wmaraci reklam

Blog yazarları, yazı diline ve yazım kurallarına önem vermeli mi?

22 Mesajlar 3.904 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Blog açmak ve yazmaya başlamak çok kolay. Fakat bazı bloglar konuşma dilini yazı dili olarak kullanıyorlar. Yani nasıl konuşuyorlarsa o şekilde yazıyorlar. Böyle yapılması doğru mu?. Ben doğru olmadığını düşünüyorum. Nedenlerini size açıklayayım.

Öncelikle yazı dili ile konuşma dili birbirinden farklıdır. Eğer konuşma dili ile yazacak olursak, yazım kılavuzu denen şeye ihtiyacımız olmazdı. Bu arada hemen yeri gelmişken belirteyim. Burada arkadaşlarınızla internet üzerinden yaptığınız yazışmalarınızdan bahsetmiyorum. Yazılarını, herkesin okuması için blogunda yayımlayan kişilerden bahsediyorum.

Blog yazarının okuyucu kitlesine önem vermesi gerekir. Günümüzde internet kullanım oranı artarken, internet kullanmaya başlama yaşı da bir o kadar düşüyor. Şöyle düşünün. Siz sürekli lan, aq gibi veya buna benzer daha ağır kelimeler kullanarak yazdığınız yazıları küçük çocukların okuduğunu düşünün. Ondan sonra ailelerin söylediği şey şu olur. “Bu çocuklar nereden öğreniyor bu kelimeleri?”. Yaşı küçük olan kardeşlerimizin de yazdığımız yazıları okuyacağını düşünerek biraz daha dikkat etmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca yazım hatası yapan bir sürü kişi var. Ben de olabildiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Mesela ne yazık ki hala “orijinal” kelimesini “orjinal” yazan bir sürü kişi var. Siz, bu ve buna benzer kelimeleri yanlış yazdığınızda, yazınızı okuyan kişiler, ister istemez sizin yazdığınız gibi yazmaya başlayacak. İnternet dediğimiz şey de bu yanlışların artmasına vesile oluyor.

Size kendi yaşadığım bir olayı anlatayım. İlkokul arkadaşlarımdan birisi, bana bir mail atmıştı. Attığı mailde, yazıların hepsi küçük harfli ve hiçbir noktalama işareti kullanılmamıştı. Yazıyı anlamaya çalışmak için ortalama 10-15 dakikamı harcadım. Sonra da okumaktan vazgeçmiştim. Kendisine, başkalarına yazarken yazılarında noktalama işaretlerini kullanmasını nasihat ettim. Aslında tavsiye etmek istemiştim ama birden yanlışlıkla nasihat şeklinde yazmıştım. Hemen karşımdan aldığım yanıt şuydu. “Senden nasihat alacak değilim. Bana nasihat vermeye kalkma lütfen.” demişti. Bir de dediği şey şuydu. Noktalama işareti kullanmak huyu değilmiş. Noktalama işaretini kullanmayan bir başka arkadaşım daha vardı. O da benim huyum değil demişti.

Bize daha ilkokulda öğretilmeye başlanan Türkçe gibi güzel bir dili, kendi kafamıza göre kullanmak doğru değil. Bizim yazı yazma amacımız kendimizi en iyi şekilde ifade etmek değil mi?. Karşımızdaki kişi ne demek istediğimizi anlasın diye noktalama işaretlerini kullanmıyor muyuz?. Türkçe öyle bir dil ki, virgülün yerini değiştirdiğinizde bütün cümlenin anlamı değişiyor.

Blog açtım, dilediğim gibi yazarım diyebilirsiniz. Bu sizin hakkınız. Kendinizi ifade ederken yaşı küçük olan kişilerin de sitenizi ziyaret edeceğini unutmayın. Siz kendinizi dilediğiniz gibi ifade ederken, başkalarına da kötü örnek olmayın. Türkiye’de yaşıyoruz. Türkçe okuyoruz. Türkçe yazıyoruz. Herkesin evinde genelde İngilizce Dil Bilgisi kitabı vardır. Peki neden kitaplığınızda Türk Dil Kurumu’nun Yazım Kılavuzu yok?. 8-10 TL vererek bir tane edinirseniz ve içerisini okursanız, bazı kelimeleri görünce “Bu kelime böyle mi yazılıyormuş” diyeceğinizden eminim.

Bu uzun yazıyı okuma sabrını gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Siz blogunuzda, kendinizi ifade ederken yazı dilinize ve yazım kurallarına dikkat ediyor musunuz?

Kaynak: Polat Büyükarslan
arsinli NuCLeuS mertcanermis

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Zent Zent WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blog Yazarı ve Web Geliştirici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Z** Z**
  • Mesajlar 267
  • Beğeniler 31 / 46
  • Ticaret 3, (%100)
Çok güzel bir yazı olmuş Polat Büyükarslan'ın eline sağlık. Hatalarımızı düzeltmemiz lazım. Bir de şu 'gelcem gitcem yapcam' diye yazanlar var onlardan nefret edecek duruma geldim. O yüzden bu yazıyı öncelikle o 14 - 18 yaş arası blog yazan arkadaşlarımızın okuması lazım.
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

www.zaferzent.com - blogger

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

zfrznt adlı üyeden alıntı

Çok güzel bir yazı olmuş Polat Büyükarslan'ın eline sağlık. Hatalarımızı düzeltmemiz lazım. Bir de şu 'gelcem gitcem yapcam' diye yazanlar var onlardan nefret edecek duruma geldim. O yüzden bu yazıyı öncelikle o 14 - 18 yaş arası blog yazan arkadaşlarımızın okuması lazım.

Katılıyorum.
Ek olarak; yazı başlıklarının sonunda "." ya da "! işaretlerini çok sık kullananlar var, bunlar da benim hoşuma gitmiyor ve hoş durmuyor gerçekten.

homfa homfa Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 26 / 69
  • Ticaret 3, (%100)
Polat hocamıza katılıyorum.Türkçemizi nerde olursak olalım korumalıyız.İster sanal alemde, ister gerçek hayatta,ister başka ülkede düzgün yazıp, konuşmalıyız.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
@Atakan Yazımı yayımlandığın için teşekkürler.

zfrznt adlı üyeden alıntı

Sağ olasın Zafer. Beğenmene sevindim.

homfa adlı üyeden alıntı

Polat hocamıza katılıyorum.Türkçemizi nerde olursak olalım korumalıyız.İster sanal alemde, ister gerçek hayatta,ister başka ülkede düzgün yazıp, konuşmalıyız.

Eyvallah. Sağ olasın.
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

Teknobeyin Teknobeyin Teknobeyin.com Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Entrepreneur
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 0 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
Herkes hata yapabilir. Önemli olan, bu hataları en aza indirmektir. Kaldı ki dilimizi doğru kullandığımız zaman, ziyaretçi sayımızda da artışın meydana gelme olasılığı daha fazla olacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta; ziyaretçiler düzenli ve özenli bir dil çerçevesinde kaleme alınan yazıların bulunduğu blogları takip etmek isterler diye düşünmekteyim. Dilimize özen göstermeliyiz.

Yazınız çok faydalı. Emeğiniz için teşekkür ediyorum.
NuCLeuS WeyseL

kişi bu mesajı beğendi.

Teknobeyin.com — Teknolojinin Beyni

Onur07 Onur07 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 850
  • Beğeniler 596 / 114
  • Ticaret 2, (%100)
Benim şu ana kadar girdiğim blogların bir çoğu hatasızdı ama şu sosyal ağlardaki q,w gibi harflerden kurtulsak çok güzel olacaktır çok uyuz oluyorum "beqen" beqen ne arkadaş !?

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

Teknobeyin adlı üyeden alıntı

Herkes hata yapabilir. Önemli olan, bu hataları en aza indirmektir. Kaldı ki dilimizi doğru kullandığımız zaman, ziyaretçi sayımızda da artışın meydana gelme olasılığı daha fazla olacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta; ziyaretçiler düzenli ve özenli bir dil çerçevesinde kaleme alınan yazıların bulunduğu blogları takip etmek isterler diye düşünmekteyim. Dilimize özen göstermeliyiz.

Yazınız çok faydalı. Emeğiniz için teşekkür ediyorum.

Teşekkürler. Ben de yorumunuz için teşekkür ederim.

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Sitelerimde elimden geldiğince Türkçe'yi düzgün kullanmaya dikkat ediyorum , diğer arkadaşların da yazıda bahsedildiği şekilde Türkçe'yi düzgün kullanmalarını umuyorum.
NuCLeuS

kişi bu mesajı beğendi.

KulturluPenguen KulturluPenguen Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 308
  • Beğeniler 73 / 83
  • Ticaret 1, (%100)
+1905 diyorum. Ben çok önem veriyorum bu konuya. Dil akıcı olsun, ziyaretçi kapılsın o konuya zaten çıkmak istemez blogunuzdan.
NuCLeuS

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al