wmaraci reklam
lidertakipci

Wordpress Eklenti Tavsiyesi

5 Mesajlar 522 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

StreetStiLLs StreetStiLLs WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Matematik Öğretmeni
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 756
  • Beğeniler 6 / 57
  • Ticaret 3, (%100)
Yeni açacagım blog sitem için eklenti tavsiyesi verebilir misiniz?
Olmazsa olmaz ve olursa şu konuda fayda sağlar gibi belirtirseniz sevinirim.

Kullanmayı dusunduklerım
1) Yoast Seo veya Rank Math (Her ikisini de savunanlar mevcut karar veremedim.)
2)Akisment Anti Spam
3) Litespeed
4) W3 Total Cache ( Lite speed varken gerek var mı bilmiyorum. Tavsiye verebılrısınız)
5) Google analytics dashboard for wp
6) Jetpack ( Sistemi çok yordugunu ve siteyi yavaşlattıgını soyluyorlar kararsızım.

Bunların haricinde kullan dediğiniz veya bunları değiştir kullanma diyeceğiniz her türlü öneriye açığım.

wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
1- Seo beklentiniz ne ise ona göre 1 numara Rankmath(profesyonel) 2 numara Yoast (daha basite indirgenmiş daha kolay kullanıma sahip)
2- Yorumlara kapalı olacaksa site, gerek yok. Açık olacaksa kullanılabilir.
3- Litespeed olması iyidir.
4- Litespeed varken ikinci bir cache eklentisine gerek yok. ağırlık yapar.
5- Google Site Kit yeterli olur... Anlaytics, Search Console, PageSpeed Insgiht, Andense, Optimizr kapsar...
6- Jetpack sistemi yoruyor, fakat görsel arşiviniz çok geniş ise bu da sunucuda yoğunluk yaratacaktır, ya cdn, ya CLoudflare ya da jetpack bu konuda yardımcınız olacaktır.

Bunların haricinde;
Really Simple SSL yapılandırması için gereklidir,
İletişim formu için Contact form 7 yada Mailchimp formları kullanabilir fakat mutlaka Easy Mail SMTP eklentisi ile smtp ayarlarını yapmanız gerekir.

Daha da gerekli olabileceklerin öncelikle sitede yük olacağını unutmayın. Özellikle Görsel optimize eklentileri işe yarasa da suncuuya yük olmaktadır. Bunun yerine tinypng ve gtmetrix gibi sitelerde optimize görselleri alıp sunucudaki yoluna atmanız daha iyidir. En azından sürekli olarak sunucuyu yoracak olan bir eklentiden kurtulmuş olursunuz.

StreetStiLLs StreetStiLLs WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Matematik Öğretmeni
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 756
  • Beğeniler 6 / 57
  • Ticaret 3, (%100)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

1- Seo beklentiniz ne ise ona göre 1 numara Rankmath(profesyonel) 2 numara Yoast (daha basite indirgenmiş daha kolay kullanıma sahip)
5- Google Site Kit yeterli olur... Anlaytics, Search Console, PageSpeed Insgiht, Andense, Optimizr kapsar...
6- Jetpack sistemi yoruyor, fakat görsel arşiviniz çok geniş ise bu da sunucuda yoğunluk yaratacaktır, ya cdn, ya CLoudflare ya da jetpack bu konuda yardımcınız olacaktır.

Bunların haricinde;
İletişim formu için Contact form 7 yada Mailchimp formları kullanabilir fakat mutlaka Easy Mail SMTP eklentisi ile smtp ayarlarını yapmanız gerekir.

Daha da gerekli olabileceklerin öncelikle sitede yük olacağını unutmayın. Özellikle Görsel optimize eklentileri işe yarasa da suncuuya yük olmaktadır. Bunun yerine tinypng ve geometri gibi sitelerde optimize görselleri alıp sunucudaki yoluna atmanız daha iyidir. En azından sürekli olarak sunucuyu yoracak olan bir eklentiden kurtulmuş olursunuz.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Çok açık ve güzel bir şekilde yazmışsınız.
Bazı sorularım olacaktı.
1) ben videolarda izleyerek kendim bir şeyler yapmaya calısıyorum. Paylaşacağım yazılar çok olmayacak fakat arama motorlarında da çıkmak istiyorum. Sizin bana tavsiyeniz hangi seo eklentisi olurdu?
2) Litespeed içerisinde resimleri optimize etme var sanırım. Benim ayrıyetten başta da optimize edip yüklemem gerekir mi?
3) Litespeed içerisinde görsel optimizasyon barındırdıgı için bu tarz ek özellik barındırmayan cache eklentisi kullansam daha mı iyi olur?
Teşekkürler

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Paylaşacağım yazılar çok olmayacak fakat arama motorlarında da çıkmak istiyorum. Sizin bana tavsiyeniz hangi seo eklentisi olurdu?
Paylaşılacak yazılarda ortalama min. 300 kelime (Yoasta göre) min 600 kelime (rankMath e göre) yazı ile beslemelisiniz. Ayrıca en az bir makale içi görsel. Size yoast yeter, site haritanızı ve robots.txt izinlerini sağladığınızda Analytcs te Mülk oluşturun, o mülkü Search Console da da oluşturup birbirine bağlayın. Aslında Google Site Kit bu yönde iyi bir yol göstericidir.

2) Litespeed içerisinde resimleri optimize etme var sanırım. Benim ayrıyetten başta da optimize edip yüklemem gerekir mi?
Litespeed resim optimizasyonu kullanmadım. genelde gtmetrix analizlerinde karşıma çıkan görseller optimizasyon olarak beni tatmin ediyor ve hız konusunda yine gtmetrix referans alındığında doğru işlem yapmış oluyoruz. Aslında gtmetrix in istediğini yerine getiriyoruz. Genel olarak bu yeterli oluyor.
3) Litespeed içerisinde görsel optimizasyon barındırdıgı için bu tarz ek özellik barındırmayan cache eklentisi kullansam daha mı iyi olur?
Çok kafanızı karıştırmayın, karıştırdıkça daha çok karıştırmanız gerekir. Sabit bir düzlemde sitenizi oluşturun. Tamam dediğinizde, yapmanız gereken artık optimizasyonlardır. Elinizde bir sayfa verisi ile optimizasyon sitenizi uçurur, ama geneli etkilemez. Yapılanmayı bitirdikten sonra yapmak istediklerinizi, karşılaştığınız sorunları yine yazın. Adım adım ilerlemek en doğru yoldur.

wmaraci
wmaraci

Nimuze Nimuze WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Resepsiyonist
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 151
  • Beğeniler 5 / 23
  • Ticaret 5, (%100)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

Bunların haricinde;

Daha da gerekli olabileceklerin öncelikle sitede yük olacağını unutmayın. Özellikle Görsel optimize eklentileri işe yarasa da suncuuya yük olmaktadır. Bunun yerine tinypng ve gtmetrix gibi sitelerde optimize görselleri alıp sunucudaki yoluna atmanız daha iyidir. En azından sürekli olarak sunucuyu yoracak olan bir eklentiden kurtulmuş olursunuz.

Kesinlikle Rank Math SEO öneriyorum. Birçok özelliği var. Ekstra eklenti yüklemeden tek Rank Math ile birçok ayar yapabiliyorsunuz. Türkçe dil desteği olmadığı için ülkemizde pek bilinmiyor. %100 Türkçe Rank Math kullanmak isterseniz şu konumu ziyaret edebilirsiniz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al