wmaraci reklam

Kodlamaya Nereden Başlanır ?

9 Mesajlar 3.057 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

UtkuTez UtkuTez Sermaye Piyasaları Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Sermaye Piyasaları
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 129
  • Beğeniler 33 / 24
  • Ticaret 8, (%100)
Merhaba, gerçekten ihtiyacım olduğu için buraya yazma gereği duydum. Ben html, css falan biliyorum açıkcası kodlama mantığı nedir az da olsa farkındayım. Fakat bunlar benim ilgimi çekmiyor. Daha çok programlama yapmak isterim. Visual basic, c, c++ gerçekten hiç biriyle ilgili en ufak fikrim yok. Hangisinden başlanır nasıl bir yol izlenir gibi. Ve kursa gitme gibi olanağım yok. Buralarda kurs yok. Kitaptan öğrenemiyorum ama denerim daha çok video izlemeyi severim. Lütfen yardım

wmaraci
reklam

WebPrensi WebPrensi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 131
  • Beğeniler 16 / 10
  • Ticaret 1, (%100)
C# ile başlamanı tavsiye edeceğim, eminim uğraşırken çok keyif alacaksın. Daha sonrasında bunu bildiğin için masaüstü programlarını kolaylıkla yapabileceksin. Bu konuda ilerledikten sonra hatta html/css temalarını kodlamak, admin paneli yazmak için ve ya daha farklı web projeler geliştirmek için asp.net öğrenebilirsin. Benim sana tavsiyem C# masaüstü uygulamalara biraz çalışman, veritabanı uygulamaları geliştirmen kendini geliştirmen için. Daha sonrada asp.net ve asp.net mvc öğrenip yoluna devam etmen. Tabi diğer arkadaşlar ne düşünür bilemiyorum ama bence C# başlangıç için tavsiye edebileceğim dildir ve döküman,ders videosu sıkıntısı çekmezsin. İyi çalışmalar.
UtkuTez

kişi bu mesajı beğendi.

http://mobilkutu.blogspot.com.tr/

• Üyelik 10.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 129
  • Beğeniler 33 / 24
  • Ticaret 8, (%100)

WebPrensi adlı üyeden alıntı

C# ile başlamanı tavsiye edeceğim, eminim uğraşırken çok keyif alacaksın. Daha sonrasında bunu bildiğin için masaüstü programlarını kolaylıkla yapabileceksin. Bu konuda ilerledikten sonra hatta html/css temalarını kodlamak, admin paneli yazmak için ve ya daha farklı web projeler geliştirmek için asp.net öğrenebilirsin. Benim sana tavsiyem C# masaüstü uygulamalara biraz çalışman, veritabanı uygulamaları geliştirmen kendini geliştirmen için. Daha sonrada asp.net ve asp.net mvc öğrenip yoluna devam etmen. Tabi diğer arkadaşlar ne düşünür bilemiyorum ama bence C# başlangıç için tavsiye edebileceğim dildir ve döküman,ders videosu sıkıntısı çekmezsin. İyi çalışmalar.

Peki yani c# c veya c++ bunlar farklı şeyler galiba. En kolayı bunlar arasından c# mıdır ?

WebPrensi WebPrensi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 131
  • Beğeniler 16 / 10
  • Ticaret 1, (%100)

tezmedya adlı üyeden alıntı

Peki yani c# c veya c++ bunlar farklı şeyler galiba. En kolayı bunlar arasından c# mıdır ?

İnsanların ilk öğrendiği dil nedense hep onlara kolay gelir, belki ondan dolayı belki de kolay olduğundan dolayı bence en kolayı C#.
UtkuTez

kişi bu mesajı beğendi.

http://mobilkutu.blogspot.com.tr/
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

MuratAltun MuratAltun www.webmarkt.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek WEBMASTER/GRAFİKER
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 687
  • Beğeniler 277 / 189
  • Ticaret 0, (%0)
C# güzeldir :) . Visual studio programı indirerek başlayabilirsin.İnternette olanak çok kolay öğrenirsin.

GrafiMarkt,Webmarkt,HostingBurda

ArdaEgridere ArdaEgridere Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 1247
  • Beğeniler 77 / 110
  • Ticaret 6, (%83)
C# öğren sonra html css öğrenirsin
UtkuTez

kişi bu mesajı beğendi.

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Çok kolay öğrenemezsin önce bunu söyleyim.

Programcılık öğrenme süreci senin motivasyonun ile doğrudan alakalıdır.

Öyle 3-5 günde öğrenilecek bir iş değil. Öyle olsaydı emin ol herkes öğrenir rahat bir gelir ile yaşardı.

Azimli ve istekli olmak önemli.

Öncelikle ana konuları yutman lazım. Bol ama çok basit uygulamaları çatır çatır yazana kadar bıkmadan değiştirerek yazman yerinde olacaktır.

Ana konular nedir dersen? Programlamanın hemen her dilde temelini oluşturan;

Değişkenler,
Döngüler,
Diziler,
Operatörler,
Denetim İfadeleri,
Algoritma Mantığı,
Metod ya da C# taki anlamıyla Metodlar,
Kod Blokları,
Class Mantığı,
Nesne odaklı programlama mantığı...

Gibi ana konuları iyice kavramak gerekiyor. Zaten tüm yemeklerin malzemesi bu yukarıda saydıklarım. Bütün yemekleri bu malzemelerle yapıyorsun.

Yukarıdakileri öğrenmek çok sürmez.

Ama PROGRAMLAMA öğrenmek istiyorsan asıl iş işte yukarıdaki ana konuları öğrendikten sonra başlıyor.

Bu malzemeler ile nasıl yemek yapıldığını görmen gerekli. En iyisi özel ders almak. Skype tan falan dersle olmaz onu baştan söyleyim. Ben çok denedim.

Sonra bu sana yemek yapmanın püf noktalarını öğretebilecek ancak SADECE PROGRAMCI olmayan işi ÖĞRETMEK OLAN burası çok önemli isterse dünyanın en iyi yazılımcısı olsun bu başka bir şeydir; ÖĞRETMEYİ BİLMEK çok başka bir şeydir.

Sen öğretmeyi bilen birini bul.

Sonra öğrendiklerini geliştirmek için gerekenler ise;

1- Kuvvetli ve mantığa dayalı hayal gücü,
2- Hayalindekini matematik ve mantık yapısıyla düzenleyecek ALGORİTMA nasıl hazılanır konusu,

Geliştirilmeli. Yani önce kafanda ben şunu yapmak istiyorum dediğin bir proje geliştir. Sonra o projeyi açık kalmayacak şekilde algoritmaya dönüştür. Unutma tüm problem ve cevaplar hatta hatalar algoritma aşamasında bitmeli.

En son ise artık öğrendiğin kodları, hazırladığın algoritmada ki yapıyı kodlayacak şekilde kullanabilmek.

Tüm bu aşamaları atlattığında öğrendin demektir.

Ancak öğrenmenin sonu da yoktur. Sadece SONUÇLARI vardır.

Programlama okuyarak, izleyerek değil, ÜRETEREK bol bol uygulama yaparak tabiri caizse ekran karşısında saç baş yolarken uykusuz kalıp sabahlayarak öğrenilen bir konudur.

Saygılar

Ek Olarak: Not: Alt seviye diller makine ile iletişim kurar, Üst seviye diller programcılar ile iletişim kurar, programlamacılar bizim dünya dediğimiz yer ile makine arasındaki ilişkiyi kurar, ÖĞRETMEN ise seninle programcı arasında iletişim kurar.
sefayksl UtkuTez

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 129
  • Beğeniler 33 / 24
  • Ticaret 8, (%100)

adlbelge adlı üyeden alıntı

Öyle 3-5 günde öğrenilecek bir iş değil. Öyle olsaydı emin ol herkes öğrenir rahat bir gelir ile yaşardı.

Öncelikle ana konuları yutman lazım. Bol ama çok basit uygulamaları çatır çatır yazana kadar bıkmadan değiştirerek yazman yerinde olacaktır.

Değişkenler,
Döngüler,
Diziler,
Operatörler,
Denetim İfadeleri,
Algoritma Mantığı,
Kod Blokları,
Class Mantığı,

Gibi ana konuları iyice kavramak gerekiyor. Zaten tüm yemeklerin malzemesi bu yukarıda saydıklarım. Bütün yemekleri bu malzemelerle yapıyorsun.

Ama PROGRAMLAMA öğrenmek istiyorsan asıl iş işte yukarıdaki ana konuları öğrendikten sonra başlıyor.

Bu malzemeler ile nasıl yemek yapıldığını görmen gerekli. En iyisi özel ders almak. Skype tan falan dersle olmaz onu baştan söyleyim. Ben çok denedim.

Sonra bu sana yemek yapmanın püf noktalarını öğretebilecek ancak SADECE PROGRAMCI olmayan işi ÖĞRETMEK OLAN burası çok önemli isterse dünyanın en iyi yazılımcısı olsun bu başka bir şeydir; ÖĞRETMEYİ BİLMEK çok başka bir şeydir.

2- Hayalindekini matematik ve mantık yapısıyla düzenleyecek ALGORİTMA nasıl hazılanır konusu,

Geliştirilmeli. Yani önce kafanda ben şunu yapmak istiyorum dediğin bir proje geliştir. Sonra o projeyi açık kalmayacak şekilde algoritmaya dönüştür. Unutma tüm problem ve cevaplar hatta hatalar algoritma aşamasında bitmeli.

En son ise artık öğrendiğin kodları, hazırladığın algoritmada ki yapıyı kodlayacak şekilde kullanabilmek.

Programlama okuyarak, izleyerek değil, ÜRETEREK bol bol uygulama yaparak tabiri caizse ekran karşısında saç baş yolarken uykusuz kalıp sabahlayarak öğrenilen bir konudur.

Saygılar

Ek Olarak: Not: Alt seviye diller makine ile iletişim kurar, Üst seviye diller programcılar ile iletişim kurar, programlamacılar bizim dünya dediğimiz yer ile makine arasındaki ilişkiyi kurar, ÖĞRETMEN ise seninle programcı arasında iletişim kurar.

Çok güzel yaklaşımınız ve bu yazıyı yazarken verdiğiniz emeğe sonsuz kere teşekkür ederim. Bu konuyla ilgili bir geleceğim olucaksa emin olun başlangıcı bu makalenizle oldu. Dediğiniz gibi özel ders vb gibi ÖĞRETMEN bulucam. Gerçekten tekrar çok teşekkür ederim. Kulağımda hep küpe olucak bu yazınız.
GuestLion

kişi bu mesajı beğendi.

Albatros Albatros Yeni Nesil Web Siteleri Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

adlbelge adlı üyeden alıntı

Değişkenler,
Döngüler,
Diziler,
Operatörler,
Denetim İfadeleri,
Algoritma Mantığı,
Kod Blokları,
Class Mantığı,

Saygılar

gerçekten çok güzel özetlemişsiniz durumu emeğinize sağlık.
bunun yanında
http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.javaturk.org/wp-content/uploads/2010/01/Genealogy-of-PLs.jpg&imgrefurl=http://www.javaturk.org/tag/programlama-dillerinin-tarihi/&h=648&w=561&tbnid=HtFBQI1o2eQKHM:&docid=ZX8d8UpfGcEqEM&hl=tr&ei=cA22VfyZNoKRsAH8pLmICQ&tbm=isch&ved=0CBoQMygAMABqFQoTCPyR37SS-8YCFYIILAodfFIOkQ

dil agacını incele şu an kullanılan popüler diller C ve C++ kökenli dillerdir. C++ ile PHP, C üzerinden birleşir. C++ nesne tabanlıdır ve birçok dilin geliştirildiği dildir.

Nesne tabanlı programlama mantığını öğrenmek istiyorsan C++ ile başla derim, kodlama mantığını en sade şekilde öğrenebileceğin bir dildir.

tabii tamamen C++ öğrenemeyeceksin, belirli bir temel ve mantık kazandıktan sonra hem öğrenmek için kaynak bulabileceğin hem de açık kodları inceleyebileceğin bir dile geç derim,

PHP ya da Phyton olabilir, hem kaynak çok hem de diğerlerine göre daha kolay diller.

Unutma, en iyisi, en gelişmişi vs. yerine en rahat öğrenebileceğin bir dilden başla, yoksa karmaşık bir dile girip aylarca uğraşıp ne olduğunu bile anlamadan bırakabilirsin!

C++ öğrenmek için harika bir kaynak ve çok güzel anlatıyor tavsiye ederim.
http://www.muhammedmastar.com/c-dersleri

Yeni Nesil Web Siteleri
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al