wmaraci reklam

Farklı Sunucudaki Siteden Veri Çekmek (Her Programlama Diline Uygun)

16 Mesajlar 4.569 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

WmOptimize WmOptimize Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek WebProgramlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 151 / 174
  • Ticaret 3, (%100)
Başlıkta bahsettiğim farklı sunucuda bulunan bir siteden bilgi aktarımı olması gerekiyor. Bunu bir iframe gibi düşünün ancak iframe'de şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Kaynak kodunda sadece iframe yazıyor ve veriyi çeken site çektiği veriden index alamıyor. Yani kaynak kodunda da aynı verilerin korunmasını istiyorum.

Bu işlemi asp.net'te yapabiliyorum. Php'de de yapılabilir ancak site ayrımı yapmadan kod eklendiğinde bütün platformlarda çalışması gerekli benim için. Yani asp.net'te farklı kod php'de farklı kod olunca sorun çıkıyor.

Javascript her dilde çalışıyor ancak bu işlemi farklı sunucularda yapılamadığını duymuştum. Tabi burda uzmanlar daha iyi bilir.

Son olarak böyle bir işlemin örneğini vermek istiyorum. Disqus yorum sitemi işlemi javascript ile yapmış ve aynı istediğim gibi veriler kaynak kod'da gözüküyor. Böyle bir sistemi yapabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Ayrıca yönetimden bir ricam var. Programlama konularının çoğu cevapsız veya boş cevaplar ile dolu. Ve kendisi yorum yaptığı zaman konu yukarıya taşınmıyor. Ticaret için yaptıkları yukarı taşı butonunu programlamada da istiyoruz.
MurekkepHaber

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

HapyMan HapyMan Full Stack Developer Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek What do you do exactly ?
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 171 / 208
  • Ticaret 0, (%0)
hocam ajax methodunu inceleyin. ajax ile yapabilirsiniz istediğinizi.

uzun bir açıklama yapamam ama mevcut bölümleri html olarak okutup sayfanızda istediğiniz bir elementin içine parse edebilirsiniz.

• Üyelik 01.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek WebProgramlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 151 / 174
  • Ticaret 3, (%100)
HapyMan Hocam uzun açıklama derken konu biraz profesyonelliğe mi kaçıyor ? Yavaş yavaş ajax öğrenmeye başla mı diyorsunuz :) Bu konuda pek yardımcı olabilicek birileri yok sanırsam. Daha önce de açtım buna benzer bir konu ama cevap alamadım. Hocam bir bilen sen varsın heralde beni yarı yolda koma :)

HapyMan HapyMan Full Stack Developer Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek What do you do exactly ?
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 171 / 208
  • Ticaret 0, (%0)
hocam şöyle sen bi ajax'ı öğrenmeye başla sonrasında zaten benim ne demek istediğimi anlayacaksın çok zor değil ajax mantığını anladıktan sonra uzun açıklama konusu da iş yerindeyim çalışma saatlari içerisinde yazamam anlamında.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

ontedi ontedi www.ontedi.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı, Matematikçi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1119
  • Beğeniler 325 / 324
  • Ticaret 2, (%100)
Tarayıcı üzerinden yapacağınız işlemlerde (ajax işlemi) şu hatayı alırsınız.

https://www.google.com.tr/search?client=opera&q=ajax+cross+domain&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

O yüzden önce asp, php vs.. gibi bir dille çekip sonra onu javascript ile kolayca işlemek.

www.ontedi.com
www.cizgi.site

turudu turudu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad L** T**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 2 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
A Web service is a service offered by an electronic device to another electronic device, communicating with each other via the World Wide Web. In a Web service, Web technology such as HTTP, originally designed for human-to-machine communication, is utilized for machine-to-machine communication, more specifically for transferring machine readable file formats such as XML and JSON. In practice, the Web service typically provides an object-oriented Web-based interface to a database server, utilized for example by another Web server, or by a mobile application, that provides a user interface to the end user. Another common application offered to the end user may be a mashup, where a Web server consumes several Web services at different machines, and compiles the content into one user interface.

https://en.wikipedia.org/wiki/Web_service

*.*.*

Web Servisleri, HTTP protokolü ile XML gönderip alarak iki uzak cihaz arasındaki iletişimi sağlayan bir haberleşme yöntemidir. XML olması sayesinde değişik platformlar ve programlama dilleri arasında haberleşme sağlanabilir.

http://www.javauzmani.com/web-servisleri-soap-uddi-wsdl/

*.*.*

Programlamada "uygulama programlama arayüzü" (API), yazılım uygulamaları inşa etmek için takip edilen rutinler, uygulanan protokoller ve kullanılan araçlar bütünüdür. API bir yazılımın işleyişi, girdileri, çıktıları ve altında yatan türleri açısından bunu ifade eder.

http://e-bergi.com/y/api-nedir

*.*.*

Web servisiniz ve API kullanımız olmalıdır. Bu başka türlü olmaz. Bu konuda en az bir programlama dili kadar geniştir.

• Üyelik 01.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek WebProgramlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 151 / 174
  • Ticaret 3, (%100)
turudu Hocam öncelikle güzel bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Web Aplication olayı heralde benim sorumun cevabı. Peki benim için tavsiye edebileceğiniz ücretsiz videolu veya yazılı bir kaynak var mıdır ? Öğrenebilmem için. Ayrıca Asp.net web api ile yaptığım uygulama bir fark oluşturur mu ? Yani yine bu api ile yaptığım uygulama her platformda çalışır mı ?
ontedi Hocam o işlemi nasıl yapabileceğim hakkında biraz daha fikir verir misiniz ? Yani benim yapmak istediğim işlem benim veri çekmem değil. Karşı tarafın veri çekmesi. Benim ise o çektiği veriyi kontrol edebilmem. Yani karşı tarafa bir js kodu vermem gerekli. Sizi yanlış anladıysam k.bakmayın. Ama sorumun cevabına ters diye anladım.

• Üyelik 24.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad L** T**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 2 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
Sorunuzun tek bir cevabı yok. XML formatında veritabanınızdan bilgi paylaşacaksınız.

"asp.net xml web servisleri" olayını araştırınız. Web servisi olduğu zaman android, ios, mobil site, e-ticaret sitesi, başka bir web servisi yada televizyon uygulamasına bile xml veri gönderirsiniz. Siz veriyi hangi şartlar, hangi güvenlik önlemi ile hangi format ile yayın yapacağınızı ve hangi protokoller, servisler ve istemciler ile hangi kullanıcıya ne derece izin vereceksin gibi hem sistemi, hem servisi hem de kullanıcıları herşeyi planlamanız gerekiyor.

Örnek proje olarak http://www.akbank.com/tr-tr/hizmetler/Sayfalar/Web-Servis-Hizmetleri.aspx verilebilir.

Bu yazdıklarınız zaten bir kişinin yapacağı iş değildir. Bu çok komplike ve büyük bir projeler ve siteler için olur. Bir programlama dili öğrenmek gibi değil. Bu iş süreç işidir. http://apigee.com adresini incelemenizi tavsiye ederim. Size fikir verebilir.

• Üyelik 01.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek WebProgramlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** F**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 151 / 174
  • Ticaret 3, (%100)
turudu Hocam gözümü korkuttunuz :) Benim yapacağım işlem şu şekilde olacak "www.sitem/resefransid" bu adresteki html verilerinin bir kısmını sitenin bir alanına çekecek o kadar hocam. Belirli bir div id aralığını aldırsak yeter. Hocam ayrıca ingilizcem pek iyi sayılmaz. Ama en iyi kaynak bu derseniz ve Türkçe kaynak yok derseniz mecbur bununla yetinicem. Ancak sistemi biraz daha açtım size. Hala zor mu yani bu sistem ?

• Üyelik 24.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad L** T**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 2 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
https://www.google.com.tr ne kadar basit bir sayfa değil mi? Bir textbox form ve 2 tane buton var. Kolay gibi gözüken işler zor ve zor gibi gözüken işler kolay olur.

html verisi olmaz. html bir işaretleme dilidir. xml verisi olur.

www.sitem.com/resefransid/data.xml gibi bir çıktıyı sql datasında alırsınız. Bu data nasıl xml olur ve xml'i kimler hangi şartlarda kendi sunucusuna alabilir ve işleyerek nerede kullanmak isterse kullanabilir. Siz tüm bu yapılacaklar eylemler için kural belirleyeceksiniz.

Diyelim ki bir video sitesiniz var. Bir android biri ios biri de windowsphone olmak üzere 3 tane farklı mobil app var. Bu video verileri (ki en az 10-15 tane ayrı web servisi gerekiyor ) ve arama, beğenme, mesaj gönderme, video ekleme, video silme, üyelik vb gibi ayrı ayrı web servisleri gerekiyor Siz bu işleri nasıl yapacaksınız.

Diyelim ki bir e-ticaret siteniz var. XML web servisi alıyor ve işliyorsunuz. Bilgi haline getiriyorsunuz. Mobil sitenize, mobil uygulamalarınıza veyahut operasyondaki muhasebeye, depoya, tedarikçilere, kargoculara nasıl veri göndereceksiniz.

Herşeyin kalbinde web servisi vardır. Yeteri kadar yazdığımı düşünüyorum. Gerekli kaynakları verdim. Okuyan araştırır bulur. Öyle basit işler değildir.

Not: Veritabanından bir server side script ile çıktıyı xml ile verirsiniz. Diğerleri de bu xml veriyi alır ve işlerler. http://benfoster.io/blog/generating-dynamic-xml-sitemaps-in-aspnet-mvc temel olarak bu örnek verilebilir. Benim yazdığım kurumsal ve ciddi projelerin mantığıdır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al