freelance iş ilanları

PHP mi ASP mi ?

14 Mesajlar 2.150 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
Merhabalar kafama çok takılan bir konu php mi yoksa asp mi daha avantajlı öğrenmek bakımından yani alt yapı olarak hangisi gelecekte daha iyi kazandırır

wmaraci
reklam

bsakizli bsakizli Bilgisayar Programcısı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yönetim Bilişim Sistemleri Uzm
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 102 / 79
  • Ticaret 2, (%100)
Yıllardır tartışılan soru Google sorsan çok sonuç var. Kullanımına bağlı üstad eğer sadece yazılım için ise PHP ücretsiz çünkü eğer exchange ve active directory gibi yapılarda yazılım varsa asp.net en kıvrım noktaları burası. Bir diğer nokta ise asp arkasında microsoft var. Php arkasında açık kaynak kodlu geliştiriciler ve linux var diye biliyorum arkadaşlar düzeltsinler yanlış bir şey varsa eğer. Sana gelirse PHP öğren kullanımı kolay masrafsız ekmek yediren bir yazılım. Tavsiye ederim.
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

posse26 posse26 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad E** Ü**
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 3 / 3
  • Ticaret 2, (%100)
ben asp.net kullanıyorum. php de biliyorum ancak php ile ilgili çok kaynak var. ama asp.net ile de php de yapabileceğin herşeyi yapabilirsin ki ben yapıyorum. asp.net ile yapılan sitelerin php ye göre daha güvenlikli olduğu söylenmektedir.

• Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim başka yorum yapan olursa sevinirim iyice görmek istiyorum yanlışları doğruları

wmaraci
wmaraci

MuhammedEminoglu MuhammedEminoglu Alter Sözlük Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 42 / 40
  • Ticaret 7, (%100)
Aslında yanlış ve doğrudan ziyade tarzınızla alakalı. Asp.net ve php o kadar dolu yazılım dilleri ki hangisini seçerseniz seçin bir şey kaybetmeyeceksiniz.

şahsım adıma söyleyeyim php daha kolayıma geliyor. Sebebi de istediğim yerde php tag'lerini açıp kolayca kodlama yapabilmem. Bu asp.net'de yok mu? elbette ki var, sadece tarzı değişik. Mesela asp.net daha kolay bir biçimde class'larla çalışabilmenize olanak sağlıyor, bu php'de yok mu? elbette var. Ancak işte tarzınıza hangisi daha uygun o mesele.

şuna da değinmekte fayda var, asp.net visual studio ortamında geliştirildiği için çok fazla artıya sahip. Ama php ile de kaynak bilgi çok fazla. Yani ikisi de o kadar derin ki. Bence ikisine de başlayın, hangisi daha çok hoşunuza giderse onunla devam edersiniz.
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
joffreyreis hocam değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum ben aslında 2 sinide öğrenmek istiyorum bu mümkün değil mi? Yani kafam çok karışık benim okuduğum bölüm elektrik elektronik alt dalı olan kontrol ve otomasyon sistemleri genellikle c# işimize yarıyor yani onunla çalışmak zorundayız fakat kısmen aynı şeyi php dede yapabilirim phpden çok hoşlanıyorum 2 arada 1 derede kaldım ne yapacağım bilmiyorum

invalid invalid PHP Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Back-End Developer
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 149
  • Beğeniler 38 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Dostum ben PHP biliyorum sana PHP'yi tavsiye ediyorum ha ASP'yi kötülüyor muyum hayır tabiki de iki dilde de yapamayacağın şey yok. Hangisini daha çabuk öğrenirim diyorsan bence PHP'yi daha çabuk öğrenirsin ve PHP ile ilgili zilyon tane kaynak var ama eğer ASP yi seçersen hiçbir şey kaybetmessin bol şans ;)

portal portal https://portalciyiz.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 101 / 288
  • Ticaret 14, (%100)
ASP yi lisede kullanmıştım biraz kötülemeyeceğim detaylı olarakda bilmiyorum fakat PHP de kafama takılan şeylerde yüzlerce kaynak bulup hızlı şekilde çözebiliyorum. Ne düşünüyorsam aynı şekilde koda dökebiliyorum bana çok rahat geliyor bence PHP den yana olun :)

sovetski sovetski ♛ PHP ♛ Kimlik Onayı
  • Üyelik 03.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 1205
  • Beğeniler 437 / 458
  • Ticaret 2, (%100)
Yine bu soru ..

Ben php biliyorum bunu ogrendim elbette bunu ogrenmeni tavsiye edecegim cunki ASP da bilgim yok. Fakat her iki dil ayni isleri yapiyor tek farki kodlama dilleri ayni degil. Mesela php da kodlamaya

// kodlar

?>

ile baslarken ASP da boyle basliyorsun

<%

//kodlar

%>

Benzerlik cok yani. Ama php bilirsen diger dilleri cooook kolay ogrenirsin. Ben php ile basladim onun sayesinde javascript de ogrendim. Python a da gecis yaptim fakat zaman olmadigi icin devam etmedim. PHP kolay oldugu icin ve diger dillere benzedigi icin php ogren derim. Yok eger gercekten buyuk dusunuyorsan, boyle harikalar yaratacagina inaniyorsan asp ogren buyuk firmalara yaptigin scriptleri sat.

Birde bunu belirteyim asp php dan guvenli degildir. Sadece php yi bilen tonlarca insan var o yuzden herkes kolayca buluyor aciklari. Asp bilen de az degil ama php kadar bol kaynak yok o yuzden acik olsa bile bulan cok az. Simdi ben bir script yazsam ve wordpress den daha guvenlidir desem kendim bile gulerim. Cunki wordpress acik kaynak ve milyonlarca insan kullaniyor. Benim scriptimin kodlamasini bir ben birde hosting bile bilir anca )
Crewx

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
sovetski hocam değerli yorumunuz için teşekkür ederim biraz daha sonuca yaklaştım sağolun

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al