wmaraci reklam
lidertakipci

Film Sitesi Hukuki Boyutu

21 Mesajlar 3.132 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

FVY FVY WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 144
  • Beğeniler 42 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar Sizlere her yerde sorulan yazılan çizilen bir soruyu ısıtıp yeniden önünüze getiriyorum mazur görün. çünkü tatmin olmadım hâlâ.

Öncelikle bir hukuk adamı olarak ben de doğru bulmuyorum aslında.

Şimdi güzel bir film sitesi domaini almıştım zamanında. boş duruyordu öyle. Geçen gün de yine buraya bir konu açtım ve ortak olacak birini arıyorum demiştim. Vel hasıl bir arkdasımız mesaj attı anlaştık ve bu film sektörüne bir de biz girelim dedik.

Güzel bir tema alıp herkesin yaptığı gibi botlarla çekmeye başladık.

Buraya kadar iyi hoş da peki bunun hukuki boyutu nedir.

Evet bizim sunucumuzda barınmıyor filmler. sadece embed kodları ile gösterim yapıyoruz deyip kendimi suçsuz çıkaracak konuşmalarda bulunmayacağım.

Çünkü TCK der ki Suçu işleyene yardım eden Suçu işleyenin yarı oranında ceza alır.

biz de oraya bu filmleri yükleyen adama bir nevi yardım ediyoruz. direkt olarak telif hakkı ihlali yapmasak da yardım ve yataklık yapıyoruz.

Benim merak ettiğim konu şu:

Bazı film siteleri mahkeme kararı ile kapatılmış gibisinden yazılar çıkmasına rağmen dns değiştirerek hala erişim sağlanıyor.

Bu adamlara bişey olmuyor mu yani. sadece siteye erişim mi kapanıyor ?

Bu site sahiplerine herhangibir yaptırım veya ceza gelmiyor mu?

Bizzat bu iş ile ugraşan arkdaslar varsa sizin cevaplarınız benim için çok önemli.

Bir başka husus da şu ki; domainden kimik bilgilerini gizlesek ve yurt dışından kimlik bilgilerimiz verilmeden bir hosting vs alsak. Bu bir çözüm olabilir mi (çok sanmıyorum da şansımı denemek istedim :) )

wmaraci
reklam

WpOmerFaruk WpOmerFaruk blogkurdu.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Wordpress Geliştiricisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)
Film & Oyun & Program sitelerinin forumda çoğu kişinin gelir kaynağı olduğunu biliyorum. Bunu bilerek ve sadece şahsi görüşüm olduğunu ifade ederek şunları söylemek istiyorum. Sorduğunuz soruya hukuki olarak değil de vicdani olarak bakmanızı tavsiye ediyorum biraz da. Forumda da bazı insanlar birbirlerini "webmaster adblock kullanmaz emeğe saygılı olur." gibi tenkit ediyorlar ancak reklam yayını yaptıkları sitelerin emek hırsızlığı ile dolu olduğunu fark edemiyorlar. Elbette bu herkes için değil ama benim gözüme çarpan çoğu web sitesi ve kullanıcı bu şekilde.

Ben şahsi olarak işin hukuki boyutundan önce "emek" boyutunu düşünmenizi istiyorum. Film, müzik, oyun vs. ne olursa olsun bu gibi projelerin arkasında büyük emekler var ve sizin bu emekler üzerinden para kazanmanız bence hoş değil. Bugüne kadar bu forumda bunu hep ifade etmek istedim, en doğru zamanın bu olduğuna karar verdim. Kesinlikle sizin projeniz yada şahsınızla alakalı bir durum değil :) Umarım web dünyası daha duyarlı bir şekilde hepimizin el birliği ile daha da güzel noktalara gelir.
fullvizyon

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 144
  • Beğeniler 42 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Amin inşallah :D

Zaten farklı güzel projelerim var aslında onları da yaklaşık 1 yıldır sabırla emek ve para veriyorum. Ama hak ettiği yerde değil hala. film işini de dediğim gibi domain boşta duruyor diye yapayim dedim. açıkcası kapatıp kapatmamak beni üzmez. Sadece durduk yere başıma bela almayım diye sormak istedim.

emek hırsızlığı da pek sayılmaz aslında. Adam alacağını vizyondayken alıyor zaten sonradan film satarak para kazanmıyorlar. bir nevi vizyondayken izlenmeyen filmin sonradan izleterek adamın reklamını bile yaptirmiş oluyoruz yani :D böyle bakalım biz olaya :)

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Kimden kaçıyorsun bulan adam hertürlü ulaşır sana, film avukatı, bilişime hakim, üstelik sana değil direk domain firmasına ulaşır bu yabancıda olsa ;)
FVY

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 08.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 144
  • Beğeniler 42 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Bende öyle düşünmüştüm aslında :/

WpOmerFaruk WpOmerFaruk blogkurdu.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Wordpress Geliştiricisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)
Aslında tam olarak öyle değil, filmlerin daha sonraki tüm gelirleri yapımcıya iletilmeye devam ediyor. "Korsan" denmesinin sebebi de bu. Üstelik Netflix, Tivibu, Digiturk gibi platformlardan da telif hakkı sahiplerine haklarının karşılığı ödeniyor. Yani tamamen emekten kaçırma oluyor telifini ödemediğiniz sürece. Bir gün birisi sizin çektiğiniz ve parayla sattığınız bir videoyu kendi sitesinden ücretsiz yayınlasa "bizim sunucumuzda değil" dese ve sizin videonuzla para kazansa o kişi için emek hırsızı demezseniz o zaman gönül rahatlığı ile devam edin derim :) Birbirimizi kandırmaya gerek yok :) Neyse benim zaten çok diyecek bir şeyim yoktu. Elbette ki site sizin karar sizin. İyi çalışmalar diliyorum :)
sercanaksu

kişi bu mesajı beğendi.

sercanaksu sercanaksu Myatika Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek işci:)
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 471
  • Beğeniler 43 / 98
  • Ticaret 36, (%100)
Kardeşim mizahın çok güzel bende bir film sitesi sahibiyim yaptığım iş ciddi anlamıyla büyük emeklerin döndüğü bir sektör.O yüzden haklısın olmazsa daha iyi aslında fakat şöylede düşünüyorum,29 yaşımdayım toplasan sinemaya 5 kez gitmemişimdir,fakirlikten'mi diyeceksin hayır rahatlık'tan kardeşim.Yani bence işini iyi yapan film sitelerini çok görmemek lazım:)ihtiyaç

Ek Olarak:

WpÖmerFaruk adlı üyeden alıntı

Aslında tam olarak öyle değil, filmlerin daha sonraki tüm gelirleri yapımcıya iletilmeye devam ediyor. "Korsan" denmesinin sebebi de bu. Üstelik Netflix, Tivibu, Digiturk gibi platformlardan da telif hakkı sahiplerine haklarının karşılığı ödeniyor. Yani tamamen emekten kaçırma oluyor telifini ödemediğiniz sürece. Bir gün birisi sizin çektiğiniz ve parayla sattığınız bir videoyu kendi sitesinden ücretsiz yayınlasa "bizim sunucumuzda değil" dese ve sizin videonuzla para kazansa o kişi için emek hırsızı demezseniz o zaman gönül rahatlığı ile devam edin derim :) Birbirimizi kandırmaya gerek yok :) Neyse benim zaten çok diyecek bir şeyim yoktu. Elbette ki site sizin karar sizin. İyi çalışmalar diliyorum :)
WpOmerFaruk Voltaren

kişi bu mesajı beğendi.

alexbaysu alexbaysu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisliği
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 312
  • Beğeniler 18 / 90
  • Ticaret 21, (%100)
İşin birde bütçe boyutu var. Türkiye gibi kişi başına düşen gelirde düşük olduğu için insanlar yöneliyor. Asgari ücretle geçineninden tutunda öğrencisine kadar. Sinemaya gitmekle kalmıyor ki bunun yol parası vs. var. İzleyeceği her filme sinemada 10-15tl verse ayda 100-150 tl yapar kafadan. Birde bunu düşünmek lazım...

fullvizyon fullvizyon WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 57 / E
  • Meslek Bilişim - Kurumsal Seo
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 131
  • Beğeniler 56 / 27
  • Ticaret 8, (%100)
En güzel özetleme, katılmamak elde değil.

WpÖmerFaruk adlı üyeden alıntı

Sorduğunuz soruya hukuki olarak değil de vicdani olarak bakmanızı tavsiye ediyorum biraz da.

Forumda da bazı insanlar birbirlerini "webmaster adblock kullanmaz emeğe saygılı olur." gibi tenkit ediyorlar ancak reklam yayını yaptıkları sitelerin emek hırsızlığı ile dolu olduğunu fark edemiyorlar.
WpOmerFaruk

kişi bu mesajı beğendi.

Sektörde Çeyrek Yüzyıla 10 Yıl Kaldı ; Fullvizyon.Net

furkansolmaz furkansolmaz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
eğer digiturk bu hizmet aylık 60 tl ve 24 ay tahhütlü veriyorsa bal gibide yapılır

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al