freelance iş ilanları

10 Parmak Klavye Kullananlar Buyursunlar

33 Mesajlar 10.931 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

retrospektif retrospektif WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 105 / 145
  • Ticaret 7, (%100)
Klavye başında geçirilen zaman oldukça önemli. 10 parmak klavye kullananların hızlı yazmak dışında birde klavyeye bakmadan yazmak gibi bir avantajları var. Bir taraftan bir belgeyi okurken diğer taraftan elektronik ortama aktarabiliyorlar.

Bunun için alternatif programlar mevcut. Ben burada programlardan ziyade nasıl öğrenildiğini sormak istiyorum.

Ne kadar zaman ayırdınız?
Hangi teknikleri uyguladınız?
Öğrenmek isteyenlere neler tavsiye olunur?

Yol göstermenizi rica ediyorum. Eminim öğrenmek isteyen bir tek ben değilimdir.

wmaraci
reklam

MstDrsn MstDrsn Yine Yeni Yeniden Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1872
  • Beğeniler 188 / 361
  • Ticaret 15, (%100)
Benimki tam olarak on parmak değil ama Q klavye üzerinde F klavye olarak yazabiliyorum.Şuan olduğu gibi.Bir süre sonra insan alışıyor.Ama önce altyapının olması lazım. :)

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
10 parmak kullanmanın da çok avantajı vardır. Henüz 10 parmak kullanamıyorum.
Q klavyede iyi yazarım, F bir klavyeyi ayarlardan Q'ya dönüştürüp ezbere yazabiliyorum, bakmadan harflerin hepsinin yerini bulurum. Mesela lisedeyken bilgisayar öğretmeni sürekli kitaptaki yazıları Word'e yazdırırdı. Klavyeler F klavyeydi. Herkes yazacam diye uğraşırken öğretmenden gizlice Q'ya çevirmiştim ve 5 dakika gibi kısa bir sürede bitirmiştik. Tabi bu oyun sürekli devam etmedi, sonraki günlerde anlamıştı hoca. :D

Bu konuda ise önceden sürekli Word belgesi açıp adımı soyadımı, bilgilerimi vs. yazıp yazıp silerdim. İyiki yapmışım diyorum. Çok faydası oluyor sonraki zamanlar için :)

10 parmak kullanmayı, kullanabilmeyi (tam anlamıyla) ister miydim onu da bilemem. İhtiyacım yok gibi. :)
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

cnkymz cnkymz Araştır Dur ! Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Kimya Mühendisliği
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 41 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Şahsen ben 10 parmak kullanmıyorum. Fakat bakmadan yazma kısmını yaptığımı düşünürüm. Ben şu konuda yardımcı olmaya çalışayım. Şahsen bilgisayarda geçirdiğim bunca yılda, araştırdığım konular hakkında kendi kaynaklarımı oluşturmaya çalıştım. Kısacası derlemeler yaptım ve bu derlemeleri okuduğum kaynaklardan yola çıkarak kendi cümlelerimle word gibi belgelerde yazıp kaydettim. Aslında biraz alışkanlıktan dolayı oldu diyebilirim. Zaman kişiye göre değişir düşüncesindeyim. Hiç durmadan yazmaya çalışırsanız kısa süre içerisinde rahatlıkla bakmadan yazabilir hale gelinir düşüncesindeyim. Ama sizin istediğiniz nizami bir 10 parmak tekniği ise "10 parmak klavye kullanımı" gibi aramalar ile bir çok bilgiye ulaşacağınızı düşünüyorum.

Naçizane tavsiyem, bir blog açın veya okuduğunuz her şeyi olabildiğince kendiniz yazıya dökmeye çalışın. Faydalı olacaktır mutlaka. Teknik öğrenmek biraz daha farklı olur ama en nihayetinde pratik ve sürekli klavye kullanmak sonuca götürecektir sizi.

wmaraci
wmaraci

ByPowerfuL ByPowerfuL E-Commerce Manager Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek E-Ticaret Uzmanı - A+++ SEO
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 1575
  • Beğeniler 533 / 460
  • Ticaret 18, (%100)
10 Parmak yazmaya başladığımı ne zaman anladın diye sorarsanız zamanında " GTA Way City" oynarken bakmadan nuttertools yazdığım zaman anladım bi baktım bakmadan yazabiliyorum sonra web alemiyle tanıştım ve 10 parmak Q klavye ile yazıyorum hiçbirşey için yöntem kullanmadım kendi kendiliğine oldu :D

N11'de Ürünlerinizi İlk Sıraya Taşıyorum. Detaylar İçin P.m Atınız.

• Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 105 / 145
  • Ticaret 7, (%100)

Atakan adlı üyeden alıntı

10 parmak kullanmanın da çok avantajı vardır. Henüz 10 parmak kullanamıyorum.
Q klavyede iyi yazarım, F bir klavyeyi ayarlardan Q'ya dönüştürüp ezbere yazabiliyorum, bakmadan harflerin hepsinin yerini bulurum. Mesela lisedeyken bilgisayar öğretmeni sürekli kitaptaki yazıları Word'e yazdırırdı. Klavyeler F klavyeydi. Herkes yazacam diye uğraşırken öğretmenden gizlice Q'ya çevirmiştim ve 5 dakika gibi kısa bir sürede bitirmiştik. Tabi bu oyun sürekli devam etmedi, sonraki günlerde anlamıştı hoca. :D

Bu konuda ise önceden sürekli Word belgesi açıp adımı soyadımı, bilgilerimi vs. yazıp yazıp silerdim. İyiki yapmışım diyorum. Çok faydası oluyor sonraki zamanlar için :)

10 parmak kullanmayı, kullanabilmeyi (tam anlamıyla) ister miydim onu da bilemem. İhtiyacım yok gibi. :)

Teşekkür ederim, peki ben Q klavye kullanıyorum bir çoğumuz gibi. Teknik anlamda Q klavye üzerinde öğrenmek mümkün mü? Ya da F ile kıyaslanınca dezavantajı var mı?

cnkymz adlı üyeden alıntı

Şahsen ben 10 parmak kullanmıyorum. Fakat bakmadan yazma kısmını yaptığımı düşünürüm. Ben şu konuda yardımcı olmaya çalışayım. Şahsen bilgisayarda geçirdiğim bunca yılda, araştırdığım konular hakkında kendi kaynaklarımı oluşturmaya çalıştım. Kısacası derlemeler yaptım ve bu derlemeleri okuduğum kaynaklardan yola çıkarak kendi cümlelerimle word gibi belgelerde yazıp kaydettim. Aslında biraz alışkanlıktan dolayı oldu diyebilirim. Zaman kişiye göre değişir düşüncesindeyim. Hiç durmadan yazmaya çalışırsanız kısa süre içerisinde rahatlıkla bakmadan yazabilir hale gelinir düşüncesindeyim. Ama sizin istediğiniz nizami bir 10 parmak tekniği ise "10 parmak klavye kullanımı" gibi aramalar ile bir çok bilgiye ulaşacağınızı düşünüyorum.

Naçizane tavsiyem, bir blog açın veya okuduğunuz her şeyi olabildiğince kendiniz yazıya dökmeye çalışın. Faydalı olacaktır mutlaka. Teknik öğrenmek biraz daha farklı olur ama en nihayetinde pratik ve sürekli klavye kullanmak sonuca götürecektir sizi.

Bakmadan yazabilmeniz yetenek olsa gerek. Yani koordinatları tutturabilmeniz. Teşekkürler..
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

CezaLet CezaLet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Dil Öğrencisi
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 1268
  • Beğeniler 418 / 276
  • Ticaret 15, (%100)
10 parmak ile yazmak nedir ki 2-3 parmağımı arada sırada kullanıyorum, mesela serçe parmaklarım çok lazım olmuyor ama çok hızlı yazabiliyorum, 10 parmak kavramı nedir? :D

Edit: klavyeye bakarak yazmam, ekrana bakarım ve yanlış yaptıysam yine bakmadan klavyeye siler doğrusunu yazarım beyin ezberleyince ellere çok iş düşmüyor zaten.

Öyle böyle. Şöyle şöyle.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

retrospektif adlı üyeden alıntı

Teşekkür ederim, peki ben Q klavye kullanıyorum bir çoğumuz gibi. Teknik anlamda Q klavye üzerinde öğrenmek mümkün mü? Ya da F ile kıyaslanınca dezavantajı var mı?

Dezavantajı var mı bilmem ama Q klavye ile de öğrenilebilir tabi, neden olmasın :)

CezaLet adlı üyeden alıntı

10 parmak ile yazmak nedir ki 2-3 parmağımı arada sırada kullanıyorum, mesela serçe parmaklarım çok lazım olmuyor ama çok hızlı yazabiliyorum, 10 parmak kavramı nedir? :D

Edit: klavyeye bakarak yazmam, ekrana bakarım ve yanlış yaptıysam yine bakmadan klavyeye siler doğrusunu yazarım beyin ezberleyince ellere çok iş düşmüyor zaten.

Genelde hızlı yazarız fakat birçok harfe belirli / aynı parmaklarımız ile basarız. 10 parmak deyince işte bu değişiyor. :D
CezaLet retrospektif

kişi bu mesajı beğendi.

MstDrsn MstDrsn Yine Yeni Yeniden Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1872
  • Beğeniler 188 / 361
  • Ticaret 15, (%100)
Ah unutmadan bol bol burada pratik yap. http://www.katipler.net/on-parmak/ :)
retrospektif

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 105 / 145
  • Ticaret 7, (%100)

CezaLet adlı üyeden alıntı

O serçe parmağı ve hemen yanındaki parmakla yazmak çok zor yahu :) Parmak kasları yeteri güçlenmediği için de olabilir sanırım. Gitmiyor o parmak doğru yere :D
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al