wmaraci reklam

Kodlamada Neden İngilizce Dili Kullanılır

18 Mesajlar 2.363 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ahmetakgun ahmetakgun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Aşçı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 10 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba şunu çok merak ediyorum. Bazı Türk yazılımcılar fark ettimde kodlamaları tamamen İngilizce kelime kullanarak yazıyorlar
Örneğin
$recipeid=$_POST['recipeid'] ;
Gibi tüm kodlamaları İngilizce dilini kullanarak yazıyorlar o yetmiyor sayfa isimlerinide İngilizce yapıyorlar
xxsite.com/add-recipe gibi.
Neden Türkçe kullanmak yerine İngilizce kullanıyorlar?
xxsite.com/tarif-ekle gibi.
Avantajı nedir yada bi avantajı varmıdır

wmaraci
reklam

AhmetZekiTasgar AhmetZekiTasgar https://ansiklopedia.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 11 / 10
  • Ticaret 0, (%0)
Ingilizce olmasi daha mantikli adam trkce yapsa sadee trklerin anlayaagi 1 dil yazmis olur. Ee yurtdisi pazari var 100 ulkeye sunmak daha mantikli olur. Ingilizce kodlanmasindan yanayim.

yetkilibiri yetkilibiri Yazılım Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 41 / 41
  • Ticaret 2, (%100)
Global düşünüldüğü için. İş büyür de yurt dışına açılırsa sadece Türk yazılımcı geliştirmek zorunda olmasın diye. Satılabilir de ayrıca.

Örneğin Hintli bir firma çok güzel bir yazılım yapmış sen satın alıp kullanacak ve geliştirme yapacaksın düşünsene Hintçe olduğunu..

ahmetakgun ahmetakgun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Aşçı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 10 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Global ve satış konusunu hiç düşünmemiştim.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

AzveNet AzveNet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 69 / 147
  • Ticaret 0, (%0)
globallikle alakası yok. Türk yazılımcıyım diyerek yazılım sürdüm, tema yaptım, script yazdım falan ettim filan ettim diyenlerin %99u bu kodları/scriptleri/temaları vs her neyse hindistanlı yazılımcılara ucuzundan yazdırıp satıyorlar...
Geri kalan %1 ise denildiği gibi pazarın genişliğinden.

Neden buglar bilinirken fixlemeler uzun sürüyor sanıyorsunuz?
Kendisinde yapacak yetenek yok çünkü. Seninde ucuz yazılımcı bağlantın yok :)
Empat

kişi bu mesajı beğendi.

İmkansız olduğunu düşünürsen hiç birşey başaramazsın.

Supercalifirigida Supercalifirigida WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 125 / 176
  • Ticaret 1, (%100)

AzveNet adlı üyeden alıntı

globallikle alakası yok. Türk yazılımcıyım diyerek yazılım sürdüm, tema yaptım, script yazdım falan ettim filan ettim diyenlerin %99u bu kodları/scriptleri/temaları vs her neyse hindistanlı yazılımcılara ucuzundan yazdırıp satıyorlar...

hocam sanki daha önceden bi kazıklanma/dolandırılma gibi bir şey söz konusu :)

Wordpress Kurulum & Destek Hizmetleri İçin PM.

batukay batukay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1226
  • Beğeniler 328 / 327
  • Ticaret 22, (%100)

Kodlamanın diliyle bu bahsettiğiniz şeyin ne alakası var ? O kadar şanslıyım ki o %1 lik insanlar hep karşıma çıkıyor.
reload58 wpuzman Supercalifirigida

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 69 / 147
  • Ticaret 0, (%0)

batukay adlı üyeden alıntı

Kodlamanın diliyle bu bahsettiğiniz şeyin ne alakası var ? O kadar şanslıyım ki o %1 lik insanlar hep karşıma çıkıyor.

diye düşünmeniz normal. Kimse tabii ki kendini kazıklanmış hissetmek yerine "zeki, şanslı" olarak addederek bi farklılık yaratmak ister. umarım gerçekten o dilimdesinizdir. çünkü bunları türkçeleştiren bile gördüm :)

o yüzden belki 20li yaşlarda 30 başlarında olanlara her mavalı anlatsalar inanabilir ama maalesef hayvan terli... yemez :)

Türkiyede kod yazabilen insan sayısı gerçekten az. Kalanın büyük bölümü bahsettiğim gibi editten öteye geçemez. bunlar arasında zaten soru sorunca cevap alamamak başlıca sebebi. cevabını geç almakta öyle. sattım bitticiler zaten ne yaptığı meçhul :)

Bu arada işinin ehli arkadaşları tenzih ediyorum.
batukay arkadaşımıza;
Bu yazdıklarımın kodlama diliyle, daha doğrusu arkadaşın sorusuyla bağlantısını çözememişseniz kusura bakmayın ama o %1 lik dilimde olmanızın imkanı bulunmuyor.

Supercalifirigida adlı üyeden alıntı

hocam sanki daha önceden bi kazıklanma/dolandırılma gibi bir şey söz konusu :)

yok sevgili başkan yaşımdanda anlaşılacağı üzere tanıdığım, gördüğüm kişilerle alakalı.

ki ben ve yaşıtlarımın çoğu(o zamanlar internet kullananlar) anlayacaktır durumu. bizim zamanımızda forumlarda böyle 50TL ye web sitesi yapılmazdı. çünkü bilen çok azdı. şimdi warez o bu arttı her edit yapabilen yazılımcı diye dolaşır oldu.

Bizim gençliğimizde 56K modem vardı. bi araştırın 56k modemi :) o yüzden ozamanlarda genç olanlar bunları pek yemez.

doğal olarak kazıklanmazda.

Bizim zamanımızda iş seçerdin. müşterin kaliteli olurdu. bilgisi olmasada kaliteli olurdu. şimdi wordpress kullanan adam site açıyor ama ne gariptir wp paneline nasıl girerim diye soruyor...

batukay batukay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1226
  • Beğeniler 328 / 327
  • Ticaret 22, (%100)

diye düşünmeniz normal. Kimse tabii ki kendini kazıklanmış hissetmek yerine "zeki, şanslı" olarak addederek bi farklılık yaratmak ister. umarım gerçekten o dilimdesinizdir. çünkü bunları türkçeleştiren bile gördüm :)

o yüzden belki 20li yaşlarda 30 başlarında olanlara her mavalı anlatsalar inanabilir ama maalesef hayvan terli... yemez :)

Türkiyede kod yazabilen insan sayısı gerçekten az. Kalanın büyük bölümü bahsettiğim gibi editten öteye geçemez. bunlar arasında zaten soru sorunca cevap alamamak başlıca sebebi. cevabını geç almakta öyle. sattım bitticiler zaten ne yaptığı meçhul :)

Bu arada işinin ehli arkadaşları tenzih ediyorum.
batukay arkadaşımıza;
Bu yazdıklarımın kodlama diliyle, daha doğrusu arkadaşın sorusuyla bağlantısını çözememişseniz kusura bakmayın ama o %1 lik dilimde olmanızın imkanı bulunmuyor.

yok sevgili başkan yaşımdanda anlaşılacağı üzere tanıdığım, gördüğüm kişilerle alakalı.

ki ben ve yaşıtlarımın çoğu(o zamanlar internet kullananlar) anlayacaktır durumu. bizim zamanımızda forumlarda böyle 50TL ye web sitesi yapılmazdı. çünkü bilen çok azdı. şimdi warez o bu arttı her edit yapabilen yazılımcı diye dolaşır oldu.

Bizim gençliğimizde 56K modem vardı. bi araştırın 56k modemi :) o yüzden ozamanlarda genç olanlar bunları pek yemez.

doğal olarak kazıklanmazda.

Bizim zamanımızda iş seçerdin. müşterin kaliteli olurdu. bilgisi olmasada kaliteli olurdu. şimdi wordpress kullanan adam site açıyor ama ne gariptir wp paneline nasıl girerim diye soruyor...

Ben %1 lik kısmın içindeyim demedim ki. Bunu nereden çıkardınız ? Hem de orada %1 rakamıyla alay eder bir cümle kurdum. Bence anlamakta sıkıntısı olan ben değilim. Neymiş Hintliler yazıyormuş diye ingilizceymiş. Ne alaka ? Hintçe olurdu o zaman. Kabuklaşmış yapılar vardır. Örnek olarak domain kelimesinin Türkçe karşılığı alan adıdır. Forumlarda konu başlıklarında alan adı yerine domain kullanılıyor. Sizin tabirinizle %1'lik kesim ki bu sayının çok çok üstünde kendisi yazan insan var. %1 lik kesime sorar veya onlardan biri olursanız neden ingilizce kullandıklarını anlarsınız.

• Üyelik 13.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 69 / 147
  • Ticaret 0, (%0)

batukay adlı üyeden alıntı

Ben %1 lik kısmın içindeyim demedim ki. Bunu nereden çıkardınız ? Hem de orada %1 rakamıyla alay eder bir cümle kurdum. Bence anlamakta sıkıntısı olan ben değilim. Neymiş Hintliler yazıyormuş diye ingilizceymiş. Ne alaka ? Hintçe olurdu o zaman. Kabuklaşmış yapılar vardır. Örnek olarak domain kelimesinin Türkçe karşılığı alan adıdır. Forumlarda konu başlıklarında alan adı yerine domain kullanılıyor. Sizin tabirinizle %1'lik kesim ki bu sayının çok çok üstünde kendisi yazan insan var. %1 lik kesime sorar veya onlardan biri olursanız neden ingilizce kullandıklarını anlarsınız.

sanırım ben %1 kısımını yanlış anlamanıza sebep oldum. %1 ile çalışıyorum demiştiniz. Yani o %1 ile çalıştığınızı sanıyor olabilir anlamında söyledim.

Biz burada dilin yıpranması, sektörün anlaşılmasından bahsetmiyoruz ki. yahut türkçe duyarıda kasmıyoruz. maalesef bu ülkede olan şey bu.

sevgili arkadaşım bu memleket 3000km ötendeki almanyadan en az 20yıl geride. yani almanın yapış mantığını, yaptığını 20 geriden izliyorsun. mantığı demeyeyimde yaptığı diyeyim. mantığını almamız maalesef 100 yıl sürer. bu memleket mantık kavrayacak yapıda olsaydı 1920 de alır 1923 te kavrardı zaten. ve bu mantıklara sahip çıkardı.

emin olun o%1 lik kesimdende insan tanıyorum %99luk kısımdanda. zaten tenzih ettim o arkadaşları ve onlarda konuya gelmediler farkındaysanız.

ingilizcesi may neym iz osman. may neym is? seviyesinde olan birisinden o scripti beklemek pek mantık dahilinde olmaz diye düşünüyorum.

bende günlük hayatta domainde diyorum alan adıda diyorum.

zaten sektörle, yazılımla ne kadar alakalı olduğunuzu hintlilerin hintçe script yazacağınızı düşünmenizden anlamış olduk. dediğim gibide bu seviyeden sonra kendinizi %1 le çalışmış olarak saymanızı normal karşıladık.

yahu adsense için başvururken privacy diye sayfa oluşturuyorsun sevgili arkadaşım. daha ne anlatayım ki sana? daha mantığını anlamadığın şeylerin derinini nasıl anlatmaya çalışayım...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al