wmaraci reklam

WP Temanızda Fazla Kodlarını Uçurun

5 Mesajlar 1.395 Okunma
smmexpress

KulturluPenguen KulturluPenguen Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 308
  • Beğeniler 73 / 83
  • Ticaret 1, (%100)
Wordpress tema entegre ederken header.php kısmında vardır.Bu head ile Wordpress'teki bazı javascript dosyaları,css dosyaları içeriye aktarılır.Fakat bizim de kendi kütühanelerimiz olduğundan ve onlara ihtiyacımız olmadığı için sadece siteyi yavaşlatmasıyla kalırız.Örnek vermek gerekirse eğer bir tema yaptıysanız ve Wordpress'le uyumlu çalışıyorsa "Öğeyi Denetle" deyip bakın.Kendi sitenizden bir ton javascript ve css dosyası aldığını göreceksiniz.Bunlardan en büyük yer kaplayanı ise jQuery kütüphanesidir. Ortalama boyutu 100-120 kilobayt olan bu dosya "wp-includes" de bulunur.Ayrıca bazı eklentilerin de eklediği dosyalar ile birlikte uçar gider sayfa boyutu.

Temamızın fonksiyon dosyasını açalım.Elimizin altında olsun.Bizim şu anda sileceğimiz javascript kodları Wordpress'in kendi eklediği jQuery kütüphanesi olsun.Kodlarımızı fonksiyon dosyasının en altına veya uygun bir yere yazalım.
function kp_jquery() {
wp_deregister_script('jquery');
}
add_action('wp_enqueue_scripts', 'kp_jquery');
?>

Dikkatli bakarsak 'jquery' adı verilen script'in kaydını silmiş bulunmaktayız.Yaşasın! Siteniz 100-120 kilobayt veriden kurtuldu!

Şimdi ise çoğu blogta bulunan Wp-Pagenavi ve Contact-Form'un dosyalarını kaldıralım ki hem fazla CSS dosyası olmasın hem trafiğiniz azalsın.

function kp_Css() {
if(!is_page('İletişim')){
wp_deregister_style( 'contact-form-7' );
}
wp_deregister_style( 'wp-pagenavi' );
}
add_action( 'wp_print_styles', 'kp_Css');
?>

Kodumuzda gördüğünüz gibi if() yapısı kullandım.Bu yapıyla eğer sayfa "İletişim" in dışında ise iletişim formunun dosyalarının eklenmemesini emrettim. Sonra fonksiyona devam ederek WP-PageNavi'nin dosyalarını kaldırdım.Bu da fazladan CSS dosyası olmasını önledi.Yalnız dikkat edin burada "wp_deregister_style" kullandım.

Bunları kullanarak eklentilerin ve Wordpress'in rastgele eklediği kütüphanelerden ve CSS'lerden kurtulmuş olduk.Bunları yaparken de Wordpress'in hook sisteminden yani kancalarından yararlandık.Hızlı bir sistem için yapılması tavsiyedir :)

Kaynak:Wordpress Gereksiz Kodları Temizleme
FOMOCO

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

KoteElektronik KoteElektronik Elektronik Hayattır. Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 59 / E
  • Meslek Yüksek Elektronik Mühendisi
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 51
  • Beğeniler 13 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Fonksiyon dosyasını açtık. İçine bu kodlarımı ekleyeceğiz yoksa içinden bu kodlarımı sileceğiz. Burası biraz karışık olmuş. Anlamadığım için kusura bakmayın. Biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

Bizim şu anda sileceğimiz kod Wordpress'in kendi eklediği jQuery kütüphanesi olsun.Kodlarımızı fonksiyon dosyasının en altına veya uygun bir yere yazalım.

Saygılarımla,
Emin Kader.

KulturluPenguen KulturluPenguen Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 308
  • Beğeniler 73 / 83
  • Ticaret 1, (%100)

KoteElektronik adlı üyeden alıntı

Fonksiyon dosyasını açtık. İçine bu kodlarımı ekleyeceğiz yoksa içinden bu kodlarımı sileceğiz. Burası biraz karışık olmuş. Anlamadığım için kusura bakmayın. Biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

Saygılarımla,
Emin Kader.

Onu fonksiyon dosyamıza ekliyoruz.Sileceğiz derken ben bu javascript kodlarından ve css kodlarından bahsetmiştim devrik olmuş :)

KoteElektronik KoteElektronik Elektronik Hayattır. Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 59 / E
  • Meslek Yüksek Elektronik Mühendisi
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 51
  • Beğeniler 13 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
O zaman toparlamak gerekirse. Yapacağımız işlemler sırası ile şöyledir;

1) Temamızın fonksiyon dosyasını açalım.
2) Fonksiyon dosyasının uygun bir bölümüne (Standart olarak en alt tercih edilir) verilen kodları yapıştıralım.
3) Kodları yapıştırdığımızda hiç bir hata yapmadığınızı düşünüyorsanız; değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

İşlem tamam. Artık siteniz ışık hızında!

Saygılarımla,
Emin Kader.

wmaraci
wmaraci

FOMOCO FOMOCO WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Nakliyat
  • Mesajlar 417
  • Beğeniler 184 / 76
  • Ticaret 1, (%100)
güzel paylaşım teşekkürler

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al