freelance iş ilanları

wordpress yedek aldım, yükledim çalışmıyor

7 Mesajlar 3.612 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

kaptanmavi kaptanmavi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 56 / E
  • Meslek Araştırmacı-Yazar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** P**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 12 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar,
Wordpress ile kurduğum sitenin sql yedeğini myadminstrator programı ile aldım. Site kök klasörde bulunan tüm dosya ve klasörleri de ftp üzerinden yedekledim. yeni bir subdomain site içersine birebir kurmak istediğimde site çalışmıyor. Daha doğrusu sanki sıfırdan kurulum yapmışım gibi, temiz bir anasayfa açılıyor. Üstelik wp-config.php dosyası içersinden veritabanı ayarlarını da yaptım.

İnternette belki bin kişi yedek alma ve yüklemeyi anlatmış ama sanırım bir yeri eksik anlatıyorlar, anlatılanları uyguladığımda yedek kurulan site çalışmıyor. İnterneti çok araştırdım, tam olarak anlatan bir tek sayfaya rastlamadım. Bir arkadaş yedekleme ve yükleme konusunu kısa bir özet geçebilirse tüm web ahalisinin işine yarar arkadaşlar :)

İlginize şimdiden teşekkürler...

wmaraci
reklam

knet knet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad L** Y**
  • Mesajlar 244
  • Beğeniler 69 / 69
  • Ticaret 1, (%100)
config dosyasındaki ve veritabanındaki eski adresi yenisine göre düzenlemeniz lazım.

Örn: www.sitedi.com'da kurulu siteyi yeni subdomaine taşıdığınıza göre http://subdomain.siteadi.com gibi.
kaptanmavi

kişi bu mesajı beğendi.

Yusuf Yusuf WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 36 / 177
  • Ticaret 30, (%100)
Ben yedek bölümünü bir türlü halledememiştim sonra yeni veritabanın içini boşaltıp eski veritabanımın yedeğini aktardım.
kaptanmavi

kişi bu mesajı beğendi.

Yakında

erkolay erkolay webmaster.bbs.tr Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Hosting, Domain, Marka, Patent
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)
Tamam da eski veritabanındaki link yapısını değiştirdiniz mi?

Eski dB, eski URL yapısına göre kuruluydu. Değişim şart.

Eski db'yi Notepad++ programı ile açın
Öncelikle PhpMyAdmin'de kullanılan veritabanı adı değiştirildiyse; yaklaşık 10. satır civarında yer alan dB name'i değiştirin.
Sonra;
Ctrl+F ile bulma aracını çağırın
Birinci satıra siteniz.com
İkinci satıra subdomain.siteniz.com
Yazın. Hepsini Değiştir'e tıklayın.
Şu kadar kayıt değiştirildi yazısını görene kadar bekleyin. İşlem tamamlanınca dosyayı kaydedin.

PhpMyAdmin'den kullandığınız veritabanını açın, yan taraftan tüm tabloları seçip, Kaldır'a tıklayın.

Tekrar kullandığınız veritabanına tıklayın, şimdi değişiklik yapılan veritabanını içe aktarın.
kaptanmavi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 56 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** P**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 12 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar öncelikle geriş dönüş için teşekkürler...

yedekleme-yüklemede yaptığım işlemleri kısaca özetliyorum, eksik yaptığım veya yanlış yaptığım bir şeyler varsa, onları gösterirseniz, o konulara doğrudan yönelir ve sorunu çözeriz diye umuyorum.

1. Wordpress ile kurduğum sitenin sql yedeğini mysql-adminstrator programı ile aldım.
2. Site kök klasörde bulunan tüm dosya ve klasörleri de ftp üzerinden yedekledim.
3. yedeklediğim tüm site wp klasör ve dosyalarını, yeni subdomain sitede kök klasöre yine ftp ile yükledim.
4. yeni subdomain site için yeni bir veritabanı oluşturdum ve yedelediğim sql dosyasını mysql-adminstrator ile bağlanarak içine aktardım.
5. site ve veritabanı bağlantısını sağlayan wp-config dosyasını açarak içindeki veritabanı bilgilerini (aşağıda gösterildiği gibi) değiştirdim.

* @package WordPress
*/

// ** MySQL ayarları - Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //
/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */
define('DB_NAME', 'yeni veritabanı adı');

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define('DB_USER', 'yeni veritabanı kullanıcı adı');

/** MySQL veritabanı parolası */
define('DB_PASSWORD', 'yeni pasword');

/** MySQL sunucusu */
define('DB_HOST', 'yeni host sunucu adresi');

(Yeni ile başlayan bölümleri değiştirdim, gerekli alanlar)

Normalde mantık olarak yedeklenen sitenin subdomain site içersinde birebir çalışması gerekiyor, ama site çalışmıyor. Daha doğrusu sanki sıfırdan kurulum yapmışım gibi, wordpresse hoşgeldiniz yazan anasayfa açılıyor.

Arkadaşlar burada eksik yaptığım veya yanlış yaptığım şeyler var mı? Site neden çalışmıyor?

Erkolay kardeşim, "Eski db'yi Notepad++ programı ile açın" derken neyi kastediyorsunuz?
wp-config.php mi kastediyorsunuz?

Sıfırdan açılmış bir veritabanı içersindeki tabloları da silmek gerekli midir?

İlginize teşekkürler...

erkolay erkolay webmaster.bbs.tr Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Hosting, Domain, Marka, Patent
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 134 / 216
  • Ticaret 20, (%100)
1. Wordpress ile kurduğum sitenin sql yedeğini mysql-adminstrator programı ile aldım.

İşte bu SQL yedeğinizi notepad++ proğramı ile açacaksınız. Çünkü içinde eski link yapısı var.

Eskiden WP kurulu siteniz: siteniz.com idi
Şimdi WP kurulu adresiniz: subdomain.siteniz.com

İşte SQL yedeğiniz içindeki siteniz.com ile başlayan tüm url'leri, subdomain.siteniz.com şeklinde değiştirmeniz gerekir. Bunu tarif ettim önceki mesajımda.

-------------------------

PhpMyAdmin ile tablo üzerine aynı isimli tablo yazmak mümkün değildir. PhpMyAdmin ile içe aktaracaksanız, elbette tüm tabloları kaldırmanız lazım önce. Sonra, SQL dosyasını içe aktaracağınız için zaten gerekli olan tüm tablolar gelir ve dosyalarda hata yoksa çalışır.

-------------------------

Kullandığınız 3. parti bir yazılım varsa onunla ne yaparsınız bilmem. Mesela MySQL Dumper kurarsanız, daha nce MySQL Dumper ile yedek almışsanız, bu yedeği, yine MySQL Dumper ile, mevcut veritabanında hiç bir tablo falan silmeden içe aktarabilirsiniz. Neyse sende byle bir durum yok kafanı karıştırmayalım.
kaptanmavi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 56 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** P**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 12 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Gerçekten önemli bir paylaşımdı, sorunu tam olarak çözdüm diyebilirim. Bir wordpress çökmesinde aynı URL ve aynı veritabanına yedeği kursaydım hiç sorun yaşanmayacaktı. Ben farklı bir subdomain siteye ve farklı bir veritabanına kurmaya çalıştığım için sorun yaşamışım. Subdomain siteye veya farklı bir siteye kurmak da gerekli bir işlemdir. Bu konuyu da çözmüş olduk...

Ben mysql adminstrator kullanıyorum (alıntı yaptığınız yerde söylemiştim) yedek alırken ve yüklerken... demek ki, program kullanarak yedek alıp-yüklediğim için tabloları silmeye gerek kalmadan da veritabanına sql dosyalarını yükleyebilirim. Kaldı ki sorun değil, gerekirse tabloları silebiliriz de, bu basit bir konudur.

Erkolay kardeşim ve diğer arkadaşlar, teşekkürler... sorun çözüldü...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al