wmaraci reklam
lidertakipci

Wipo dava işleyişi hakkında

14 Mesajlar 2.639 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

43699 43699 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 04.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 210
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Bu konuya benzer 'Davacı' sıfatıyla ben de bir konu açmıştım bugün :). Site içeriği aynı olursa, WIPO hiç savunma beklemez, direkmen marka sahibine verir gibime geliyor. Bir de 'Uluslararası' bir marka ise, çok küçük bi ihtimalle domain sizde kalır :). Lakin, içerik çok önemli.

Atıyorum; mesaj.x adında bir domain'im var ve bir nevi mail sistemi gibi, fakat 'Uluslarlarası' Marka Tescili'm var, sen de mesaj.z adında bi alan adına benim gibi bir mail sistemi kuruyorsun, bu konuda benim seni dava etmem gerekiyor. Aynı isim ve aynı içerikten dolayı.

Yanlışta biliyor olabilirim, lakin araştırmalarıma dayanarak bunları söylüyorum :). Belki de olay daha da başkadır.

wmaraci
reklam

fckinglegendary fckinglegendary WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 13 / 26
  • Ticaret 2, (%100)

sezeryildiz adlı üyeden alıntı

Bu konuya benzer 'Davacı' sıfatıyla ben de bir konu açmıştım bugün :). Site içeriği aynı olursa, WIPO hiç savunma beklemez, direkmen marka sahibine verir gibime geliyor. Bir de 'Uluslararası' bir marka ise, çok küçük bi ihtimalle domain sizde kalır :). Lakin, içerik çok önemli.

Atıyorum; mesaj.x adında bir domain'im var ve bir nevi mail sistemi gibi, fakat 'Uluslarlarası' Marka Tescili'm var, sen de mesaj.z adında bi alan adına benim gibi bir mail sistemi kuruyorsun, bu konuda benim seni dava etmem gerekiyor. Aynı isim ve aynı içerikten dolayı.

Yanlışta biliyor olabilirim, lakin araştırmalarıma dayanarak bunları söylüyorum :). Belki de olay daha da başkadır.

Bende bugün eski wipo davalarına falan baktım olayın böyle olması gerekiyor. ama wipo da paranın konuşması gibi bi olay var mı yok mu ondan emin olamıyorum :D Neyse arkadaş denemeyi yapıcak :D ilerleyen zamanlarda forumda görürüz detayları :D

kalemdir kalemdir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 106 / 70
  • Ticaret 1, (%100)
Para konusuyor filan hic katilmiyorum bu yorumlara, sonucta uluslar arasi bir kurum. En fazla hakem yorumunda hata olur. Transfer konusunda 3 seye bakiyorlar, bu yuzden sadece icerik farkli olmasi ise yaramaz farkli hususlarda var.

Sizin aslında bakmanız gereken konu "Reverse Domain Name Hijacking(Alan Adını Haksız Yolla Ele Geçirmeye Çalışmak)". Şuralardan ayrıntılı bakabilirsiniz:

http://www.erdemakcay.av.tr/alan-adini-haksiz-yolla-ele-gecirmeye-calismak-bolum-1/

- Ayrıca bir avukatın tıpkı sizin sorunuza benzer bir soruya cevabı (belki okumuşsunuzdur) :

http://www.erdemakcay.av.tr/bir-markaya-iliskin-domaini-kaydedebilir-miyim/

ilk verdiğim linkte epey güzel açıklanmış konu çokta bir şey yazmama gerek yok buraya. Hukukçu değilim ama başımıza bir kaç kere geldiği için şunu düşünüyorum , hukukta tek bir doğru yoktur , karar bir nebzede hakimin/hakimlerin görüş ayrılığına da bağlı olabiliyor , her bir dava kendi içinde farklı ayrıntılar barındırabiliyor.

Şöyle bir şey var , ben çoğu wipo davasında şunu gördüm , eğer siz domaini markanın marka tescilinden önce almışsanız sizden almaları zorlaşıyor, hatta içerikte farklıysa büyük bir ihtimal sizde kalır.

Domaini marka sahibine veya herhangi birine veya herhangi bir yerde satmaya çalışırsanız , sizin domaini kötü niyetli olarak aldığınızı düşünürler ve dava açılırsa marka sahibine transfer ederler. Ayrıca son yıllarda alan adının kullanılıp kulanmadığınızıda göz önüne alıyorlar , boşta duruyor veya park halindeyse bu sizin alayhinize olur.

Son iki paragrafta yazdığım şeyler çeşitlendirilebilir. Sanırım bir wipo davası açıp "Değerlendirme ve Tespitler" kısmını okursanız orda görebilirsiniz ,genelde 3 maddede değerlendirirler davayı.

Ben genelde şunu da fark ettim, davada tek hakem olması pek iyi bir durum değil , 3 hakem olması daha iyi , fakat 3 hakem istiyorsanız bir ücret ödemeniz gerekiyormuş.

Bu şekilde biliyorum , yanlışım varsa düzeltin.

---

fckinglegendary fckinglegendary WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 13 / 26
  • Ticaret 2, (%100)

kalemdir adlı üyeden alıntı

Para konusuyor filan hic katilmiyorum bu yorumlara, sonucta uluslar arasi bir kurum. En fazla hakem yorumunda hata olur. Transfer konusunda 3 seye bakiyorlar, bu yuzden sadece icerik farkli olmasi ise yaramaz farkli hususlarda var.

Sizin aslında bakmanız gereken konu "Reverse Domain Name Hijacking(Alan Adını Haksız Yolla Ele Geçirmeye Çalışmak)". Şuralardan ayrıntılı bakabilirsiniz:

...

...

Çok teşekkürler hocam verdiğiniz bilgiler aradığım her şeyi anlatıyor.
kalemdir

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al