wmaraci reklam
lidertakipci

Yazılımcılara Ne Kadar Güvenebiliriz?

29 Mesajlar 3.406 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

USglm USglm Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** S**
  • Mesajlar 1864
  • Beğeniler 601 / 364
  • Ticaret 24, (%100)
Selam arkadaşlar aklıma bir sorun takılıyor beraber çözümleyelim istiyorum.

Şimdi benim bir projem var diyelim bu projenin yazılım işlerini başkasına yaptıracağım. Hani bireysel çalışanlar olabilir kurumsal çalışan şirketler de olabilir.

Şimdi bildiğim kadarıyla her yazılımcı yazdığı eserde kendine ait bir iz bırakır.

Şimdi olay şu: yazılımcılar kendi bilgisayarında yazacak ve bana o şekilde gönderecek kodları. Hadi diyelim birisi ben tam projeyi başlatacakken bana yazmış olduğu yazılımı kullandı. O tasarımı başkasına sattı diyelim. Neden olmasın ki elinde kodları var.

Böyle bir sorun olabilir mi acaba?
MK71

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

BRKNCPN BRKNCPN ucakteknolojisi.org Kullanıcı
  • Üyelik 27.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 279
  • Beğeniler 69 / 53
  • Ticaret 4, (%100)
Benimde merak ettiğim bir konu ama sanırım kurumsal firmalarda karşılıklı olarak sözleşme imzalanıyor.

Sumatrabilisim Sumatrabilisim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 291
  • Beğeniler 15 / 78
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam eğer proje maliyetiniz ciddi anlamda bir bütçe içeriyor ise bana göre kurumsal şirketler ile anlaşmakta fayda var diye düşünüyorum.Şahsen bireysel yazılımcılardan bahsettiğiniz konu hakkında çekinmiyor değilim.Neden olmasın diye aklımdan geçer benimde sürekli.
3525

kişi bu mesajı beğendi.

qgrup qgrup Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Laptop teknik servis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 237
  • Beğeniler 201 / 60
  • Ticaret 11, (%100)
Kurumsal firmalar ile iş yaptığınız da bu konuda sözleşme yapılıyor hocam

wmaraci
wmaraci

MrB MrB WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)
projenizi yapan arkadaş ile aranızda gerçek bir sözleşme imzalarsanız bu ihtimali büyük ölçüde eleyebilirsiniz. Ayrıca böyle bir şey olduğunda konuşmalarınızı kayıt altına alarak hukuk yolunda kanıt olarak kullanmanız mümkün

Samurai Samurai Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Php Yazılımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 354
  • Beğeniler 84 / 86
  • Ticaret 13, (%92)
Kurumsal firma ile de ne kadar anlaşsan da sözleşme yapsan da yapmak isteyen yine yapar. İşin içinden de kolayca sıyrılabilirler.

İnternet ortamın da hiç bir şey özgün kalmıyor bence. Ne kadar aynı projeden olmasını istemeseniz de birisi çıkıp aynısını kodlar. Yada hizmet aldığınız firma derki bizden kaynaklı bir durum değil der işin içinden sıyrılır.

Bu tamamen iş yapacağınız kişinin kişiliğine,ahlakına kalmış bence. He tabi tedbir amaçlı sözleşme vs imzalanır ama ne kadar caydırıcı olur bilemem :S
halitkara

kişi bu mesajı beğendi.

MrB MrB WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)

Samurai adlı üyeden alıntı

Kurumsal firma ile de ne kadar anlaşsan da sözleşme yapsan da yapmak isteyen yine yapar. İşin içinden de kolayca sıyrılabilirler.

İnternet ortamın da hiç bir şey özgün kalmıyor bence. Ne kadar aynı projeden olmasını istemeseniz de birisi çıkıp aynısını kodlar. Yada hizmet aldığınız firma derki bizden kaynaklı bir durum değil der işin içinden sıyrılır.

Bu tamamen iş yapacağınız kişinin kişiliğine,ahlakına kalmış bence. He tabi tedbir amaçlı sözleşme vs imzalanır ama ne kadar caydırıcı olur bilemem :S

Sözleşmede uygun maddelere yer verirseniz yeterli olur diye düşünüyorum
misal sözleşmede şöyle bir madde olsun "Projenin kodlarının yayılması durumunda yazılım kısmına sahip olan tek kişi olduğunuz için xxx şirketi size her türlü yaptırımı uygulayabilir "
tabi mantıken hata olabilir çok dikkat etmedim ancak demek istediğim bu tarz bir sözleşmeye imza atılırsa eminim ki yazılım kısmında ki arkadaş gereken mesajı almış olur

Samurai Samurai Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Php Yazılımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 354
  • Beğeniler 84 / 86
  • Ticaret 13, (%92)
@MrB tabi sözleşme de ek maddeler vs konulabilir lakin internet ortamın da her şey warez kolaylıkla düşebiliyor. O maddelerden de kolaylıkla yırtar bence. Senin kod şeklin A ise üzerinde bir kaç değişiklik yapıp A yı B şekline dönüştürür. Sonra da derki benim kodlarım A birisi bu projeyi wareze düşürüp B şeklinde yazmış. Ben ne yapabilirim diyerek sıyrılır.

YORci YORci yorci.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Arkaplan Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad I** Y**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 88 / 127
  • Ticaret 21, (%100)
Hukuksal açıdan yazılım sektöründe lisans ihlali/kopya içerik (yazılımsal olarak) çok fazla yapılabilecek bir şey yok maalesef, bu hem yazılımcıları hem de müşterileri rahatsız eden bir durum bu yüzden çoğu büyük firma yazılım danışmanıyla (taşeron yazılım firması) çalışmak yerine kendi bünyesinde yazılım bölümleri açıyor ve yazılımcı istihdam ediyor.

Onun haricinde azınlık da olsa bu işi gerçekten kaliteli ve etik bir şekilde yapmak isteyen firmalar/kişiler de yok değil, bu karşılıklı güvene bakar, yazılımcı sadece size özel yazdığı bir yazılımı teslim ederken sizin onu başkasıyla paylaşmayacağınızdan/satmayacağınızdan emin olarak teslim eder aksi takdirde zaten o işi almaz, sizin de yazılımcıya güvenmeniz gerekir. Noter onaylı sözleşme yapabilirsiniz bu sizi bir yere kadar korur, yazılımdan bazı yerleri değiştirerek varsa arayüzle oynayarak bu engeli de aşabilir yazılımcı.

Yazılım işi herkesle yapılmaz, wmaracı'na katıldığımdan beridir birçok arkadaşla iş yaptım henüz daha önce bir yazılımcıyla çalışıp da tabiri caizse kazıklanmayana şahit olmadım, amiyane tabirle bunun tüm suçu iş alan kişilerde değil biraz da iş verendedir, ucuza kaçıp, yapılan işin değerini vermeyip de profesyonel iş beklemek zaten baştan kazıklanacağınızın belirtisidir. Özellikle bu sitede henüz yazılıma yeni başlamış, zengin olma hayaliyle coşan bayağı bir kitle var. Yaşça hem 18 altı hem de 25 üstü kişiler bunlar, konuyu da daha fazla dağıtmadan özetle şunu söyleyeyim; Eğer büyük bir firmaysanız uzun vadede çalışacak bir ekip liderine ve işi yapacak ekip üyelerine ihtiyacınız var, ekip lideri işin dışarı sızdırılmamasında görevli olacak, küçük bir firmaysanız veya küçük bir işse yaptıracağınız iş o halde güvenmekten başka çareniz yok, çünkü sizi koruyabilecek çok fazla seçenek yok hukuksal anlamda, hele ki Türkiye'de.
Samurai OzanP

kişi bu mesajı beğendi.

GokhanGORAL GokhanGORAL peugeotturkey.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** G**
  • Mesajlar 584
  • Beğeniler 24 / 117
  • Ticaret 2, (%100)
güvenip gerisini düşünmeyeceksin nedenide şu bir yazılım yazıldı çok emekler harcandı ister kurumsal olsun ister freelance çalışsın tasarımı değiştirip istediği gibi satabilir arkada çalışan kodları kimse görmüyor

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al