wmaraci reklam

Başlangıç Servisi Olarak Çalıştırma

3 Mesajlar 369 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

anesteziker anesteziker WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek sağlık
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 4 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

Merhaba, .py uzantılı bir python dosyam var. Ve kendi çapında TCP/IP üzerinden socket ile data alarak veritabanına işletiyorum. Dosyayı tetiklediğimde sorunsuz olarak çalıştırabiliyorum. Sorunum şu:

Synology NAS cihazım var. Linux tabanlı bir cihaz. Bu cihaz boot edildiğinde, restart veya açıldığında otomatik olarak tetiklenmesini istiyorum. Bunun için rc.d dizini altına aynı isimde bir .sh dosyası oluşturdum. Bulabildiğim sonucu denedim ama bir türlü çalıştıramadım. Konuyla ilgili olarak linux konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi forumlar...

wmaraci
reklam

epine epine WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.07.2021
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek yazılımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 206
  • Beğeniler 8 / 30
  • Ticaret 0, (%0)

sana daha evvel yardım ettigimi hatırlıyorum :)

sorun yok telefonum olacakdı sende ara hallederiz :)

OFffLaZZzz OFffLaZZzz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2023
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 10 / 13
  • Ticaret 0, (%0)

anesteziker adlı üyeden alıntı

Merhaba, .py uzantılı bir python dosyam var. Ve kendi çapında TCP/IP üzerinden socket ile data alarak veritabanına işletiyorum. Dosyayı tetiklediğimde sorunsuz olarak çalıştırabiliyorum. Sorunum şu:

Synology NAS cihazım var. Linux tabanlı bir cihaz. Bu cihaz boot edildiğinde, restart veya açıldığında otomatik olarak tetiklenmesini istiyorum. Bunun için rc.d dizini altına aynı isimde bir .sh dosyası oluşturdum. Bulabildiğim sonucu denedim ama bir türlü çalıştıramadım. Konuyla ilgili olarak linux konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi forumlar...

Python betiğinizi Synology NAS'ınızın başlangıcında veya yeniden başladığında otomatik olarak çalıştırmak için birkaç adım izlemeniz gerekecek. İşte adım adım nasıl yapılacağına dair bir örnek:

1. Python Betiği Hazırlama:

2.  
  3.  
  4.  
  5. İlk adım, Python betiğinizin çalıştığından emin olmaktır. Betiğinizi bir metin düzenleyici ile açın ve yukarıdaki satırı ekleyin:

6.  
  7. #!/usr/bin/env python

1. Bu satır, Python yorumlayıcısının doğru sürümünü kullanmasını sağlar. Betiğinizi kaydedin ve .py uzantılı bir dosya olarak saklayın.

2. Shell Betiği Oluşturma: Başlangıçta çalıştırmak istediğiniz betiği başlatmak için bir kabuk (shell) betiği oluşturmanız gerekecektir. Synology NAS'ınızın /usr/local/etc/rc.d/ dizininde bir .sh uzantılı betik oluşturun. Örneğin, my_script.sh olarak adlandırabilirsiniz

3. #!/bin/sh
      /usr/bin/python /path/to/your_script.py

1. Bu betik, Python betiğinizi başlatır. /path/to/your_script.py yolunu betiğinizin tam yoluyla değiştirin.

2. Betiklere İzin Verme: Betiklerin çalıştırılabilir olması gerektiğini unutmayın. Aşağıdaki komutla izinleri ayarlayın:

3. chmod +x /usr/local/etc/rc.d/my_script.sh

1. Yeniden Başlatma: Şimdi Synology NAS'ınızı yeniden başlattığınızda, my_script.sh otomatik olarak çalıştırılacaktır ve bu da Python betiğinizi çalıştıracaktır.

2. Betiklerin Çalıştığından Emin Olma: Başlatma betiği çalışmadığı takdirde, hata ayıklamak için /var/log dizini altındaki ilgili günlük dosyalarını kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip ederek Python betiğinizi Synology NAS'ınızın başlangıcında otomatik olarak çalıştırabilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al