lostyazilim

Toplu Dosya Taşıma/Adlandırma Yardım

5 Mesajlar 947 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

canerozdemir canerozdemir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bağımsız Denetçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 19 / 6
  • Ticaret 9, (%100)
Arkadaşlar,

Üzerinde çalıştığım bir proje için mantık yardımına ihtiyacım var.

Projem; şirketimin dosyalarının tutulduğu databaseteki düzene göre dosya yüklemesi yapmak/görüntülemek.

Takıldığım aşama; Dosya yüklemesi.

Bu formda kullanıcının yükleme yapabilmesi için dosyalarını seçmesi, bu dosyalarının kategorilerini seçip, ilgili dosyanın yeni ismini alarak ilgili klasöre bir kopyasını yüklemek istiyorum. Ancak mantık kuramıyorum.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde bir form oluşturdum. Ancak seçilen dosyalar için tek tek kategori ve dönem seçip, sonrasında yeni ismiler ile yükleme yapmak bu mantıkta pek mümkün gelmedi bana.

Sizlerin bir önerisi olur mu?

wmaraci
reklam

Kanuni Kanuni WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)
Kodlarla her programı yapmak mümkündür.

Öncesinde şu programa göz atmanızı tavsiye ederim.

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
şirketimin dosyalarının tutulduğu databaseteki düzene göre dosya yüklemesi yapmak/görüntülemek.

---

1 - dosyaları database'den çekip kullanıcıya görüntülemen lazım ->
a - db baglantısı aç (using için db işlerini yapmaya calıs yada entity framework gibi orm kullan)
b - db'de ilgili tablolara sorgu yapıp, dönen data setini, ön yüzde bir component içerisinde göster (burada uygulama window form'mu olacak, yoksa bir web uygulamasımı olacak ona göre component değişir)

2 - dosya işlemleri yapmak.
a - dosya kopyalama işlemleri yapmak(file.io işlemleri)
b - uygulama içinde dosya uzantısına göre (pdf, excel, doc vs) içeriği göstermek

Bu formda kullanıcının yükleme yapabilmesi için dosyalarını seçmesi, bu dosyalarının kategorilerini seçip, ilgili dosyanın yeni ismini alarak ilgili klasöre bir kopyasını yüklemek istiyorum. Ancak mantık kuramıyorum.

1 - Seçilen dosyayı algılamak (kullanıcı dosya seçtiğinde seçtiği dosyayı bilmek gerekir bu noktada kullandığınız component 'a göre değişir)
2 - Dosya kopyalacağı hedef klasör ve dosya ismini vererek yada aynı aynı isimde farklı bir klasöre kopyalama işlemi (kopyalama işlemi yapılabilmesi için kaynak dosya path'i ve hedef dosya path'i verilmelidir)

Ancak seçilen dosyalar için tek tek kategori ve dönem seçip, sonrasında yeni ismiler ile yükleme yapmak bu mantıkta pek mümkün gelmedi bana.

kategorilere göre dosyaları getirme işlemi
1 - db baglantısı
2 - kategorilere göre bir filtre sorgusu yazıp, tablodaki verileri component içerisinde bind etmek

---

yapılacak tüm işler yukarıdadır..

bunu nasıl yaparım noktası için her maddeyi, google yazacağınız dil için aratın rahatça cevapları bulacaksınızdır ;)

iyi çalışmalar,

Turgay

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

canerozdemir canerozdemir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bağımsız Denetçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 19 / 6
  • Ticaret 9, (%100)
Teşekkür ederim, detaylı bir açıklama olmuş.

YazılımMimarı adlı üyeden alıntı

şirketimin dosyalarının tutulduğu databaseteki düzene göre dosya yüklemesi yapmak/görüntülemek.

---

1 - dosyaları database'den çekip kullanıcıya görüntülemen lazım ->
a - db baglantısı aç (using için db işlerini yapmaya calıs yada entity framework gibi orm kullan)
b - db'de ilgili tablolara sorgu yapıp, dönen data setini, ön yüzde bir component içerisinde göster (burada uygulama window form'mu olacak, yoksa bir web uygulamasımı olacak ona göre component değişir)

2 - dosya işlemleri yapmak.
a - dosya kopyalama işlemleri yapmak(file.io işlemleri)
b - uygulama içinde dosya uzantısına göre (pdf, excel, doc vs) içeriği göstermek

1 - Seçilen dosyayı algılamak (kullanıcı dosya seçtiğinde seçtiği dosyayı bilmek gerekir bu noktada kullandığınız component 'a göre değişir)
2 - Dosya kopyalacağı hedef klasör ve dosya ismini vererek yada aynı aynı isimde farklı bir klasöre kopyalama işlemi (kopyalama işlemi yapılabilmesi için kaynak dosya path'i ve hedef dosya path'i verilmelidir)

Ancak seçilen dosyalar için tek tek kategori ve dönem seçip, sonrasında yeni ismiler ile yükleme yapmak bu mantıkta pek mümkün gelmedi bana.

kategorilere göre dosyaları getirme işlemi
1 - db baglantısı
2 - kategorilere göre bir filtre sorgusu yazıp, tablodaki verileri component içerisinde bind etmek

---

yapılacak tüm işler yukarıdadır..

bunu nasıl yaparım noktası için her maddeyi, google yazacağınız dil için aratın rahatça cevapları bulacaksınızdır ;)

iyi çalışmalar,

Turgay

wmaraci
wmaraci

balporsugu balporsugu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 85 / 84
  • Ticaret 3, (%67)
dosyaların özelliklerini yazabilirmisin?tarihleri var anladığım kadarıyla.tipleri var pdf,jpg gibi.başka kategorileştirebileceğin ne özellikleri var?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al