wmaraci reklam

İlk Kez Sunucu Aldım Profesyonellerden Yardım Bekliyorum!

8 Mesajlar 672 Okunma
wmaraci reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Merhabalar,

İlk Digitalocean üzerinden VPS aldım ve .app domainimi Godaddy'den bu VPS'ye yönlendirdim.

Aynı anda MacOS üzerinden, Terminal kullanarak Discourse kurmaya çalışıyorum. Fakat Discourse kurulumu yaparken SMTP ayarlarını yapma aşamasına kadar gelebildim. SMTP ayarları Discourse için çok önemli olduğu yazıyordu yabancı sitelerde.

Herhangi bir SMTP serverım olmadığı için Yandex Kurumsal Mail kurarak Discourse kurulumuna devam edeceğim. Bunun için bildiğiniz gibi Yandex site doğrulaması istiyor.

Yandex'in site doğrulaması için verdiği uzun karmaşık mail adresini domain whois bilgilerine tanımlayarak, sitemi onaylatma yöntemini seçtim.

Sorun tam olarak burada başlıyor; .app domain aldığım için whois bilgilerimde tanımladığım mail görünmüyor. Sebebi ise SSL sertifikasının olmaması sanırım. Bildiğiniz gibi app uzantılı domainler sadece SSL ile aktif oluyormuş. Benimde dediğim gibi Yandex Kurumsal'a sitemi onaylatabilmem için whois bilgilerime Yandex'in verdiği maili eklemem gerekiyor ve eklesem bile whois bilgilerim sertifika olmadan görünmüyor.

Godaddy ücretsiz sertifika verdi bu sertifikayı Digitalocean Ubuntu sunucuma nasıl kurabilirim?

CSR 'yi yazın diyor oraya ne yazacağım?

Yardımlarınızı bekliyorum

wmaraci
reklam

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Henüz ilk VPS deneyimim olduğu için Digitalocean 'ı ve vps yönetimini hiç bilmiyorum. Şu anlık bilgim sadece cpanel ve paylaşımlı hostingden ibaret :)

MuhammedArslan MuhammedArslan Msa Web Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 933
  • Beğeniler 136 / 276
  • Ticaret 11, (%100)
Vesta cp gibi ucretsiz bir panel kurarak ssl i kolayca aktif edebilirsin.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
mrarslan Çok teşekkür ederim hocam öneriniz için. Henüz yeni olduğum için bilgim yok hocam ama dediğiniz paneli araştıracağım.

Bu arada dosya yöneticisini en kısa yoldan nasıl yükleyebilirim server'a?

openssl req -newkey rsa:2048 -nodes -keyout example.com.key -out example.com.csr

Bu kodu Terminal'den girerek csr oluşturdum. fakat ilk başta yanlış oluşturduğum iki adet csr ve key dosyaları var bunları silmek için dosya yöneticisine ihtiyacım var. Terminal'den silmek biraz zor gibi görünüyor :)

wmaraci
wmaraci

MuhammedArslan MuhammedArslan Msa Web Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 933
  • Beğeniler 136 / 276
  • Ticaret 11, (%100)
Filezilla gibi programlarla root bilgilerinizi kullanarak 22. porttan ftp ye baglanabilirsiniz. Ayrica su makaleleri de inceleyebilirsin, faydası dokunur mutlaka.
https://muhammedarslan.com.tr/kategori/sunucu
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

sadalarxcc sadalarxcc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Ağ Yönetim Güvenlik Sunucu
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 30 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
hocam bende discourse de çok çektim ama smtp ayarlari dogru olmassa hata verebiliyor bilgin olsun ssl sertifikasida letsbeencrypt kurarak devam edebilirsin
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

En İyi çözüm mrfirt.me

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

mrarslan adlı üyeden alıntı

Filezilla gibi programlarla root bilgilerinizi kullanarak 22. porttan ftp ye baglanabilirsiniz. Ayrica su makaleleri de inceleyebilirsin, faydası dokunur mutlaka.
https://muhammedarslan.com.tr/kategori/sunucu

mrarslan Tekrardan teşekkür ederim hocam yardımlarınız için..

sadalarxcc Hocam Discourse ile uzun vadeli proje yapmak istediğim için en düşük paket VPS ile başladım. Yandex kurumsal ciddi düzeyde iyi hizmet verdiği için doğrudan onu kullanacağım. Wordpress 'de Yandex Mail'i entegre ettiğim için bu konuda sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum. Öyle ya da böyle öğreneceğiz artık :)

Edit: Normalde one-click installation ile Discourse kurulabiliyormuş fakat hem biraz sıkıntılı hem de yüksek fiyatlı paketlerde aktif olduğu için hiç bulaşmadım ona.
sadalarxcc

kişi bu mesajı beğendi.

sadalarxcc sadalarxcc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Ağ Yönetim Güvenlik Sunucu
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 125
  • Beğeniler 30 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
smtp mail illa yandex kullanmicaksan ücretsiz domain için mail servisleri var onlarada bakabilirsin
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

En İyi çözüm mrfirt.me
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al