wmaraci reklam

İŞ FİKRİNİ BAŞLATMAK #1 - Özgün Fikir

12 Mesajlar 1.618 Okunma
wmaraci reklam

EranKucuk EranKucuk Oyun Medyası Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere WM Aracı yöneticileri bir Paylaşım Ekibi kurdular, bu ekip sektörel tecrübelerini forumun diğer üyelerine aktarıp, yeni üyelerin kendilerini geliştirmelerini ve bir yandan da forumun aktifliğini arttırmayı hedefleyerek toplandı. Aramızda yazılımdan, seodan vb alanlardan anlayan insanlar var. Ben de ekibin bir üyesiyim, tanımayanlar varsa memnun oldum. Kişisel olarak daha çok proje geliştirme ve iş fikri oluşturma konusunda tecrübeliyim ve bu konuda bilgilerimi böyle bir yazı serisi ile sizlerle paylaşmak istedim. Serinin diğer yazılarını 'Yeni Başlayanlar' kategorisinde ya da burada görebilirsiniz. İyi okuncalar.

Özgün Olmanın Önemi

Bir işi orijinal yapmanın, fikri diğer projelerden farklı olmanın aslında birçok önemi var. Fakat bana soracak olursanız en büyük önemi rakip elemek. Girmeyi düşündüğünüz alanların neredeyse tamamında tonla rakibiniz olacak, bu rakiplerin bazıları artık kurumsallaşmış ve yıllardır bu işin içinde olan insanlar olacak. Onlarla aranızda bir farkınız olmazsa kullanıcılara sizi tercih etmeleri için de neden vermemiş oluyorsunuz maalesef.

Burada belirtilmesi gereken bir diğer ayrıntı da özgünlüğün ne olduğu, teknoloji haber sitesi açıyorsunuz diyelim. Sadece temanızın daha farklı olması ya da içeriğinizin, rakip bir siteye nazaran daha kaliteli olması işinizi özgün kılmaz. Kullanıcılar için daha flat ya da modern tema bir etken evet, fakat alışkanlıklarını yıkmaya yeter mi? Pek sanmam. İçerik daha kaliteliyse illa kullanıcı çekersiniz fakat bu sizi rakibin önüne taşır mı? Yok, siz de ekmek yersiniz bir süre, sonra sadece ekmek yemenin hoş olmadığını görünce bırakırsınız sitenizi, heba olur içerikleriniz. Öyle olacağına girin rakip sitenin elemanı olun en azından emeğiniz boşa gitmesin.

Farkınızı fikirde ortaya koymanız lazım ki bir tercih nedeni ortaya çıksın. Kullanıcıları etkileşime sürüklemek son yılların popüler fikirlerinden birisi, yukarıda "Nereye gidiyorsun :(" notu bırakarak ya da yazılara emojilerle puanlamalar girdirerek bunu yapmayı başaran işler yapıldı, eğer bunlardan biraz daha farklı bir fikir ortaya koyarsanız etkileşim çekme konusunda güzel bir başarı alacağınızı siz de kolaylıkla görebilirsiniz.

Tamamıyla özgün olmak şart mıdır?

Tamamıyla özgün bir işi ortaya koymak fikriniz olsa dahi zor olabilir. Fikrinizi ortaya çıkartabilecek kadar tasarım biliyorsunuzdur, yazılımda eksiğiniz çıkar. Yazılımı öğrenmek için emek verir ya da fikrinize gönülden bağlanacak, kendini verecek bir yazılımcı bulursunuz. Bu sefer de devamlı içerik sorunsalıyla karşılaşırsınız vs. Ha bütün sorunların üstesinden gelebileceğinize eminseniz şimdiden elinize sağlık. Fakat değilseniz başka bir tavsiyem olacak.

Yabancı dil, hayatınızda hangi alanda girişim yapacak olursanız olun İNGİLİZCE ŞART, dünyanın hepsi bu dil ile iletişim kuruyor, İngilizce'nin önemini Teyzelerimizden, Nenelerimizden dahi duyarken çok fazla üzerinde durmayacağım. Yabancı diliniz varsa, emin olun ülkemize taşınabilecek bir iş fikrini kolaylıkla bulabilirsiniz. En azından ülkemizde özgün olun ki Türkçe'de rakibiniz olmasın.

Yukarıda söylediklerime ek ve örnek olarak yazıyı bir proje önerisiyle tamamlayabilirim. Alexa global ve Amerika sıralamasını son 2 yıldır takip ettiğim, hiç 200'ün gerisine düşmeyen wikihow.com ülkemizde olsa yine başarılı olacak işlerden birisi bana kalırsa. Animasyon resimler ile neyin, nasıl yapılacağı anlatılıyor ve okurları bir şekilde kendisine bağlıyor. İnceleme başladığımdan beridir hem okul, hem kendi girişimim, hem de işimi aynı anda yürütmekte olduğum için fırsatı geçmedi, eğer bu projeyi Türkiye'ye taşıyacak olursanız sözüm olsun ilk backlinkiniz Oyungg'den gelecek.
sterk Weyso grsy

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

EvilBozkurt EvilBozkurt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 38 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkürler çok güzel yazı olmuş elinize sağlık hocam. Bir gün tema yapmak isteyenler için de nasıl özgün temalar yapılabileceği hakkında yazı yazabilecek bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen böyle bir yazı yazın. Çünkü genelde başkalarının temalarına bakarak tema yapıyoruz :(
sterk anilcagliyan

kişi bu mesajı beğendi.

orhanciimen orhanciimen WM. Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Tsk personeli
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 252
  • Beğeniler 22 / 51
  • Ticaret 12, (%100)
O kadar şey yazdım, telefonun interneti kesilmiş. Yorumu gönderemedim.
Ellerinize sağlık hocam, çok güzel ve detaylı bir anlatım olmuş.

QtQ QtQ Adalet Kullanıcı
  • Üyelik 20.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Startist
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 40
  • Beğeniler 0 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Kullanıcı etkileşimi için orijinal bir fikriniz var mı?

wmaraci

• Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
EvilBozkurt tasarımdan çok anladığımdan değil ama etkileşim odaklı temalar çok gidiyor son dönemlerde.

orhanciimen Geçmiş olsun hocam, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim :)

QtQ Bu sektörel olarak değişebilecek bir şey ama forum sitelerine emoji mantığı henüz eklenmiş değil gördüğüm kadarıyla, güzel etkileyebilir. Farklı olarak siteye girenlerin günlük bir defa tıklayabildiği bir buton koyup, en çok tıklama yapan kullanıcıya ödül vermek (Büyük şeylere gerek yok, diyelim aya göre 30 kez sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılarınızı sağ barda sergileyebilirsiniz)
orhanciimen

kişi bu mesajı beğendi.

hkccrn hkccrn Nope Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)
Güzel söylemişsiniz hocam. Proje öneriniz de aslında hoş ama yapmışken iyi bişey yapmak lazım. Bunun için de ekip gerekecek mutlaka. Tutar mı bence tutar fakat maliyeti ne olur pek hesaplayamıyorum. Yazınız için de teşekkür ederim bizleri aydınlattığınız için.

• Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
hkccrn bu seri ortalama 5-6 yazıdan oluşacak hocam, takip ederseniz sorularınıza çok daha ayrıntılı cevaplar vereceğimi görebilirsiniz.

Fakat şimdi daha kısa bir cevap vermem gerekirse, doğru hesaplamalar ile maliyet asgari seviyeye çekilebilir ve yine de verim alınabilir. Ekip işin en büyük şartı ve ben öyle bir işe giriyor olsam en az 3 kişi girerdim, 2 kişi sürekli içerik üretimine bakacak, 1 kişi iş anlaşmalarını, sponsorları ayarlamaya çalışacak, vakit buldukça sosyal medya yönetimi yapacak, siteye tıklamaları çekmeye çalışacak vs.
hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)
Takipteyim hocam parlak fikirlerinizden yararlanmak iyi olacak 😊

• Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)
EranKucuk hocam bu dediğiniz projeyi bir wordpress üzerinden yapamaz mıyız? Mesela ben ingilizce biliyorum yabancı sitelerden özellikle de wikihow üzerinden bu bilgileri alıp türkçeye çevirip yayınlasam özgün değil de kopya içerik gibi mi görünür? Elimde bir domain var iyifikir.org diye. Bu domain üzerine yapabilirim diye düşünüyorum. Sanırım wordpress olduğundan çok basit kalır diye düşüneceksiniz ama bu domaini nasıl projelendireceğim hakkında pek bir fikrim yok. Ve sizin önerinizi gerçekten beğendim.

• Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
hkccrn hocam WP bana kalırsa kesinlikle küçümsenemeyecek bir proje oluşturma imkanı sağlıyor, geekyapar, leadergamer, filmloverss gibi ülkemizde isim yapmış ve kişisel olarak takip ettiğim internet siteleri dahi WP ile yönetiliyor, ekleme isterseniz multiplayer da bu grup dahilinde. Ayrıca yazılımdan çok anlayan birisi değilim fakat https://www.wikihow.com/Wp-admin adresine girerseniz Wikihow'ın da çok yabancı olmadığını görebilirsiniz.

Bana kalırsa asıl üzerine titremeniz gereken nokta görsel kaliteyi korumak, wikihow en çok bu açıdan başarılı benim gözümde. Fikrimi beğenmenize sevindim, teşekkür ederim. Fakat domain açısından yorum yapamayacağım, sizin domaininiz de çok güzel ama sanki bu işi markalaştırmak için daha güzel alan adları bulunabilinir :)
hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al