freelance iş ilanları

TO, TBM, BGBG ve EG Görüntülenebilir kavramları hakkında tecrübelerim

8 Mesajlar 2.049 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

uzmanabi uzmanabi Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 220 / 77
  • Ticaret 3, (%100)
TO, TBM, BGBG ve EG Görüntülenebilir kavramları hakkında tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Biliyorsunuz ki analiz yaparken yukarıda yazdığım kavramları baz alıyoruz. Kimi site sahipleri özellikle TO oranının yüksek olduğundan bahsediyor. Yüzde 1 ile yüzde 10 arasında olan var. Fakat bu sizi yanıltmasın. Bu kavram hesaplanırken gösterilen reklama göre hesap yapılıyor. Giren kişi sayısına göre hesap yapılmıyor. Bence adsense bunu analystic ile uyumlu olacak şekilde hite göre yapmalı. Belki de böyle bir özellik vardır ben bilmiyorum.

Örneğin A sitesine 100 kişi girdi diyelim her kişi 10 sayfa gezdi 1000 sayfa görüntüleme ve 10 tıklama oldu diyelim. Sonuç olarak TO 1, TBM düşer, BGBG değeri düşer.

Örneğin B sitesine 100 kişi girdi herkes ortalama 2 sayfa gezdi 200 sayfa görüntüleme ve 10 tıklama oldu diyelim TO yüzde 5, TBM artar, BGBG artar.

Sonuç olarak sayfa görüntüleme sayısı fazla olan sitelerin TO, TBM, BGBG değerli düşer. Zaten en önemli kriterleriniz TBM ile TO olmalı. BGBG bu ikisine göre değişir. TBM, sayfa çok görüntülenip reklama tıklanmadığında düşüyor. Sebebini bilmiyorum ama bu şekilde.

Fakat benim de son zamanlarda öğrendiğim bir kavram var EG Görüntülenebilirlik kavramı hangouts videosunda bu kavram üzerinde çok durulmuştu. Anlamı şu: 1 kişinin 1 saniyeden daha fazla sürede reklamı görebilmesi veya 1 saniye ve daha fazla sürede reklamın kullanıcıya gösterimi. EG görünülebilirliğiniz ne kadar yüksek olursa reklama tıklanma oranı o denli artıyor. Ha bu değeriniz çok yüksek diyelim yinede tıklanmıyorsa reklam stilini değiştirebilirsiniz veya farklı önlemler alabilirsiniz.

Diğer bir konu ise çok fazla siteye reklam koymak her zaman avantaj sağlamayabilir. Özellikle hiti az olan sitelerde bir nebze işe yarayabilir.Ama yüksek hitli sitelerde dezavantaj yaratabilir. Avantajı şudur reklamlara tıklanma ihtimali artar. Dezavantajı ise kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler ve çok fazla reklam gösterileceği için TBM değeri düşebilir.

Belirtmek istediğim diğer bir konu ise bağlantı reklamının gücüdür. Çoğu webmaster bunun gücünün farkında olmayabilir ama bağlantı reklamı TBM değeri olarak iyi kazanç getirebilir. Çünkü bu reklam iki aşamalı 1.ciye kullanıcı yanlışlıkla tıklamış olsa bile 2.cisinde çıkan reklamlardan kullanıcı birini seçmek suretiyle reklama tıklamış oluyor. Bu tür reklamlara google en yüksek TBM değerleriyle karşılık veriyor. Özellikle 200x900 ve 465x15 reklamı çok seviyorum. Tabi siteniz de çok görsel varsa bağlantı, çok yazı varsa görsel reklamları tavsiye ederim.

En son olarak ben TO hesaplarken o günün tıklanma sayısını hite bölüp yüzle çarparak buluyorum. Çünkü google reklam gösterimine göre hesap ediyor. Bence bu hesap hatalı. Googleye göre TO %1 bana göre yüzde 10. Sonuçta her 100 kişiden 10 kişi reklama tıklamış nazarıyla bakıyorum ve bu benim için başarıdır.

Herkese bol kazançlar. Benim de eksik yanlış bildiğim şeyler de olabilir. Katkı yapmak isterseniz buyrun yazın.
uysal027 Arestr harunisk

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

uysal027 uysal027 Developer Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek VBulletin İşleri
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 402
  • Beğeniler 109 / 41
  • Ticaret 12, (%100)
Eline sağlık guzel makele olmus
uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

http://goo.gl/iMywUg

harunisk harunisk We Love Network Marketing
  • Üyelik 17.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek caemi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** I**
  • Mesajlar 674
  • Beğeniler 117 / 116
  • Ticaret 16, (%94)
güzel anlatım teşekkürler
uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 220 / 77
  • Ticaret 3, (%100)
Rica ederim arkadaşlar.

Ek Olarak: Bir de arkadaşlar esnek reklamdan yana yüzüm hiç gülmedi. Kullanışlı ama hep düşük tbm verdi...

wmaraci
wmaraci

bergamadan bergamadan Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek web master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 8 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
hocam size şunu sormak isterim .
1- adsense çöp siteler bölümü kullanılmalımıdır kullanılacaksa nasıl kullanmalıyız.
2- adsense kategoriler kapatılmalımıdır yada neyegöre ve nasıl kapatılmalıdır.
3- çöpsiteler eklemesek ve kategori kapatmasak acaba endoğrusu bumudur

Ek Olarak: Hassas kategorilerden gelir yüzdesi minimum olanları kaldırdım. Gelirin düşük olduğu günlerde, o günkü reklamları engelledim. Reklam yerleşimlerim de gayet iyi. En yüksek tıklama oranını yakaladım. TO arttı ama bu sefer de TBM en düşük rakamı verdi.
çözüm sizce nedir arkadaşlar

• Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 220 / 77
  • Ticaret 3, (%100)
1- Ben adsense çöp siteler konusuna bu işlere ilk girdiğim zamanlar denemiştim. TBM değerleri yerle bir olmuştu. Bir de ciddi manada 3-5 tıkla değil. Günlük 1000 tık alan siteniz varsa bunda denemelisiniz yapacaklarınızı.
2- Ben daha önce hassas kategorileri de kapattım hiç bir değişiklik olmadı.
3- Ben ikisini de denedim bence kapatılmamalı.

Hitiniz nedir? Günde kaç tıklama alıyorsunuz? Eğer hitiniz ve tıklama sayınız az ise sonuçları kesinlikle hemen anlayamazsınız en az 1 gün beklemeli. Öyle bile olsa gelir biri sitenizi beğenir 3 reklama tıklar TBM, TO, BGBG hepsi artar. Ben yaptığım denemeleri yüksek hitlerle deniyorum. Bir de eğer sitenizin anahtar kelime değeri yüksekse Yeniden pazarlamayı devre dışı bırakıp bir de öyle deneyebilirsiniz.

Zaten Türkiye'de reklam veren sayısı az. Siz ihaleye katılacak reklamveren sayısını azaltıp rekabeti düşürüyorsunuz. Ne yaparsanız yapın Türkiye'nin adsense geliri ortada. Bir yerde artık bunları yapmaktan sıkılacaksınız. Bir web master para kazanmak istiyorsa öncelikle günlük 10 k hitli projeler yapmalı. Bu durumda bile emeğinizin karşılığını alamıyorsunuz. Zaten bu iş içinde pişenler bir gün mutlaka ingilizce siteye geçiş yapma planlarına girişiyor.

Ek Olarak: Örneğin şu değerlere bakın. Ne kadar dengesiz. Gece saati bu şekilde. Yarın bu değerler değişecek.

bergamadan bergamadan Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek web master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 8 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
dün 6k görüntüleme 18 k gösterim 380 tık 0.13 tbm kazanç 50 TL . rakamlar bunlar sizce kazanç olması geremtiği gibimi. kazan doğrumu arttırıla bilirmi

• Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 220 / 77
  • Ticaret 3, (%100)
Hocam ben analiz yapmadan konuşmam. PM atın bir kaç bakalım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al