wmaraci reklam

Dolardaki Düşüş Devam Eder mi ?

18 Mesajlar 2.928 Okunma
wmaraci reklam

Marstyson Marstyson WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1186
  • Beğeniler 491 / 321
  • Ticaret 1, (%100)
Ohal kararının açıklanması ile birlikte doların tl karşısındaki düşüşü devam ediyor . Sizce yıl sonuna kadar istikrarlı şekilde tl değer kazanır mı ?

wmaraci
reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Kısa vadede tl değer kazanır ama uzun vadede pek ümitli değilim biraz zor gibi.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Dolar bundan sonra 4 altına düşmez hayal. Şahsi analizim ve fikrim 4.30 4.70 arası gidip gelecek. Fakat en son gelen 4.75 milyar TL lik Turk ******* borcuyla birlikte ne olur bilemiyorum. Çok dengesiz olaylar yaşanıyor şu sıra. Sene sonu 5leri hatta 5 üstlerini bile görebilirsiniz.

Ekonomistler açısından ortak yorum şu. Yavaş yavaş fakirleşeceksiniz, suya konan kurbaga gibi su yavaş yavaş ısınacak hiçbir şeyi fark etmeyeceksiniz ta ki, su sizi yakana kadar.

Şu an ılık bir suyun içindeyiz, ocağın altı açık hicbir şey o ateşi söndürmeyecek, ocağın altını kısmak sadece suyun daha geç kaynamasına vesile olur fakat kaynar. Bunun çaresi üretim ve ekonomik seferberlik fakat görünen o ki kimse buna niyetli değil.

Durum biraz daha kötüleşecek ilerleyen aylarda sonra hemen bir erken seçim kararı daha alınacak seçim sonu ohal yeniden devreye girecek. Kulislerde konuşuluyormuş zaten erken seçim. Ben hiçbir yer yazmazken bunu 24 haziran sonrası bir konuda yorum olarak yazmıştım.

Ek olarak Bir şey alacaksanız en uygun zaman şu an.
sterk

kişi bu mesajı beğendi.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Dolar bundan sonra 4 altına düşmez hayal. Şahsi analizim ve fikrim 4.30 4.70 arası gidip gelecek. Fakat en son gelen 4.75 milyar TL lik Turk ******* borcuyla birlikte ne olur bilemiyorum. Çok dengesiz olaylar yaşanıyor şu sıra. Sene sonu 5leri hatta 5 üstlerini bile görebilirsiniz.

Ekonomistler açısından ortak yorum şu. Yavaş yavaş fakirleşeceksiniz, suya konan kurbaga gibi su yavaş yavaş ısınacak hiçbir şeyi fark etmeyeceksiniz ta ki, su sizi yakana kadar.

Şu an ılık bir suyun içindeyiz, ocağın altı açık hicbir şey o ateşi söndürmeyecek, ocağın altını kısmak sadece suyun daha geç kaynamasına vesile olur fakat kaynar. Bunun çaresi üretim ve ekonomik seferberlik fakat görünen o ki kimse buna niyetli değil.

Durum biraz daha kötüleşecek ilerleyen aylarda sonra hemen bir erken seçim kararı daha alınacak seçim sonu ohal yeniden devreye girecek. Kulislerde konuşuluyormuş zaten erken seçim. Ben hiçbir yer yazmazken bunu 24 haziran sonrası bir konuda yorum olarak yazmıştım.

Ek olarak Bir şey alacaksanız en uygun zaman şu an.

peki :D

wmaraci
wmaraci

KeremYknd KeremYknd Global Warming Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 322
  • Beğeniler 95 / 114
  • Ticaret 0, (%0)
Backlinkcigeldi yatırım tavsiyesi değildir.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

Harika bir uyarı binlerce insan zarar etmekten kurtuldu şu an. Konuyu açan arkadaş TL değer kazanır mı Dolar düşüşü devam eder mi diye sormuş bu soruların cevabıni verdim. Yazımın herhangi bir alanında yatırım tavsiyesidir vs.. yazmadım. Bir analiz yorumdur bu. Ben değil hemen hemen alanında uzman tüm ekonomistler böyle düşünüyor. Herhangi bir ekonomistin yorum yaptıktan sonra yatırım tavsiyesi degildir dediğine sahit oldunuz mu? Konu yatırım değil, ulkedeki TL nin durumu. Doların artış sebebi TL nin düsüs sebebi yani üretimsizliğin olması alım gücünün düşmesi.

Bilmiş bilmiş beni etiketleyip yatirim tavsiyesi degildir yazmanız cok ironik olmuş. Sizin yorumunuzu gören milyonlarca lira basacak kişiler şu an yatirimdan vazgeçti. HARİKA!
Ucube Marstyson

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1186
  • Beğeniler 491 / 321
  • Ticaret 1, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Harika bir uyarı binlerce insan zarar etmekten kurtuldu şu an. Konuyu açan arkadaş TL değer kazanır mı Dolar düşüşü devam eder mi diye sormuş bu soruların cevabıni verdim. Yazımın herhangi bir alanında yatırım tavsiyesidir vs.. yazmadım. Bir analiz yorumdur bu. Ben değil hemen hemen alanında uzman tüm ekonomistler böyle düşünüyor. Herhangi bir ekonomistin yorum yaptıktan sonra yatırım tavsiyesi degildir dediğine sahit oldunuz mu? Konu yatırım değil, ulkedeki TL nin durumu. Doların artış sebebi TL nin düsüs sebebi yani üretimsizliğin olması alım gücünün düşmesi.

Bilmiş bilmiş beni etiketleyip yatirim tavsiyesi degildir yazmanız cok ironik olmuş. Sizin yorumunuzu gören milyonlarca lira basacak kişiler şu an yatirimdan vazgeçti. HARİKA!

Ben yorumunuzu çok beğendim . Yanımdaki kişiler de okuduğunda hak verdi . Dediğiniz gibi sadece şuan olay geciktirilmeye çalışıyor .

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

Marstyson adlı üyeden alıntı

Ben yorumunuzu çok beğendim . Yanımdaki kişiler de okuduğunda hak verdi . Dediğiniz gibi sadece şuan olay geciktirilmeye çalışıyor .

Teşekkür ederim. Bulunduğum ortam itibariyle çok değerli insanlarla vakit geçiriyorum. Yani bu konuda çok şanslıyım haliyle birçok konuda bilgi ediniyorum, ek olarak günde 1 2 saat ayırır ülke ve dünya gündemini ekonomisini takip ederim, hastalık gibi bir şey oldu bu bende sayıları matematiği düsünmeyi seviyorum, hobi gibi bir şey benim için.

Ben istemez miyim TL=Dolar olsun 1TL 1 dolar etsin. Bu tür krizlerde taban ve orta sınıf çok zarar görür. Zengine bir şey olmaz fakat buna rağmen zenginler de rahat edemez. Ülkeden harıl harıl kaçan zenginleri de buna bir kanıt olarak gösterebiliriz. Yurtdısında Türk milyonerlerin son 1 senede aldıkları ev miktarlari kat be kat artmış durumda. Bu kişiler parayı çok sever ve afedersiniz bir pislik kokusu alınca anında konum değiştirirler. Riske atmazlar, yani bir ülkeden zenginler kaçıyorsa bu o ülkede şu an ve yakın gelecekte güzel şeylerin olmayacağının bir göstergesidir.

2001'de vatandaş 5 milyar TL borçluydu, bugün 575 milyar TL borçlu. Milli gelire oranla 2001=%3.4, 2018=%18.1. 575 milyar liralık borcun %39’u ihtiyaç %17’si kredi kartı borcu. Yani toplam borcun yüzde 56’sı geçinebilmek için alınmış borç. Alan dar gelirli. Tehlike büyük.
Kaynak: Bu alanda en usta isimlerden biri olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Müdürlüğü yapmıs Kalkınma ekonomisti Bartu Soral.

Yine bir örnek daha verecek olursam.
Bankaların dış borcu 1989 yılında 10 milyar dolardı. 2002’de 20 milyar dolar oldu. Yani iktidar öncesi 14 yılda bankalar dışarıdan 10 milyar dolar borçlandı. Bugün bankaların dış borcu 195 milyar dolar. Yani bankalar, iktidar döneminde dışarıdan yaklaşık 175 milyar dolar borçlanmışlar!

Bunca borca rağmen yapılan ihracatlar artış göstermiş mi? Hayır.
İthalat artış göstermiş mi? Evet
Patatesten soğana, makarnadan sarımsağa muhtaç kaldık mı? Kaldık

Dışa bağımlı mıyız? Evet bağımlıyız. Ülkede ekonomiye karşı bir tedirginlik var mı? Evet var.
Her ay cebinizde kalan para(KALIYORSA TABİİ!) azalıyor mu? Evet azalıyor.
Basit bir örnek daha verecek olursam. Mutfak masrafının faturalarını dolaba yapıştırın her ay karşılastırın. Goreceksiniz ki her ay alım gücünüz düserken zamlar % % artışa geçecek.

Sanıyorum halk paniklemesin diye zamları zamana yayıyorlar her ay %10 %20 şeklinde her şeye zam gelecek, bundan sonra zamların durması vs.. diye bir şey söz konusu bile değil.

310 Milyar dolar borcumuz var, bu borçtan odenebilir kesimi çıkardığınızda 255 milyar dolar kalıyor. Sene sonuna kadar bu parayı bulması lazım devletin. Yani yunanistandan hallice bir durumdayız şu an, 255 milyar dolar neyin karşilığı verilecek artık bilemiyorum

IMF geçen biz borç vermeye hazıriz dedi IMF demek devletin batması demek. Yani bir kurum neden bu açıklamayı yapar? Demekki ellerine düsmüşüz artik. Enflasyon %15.36 Arjantinin enflasyon yüzdesine ulaşmamıza 5 6 puan kaldı. Arjantin geçen aylarda iflasını ilan etti biliyorsunuz.

Neyse neyse uzun uzadıya yazıp içinizi karartıp sizi sıkmayayım. Son olarak şu denklemi kurup yorumu bitireyim.
Ekonomik Kriz=
Yatırımcının gelmemesi+alım gücünun düşmesi+borçların artması+Üretimin azalması+ithalatın artması+işsizliğin artması+dış politikanın etkisiz işlevsiz ve yanlış olması

Çözüm= Bilim+Teknoloji+Ekonomik seferberlik+Üretim+İş gücü kazandırma+Bol Bol fabrika açıp yatırım ve teşvik verme+ halkın motivasyonunu yüksek tutma+Dıs politikada akılcı bir yola gitme+ liyakat sistemi ile işi bilen kişilere bırakma+ Girişimcilere teşvik diş yatırımcılara güven verme

Bugün Hangisi yapılıyor sizce?
sterk AdSenseisi Ucube

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1186
  • Beğeniler 491 / 321
  • Ticaret 1, (%100)
Görüşünüz için çok teşekkürler. Sonuna kadar okudum keşke içaçıcı olsaydı ama gerçek bu tabi

KeremYknd KeremYknd Global Warming Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 322
  • Beğeniler 95 / 114
  • Ticaret 0, (%0)
Backlinkcigeldi bunu ciddiye almanızı beklemezdim.
FurkanHisamioglu AdSenseisi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al