freelance iş ilanları

Wordpress/Tema/Eklenti Güncellemeleri

8 Mesajlar 855 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Merhabalar,

Yeri geldi Wordpress'in wp-config.php gibi kendi dosyalarında, temaların functions.php gibi dosyalarında ve eklenti dosyalarının da bazı kodlarında değişiklikler yaptım.

Tabii bu değişiklikleri orjinal kodları değiştirmeden, yukarıda bahsettiğim dosyaların en altında ekleme kodlar şeklinde yapıyorum. Temayı ve eklentiyi Envato 'dan satın almıştım. Hazır güncelleme de değil yani.

Ben bu eklediğim kodlar kaybolmadan Wordpress / Tema / Eklentileri nasıl güncelleyebilirim? Her güncellemede tekrar o kodları eklemem mi gerekiyor?

wmaraci
reklam

mxaksoy mxaksoy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1358
  • Beğeniler 482 / 344
  • Ticaret 3, (%100)
Eklenen kod silinmez diye biliyorum ama eklenebilir.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
mxaksoy

Temayı güncellediğimde functions.php 'deki değişiklikler gitmişti.Üstelik Envato Market yani kendi eklentileriyle güncellememe rağmen. Temada bu güncelleme sorunu child tema ile hallediliyormuş ama eklentinin nasıl olacak orası muamma

cnrsgr cnrsgr Caner Sağır Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)
Tema dosyalarındaki değişiklikler için child tema oluşturursanız, değişiklikleriniz güvence altında kalır. WP dosyalarında yapılan değişiklikler için bir çözüm bilmiyorum, her güncelleme sonrası eğer eklediğim özellik düzeltilmediyse tekrar ekliyorum.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
cnrsgr Güncellemeden sonra yerine yerleştirilecek kodlar diye bir arşiv oluşturmak gerekiyor o zaman. Mesela AMP for WP eklentisinin yapımcılarına şifre bilgilerimi gönderip, AMP sayfalarındaki yorumların avatarlarını, gravatar yerine benim belirlediğim avatarlarla değiştirmelerini rica etmiştim ve yapmışlardı. Şimdi AMP for WP'yi güncelledim ve tüm değişiklikler uçtu gitti. Tekrar gravatar default logolarına döndü. Çok fazla değişiklik olmasa bile, ayrı ayrı yerlerde değişiklik yapınca terste kalıyorum :)

• Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)
Hmm. Siz de benim gibi komplike değişiklikler yapıp, iyice özelleştiriyorsunuz. Eklenti dosyalarına gelen güncellemelerde ben eklentiyi yapan kişinin ya da şirketin internet sitesindeki Changing Files bölümüne bakıyorum. Genellikle kendi internet siteleri üzerinden yayın yapanlar, değişen dosyaları ayrı olarak belirtiyorlar. Böyle olduğunda da FTP'den sadece değişen dosyaları ekliyorum sisteme. Bir hata olursa da yedekten telafi ediyorum.

Host veya sunucu sağlayıcınıza danışıp, güncelleme öncesi bir tarihte yedeğiniz varsa değişen dosyayı oradan kurtarabilirsiniz bu arada. :)
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
cnrsgr

Çok teşekkür ederim hocam yardımınız için, şimdi danışacağım hosting firmasına :)

• Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)

kocakserdar7 adlı üyeden alıntı

cnrsgr

Çok teşekkür ederim hocam yardımınız için, şimdi danışacağım hosting firmasına :)

Rica ederim. Periyodik yedekler almayı ihmal etmeyin, sadece güncellemeler değil, olası risk durumlarında ihtiyaç olur. :)
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al