lostyazilim

Alan adı uzantısı Google için problem mi?

10 Mesajlar 3.345 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

afsar afsar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Üniversite öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 2 / 9
  • Ticaret 1, (%100)
Wmaraci'na bugün üye oldum. Öncelikle hepinize merhabalar.

Yeni bir projeye başlamayı düşünüyorum. Alan adı jenerik bir kelime olsun istiyorum. .com .net .org uzantılarında aradığım kelime normaldir ki yok. .im gibi domain ile projeyi başlatsam Google için bir dezavantaj mı?
İngilizce kaynaklarda araştırma yaptım. Çoğunluk uzantının sorun olmadığını, önemli olanın içerik olduğunu yazmışlar. Öte yandan .im gibi uzantıların yerel aramalarda daha kolay yükseldiğini ancak global işlerde (ya da başka bir ülkede, örneğin Türkiye'de) Google'da sıralamasının yükselmesinde .com, net, org a göre çok yavaş olduğunu, sabreden muradına erer mantığıyla hareket ederseniz bir yerlere gelebileceğini yazmışlar.

Proje ise tamamen aramayla gelinebilecek ancak daha sonra akılda kalıcı sürekli takip edilecek bir site tarzında yani içerik öyle. Daha önce .im ile ya da de, in gibi uzantılarla proje yapıp diğer siteriyle şartları karşılaştığında nasıl bir sonuç ortaya çıkmakta?

.im ile bir kelimeyi tamammlamayı düşünüyorum. Örneğin sever.im, subdomain ile aliyi.sever.im gibi tamamlasak, siteyi Google aliyi sever olarak mı tanımlar, aliyi sever im olarak mı ?

wmaraci
reklam

teymir teymir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Online Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 21 / 31
  • Ticaret 0, (%0)
Selam afsar,
Öncelikle hoşgeldin, projende hayrlı olsun umarım başarılı olursun..
Soruna gelirsek, domain uzantısı Google için de diğer arama motorları için de sorun değil ve İng. kaynaklardan da doğru okumuşsun önemli olan içerik ;)

Domain ile sıkıntılardan biri atıyorum "araba" anahtar kelimesine oynayacam diyorsan araba.com domaininin yanında araba.in elbette ki pek avantajlı olmayacaktır.

Türkiye'de "yakala.co, cevap.tv" siteler var hem alan adları hem de ortaya çıkardıkları ile gayet başarılar, sever.im gibi bir adres ve alan adı ile ilgili içerik te elbette başarılı olabilir...

Semsector.com - SEM - SEO - Sosyal Medya

• Üyelik 14.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 2 / 9
  • Ticaret 1, (%100)
Alan adının tamamlama olduğunu göstermek için severim örneğini verdim. Daha farklı bir isim almayı planlamaktayım. Ancak yakala.co nun arkasında sanırım Doğan Grubu var. Yani reklam olsun, seo olsun oldukça kaliteli bir iş yapacaklardır. Sizin farklı bir uzantıyla yönettiğiniz web sitesi var mıdır şu an? Diğer web sitelerinizle arasındaki durum nasıldır?

• Üyelik 14.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 2 / 9
  • Ticaret 1, (%100)

sotres adlı üyeden alıntı

boş işlerle uğraşma kardeş . boşver.

Projenin ne detayını biliyosun da boş işlerle uğraşma diyosun? Alan adı uzantısının SEO'ya etkisini soruyorum verdiğin cevaba bak. Bilmiyosan cevaplama, biliyosan sorunun cevabını ver. Lütfen konuyu da dağıtma.

Daha önce bu tür çalışma yapmış arkadaşlardan önerilerini bekliyorum.
siyahgiyen Kanuni

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

teymir teymir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Online Reklam Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** D**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 21 / 31
  • Ticaret 0, (%0)
.co, .tv , .net uzantılı müşteri siteleri yönettim ama salt SEO çalışması olmadığından net birşey söylemem doğru olmaz, elbette o siteler örnek vermek içindi, araba olayında açıklamaya çalıştım olumsuz olacak tarafını, sen farklı/yeni olduğunu düşündüğün bir hizmet sunacağını düşünüyorsan buna çok takılmana gerek yok.

sonuçta alan adı önemli tabi ki; akılda kalıcı, sitenin ne ile alakalı olduğu veya anahtar kelime şeklinde olması artı sağlayacaktır, hem benimde -sever.im-den "gibi" olarak bahsetmemden kasıt, alan adının o şekilde akılda kalıcılığı olursa sitene trafik çekmek için pozitif bir etkisi olur...

Semsector.com - SEM - SEO - Sosyal Medya

WAY4PLAY WAY4PLAY WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 222
  • Beğeniler 30 / 39
  • Ticaret 2, (%100)
gez.im domaini ile gezi ya da gezim kelimelerinde öne çıkmanıza domain katkı sağlamaz
''.'' ile bölünen kelimeleri google seçmez görmez

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam öncelikle hoş geldin. Google için sorun değil. Ama ziyaretçi için sorun. Domain kısa akılda kalıcı olması önemli. Uzantısının ne olacağı çok tartışılan bir konu. Kendi görüşümü söyleyeyim. Hiçbir zaman biz, im, cart, curt :) uzantılı bir site yapmam. Bunu google sevmeyeceği için değil başta ben sevmeyeceğim için. Ziyaretçinin de pek hoşuna gittiğini düşünmüyorum açıkçası

• Üyelik 14.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 2 / 9
  • Ticaret 1, (%100)
@teymir Aslında bir hizmet olsa dediğin gibi direkt alınabilir. Örnek: imo.im ama sosyal ağları ne kadar kullanılıp hit çeksemde asıl hedefim Google aramaları. @AXonYeR in dediği gibi bir durum olunca da seçtiğim kelime aranan şey olmuyor.

Ek Olarak: @Tikkafalı Teşekkürler.

kulturelbellek adlı üyeden alıntı

Hocam öncelikle hoş geldin. Google için sorun değil. Ama ziyaretçi için sorun. Domain kısa akılda kalıcı olması önemli. Uzantısının ne olacağı çok tartışılan bir konu. Kendi görüşümü söyleyeyim. Hiçbir zaman biz, im, cart, curt :) uzantılı bir site yapmam. Bunu google sevmeyeceği için değil başta ben sevmeyeceğim için. Ziyaretçinin de pek hoşuna gittiğini düşünmüyorum açıkçası

Aslında .com ile bir alan adı ile başlayacağıma karar vermiştim. Ancak .im ile de çok akılda kalıcı bir alan adı boşta. Yani ziyaretçininde ilgisini çekebilecek bir kelime. Eğer seo için bir problem değilse, uzantı değil içerik ise önemli olan sanırım .im uzantısını tekrar düşüneceğim. Cevap için teşekkürler.

myenes myenes $php = new PHP(); Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Back-end Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1051
  • Beğeniler 253 / 258
  • Ticaret 5, (%100)
sosyalmedya.co var gayet başarılı bir şekilde google'da yer alıyorlar :)

• Üyelik 14.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 2 / 9
  • Ticaret 1, (%100)

myenes adlı üyeden alıntı

sosyalmedya.co var gayet başarılı bir şekilde google'da yer alıyorlar :)

Gerçekten tamamen içerik üzerine oturtulmuş çok kaliteli bir site ve çok başarılı. Teşekkürler cevap için. Artık .im ve .com arasında seçime gideceğim. .im için bi sorunum kalmadı gibi. Tek sorun ziyaretçiler. Umarım alan adıylada onu aşacağım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al