wmaraci reklam

Yeni Proje Soruları

18 Mesajlar 1.775 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

vuslatim vuslatim www.segemdersnotlari.com Kullanıcı
  • Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sigortacı
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 141 / 140
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar öncelikle merhaba,

Öncelikle hepinize sevgiler,

Erzurum ilinde yaşayan biri olarak devletin vermekte olduğu KOBİ desteklerinden yararlanmak için yaklaşık 1 aydır araştırma ve analiz yapmaktayım. Bu konuya heves olarak değil mantıklı düşünerek ilerlemek istiyorum ve size kısaca projeden ve KOSGEB ile yaptığım görüşmelerden bahsetmek istiyorum. Buna göre siz değerli arkadaşlarımın olumlu olumsuz yada katmak istediğiniz konularda bana destek olmasını istiyorum.

Daha önceden almış olduğum bir alan adım var ve bir kaç kez script kurulumu yaparak denediğim ama zaman ayıramadığım için ilerletemediğim projem için KOSGEB ile görüştüğümde aşağıdaki konuları netleştirdim ondan önce

alan adı. aofkampus-net

Bu alan adıyla aşağıdaki işlemleri yapmak istiyorum.

* Açık öğretim öğrencilerinin bir platform altında toplanmasını istiyorum
* Bu öğrencilerin en büyük dertleri ders çalışma durumu ve bu portalda ( udemy gibi ) eğitim satışı ve online eğitimler yapılmasını istiyorum
* Ayrıca ek kaynakların satışı ( çıkmış sorular, deneme sınavları vs )
* Bölgesel Etkinlikler ( örneğin Erzurumdaki öğrenciler için belli bir zaman dilimde tanışma kaynaşma etkinliği gibi )
* Facebook gibi ortak bir sosyal ağ olması öğrencilerin genel, üniversite, fakülte ve bölüm şeklinde etkileşime geçmelerini sağlamak istiyorum. ( facebookta gruplar var ve gördüğüm kadarıyla kalabalık bir ortam mevcut )
* Google adsesnse ekleyerek ve normal reklam alarak kazanç sağlamak istiyorum.

Şimdi destek durumundan bahsetmek istiyorum.

KOSGEB web portal, web yazılım, websayfası ( kodu: 63.12.01 ) destek vermekte ve bu destek girişim, ileri girişim yüksek teknoloji kategorisinde bulunuyor,

Kosgebin 2 türlü desteği var

* birincisi geleneksel girişimcilik, bunda kuruluş giderleri 5.000 TL ve toplamda 60.000 TL destek var ama sıkıntılı bir süreci var tatmin edecek gibi görünmüyor.
* ikincisi ileri girişimcilik diye geçiyor, ilk etapta 300.000 HİBE ( 750.000 TL ye kadar artıra biliyor kurum ) + personel desteği + Kira desteği, Performans desteği + Makine yazılım donanım desteği vb.

şimdi sizlere sormak istediğim siz olsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz, ekip kurulumu ve plan hazırlamada nelerden yararlanırdınız? Ekibe katılmak ister miydiniz?

Not: KOSGEB için projeyi ticaret odası hazırlayacak ve sıkıntı olacağını sanmıyorum birinci seçenekte direkt memur onaylıyor ikincisinde ise kurul karar veriyor ama görüştüğüm kişi gereksinim olduğunu bu nedenle sorun çıkma olasılığının çok az olduğunu söylemektedir.
isciadam

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

• Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sigortacı
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 141 / 140
  • Ticaret 0, (%0)
:) 65 kişi okumuş bir kişi cvp yazmamış. Bu proje olaylarında neden geride kaldığımızın sanırım en açık göstergesi. ( not: tabii ki kimse bir şey yazmak zorunda değil ama forum topik kısmı bu bilgi alışveriş işine yaradığından tuhafıma gitmedi değil. )

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
vuslatim
:) güzel kardeşim. Hakkında hayırlısı olsun. İzah ettiklerin, düşündüklerin güzel. Kendi yakın çevren ile bir projeye girebiliyorsan ne ala. KOSGEB ne kadar destekçi olsa da, süreç içerisinde "karşılaşabileceğin her türlü olumsuzluk ile mutlaka karşılacaksın" bu nedenle benim naçizane fikrim, "elde ki kuş daldaki kuştan iyidir." Elinde ne varsa ona göre bir şeyler yapmaya çalış. KOSGEB i güvence olarak görerek yola çıkarsan, sistem seni bir yere kadar götürecek, şartlarını sunacaktır. Ama ilk tökezlemende geçmiş olsun, o sistem seni desteklemeyip köstek olmak üzerine kurulu olduğu için sıkıntıları yaşayacaksın. Bu nedenle, projenin minimum halini hayata geçirmeye çalışmanı tavsiye ederim. Web sitesinden mi yürüyecek, bir domain, bir host ve içerik sağlamak. Bunlardan bir gelir döngüsü elde edebiliyorsan o zaman bunu büyütmeyi düşünmelisin.

Zira Yatırım kısmı çok endişe verici. Her ne türlü yatırım, üretim yaparsan yap ilk 6-9 ay sürekli götürecek hiç bir getirisi olmayacaktır. Sokak köşesine bir tulumbacı açsan, ilk 6 ay zarar edersin, sonra sokağın tulumbacısı, mahallenin tatlıcısı olursun elbet ama en az 6 ay bekleyip cepten yersin.

Bunları da göz önünde bulundurup bir yola çıkıp emin adımlarla ilerlemelisin. Proje destekleri hepsi güzeldir. Ama tökezlemezsen tadından yenmez... Yürür gidersin...

Bir tarihte hibe ödemeler ile başımdan geçen durum oldu özetle, Ankaradan bir hibe için ziyarete gittim. 5 milyonTL lazım, fabrika, cihazlar, ekip falan filan... Kore den CNC getireceğiz, herşey hazırlandı getirme prosedürleri için para almaya gittiğimde, söylenen "siz cihazları alacaksınız, faturasını bize getireceksiniz bizde bağlı bankalardan hibe kredilerden ödenek sağlayacağız." dediler. Dönüp dedim "benim bu cihazları alacak likiditem olsa sizinle ne işim var" :)
mimarcan vuslatim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sigortacı
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 141 / 140
  • Ticaret 0, (%0)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

vuslatim
:) güzel kardeşim. Hakkında hayırlısı olsun. İzah ettiklerin, düşündüklerin güzel. Kendi yakın çevren ile bir projeye girebiliyorsan ne ala. KOSGEB ne kadar destekçi olsa da, süreç içerisinde "karşılaşabileceğin her türlü olumsuzluk ile mutlaka karşılacaksın" bu nedenle benim naçizane fikrim, "elde ki kuş daldaki kuştan iyidir." Elinde ne varsa ona göre bir şeyler yapmaya çalış. KOSGEB i güvence olarak görerek yola çıkarsan, sistem seni bir yere kadar götürecek, şartlarını sunacaktır. Ama ilk tökezlemende geçmiş olsun, o sistem seni desteklemeyip köstek olmak üzerine kurulu olduğu için sıkıntıları yaşayacaksın. Bu nedenle, projenin minimum halini hayata geçirmeye çalışmanı tavsiye ederim. Web sitesinden mi yürüyecek, bir domain, bir host ve içerik sağlamak. Bunlardan bir gelir döngüsü elde edebiliyorsan o zaman bunu büyütmeyi düşünmelisin.

Zira Yatırım kısmı çok endişe verici. Her ne türlü yatırım, üretim yaparsan yap ilk 6-9 ay sürekli götürecek hiç bir getirisi olmayacaktır. Sokak köşesine bir tulumbacı açsan, ilk 6 ay zarar edersin, sonra sokağın tulumbacısı, mahallenin tatlıcısı olursun elbet ama en az 6 ay bekleyip cepten yersin.

Bunları da göz önünde bulundurup bir yola çıkıp emin adımlarla ilerlemelisin. Proje destekleri hepsi güzeldir. Ama tökezlemezsen tadından yenmez... Yürür gidersin...

Bir tarihte hibe ödemeler ile başımdan geçen durum oldu özetle, Ankaradan bir hibe için ziyarete gittim. 5 milyonTL lazım, fabrika, cihazlar, ekip falan filan... Kore den CNC getireceğiz, herşey hazırlandı getirme prosedürleri için para almaya gittiğimde, söylenen "siz cihazları alacaksınız, faturasını bize getireceksiniz bizde bağlı bankalardan hibe kredilerden ödenek sağlayacağız." dediler. Dönüp dedim "benim bu cihazları alacak likiditem olsa sizinle ne işim var" :)

Değerli görüş için çok teşekkür ederim. Dedikleriniz %1000 katılıyorum.
Şimdi bizim konumuz web portal olduğu için donanımımız zaten mevcut. Teknokentte bir yer kiralayıp başlayacağız. Aslında yazılımda hazır ama yüklemiyorum şimdilik :) buradaki amaç aslında KOSGEBin desteğini alarak dahada büyütmek. Hali hazırda bir işim var gelirim de az çok var şükür. Bu konu eşim adına olacak ama her şeyle ben ilgileneceğim.
Aslında peşin %25 ödeme yapıyorlar ve Kredi garanti fonu ile işlemleri yapıyorlar önemli olan projenin onaylanması.
Kosgeb temsilcimiz kesinlikle onaylanır gereksinim var zaten ondan eklendi web yazılım ve web portal kalemleri dedi.
Eğer olmaz ise sadece 1 aylık bir kira kaybımız olacak ve olmaz ise şuan ki işim için kullanacağım ofisi kullanacağım.

Sizin örneğiniz gerçekten çok saçma size yazık etmişler zaten o kadar para olsa desteğe ne gerek var.

Peki sizin konuyla ilgili olarak geri ödemeler ne kadarlık bir sürede oluyor bilgi verebilir misiniz? nelere dikkat etmek gerekli..
enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

nettebugun1 nettebugun1 WM Aracı Telefon Onaysız
  • Üyelik 19.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** O**
  • Mesajlar 558
  • Beğeniler 194 / 237
  • Ticaret 45, (%100)
Güvendiğiniz bir bayan (anne, eş, abla gibi) üstüne açmayı da düşünebilirsiniz belki? Ayrıca bir internet sitesi için 1 no'lu destek daha mantıklı ve kolay elde edilebilir gibi geldi.

Burada demek istediğiniz anlamadım, sizin önerinizi onlar mı kaleme alacak yani?
KOSGEB için projeyi ticaret odası hazırlayacak
vuslatim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sigortacı
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 141 / 140
  • Ticaret 0, (%0)

nettebugun1 adlı üyeden alıntı

Güvendiğiniz bir bayan (anne, eş, abla gibi) üstüne açmayı da düşünebilirsiniz belki? Ayrıca bir internet sitesi için 1 no'lu destek daha mantıklı ve kolay elde edilebilir gibi geldi.

görüş için çok teşekkür ederim.

Zaten eşim adına yapacağım, bir numaralı durum aslında cazip değil, kuruluş gideri var diğer giderler yok aslında 1 sene sonra devreye giriyor.

web portal yüksek teknolojiye girdiğinden dolayı. deteklerde yüsek bundan 2. konuyu seçiyoruz..

• Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sigortacı
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 141 / 140
  • Ticaret 0, (%0)

nettebugun1 adlı üyeden alıntı

Burada demek istediğiniz anlamadım, sizin önerinizi onlar mı kaleme alacak yani?

aynen kendi birimleri var projeyi onlarla hazırlıyorsun değişmiş o masraftanda kurtulmuş oluyorsun bu arada

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
vuslatim
Peki sizin konuyla ilgili olarak geri ödemeler ne kadarlık bir sürede oluyor bilgi verebilir misiniz? nelere dikkat etmek gerekli..
Ben projeye hiç başlamadım. Bu nedenle de kOSGEB ile hiç bağlantım olmadı. Şunu tavsiye ederim, KOSGEB den sorun yaşayanları internette araştırın ve nasıl sorunları yaşanmış ne gibi çözümler üretilmiş yüzeysel olarak baksanız bile fikir sahibi olur, ona göre emin adımlar atabilirsiniz.
vuslatim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sigortacı
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 141 / 140
  • Ticaret 0, (%0)

vuslatim

Ben projeye hiç başlamadım. Bu nedenle de kOSGEB ile hiç bağlantım olmadı. Şunu tavsiye ederim, KOSGEB den sorun yaşayanları internette araştırın ve nasıl sorunları yaşanmış ne gibi çözümler üretilmiş yüzeysel olarak baksanız bile fikir sahibi olur, ona göre emin adımlar atabilirsiniz.

Çok araştırdım, burada en önemli olan projeye güvenmek ve korkmamak.. çok teşekkür ederim.
enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Sigortacı
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 141 / 140
  • Ticaret 0, (%0)

vuslatim

Merhaba;

Projemi hayata geçirdim şükürler olsun şuan 2 aylık bir kurumsal işletmeyiz. şükürler olsun şuan her şey istediğimiz gibi gidiyor. Desteklerden faydalanarak yolumuza güçlü şekilde çıktık hayırlısı ile daha güzel olacak..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al