wmaraci reklam

Fragman yayınladığım sitem için ifadeye çağrıldım

25 Mesajlar 5.323 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

tarantula901 tarantula901 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Rize
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 215
  • Beğeniler 70 / 69
  • Ticaret 1, (%100)
Bu konuda daha önceden sorun yaşayan yok mu ifade verdikten sonraki süreç nasıl işliyor bilgisi olan var mı?

wmaraci
reklam

teknoabi teknoabi Lawyer Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Lawyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 108 / 109
  • Ticaret 11, (%100)

mehmet01 adlı üyeden alıntı

Fragmanlara telif atıyorlar. Daha önce de birilerinin başına geldi. Benim de telif ile başım dertte şuan. Temmuzda mahkemem var. Sosyal paylaşım sitemde bir üye şarkı sözü paylaşmış ve yorum olarak da iframe koduyla youtube şarkısı paylaşılmış. Paylaşan ben değilim, eski üyelerden biri ama ifadeye çağrıldım. İfademin sonucu leyhime sonuçlandı. Ama karşı taraf karara itiraz etti. Savcı da bu sefer uzlaşmaya verdi bizi. Uzlaşmada 11bin TL para istediler benden. İşsizim, kirayıcım veremem dedim ama yardımcı olmadılar hiç. 3bin teklif ettim kabul etmediler. Haliyle uzlaşma sağlanamadı ve rapor tekrar savcıya gitti. Savcı da son olarak mahkeme kararı verdi. Şimdi de mahkemede derdimi anlatacam. Kaybedersem suçsuz yere 11bin + mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalacam. 20bine yakın bulur heralde o zaman.

Ya tüm olayı tüm açıklığı ile aktarmadınız ya da yargılama sürecinde ters giden bir şey var. Youtube üzerinden yayımlanan videoların kişisel web sitelerinde sadece tanıtım amacıyla yayımlanmasında herhangi bir ihlal durumu oluşacağını sanmıyorum. Zira Youtube üzerinden (iframe) kodları paylaşılıyor. Eğer eser sahibi bu videoların Youtube platformu dışında yayımlanmasını istemiyor olsa idi paylaşım kodlarına yer vermemeleri gerekirdi.

Bu konuda uzman bir avukatla süreci ilerletmenizi tavsiye ederim.
mehmet01

kişi bu mesajı beğendi.

Lawyer

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Durum anlattığım gibi. İtirazdan sonra "Fikri mülkiyet" üzerinden devam etti. Başkaları da aynı şekilde şikayet yedi zaten. Kimisi uzlaşmada para verdi kimisi de mahkemeye gitti. Sadece ben de değilim
teknoabi

kişi bu mesajı beğendi.

teknoabi teknoabi Lawyer Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Lawyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 108 / 109
  • Ticaret 11, (%100)

mehmet01 adlı üyeden alıntı

Durum anlattığım gibi. İtirazdan sonra "Fikri mülkiyet" üzerinden devam etti. Başkaları da aynı şekilde şikayet yedi zaten. Kimisi uzlaşmada para verdi kimisi de mahkemeye gitti. Sadece ben de değilim

Hocam, sadece tanıtım amacıyla, fragman yayımlamak FSEK kapsamında hangi suça girebilir çok merak ettim doğrusu. Eğer sitenizde illegal olarak tanımlanan (doğrudan ya da dolaylı) film izleme vb. imkan veriyorsanız, buna bir şey diyemem.

Fakat tekrar belirtiyorum, sadece tanıtım amacıyla, sadece eser sahibinin paylaşılmasına izin verdiği kısmı paylaşıyor olmanız durumunda herhangi bir şey olmaması gerekiyor. Hikayede bir yeri atlıyoruz gibime geliyor.

Tekraren olayın tam olarak ne olduğunu anlamanız açısından süreci bir avukat ile ilerletmenizi tavsiye eder, bir an önce en az zararla bu olayı kapatabilmenizi dilerim...

Lawyer
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

tarantula901 tarantula901 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Rize
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 215
  • Beğeniler 70 / 69
  • Ticaret 1, (%100)

teknoabi adlı üyeden alıntı

Hocam, sadece tanıtım amacıyla, fragman yayımlamak FSEK kapsamında hangi suça girebilir çok merak ettim doğrusu. Eğer sitenizde illegal olarak tanımlanan (doğrudan ya da dolaylı) film izleme vb. imkan veriyorsanız, buna bir şey diyemem.

Fakat tekrar belirtiyorum, sadece tanıtım amacıyla, sadece eser sahibinin paylaşılmasına izin verdiği kısmı paylaşıyor olmanız durumunda herhangi bir şey olmaması gerekiyor. Hikayede bir yeri atlıyoruz gibime geliyor.

Tekraren olayın tam olarak ne olduğunu anlamanız açısından süreci bir avukat ile ilerletmenizi tavsiye eder, bir an önce en az zararla bu olayı kapatabilmenizi dilerim...

Sitemdeki filme ait sadece fragman var tabi hangi filme ait olduğu anlaşılabilmesi için afiş ve özetiyle birlikte oyuncular vs bilgiler mevcut full film izleyecek herhangi bir durum yok, legal site olmaya dikkat ediyorum. Fragmanları ise izin verilen büyük sitelerin kanallarından yada resmi kanalların iframelerini kullanıyorum, fragman paylaşmak film yapımcısına destek olmak dışında başka bir şey olamaz sitemdeki yabancı filmlerle birlikte 200 filmi geçmez zaten 2021 başında eklemeye başlamıştım filmleri.

Beni Emniyet güvenlik şube müdürlüğünden çağrıldım film eklediğim haksız rekabet gibi bir şey söylediler, ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığım için bazı şeyler aklıma kalmadı. Tam olarak bu konuda daha sonradan bilgi nereden alabilirim. Benim düşünceme göre filmi fragman olarak belirtmediğimden dolayı ve siteyi kontrol eden kişi fragmanı izlemeden direkt ekran görüntüsü alıp şikayet etmiş o yüzden bir şey olacağını düşünmüyorum, ifademde de bunu belirttim.

Karşı tarafın avukat ile iletişim,
ifadeden sonraki süreç
ve diğer bilgileri nereden öğrenebilirim bu konuda bilginiz var mı?

Avukata danışın diyeceksiniz ancak belki bu sorun avukatsız olarak çözülecek savcıya ifadem gidince direkt olarak mahkemeye olayı olmaz heralde gereksiz yere para ödemek istemiyorum ceza vereceklerse onlara ödeyerek minimum cezayla kurtulabilirim diye düşünüyorum.

En şaşırtıcı şey Söylediği filmler ilk 100 de sitem bulunmuyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al