freelance iş ilanları

Video İzleme Sitesi Tecrübeleriniz?

21 Mesajlar 3.179 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

lukens lukens WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 77
  • Beğeniler 7 / 9
  • Ticaret 8, (%100)

omerknet adlı üyeden alıntı

Katılımcı arkadaşlara teşekkür ederim.

Burada amaçlanan şey gelip geçici bir dizi, film sitesi veya embed kodlarıyla çalışan bir çöp siteden ziyade kalıcı, ileride projelendirme ile yükseltilebilecek bir başlangıç yapabilmek. Bu noktada değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Video Sitesi Açacaksanız ilgi ister alaka ister mesela benim video sitem var. Video izle kelimesinde ilk sırada domaini burdan bir arkadaştan almıştım şimdi benim bu yazımı görse çok pişman olur eminim. :) ama pişman olmasın önemli hit ve sıra için önemli olan domain adı değildir. Önemli olan ilgi ve alakadır. Siz sitenizi severseniz sitenizde sizi sever. + Black Hat Seo dan kaçının hangi site olursa olsun kaçınılmalı ilk başta zevk verir ama googleye yakalanırsanız siteniz için mezarı kazmaya başlarsınız.

Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi telif hakkı olan videolar ve erotik videolar eklemeyin adsense size karışmaz.

wmaraci
reklam

KTB KTB xxxx Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 133 / 331
  • Ticaret 249, (%100)

lukens adlı üyeden alıntı

Video Sitesi Açacaksanız ilgi ister alaka ister mesela benim video sitem var. Video izle kelimesinde ilk sırada domaini burdan bir arkadaştan almıştım şimdi benim bu yazımı görse çok pişman olur eminim. :) ama pişman olmasın önemli hit ve sıra için önemli olan domain adı değildir. Önemli olan ilgi ve alakadır. Siz sitenizi severseniz sitenizde sizi sever. + Black Hat Seo dan kaçının hangi site olursa olsun kaçınılmalı ilk başta zevk verir ama googleye yakalanırsanız siteniz için mezarı kazmaya başlarsınız.

Bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi telif hakkı olan videolar ve erotik videolar eklemeyin adsense size karışmaz.

Kullandığınız script vs. videoları nasıl barındırıyorsunuz. Bu gibi konularda da bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Gerçekten hit almak ve isim duyurmanın adresi sosyal medyalar, burada tıkla direk izle şeklinde güzel bir yer edinilebilir, isim yapılabilir; özgün içerik ve orjinal metin içeriği; başlıklar ile seo konusunda özgünlük yakalanabilir. Kaliteli içerik, kullanışlı özgün bir player (facebook, twitter beğen, paylaş gibi butonların kullanılabileceği) ve seo ile kaliteli link paylaşımları, tanıtımlar.. Ucu çok açık, önemli olan özgünlük ve süreklilik kazanan içerik kalitesi.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)
Valla kardeşim buradan cevap yazmaya çalıştım ama yazı uzadıkça uzadı. O nedenle bir makale yazmaya karar verdim.Buyur:
http://www.yazarbk.com/video-sitesi-acmak-isteyenlere-tavsiyeler.html

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
wmaraci

KTB KTB xxxx Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 133 / 331
  • Ticaret 249, (%100)
Hocam eline sağlık çok açıklayıcı olmuş. Yazdıklarınızdan çıkardığım, genelde telif hakları maliyetler vs. fazla ve emeğiniz çok fazla risk altında. Peki bu noktada dikey bir girişime odaklanıp, sunucu kiralanıp, yazılım vs. Bu noktada ne gibi tavsiyeler olabilir. Nasıl bir sunucu olmalıdır, ne gibi yazılımlar kullanılmalıdır. Tekrar teşekkür ederim.

• Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

omerknet adlı üyeden alıntı

Hocam eline sağlık çok açıklayıcı olmuş. Yazdıklarınızdan çıkardığım, genelde telif hakları maliyetler vs. fazla ve emeğiniz çok fazla risk altında. Peki bu noktada dikey bir girişime odaklanıp, sunucu kiralanıp, yazılım vs. Bu noktada ne gibi tavsiyeler olabilir. Nasıl bir sunucu olmalıdır, ne gibi yazılımlar kullanılmalıdır. Tekrar teşekkür ederim.

Yararlı olmasına sevindim. Makalede de belirttiğim gibi çok fazla dezavantajı var. Bana "kendine video sitesi kur" deseler "ona harcayacağım,parayı,zamanı,emeği başka siteye harcarım daha garanti olur" derim.

İlla ki kurmak istiyorsan da makaledeki yazılardan yola çıkarak sınırsız disk alanı ve trafiği olan VPS sunucu kiralayabilirsin.

Her ne kadar ASP.NET yazılımcısı olsamda PHP yazılım dilinin ASP.NET'e nazaranla sunucuya daha az yük bindirdiğini düşünüyorum. İlla ki ASP.NET olacaksa da çok ciddi bir kod optimizasyonu ile site yazılmalı.

SEO en dikkat edilmesi gereken konuların ilk sıralarında yer almalı. Senin en büyük destekçin diğer sitelerde de olduğu gibi Google olacaktır.

Sosyal Medyayı etkili olarak kullanmalısın. Facebook, Twitter gibi sosyal platformlarda videolar rahatlıkla görüntülenmeli ve paylaşılabilmeli. Ayrıca yine Facebook için bir uygulama yazdırabilirsin. Örneğin Ahmet adında biri senin sitendeki bir videoyu izlediğinde Ahmet'in profilinde "Ahmet videositesi.com'daki bu videoyu izledi" yazan bir bağlantı otomatik olarak yayınlanır ve Ahmet'in bütün arkadaşlarına ulaşarak etkili bir reklam yapabilirsin.

Birde video izlenilen ekranda sitenin logosu olsun. Logonda sitenin linkini içersin. Mesela sitenin adı videositesi.com. Logoda bu linki barındıran şekilli bir şey olsun ve video izlenilen ekranda görünsün. Bu sayede senin videonu başka yerlerde paylaşanlar aynı zamanda senin reklamını yapmış olurlar.

Aklıma ilk gelenler bunlar. Piyasada çok fazla kaliteli video sitesi var, bir yazılımcı olarak benim bile hayrete düştüğüm noktalar oluyor. Yüklenilen video resmen site üzerinden kesilip,biçilip düzenlenebiliyor. Bu tarz yazılımların piyasada ücretsiz bulunacağını zannetmiyorum. Yazdırayım desen 5-10 bin liradan aşağı yazan birinin olacağını da zannetmiyorum.

Dediğim gibi video işi kolay görünen ama aslında en zor olan işlerin başında geliyor.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com

KTB KTB xxxx Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 133 / 331
  • Ticaret 249, (%100)
Anladım. Benim kafamda ilk aşama olarak şöyle bir iş yapmak var. Örnek olarak bir şehir baz alalım ve o şehrin vlog sitesini kuralım.

Bu adres üzerine çeşitli sosyal ağlarımızı ve youtube profilimizi oluşturalım. Çektiğimiz videolar tamamen bize ait olacağı için logomuzu url mizi vs. paylaşmamız tam mümkündür. Youtube eklerken telif haklarımızı vs belirtiriz.

Geliştirmeleri ise şu şekilde yapabiliriz:

siteadi.com/v1
siteadi.com/v2

şeklinde uzatılabilir. Zaten videoları yanımızda arşivlediğimiz için youtube erişim vs engellense dahi videoları başka bir yere upload edip linkleri güncelleyebiliriz veya kendi sunucumuzdan yayın yapabiliriz. Ama birinci seçenek ile maliyetleri bitirmiş oluruz.

Bu saydıklarım ile telif hakkı, maliyet vs. hiçbir sorun oluşmayacaktır. Sadece verdiğimiz emeğin karşılığını alıp almama noktasında bir şüphe olabilir.

Bu söylediklerimden katılmadığınız yer var mıdır? Teşekkür ederim.

lukens lukens WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 77
  • Beğeniler 7 / 9
  • Ticaret 8, (%100)
Eğer video sitesi açmaya karar verdiyseniz Ön araştırma tabiki güzel ama yaşamadan bazı şeyleri anlıyamıyoruz.

O yüzden size tavsiyem açmaya karar verdiyesen açın alın bir video script lisansını + limitlendirilmemiş hosting veya reseller videolar da orjinal sitesinde kalsın + resimlerde başlayın bu işe kafanızdaki soru işaretleri bitinceye kadar. Daha sonra büyük proje için düşünürsünüz.

Size maliyeti en fazla 150-200 TL olur Domain script hosting

Masrafsız bir şey istiyorsanız açın youtube de bir kanal yükleyin özgün videoları adsenseye bağlayın oturun adsense saymaya başlasın usd leri :D

Benim 50 adet video bulunan youtube kanalımda günlük 1,5-2 USD bırakıyor.

sedat34 sedat34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek serbest
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 1 / 8
  • Ticaret 4, (%100)
2,5 senelik 2 tane video sitem var adsense kullanıyorum sorun yok devam...

itina ile makale yazılır

• Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)
Benim bu zamana kadar bütün yazdıklarım üst düzey bir video sitesi oluşturmaya yönelik. Senin bu yazdıkların ise minimum düzeyde bir video sitesine yönelik. Öncelikle videolarını başka bir yere yükleyeceksen zaten bu yazdıklarımın çoğunu unut. Gider 100 liraya bir host kiralarsın, videoları başka yere yüklersin. Fakat sitendeki bir videonun başka bir yerde paylaşılması durumunda videoya tıklayan kişi sitene değil YouTube'a gider. Videoya link eklesen bu sefer videon paylaşılmaz yada görmezlikten gelinir. Zaten bir kere kafadan sitende en az 1.000 video olmadan kayda değer bir hit beklememen lazım.

Verdiğin emeğe gelince, verdiğim örnekler yeterlidir sanırım =) uzman.tv tam 4 yıl sonra para kazandırmaya başlamış. Buda 4 yıl boyunca para kaybettirmiş demektir, ki uzman.tv SEO'su çok güçlü ve arkasında çok güçlü bir internet medya şirketi var. Yani ayda milyonlarca kez ziyaret edilen sitelerinde uzman.tv'nin reklamını yapıyorlardı.

Bu nedenle sen 100 liralık bir host kirala, bir tane wordpress video scripti kur, vimeo'dan hesap al, videoları oraya yükle, sitene ekle. Bir kaç hafta olacakları gözlemle, ondan sonra karar verirsin ;)

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al