Blog Yazarlarına Birkaç Tavsiye

30 Mesajlar 3.751 Okunma
smmexpress

SuhaMete SuhaMete SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
Bu vakte kadar bu konu hakkında uzun uzadıya yazılar yazmak istemiştim fakat kendimi yeterli görmedim herhalde. Çünkü şuan http://herzamanileri.com bir senesini dahi doldurmadı. Ancak ilk aylarımda yaptığım, öğrendiğim bazı şeyleri uygulaya uygulaya güzel bir site çıkardığımı düşünüyorum. Ayrıca bazı arkadaşlarımın, tanıdıklarımın özelden (ana başlık olarak) “daha iyi bir site nasıl yapılır” tarzında soruların artışı yüzünden blog yazarlarına tavsiyeler serisine başlamak istedim. Bu yazıda sadece genel konular üzerine bilgiler vereceğim. Konu özelleşirse ona göre başlığı da değiştirip yazı serime devam edeceğim. Evet ilk tavsiyem:

Kaliteli İçerik

Yapılan anketler olsun, başka sitelerdeki gözlemlerim olsun, veyahut bu site olsun benim için en başta gelen kriter kaliteli içeriktir. Web tasarımcılar arasında bir laf vardır. “Bir sitenin tasarımı, seo’su kötü olsa dahi içeriği aşırı kaliteli olsa; Google’da üst sıralarda olur, marka olur…” Bu söze katılan gruptayım ben açıkçası. Tabiki tasarımdır, optimizasyondur bir sürü metrik var bir siteyi marka yapacak ama benim için bir blog insanlara faydalı bilgiler sunmuyorsa büyük bir kaybı vardır benim nezdimde.

Bu yüzden site sahiplerinin ilgilenmesi gereken ilk başta şey, sitelerinde yayınlayacakları içerikleri belirlemeleri ve güzel bir şekilde sunması. İçerik konusu çok uzun olacağı için şimdilik bu kadar deyip bırakıyorum. Faydası bol içeriklere…

Tasarım

Tasarım konusuna gelirsek, herkesin zevkleri farklıdır tamam ama çoğunluğun sevmeyeceği renkleri, renk gruplarını sitenizde kullanmaktan kaçının. Renklerin anlamları adlı yazıma bakarak renkler hakkında biraz daha bilgili olabilirsiniz. Şuan bu yazıyı yazarken Cem Demir’in kristal teması var sitemde ama yakında değiştireceğim nedeni ise: GRİ 3 harflik bir sebep. Gri’den sıkıldım eğer ki siteyi takip edenler varsa onların da sıkılmaları kuvvetle muhtemel. Temaya lafım yok, temayı ilk bulduğum günden beri çok sevdim bazı kişiler özel yapım mı filan diye bile sordu hatta. Neyse ben kendi derdimi anlattım siz de buradan kendi siteniz için dersinizi almışsınızdır.*Şuan mesocolumn temasını kullanıyorum, fakat bu tema da değişecek daha hızlı bir temaya geçeceğim vizelerden sonra.

Güzel canlı renkler herkesin tercihidir, renkler uygun olsa bile temanızın kendine ait canlılığı da önemli. Yani renklerle değiştirilemeyen temaya has kısımlardan bahsediyorum. WordPress kullanıcısı olarak elimin altında yani internette yüzlerce binlerce temanın var olduğunu bildiğim için karşıma siyah ve grinin bolca kullanıldığı bir siteyle gelip de “Sitem için ne yapmalıyım sizce?” demenizin yersiz olacağına vurgu yapmak istiyorum. Sitenizin tasarımı önemlidir, ziyaretçiyi sitede tutar, site içinde gezinmesini kolaylaştırır.

Sosyal Medya

Üç farklı ana başlık altında yazıyı toplamak istedim ve son olarak da sosyal medyayı seçtim. İster sitenizi yayın hayatına soktuktan hemen sonra isterseniz 30-40 yazıdan sonra sosyal medya hesaplarınızı muhakkak açın. Bu sayfalardaki link paylaşımları sizin sitenizi Google nezdinde bir iki basamak yukarı çıkarttığı gibi olası hit kaynaklarınız artmış olur. Zamanla artan takipçi sayısı veya facebook sayfanızın beğeni sayısını arttığını görünce doğru bir yolda olduğunuzu da anlamış olursunuz. Düzgün bir şekilde yazılarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Buna kendi profiliniz de dahil ama bu size kalmış tabi.

Bu serinin güzel bir şekilde devam etmesini de çokça istiyorum, çünkü bayağı eksik var bazı temel konularda. Ayrıca bu seri blog yazarlarına tavsiyeler serisi #mim için de çok uygundur, davetlere açığım :) Şimdilik site sahipleri için diyeceklerim bu kadar. Özellikle bir konudan bahsetmemi istiyorsanız yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Bir sonraki yazımı o konu hakkında yazarım. Ayrıca sizin tavsiyeleriniz neler onları da okumak isterim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kaynak: http://herzamanileri.com/blog-yazarlarina-tavsiyeler-1.html
xwebmaster

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

JackkerL JackkerL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 1868
  • Beğeniler 219 / 526
  • Ticaret 16, (%100)
"Blog yazarlarına tavsiye" konusu bitti artık bence, her blog açıp biraz yazan hemen "blog yazarlarına tavsiyeler" konusunu açıyor. Sürekli aynı konular tekrarlanıyor, kaliteli içerik, türkçe kurallarına uygun içerik, sosyal medya hep aynı şeyler tekrar tekrar yazılıyor hiç gerek yok..
halilozcevik

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

JackkerL adlı üyeden alıntı

"Blog yazarlarına tavsiye" konusu bitti artık bence, her blog açıp biraz yazan hemen "blog yazarlarına tavsiyeler" konusunu açıyor. Sürekli aynı konular tekrarlanıyor, kaliteli içerik, türkçe kurallarına uygun içerik, sosyal medya hep aynı şeyler tekrar tekrar yazılıyor hiç gerek yok..

Uygulama sıklığını siz kaçta kaç görüyorsunuz? Ben kaçta kaç görüyorum? Ben eksik görüyorsam yazamaz mıyım? :) Sen-ben değil dikkatli bakarsan "blog yazarları" diyor. Neyse bu kısmı kabul etmezsen ki gayet de kabul etmen gerekir ama dediğim gibi bu konu bir seri olacak. Yani yazılacak şeyler var daha, sen iste yeter bir gün sonra hazırda tuttuğum ikinci yazıyı paylaşırım :)

CyberAngel CyberAngel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum Artvin
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Ben tasarımıma da, kaliteli özgün içeriğime de, sosyal medya desteğime de güveniyorum.Üstelik sitemin yaşı da var.Ama gel gelelim istediğim hiti hiç alamadım.Hak ettiğim yere hiç gelemedim.

6 yıldır yazıyorum.Artık bu tür konuları okumaktan bana da gına geldi.Çünkü gerçekten Gogole'ın adaletli davrandığına inanmıyorum artık.

Özgün falan hikaye arkadaşlar.

Bu arada sitem : www.windows8li.com

wmaraci
wmaraci

kramper kramper <?php echo "hi world!" ?> Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım &amp; SEO
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 1197
  • Beğeniler 56 / 168
  • Ticaret 37, (%100)

CyberAngel adlı üyeden alıntı

Ben tasarımıma da, kaliteli özgün içeriğime de, sosyal medya desteğime de güveniyorum.Üstelik sitemin yaşı da var.Ama gel gelelim istediğim hiti hiç alamadım.Hak ettiğim yere hiç gelemedim.

6 yıldır yazıyorum.Artık bu tür konuları okumaktan bana da gına geldi.Çünkü gerçekten Gogole'ın adaletli davrandığına inanmıyorum artık.

Hit ne kadar hocam sitenizin?

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

Peki hocam, bir 6 seneye daha o zaman :)

• Üyelik 28.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum Artvin
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

Süha Mete adlı üyeden alıntı

Peki hocam, bir 6 seneye daha o zaman :)

Bu sitede benden çok daha bilgili arkadaşlar var bunu biliyorum.Ama böyle dalgaya alarak yazman hoş değil hocam.Senin 3 başlık altında her yerde yazılan ve çizilen tavsiye dediğin bilgilerin varsa benim de 6 yıllık blog deneyimim var.

Üstte yazdığın tavsiyeler en baştaki arkadaşın da dediği gibi her sitede 1000 kez yazılan şeyler.Bu tavsiyeleri okumayan blog yazarı kaldı mı sanıyorsun ? Demek istediğim sadece bunlarla olmuyor bu iş.Tekrar tekrar yazmanın bir anlamı yok...

kramper adlı üyeden alıntı

Hit ne kadar hocam sitenizin?

Mesaj attım hocam.

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

Bu sitede benden çok daha bilgili arkadaşlar var bunu biliyorum.Ama böyle dalgaya alarak yazman hoş değil hocam.Senin 3 başlık altında her yerde yazılan ve çizilen tavsiye dediğin bilgilerin varsa benim de 6 yıllık blog deneyimim var.

Üstte yazdığın tavsiyeler en baştaki arkadaşın da dediği gibi her sitede 1000 kez yazılan şeyler.Bu tavsiyeleri okumayan blog yazarı kaldı mı sanıyorsun ? Demek istediğim sadece bunlarla olmuyor bu iş.Tekrar tekrar yazmanın bir anlamı yok...

Peki gerçek cevabımı vereyim o zaman. Hitinizden memnun değilseniz affedersiniz ama 6 sene boşa kürek çekmişsiniz seo ve sosyal medya konusu için. Ben de hitimden memnun değilim 80 90 civarı hit geliyor ama biliyorum ki hiti fazlaca alan yazılar yazmıyorum. O yüzden mızmızlanmıyorum, ne yapıyorum ufak ufak arttırıyorum hitimi. Paylaşmak istediğim yazıları yazıyorum, az buz hitini alıyor. Google'da ilk sıraya çıkıyorlar ama 1k 2k tekil hitim olmuyor, çünkü öyle kelimeler değiller. bknz: veri depolama siteleri

Aynı cevabı size de vereyim. Ben gördüğüm eksikleri söyledim. Anlayabiliyor musunuz "GÖRDÜĞÜM". Yani var olan eksiklikler, yani gerçekler. Ha siz hala "bunları okumayan mı kaldı" derseniz, deyin sorun yok. Fakat hitiniz konusunda memnun değilseniz 6 sene okuduğunuz seo makaleleri, sosyal medyadan hit alma makaleleri size istediğiniz değeri katmamış.

Ben de çokça bilgi seviyemi arttırıyorum ve biliyorum ki bu yazılarımla çok hit gelmeyecek, "ee o zaman ne yapayım" diyorum. fifa 2013 cart curt hatası çözümü mü yazayım, olmaz. candy crush saga bir şey indir mi yazayım o da olmaz. Güncel konuları paylaşıp, çok hit alacak kelimeleri önceden kapsam mı ee bunu da henüz yapacak kapasitede değilim. O zaman ne yapayım? Aldığım hitle memnun olayım, bildiğimi yazmaya devam edeyim. Çünkü bunu yaptığımda google'dan hit almıyorken, hit almaya başladım. Ardından forumdan gelen hit sayımı geçti organik hit sayım. Sonra fark açıldı ilerliyor, ee sorun yok benim için :)

Fakat sizde sorun varsa bu bence büyüük ihtimalle sizden kaynaklanıyor, bilin :)

• Üyelik 28.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum Artvin
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

Süha Mete adlı üyeden alıntı

Peki gerçek cevabımı vereyim o zaman. Hitinizden memnun değilseniz affedersiniz ama 6 sene boşa kürek çekmişsiniz seo ve sosyal medya konusu için. Ben de hitimden memnun değilim 80 90 civarı hit geliyor ama biliyorum ki hiti fazlaca alan yazılar yazmıyorum. O yüzden mızmızlanmıyorum, ne yapıyorum ufak ufak arttırıyorum hitimi. Paylaşmak istediğim yazıları yazıyorum, az buz hitini alıyor. Google'da ilk sıraya çıkıyorlar ama 1k 2k tekil hitim olmuyor, çünkü öyle kelimeler değiller. bknz: veri depolama siteleri

Aynı cevabı size de vereyim. Ben gördüğüm eksikleri söyledim. Anlayabiliyor musunuz "GÖRDÜĞÜM". Yani var olan eksiklikler, yani gerçekler. Ha siz hala "bunları okumayan mı kaldı" derseniz, deyin sorun yok. Fakat hitiniz konusunda memnun değilseniz 6 sene okuduğunuz seo makaleleri, sosyal medyadan hit alma makaleleri size istediğiniz değeri katmamış.

Ben de çokça bilgi seviyemi arttırıyorum ve biliyorum ki bu yazılarımla çok hit gelmeyecek, "ee o zaman ne yapayım" diyorum. fifa 2013 cart curt hatası çözümü mü yazayım, olmaz. candy crush saga bir şey indir mi yazayım o da olmaz. Güncel konuları paylaşıp, çok hit alacak kelimeleri önceden kapsam mı ee bunu da henüz yapacak kapasitede değilim. O zaman ne yapayım? Aldığım hitle memnun olayım, bildiğimi yazmaya devam edeyim. Çünkü bunu yaptığımda google'dan hit almıyorken, hit almaya başladım. Ardından forumdan gelen hit sayımı geçti organik hit sayım. Sonra fark açıldı ilerliyor, ee sorun yok benim için :)

Fakat sizde sorun varsa bu bence büyüük ihtimalle sizden kaynaklanıyor, bilin :)

80 - 90 civarı hitle blog yazarlarına tavsiye mi veriyorsun hocam ? Hemde alıntı tavsiyeler.. Benim demek istediğim çok farklı bir şeydi...Peki siz bildiğiniz gibi devam edin.Başarılar dilerim.Umarım hak ettiğiniz yere gelirsiniz.

MertKoseoglu MertKoseoglu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek x
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 659
  • Beğeniler 120 / 168
  • Ticaret 3, (%100)

80 - 90 civarı hitle blog yazarlarına tavsiye mi veriyorsun hocam ? Hemde alıntı tavsiyeler.. Benim demek istediğim çok farklı bir şeydi...Peki siz bildiğiniz gibi devam edin.Başarılar dilerim.Umarım hak ettiğiniz yere gelirsiniz.

Bence siz de anlamamışsınız hocam ;) Arkadaş blogunu ziyaret eden kullanıcı kitlesinin gayet bilincinde. Gözlemlerini paylaşmak istemiş. Konuyu baltamak değil de paylaşım yaptığı için saygı duymak gerekir.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al