wmaraci reklam

Sizce haber yazılımı mı, Wordpress teması mı?

18 Mesajlar 1.911 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

wpuzman wpuzman WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 2773
  • Beğeniler 293 / 949
  • Ticaret 33, (%100)
UNKEF
Neden cpu olsun? Yük arttıkça sunucu kapasitesi artırılır. Düzgün kodlanmayan her sistemde cpu sorunu olabilir. Wordpress i geliştiren binlerce kişi var. Cpu ve güvenlik açısından şuan çok iyi durumda. Ama siz binlerce sitenin barındırıldığı paylaşımlı hostingde onlarca eklenti kurarsanız tabiki cpu olur. Buna rağmen cache eklentileriyle iş görme potansiyeline sahip.

WordPress sorunludur, cpu kasar vs demek çok iddialı bir cümle. Binlerce kişi geliştirilmesine katlı sağlarken, Sözcü gibi birçok popüler site Wordpress kullanırken...
mimarcan sworks Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)

wpuzman adlı üyeden alıntı

UNKEF
Neden cpu olsun? Yük arttıkça sunucu kapasitesi artırılır. Düzgün kodlanmayan her sistemde cpu sorunu olabilir. Wordpress i geliştiren binlerce kişi var. Cpu ve güvenlik açısından şuan çok iyi durumda. Ama siz binlerce sitenin barındırıldığı paylaşımlı hostingde onlarca eklenti kurarsanız tabiki cpu olur. Buna rağmen cache eklentileriyle iş görme potansiyeline sahip.

WordPress sorunludur, cpu kasar vs demek çok iddialı bir cümle. Binlerce kişi geliştirilmesine katlı sağlarken, Sözcü gibi birçok popüler site Wordpress kullanırken...

Bazı siteler için uygun elbette ama ben bir projem için 3 farklı kişiyle çalıştım üçü de eline yüzüne bulaştırdı ve beni de bıktırdılar. Kullanıcı adınız wpuzman belki benden çok daha fazla şey biliyorsunuzdur wp konusunda çünkü benim uzmanlık alanım değil. Ancak ben istediğimi halen alamadım wp'den, ya da benim karşılaştıklarım hep sahte yazılımcılardı. Eğer iş alıyorsanız sizinle de konuşabiliriz özelden whatsapp iletirseniz.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

UNKEF adlı üyeden alıntı

Wordpress önerenler sadece wp yazmış. Neden wp?

İleride cpu sorunu, db sorunu vb. sorunlar olacağını bilmiyor musunuz yoksa benim bilmediğim gelişmeler mi oldu? En büyük sorun cpu, db ve eklenti kaynaklı ara ara çıkan sorunlar.

Proje eğer uzun vadeli olacaksa sürdürülebilirlik için WordPress. Özel yazılım kullanıldığı takdirde, ya tek seferlik yap kullan yazılımı olacak -ki bu durumda ne bir güncelleştirme alabilir ne de güncel teknolojilere ayak uydurabilir- ya da düzenli olarak çalışacağınız bir yazılımcı olması gerekiyor.

Örn. birkaç yıl önce özel yazılım yaptırdınız diyelim ve PHP 5.6 üzerine inşa edildi. Bugün PHP 7.4 kullanmak için tekrar yazılımcıya ulaşacaksınız. PHP 5.6 artık ne güvenliğe yönelik ne de geliştirmeye yönelik hiçbir güncelleştirme almıyor.

Geçtiğimiz yıl soru-cevap teması yaptırıp site açan bir müşterimin sitesini hızlandırıyordum. Temayı kodlayan kişi yaptığı soru cevap temasına sayfalandırma yapmamıştı. Yani sitede 5000 adet soru varsa hepsi anasayfada sıralanıyordu. Bende geliştirici ile iletişime geçerek, sitede hızlandırma çalışması yaptığımı fakat temanın eksik kodlandığını sayfalandırma eklemesini talep ettim.

Gelen cevap şaka gibiydi. "Ben temayı yapar yapmaz müşteriye gösterdim, o da temaya tamam dedi ve olay kapandı. Eğer sayfalandırma istiyorsanız xxx daha ödemeniz gerekiyor." Yaptığı işleme destek veren bir yer ile çalışmıyorsanız bunun yaşanması olağandır. :)

WordPress'in CPU sorunu artık yavaş yavaş tarih olmaya başlıyor. Gerçekten çok gelişmiş seviyede cache sistemleri var. Kullanıcı WP kullandığında sadece dikkat etmesi gereken bir kaç nokta olacak; iyi tema seçimi, temel seviyede WP güvenliği, bilindik ve güncelleme alan eklentilerin tercih edilmesi...

Sonrasında sınırsız özgürlük... SEO konusunda yeni bir özellik mi çıktı; SEO eklentinizi güncelleyin. PHP 7.5 mi çıktı; WP'yi güncelleyin geçin. Tema mı değiştireceksiniz; bir gününüzü almaz. Üyelik sistemi mi getireceksiniz siteye; dilediğiniz eklentiyi seçin beğenin... Günlerce yazsam bitiremem.

Kısacası, siteyi yeniliklere açık, güncel ve kullanıcı dostu yapmanın, projeyi ise sürdürebilir hale getirmenin en kestirme yolu WordPress'dir. İllaki siteye özgü şeyler olmalı derseniz, yine özel yazılım yaptırmaktansa özel WordPress teması yaptırmanızı öneririm. Çok daha karlı çıkarsınız ve sitenin geleceği de daha aydınlık olur.
UNKEF yilmaz70 Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
İyi yapılandırılmış bir sunucuda wp gayet verimli çalışır.

Sunucudan sonra önemli olan en hafif şekilde kodlanmış olan temayı bulmaktır. Özellikle mobil versiyona dikkat edildiğinde sıkıntısız bir şekilde kullanabilirsiniz. Buna orantılı olarak kullanılan eklentiler son derece önemli. Ve mutlaka ama mutlaka tema ve eklentilerin güncellemelerinin yapılması şart. Maalesef bir çok sitede onlarca güncelleme yapılmadığına denk geliyorum.

Yapılması gereken bir çok ince işlem var aslında. Bunlar yapılmadığı için hep sıkıntılı gibi görünen bir yazılım.

Sonra deniliyor ki çok sorunlu :)

sworks dediği gibi sözcü bile wp kullanıyor ve gayet başarılı. Üstelik seo anlamında iyi çalışma yapmışlar. Herkes bunu göze alamazdı, bu yüzden tebrik etmek gerek aslında. Paraları mı yok özel yazılım yaptırmaya :)

UNKEF katılmamak elde değil hizmet verenler konusunda maalesef. Bugüne kadar yüzlerce site inceledim, işini çok iyi yapıyor diye görünen kişiler maalesef son derece şişirme hizmet vermişlerdi. Kötüleyemedim de :) Çünkü iyi bilirim ki o kişilerin reklamı yapılmış olur. Hiç gerek yok.

Ama artık müşterinin bilinçli olması gerekiyor. Ne istediğini bilen müşteri sayısı da az maalesef. Müşteri ne istediğini bilirse ona göre de hizmet vereni seçmekte başarılı olur bence.

Mesela bir site sahibi hızlandırma için geliyor; sadece slide 10 MB :) Yahu diyorum bu böyle olmaz. Hayır hocam ben bunu istiyorum diyor. O zaman güle güle :) Akıl var mantık var, yazılımın teknik anlamda yükleri bellidir. Siz bir siteye 1 resim 1 Mb olarak yüklerseniz ve sadece o sayfada 10 adet resim olsa 10 MB yapar. Bu ciddi bir yüktür. Tabii ki sadece resim değil yüklerin toplamı ama anlatamıyorsun ki.

Bir sitenin mümkün mertebede kullanıcıya hitap etmesi yeterlidir. Slide mesela artık bir önemi kalmadı, hele ki mobil versiyonda asla önemli değil. Nedir bu ısrar :)

Şimdi isim vermek istemiyorum, bir site var ekonomi döviz üzerine. Hatta bu forumda üye olduğunu sanıyorum sahibinin. Çok güzel bir yazılım ile ince düşünerek yapmış ama kendisi yapmış :) Yani birine yaptırsa idi sürekli güncelleme vs peşinde koşardı eminim.

Bizim böyle bir imkanımız yoksa tabii ki wp kullanacağız :)

Ha, varsa bir babayiğit peşinde koşturmayacak adam gibi bir yazılım ile memnun edecek, o zaman neden olmasın. Ama bu bir hayal maalesef. Neler gördüm neler, bu yüzden siz siz olun hazır yazılım olan wp kullanın.
Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

teorem23 teorem23 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 45 / 89
  • Ticaret 4, (%100)
Çok teşekkür ederim hepinize ama neden kimse haber yazılımı önermiyor? Wordpressten lisanslı tema almıştım. Sürekli bir sıkıntı yaşadım. Artık kime güveneceğimizi şaşırdık.

BozkurtReis BozkurtReis Hello Bro Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Para Yer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 1007
  • Beğeniler 176 / 201
  • Ticaret 25, (%96)
Proje ciddi ve yatırım yapılacaksa Wordpressten kesinlikle uzak dur. Wp yazan arkadaşların sanırım basit blogları mevcut. CPU ve DB derdinden ölürsün
Remus

kişi bu mesajı beğendi.

Modern ve Gelişmiş İddaa Tahmin Uygulaması Satışta !!!!

Remus Remus NUMLOCK.COM.TR Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ögrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 768
  • Beğeniler 165 / 230
  • Ticaret 3, (%100)
https://www.tebilisim.com/haber-yazilimlari/

Bundan baskasini tanimam wordpress ile kullandigim sitede bir haber yakaladim 10k anlikta uctu bunlar 20k lari gordum sorun yok cok stabil

teorem23 teorem23 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 45 / 89
  • Ticaret 4, (%100)
Tebilişimin çok uçuk fiyatları var.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al