wmaraci reklam
lidertakipci

Kodlamada Neden İngilizce Dili Kullanılır

18 Mesajlar 2.394 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

batukay batukay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1226
  • Beğeniler 328 / 327
  • Ticaret 22, (%100)

AzveNet adlı üyeden alıntı

sanırım ben %1 kısımını yanlış anlamanıza sebep oldum. %1 ile çalışıyorum demiştiniz. Yani o %1 ile çalıştığınızı sanıyor olabilir anlamında söyledim.

Biz burada dilin yıpranması, sektörün anlaşılmasından bahsetmiyoruz ki. yahut türkçe duyarıda kasmıyoruz. maalesef bu ülkede olan şey bu.

sevgili arkadaşım bu memleket 3000km ötendeki almanyadan en az 20yıl geride. yani almanın yapış mantığını, yaptığını 20 geriden izliyorsun. mantığı demeyeyimde yaptığı diyeyim. mantığını almamız maalesef 100 yıl sürer. bu memleket mantık kavrayacak yapıda olsaydı 1920 de alır 1923 te kavrardı zaten. ve bu mantıklara sahip çıkardı.

emin olun o%1 lik kesimdende insan tanıyorum %99luk kısımdanda. zaten tenzih ettim o arkadaşları ve onlarda konuya gelmediler farkındaysanız.

ingilizcesi may neym iz osman. may neym is? seviyesinde olan birisinden o scripti beklemek pek mantık dahilinde olmaz diye düşünüyorum.

bende günlük hayatta domainde diyorum alan adıda diyorum.

zaten sektörle, yazılımla ne kadar alakalı olduğunuzu hintlilerin hintçe script yazacağınızı düşünmenizden anlamış olduk. dediğim gibide bu seviyeden sonra kendinizi %1 le çalışmış olarak saymanızı normal karşıladık.

yahu adsense için başvururken privacy diye sayfa oluşturuyorsun sevgili arkadaşım. daha ne anlatayım ki sana? daha mantığını anlamadığın şeylerin derinini nasıl anlatmaya çalışayım...

Ne anlattığınızı kendinizin dahi bilmediğinize inanıyorum. Ben çalıştığımı filan da söylemedim. Siz kendinize göre o %1'lik kesimdesiniz o yüzden de şuan ego kasmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Ama anlamadığım şey neyin egosu bu ? Hintli'lerden alıyorlar diye "İngilizce" oluyor diyen sizsiniz. Şu forumda bile eline su dökemeyeceğiniz kişileri o %1'lik kesimin dışına koymanız çok komik. Türkçeyi katleden birinin ne anlamasını ne de anlatmasını beklememek lazım. Cevap vermeyi düşünmüyorum daha. Konuyu dağıtıp duruyorsunuz.

"çalışmış olarak saymanızı normal karşıladık." Yanlış anlamayın da siz kimsiniz sürekli bu üslupta yazı yazıyorsunuz ?

wmaraci
reklam

118baran 118baran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 21 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 471
  • Beğeniler 127 / 126
  • Ticaret 9, (%100)
Sanki konu biraz yanlış tarafa gitmiş gibi kimin yazılımcı olup kimin olmadığı tartışılıyor, konuyu açan arkadaşın sorusuna cevap vereceğim. ahmetakgun
Ben bu hafta içeresinde kendi kodladığım wordpress eklentisi paylaşacağım. Eklentinin ziyaretçiyi ip adresine dayalı analiz yapılmasına yarıyor.

Ama eklentiyi ingilzce kodladım çünkü,
*Türkçe'de kullanılan ç,ğ,ü,ş vb harfleri kullanılamaz bu yüzden ingilizce kelimeler kullandım.
* Wordpressin resmi sitesine ingilzce olarak yükleyecem ama yinede eklenti geliştiricisi olarak kendi adımı vereceğim böylelikle yabancı piyasada bizimde olduğumuz anlaşılsın.
* Wordpress eklentim açık kaynaklıdır. Bir hintli bunu istediği gibi editleyebilir ama benim Türkçe kelimeler kullanmam hintli bir yazılımcı için zor olacaktı.

Ama benim için zor değil yaptığım eklentiti wmaracına özel Türkçe olarakta paylaşabilirim
batukay ahmetakgun

kişi bu mesajı beğendi.

batukay batukay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1226
  • Beğeniler 328 / 327
  • Ticaret 22, (%100)

118baran adlı üyeden alıntı

Sanki konu biraz yanlış tarafa gitmiş gibi kimin yazılımcı olup kimin olmadığı tartışılıyor, konuyu açan arkadaşın sorusuna cevap vereceğim. ahmetakgun
Ben bu hafta içeresinde kendi kodladığım wordpress eklentisi paylaşacağım. Eklentinin ziyaretçiyi ip adresine dayalı analiz yapılmasına yarıyor.

Ama eklentiyi ingilzce kodladım çünkü,
*Türkçe'de kullanılan ç,ğ,ü,ş vb harfleri kullanılamaz bu yüzden ingilizce kelimeler kullandım.
* Wordpressin resmi sitesine ingilzce olarak yükleyecem ama yinede eklenti geliştiricisi olarak kendi adımı vereceğim böylelikle yabancı piyasada bizimde olduğumuz anlaşılsın.
* Wordpress eklentim açık kaynaklıdır. Bir hintli bunu istediği gibi editleyebilir ama benim Türkçe kelimeler kullanmam hintli bir yazılımcı için zor olacaktı.

Ama benim için zor değil yaptığım eklentiti wmaracına özel Türkçe olarakta paylaşabilirim

Bu bahsettiğiniz şey konudaki yorumlar gibi global olmasından dolayı. Sonuna kadar da haklısınız. Dünyada milyonlarca yazılımcı var. Şuan bu konuda bu yazılımcılar sadece Hintlilermiş gibi bir durum oldu :D
118baran ahmetakgun

kişi bu mesajı beğendi.

ahmetakgun ahmetakgun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Aşçı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 10 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
Değerli vaktinizi ayırdığınız ve detaylı yorumlarınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla tek sebebi global olmak. Zaten php başlı başına tüm kelimeleri fonk ve değişkenleri İngilizce diline sahip. Bari kendi oluşturduğumuz değişken, fonksiyon vs. Bunları Türkçe kullanalım o zaman belki adımızı duyururuz onuda geçtim bari url adreslerini Türkçe kullanalım bir çok siteye giriyorum url adresleri hep İngilizce. (xx.com/view/car-list gibi..

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 14.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Aşçı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 10 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
Bırakın globalleşmeyi biz onlara ayak uydurcağımıza onlar bize ayak uydursun. Sayfa ve klasör isimleri dahi ing kullanılıyor (images, info.php vs vs)

AzveNet AzveNet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 69 / 147
  • Ticaret 0, (%0)

batukay adlı üyeden alıntı

Ne anlattığınızı kendinizin dahi bilmediğinize inanıyorum. Ben çalıştığımı filan da söylemedim. Siz kendinize göre o %1'lik kesimdesiniz o yüzden de şuan ego kasmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Ama anlamadığım şey neyin egosu bu ? Hintli'lerden alıyorlar diye "İngilizce" oluyor diyen sizsiniz. Şu forumda bile eline su dökemeyeceğiniz kişileri o %1'lik kesimin dışına koymanız çok komik. Türkçeyi katleden birinin ne anlamasını ne de anlatmasını beklememek lazım. Cevap vermeyi düşünmüyorum daha. Konuyu dağıtıp duruyorsunuz.

"çalışmış olarak saymanızı normal karşıladık." Yanlış anlamayın da siz kimsiniz sürekli bu üslupta yazı yazıyorsunuz ?

%1 e denk geldim diyerek bu yazdığını unutan birine pek bişey söylemek gereksiz. Hatta türkçe ve de da eklerinin ayrımına kadar inip basit türkçe duyarı kasmaktan başka meziyeti olmayan birisine bişey anlatmam zaten mantıksız.

Dünyayı ve meziyeti eklerin ayrımından ibaret sanıp bu ekleri ayıramayan birinin bu kadar uzun cümleler kurmasını yadırgamadım değil...

Ben ego kasan bi cümle kurmadım ki. tek bi cümlemi göremezsin. pardon sen görebilirsin. sen kralsın :)

Ben %1 lik kesimde olduğumu yahut kalan 99 da olduğumu hiç söylemedim. buna rağmen ego arıyorsanız sevgili ademoğlu, hintli yazarken baş harfe ve ' işaretlerinin egosuna bakın. egonuz bile bu kadar aşağılarda işte.

Bende bu forumdan bir çok kişiden yardım alabilirim. neden olmasın?

Bunun neresi tuhafınıza gitti?

ego kasacak olsam kastığım egoyu anlama kapasitesinde bile olmadığın için kasmadığım egoyu ego görmenide o çok bildiğin türkçe kurallarına, sözlük bilgine veriyorum. evet ben dahi anlamındaki de leride kalan de leride bitişik yazıyorum. yazmayada devam edicem. sen ayırmaya devam et. boyun 2mt olunca haber verirsin ayrı yazdım uzadı boyum diye :)

bak ben o kadar yazdım. o %1lik dilim kendini bildiği için gerek görmedi açıklamaya. çünkü sorduğun sorunun cevabını herkes biliyor.

varsa çincen, malaycan vs.. bul yazılımcı yap aynısını. %1 de 99da nyin ne olduğunu çok iyi biliyorken senin bilmemen bişey değiştirmez. özellikle bilmemen 99 luk kesim için süperdir. sana satabilirler ;)

Kendi kendine takılabilirsin yazıda. Hayırlı günler dilerim.

İmkansız olduğunu düşünürsen hiç birşey başaramazsın.

wpuzman wpuzman WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 2773
  • Beğeniler 293 / 949
  • Ticaret 33, (%100)
Yazılım ingilizcesiz olmaz. Kullanılan herşey ingilizce ama senin yazdığın Türkçe :) biraz tutarsız oluyor. Gulp, babel, webpack, composer, eslint, browserlist, npm, package... say say bitmez. Hepsinin dosyasını ingilizce yazmak zorundasın. Varsayılan fonksiyonların hepsi ingilizce kısaltma. call_user_func, extract, val, const, var, let...

Globalleşmenin elbette önemli. Fakat bunun dışında, Türkçe yazarsan gelişemezsin.
batukay sworks ahmetakgun

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 14.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Aşçı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 10 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
Peki ya klasör isimleri? Örneğin images, img gibi yada Template vs.
Yada seflinkler onlar bile İngilizce

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al