wmaraci reklam

WordPress 180 GB Site Taşıma

9 Mesajlar 1.093 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Bir müşterinin managed sunucusu çöktü bugün, acil yardım amacıyla kendi sunucuma taşıyacaktım. Site dosyalarını zip'leyip wget ile aktaracaktım ama site boyutu 180 GB olunca sunucuda yer kalmadı o yüzden o da olmadı. Managed sunucu olunca SSH yetkisi vermemişler, rsync yapma şansı da yoktu.

Neyseki yardıma Migrate Guru eklentisi yetişti. Aylık birkaç siteyi ücretsiz taşımanıza olanak tanıyor. Site taşıma konusunda işi düşen olursa gönül rahatlığıyla kullanabilir özellikle 200-300 GB büyüklüğündeki WordPress siteler için birebir. Tamamen ücretsiz! :)

Daha da iyisi süreli çöken sunucuda stabil olarak dosya taşımaya devam ediyor. Eklentiyi bizzat tavsiye ederim.

https://wordpress.org/plugins/migrate-guru/

Bu tür büyük boyutlu siteleri taşımaya yarayan tercih ettiğiniz STABİL eklentiler var mı? Eğer varsa not almak isterim bazen gerçekten eklentiye ihtiyaç oluyor.
kdrucr digitolye Yusuf18

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ogzhntr ogzhntr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik - Elektronik Tekniker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** E**
  • Mesajlar 1858
  • Beğeniler 89 / 532
  • Ticaret 2, (%100)
Bilgilendirici ve güzel paylaşım için teşekkür ederim.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

gerilink gerilink SEO Ajansı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 39 / 1
  • Meslek 1
  • Konum 1
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 250
  • Beğeniler 155 / 154
  • Ticaret 8, (%100)
Mutlaka bir gün lazım olur mesajım bulunsun. Elinize sağlık.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Profesyonel SEO Hizmetleri

crackoyun crackoyun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek bilişim
  • Konum Rize
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 6 / 15
  • Ticaret 4, (%100)
Teşekkürler bilgi için ilerde lazım olabilir.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

followlikes.net Sosyal Medya Hizmetleri
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Hocam ben genelde cpanelden yedekle diyerek yedekleme yerini diğer sunucumun ftp bilgilerini giriyorum, upload download derdine de girmiyorum fakat bu seçenekde önce kendi sunucumda zipliyor sonra transferi başlatıyor, sizde yeterli alan yok sanırım bu işlem için. Migrate guru'yu ben de kullanmıştım, sorunsuzdu.
aliemre123 sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
impjix Normalde en hızlısı zip oluşturup uzak sunucudan wget komutuyla çekmek oluyor saniyede 50 mb hızla çekiyor ortalama. Ama bazen öyle durumlar karşıma geliyor ki bu da onlardan birisiydi. Müşteri aylık 250 euro managed sunucuya adı altında para ödüyor ama müşteriye SSH bile vermiyorlar. Plesk panel vardı orada da admin yetkisi vermemişler sadece site ekleyip siliyor o kadar. Plesk'in dilini İspanyolca'dan İngilizce'ye bile çeviremedim, veya veritabanı çok büyüktü Plesk veya phpmyadmin üzerinden indirilmesi imkansızdı. Yani indirilir de sunucuya SSH ile bağlanıp MYSQL max_allowed_packet limitlerini falan oynamak gerekiyor, ee öyle bir şans da yok. Kısacası o derece kısıtlıydı imkanlar. Haliyle ikide bir müşteriye firmaya destek bileti oluştur da diyemeyince böyle kökten çözdüm.

Böyle ters durumlarla karşılaşabiliyorum; sunucuda yeteri kadar yer kalmıyor veya php.ini gibi gözden kaçarak taşınmaması gereken dosyalar gelebiliyor zip içerisinde. Haliyle o dosyalar da fark edene kadar kesintilere sebep oluyor. Ama Migrate guru bu tür şeyleri çok iyi ayarlıyor. Daha önce de kullanmıştım ama bu kadar faydalı olmamıştı hiç. :)

Diğer All in one migrate vs. eklentilerindense böyle bir eklentinin ücretsiz olması büyük mucize.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Bu arada an itibariyle taşıma işlemi bitti. 180 GB veriyi yaklaşık üç buçuk saatte eksiksiz taşıdı hem de SFTP protokolü üzerinden.

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Şimdi bu siteyi nasıl bir sunucuda barındıracaksınız? Ben a2 nin en üst wordpress hostunu kullanıyorum, çok da memnunum fakat dosya limiti 600.000 ve ben cache dosyaları falan derken 500bini aştım. Öneriniz olur mu? Benim sitem de 180 gb olmasa da ufak değil. 10gb dosyalar var, 1gb a yakın da sql var.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Mevcut aylık 250 euro gibi devasa gereksiz bir rakam ödediği sunucusu aslında 128 GB RAM'e sahip ama managed olsa bile düzgün bir şekilde optimize edilmediği için veritabanını kaldıramıyor. wp_postmeta tablosunda 20 milyon satır var. SSH/root yetkisi vermedikleri için girip ayarlama yapamıyoruz site durmadan saldırı varmış gibi 502 hata kodu döndürüyor.

Bunu 32 GB RAM olan eskisinden çok daha ufak bir sunucuya alıyorum. Optimizasyon + Nginx gücü ile beraber çok daha güçsüz bir sunucunu bunu kaldırabilir, en azından testlere göre öyle görünüyor. Gözlemleyeceğiz bakalım o süreçte de veritabanını olabildiğince optimize edeceğiz.

Sunucu olunca inode limitlerini vs. pek kontrol etmiyorum açıkcası. Ama 500,000 vermeleri bile oldukça yüksek, iyi bir limit. Hosting ile devam etmek için eğer çok fazla görsel varsa onları offload olarak S3 depolama araçlarından çekseniz daha iyi olur. Ya da varsa cache için Memcached veya Varnish gibi alternatiflere yönelebilirsiniz. A2 bu tür ekstraları sunuyordu diye hatırlıyorum ama emin değilim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al