tek kodlara girip çağırılan dosyaların yerlerini değiştirmek yerine. Litespeed cache cdn ayarlarından yapabilir miyim tek tıkla diye düşündüm. Ayarlama yaptım ama siteye girince css js ler gelmedi sadece html yüklendi. API girmeden olmuyor mu onu merak ettim.

Local cdn'den kastım bütün kaynakları tek tıkla bir klasörde tutup oradan hızlıca çağırmak. Daha önce cloudflare denemistim ama turkiye hedeflenince bir esprisi kalmıyordu. Bir kaç yıl önce buradan da sormuştum yurtdışı hedeflenmiyorsa hiç lüzum yok demişlerdi. (Tabi ondan sonra İstanbul sunucu açıldı şuan nasıl bilmiyorum) ücretsiz ve Türkiye lokasyon bir hizmet bulamadım. Şuan ücretli kullanacak durumum ve gereksinim yok aslında trafiklerim düşük site yeni sayılır

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Bir ara site adresini pm den yollayın bir bakalım. Belki gözden kaçan bir şey vardır.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
yilmaz70 ilgi alakanız için teşekkürler hocam pm attım inşallah.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al