freelance iş ilanları

Daha iyi bir sunum > Daha kaliteli bloglar

14 Mesajlar 2.545 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sosyofikir sosyofikir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

İnsanları etkilemek istiyorsanız öncelikle ilk yapmanız gereken diksiyon olarak düzgün konuşabilmenizdir. Konuşurken dinleyicilerinizin gözlerinin içine bakmanız onlarla bir iletişim kurmanızı sağlar. Bu durumda en önemli kısım başarılı olarak geçilmiş olur. Dinleyicinin sunuma dahil olması.

Karşınızdakini etkilemek istiyorsanız derken illa bir sunum yapmak zorunda falan değilsiniz. Örneğin görsel olmayan bir platform'da sadece yazı olarak karşı taraf ile iletişim kuruyorsanız, noktalamalar, dil bilgisi kuralları ve cümleyi doğru kullanabilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu yazımın ikinci kısmında sizlere bizimle daha çok ilgili olan yazınsal iletişim ile ilgili yazacağım. " Yazınsal iletişim" kelime anlamı olarak yazı ile karşı taraf ile iletişim kurmak anlamına gelir ki bunu iyi kullanabilmek bir web master için bulunmaz bir nimettir. Bu yüzden hem okurlarınızla hem de diğer site sahipleri ile nasıl bir yol izleyerek daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz.

İnsanları alttan almayı öğrenin.

Çok kolay değildir insanları alttan alabilmek. Ama hiç bir zaman unutmayın siz insanları alttan alırsanız daha başarılı olabilirsiniz.

Kalitenizden Ödün Vermeyin !

İnsanları alttan alın derken sizin site hedefleriniz arasında bulunmayan bir istekte bulunan web master ve okurlara kendinizden, sitenizin hedeflerinden ödün vermeyin.

Sitenize "Canlı Destek" Kurun !

Canlı destek derken hotmail servisi gibi bir servis ile blogunuzda'ki bir kısmı msn adresinize bağlayarak okurlarınızla daha yakın bir iletişim kurabileceksiniz.

Yakın Bloglar'a Yorum Yazın !

Arkadaşlarınızın, konuştuğunuz web master'larının bloglarını gün aşırı ziyaret edin ve yorum bırakın. Yorum bırakırken "iyi olmuş","güzel olmuş." gibi kısa anlamsız kelime grupları ve öbekleri yerine konu ile ilgili özet niteliği taşıyan bir yorum yazın. Sakın unutmayın ki o yorum sizi, dolayısı ile sahip olduğunuz blogunuzu temsil edecektir.

Çok Önemli Ayrıntıları Göz Ardı Etmeyin !

Göz ardı etmeyin derken önemli ayrıntıları unutmayın demek istiyorum. Şöyle ki örneğin : Bir yazı yazarken veya makale yazarken makalenizi tekrar tekrar kontrol etmeniz sizin için önemli olacaktır. Yorum yazarken de aynı şekilde dikkat edin. Kullandığınız kelimeler, yorumlar çok önemli.

Sitenizi renklendirirken "KONTRAST" renkleri kullanın.

Bizim mimarlıkta en önemli şeylerden birisi kullandığımız renklerin birbiri ile iletişim içerisinde olmasıdır. Örneğin : Turuncu-Mavi, Kırmızı-Yeşil renkleri birbirleri ile kontrast renklerdir. Unutmayın zıt kutuplar birbirlerini çekerler :)

Sitenize Hakkında Kısmı Ekleyin.

Sitenize hakkında kısmı ekleyin ama özel bir bölüm olsun. Üzerinde çalışın. Alexa değerleriniz, page rank değerleriniz, kuruluş tarihi, yazar adları, hedefiniz, kalite politikanız gibi konulara önem verin.

Örneğin sitemizin hakkında bölümüne göz atmanı yararınıza olacaktır.

Her şeyi bilemezsiniz, danışın !

Bu konu en önemli konulardan bir tanesidir. Her şeyi bilemezsiniz o yüzden insanlara soru sormak en büyük erdemdir. İnsanlara soru sorarak kendinizi ve karşınızdakini geliştirin.

Yakın Sitelerin Sahipleri İle Daha Yakın İletişim Kurun !

Msn ve ya başka bir anlık ileti programı kullanmak yararınıza olacaktır. İnternet dünyasında en önemli sunumlardan biri de anında sunum'dur. Seo'ya dikkat edin.

Not: Bu yazıyı okuyan değerli arkadaşlarımız yazı sonuna yorum bırakırsa sitemiz için çok önemi olan okurla bir arada yazı hedefimize yardım etmiş olursunuz. Unutmayın yazılara yaptığınız değerli yorumlarınızla hem yazı gelişir hem de birbirimizden daha çok bilgi öğrenebilirsiniz.

Yazar:Sosyofikir
KAYNAK: http://www.sosyofikir.com/2012/04/daha-iy-br-sunum-kaliteyi-getirir.html
muratbaloglu

kişi bu mesajı beğendi.

Sosyofikir.Com Kaliteli güncel blog
wmaraci
reklam

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
öz türkçe ile bloglanmasına karşıyım, bürokrat değiliz çağzrı merkezi elemanı değiliz neden bloglarken dikkat edelim böyle şeylere, bu dediğiniz yetkili sitelerde falan olur. Bloggerım ben istediğim gibi yazarım...
buna ne diyorsunuz? ne önerirsiniz?

Ugurcan Ugurcan , Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 13 / 213
  • Ticaret 4, (%100)
Sitenize "Canlı Destek" Kurun !

Bunu en kısa sürede yapmayı düşünüyorum :)

• Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

depresan adlı üyeden alıntı

öz türkçe ile bloglanmasına karşıyım, bürokrat değiliz çağzrı merkezi elemanı değiliz neden bloglarken dikkat edelim böyle şeylere, bu dediğiniz yetkili sitelerde falan olur. Bloggerım ben istediğim gibi yazarım...

Demek istediğim yüz binlerce blog vardır ama aralarından yüz tanesi kalitelidir. Yani kaliteli blog olmak bence kötü bir şey olmasa gerek. Yani sonuçta hepimiz kaliteli bir site sahibi olmak isteriz. Kim istemez ? Onun yanı sıra bence yakın sitelerle iş birliği içerisinde olmak da o kadar kötü olmasa gerek. Yorum yazarken bile dikkatli olmak bence sitemizin en iyi dış görüntüsüdür. Not almak, hakkında yazısı ile sitenizi daha iyi tanımlamak. Unutmayalım ki blog olmak yeterli değil. Marka olabildiğin ölçüde bu İnternet dünyasında tanınırız. Örneğin google'a direkt senin blogununu ismi yazılıp bloguna giriş yapılıyorsa bu iyi bir adımdır bir blog için. Renk konusuna gelelim mesela kontrast renkler gerçekten çok önemlidirler. İnsanın gözü yormayan bir tema istemesi de kaliteli bir blog yazmak için çalışma göstergesidir. Aslında sen ben kendi kafama göre yazarım derken blogunda muhtemelen kullandığın şeyleri anlattığımı gözden kaçırmışsın. Blogunda yazılarının arka planına siyah, yazı rengi olarak ta yeşil seçersen beyaz bir tema üzerinde sırıtmaz mı ? Aslında herkesin kullandığı bu kadar bilgiyi toparlayıcı bir bilgi sunumu olarak ele almalıyız bu yazıyı.

wmaraci
wmaraci

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

Konuşma dili ile yazı dili birbirinden farklıdır. Konuşurken "yapcam, etcem" diyoruz. Ama yazı yazarkan "yapacağım, edeceğim" diye yazmamız gerekiyor. Eğer konuştuğumuz gibi yazmaya kalkarsak dilin yapısını bozmuş oluruz. Tabii ki blogunda dilediğin şekilde yazmakta özgürsün. Mesela ben konuştukları gibi yazan kişilerin sitesini takip etmeyi pek tercih etmiyorum. Çünkü karşımdaki adamın yazdığı yazıya gereken önemi vermediğini düşünüyorum. Türkçe'mize olabildiğince dikkat ederek yazan kişileri her zaman daha bilgili ve kültürlü olarak görüyorum. Bu konuşma dilinde de geçerli aslında. Her iki lafından birinde "Lan" kelimesini kullanan kişiler bana hep çok cahil görünür.

Sana şöyle bir örnek vereyim. Benim arkadaşlarımdan birisi, bana mail göndermişti. Gönderdiği maili anlamaya çalışmak için 15 dakikamı harcadım ve sonunda vazgeçtim. Çünkü yazdığı mailde kullandığı harflerin hepsi küçüktü ve hiç bir noktalama işareti kullanmamıştı. Dolayısıyla ne demek istediğini anlamadım. Türkçe öyle bir dil ki virgülün yerini değiştirince bile cümlenin anlamı değişiyor. Yazı yazmamızdaki amaç, anlatmak istediklerimizi karşımızdakinin anlamasını sağlamak. Bu yüzden okul hayatımız boyunca Türkçe dersi görmüyor muyuz?. Yazı diliyle düzgün iletişim kurmak için.

Ben şöyle düşünüyorum. Daha yalnız ile yanlış kelimesini düzgün yazmayı beceremeyen, -de ekinin nasıl kullanılacağını bilmeyen, yani daha Türkçe'yi düzgün kullanamayan kişilerin yazılarından ne hayır beklenebilir ki?. Türk Dil Kurumu'nun sitesine girin. Biraz araştırın. Bazı kelimeleri gördüğünüzde "Bu kelime böyle mi yazılıyormuş, hayret" şeklinde düşüncelere kapılacaksınız.

Ayrıca internette popüler hale gelmiş sitelerin hangisinde konuşma diliyle yazı yazıldığını gördünüz?. Siz, bu anlamda yazılarınıza gereken önemi verirseniz karşılığını alırsınız. Sitenize özgün içerik girdiğinizde karşılığını aldığınız gibi...
sosyofikir

kişi bu mesajı beğendi.

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
kendimiz gibi olamayacaksak kişisel blog neden açıyoruz? sen güzel bir dille yazdığında kime neyi ispat etmeye çalışıyorsun? resmi bloglar hariç normal bloglarda, karşıdakinin istediği gibi değil, olmuş olduğun kişilikle bağlantılı kelimeler kullanmalıyız, en azından ben böyle düşünüyorum. bu arada ben noktalama işaretlerini çok sık kullanırım yazım dilim ne kadar kötü olsada...

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

kendimiz gibi olamayacaksak kişisel blog neden açıyoruz? sen güzel bir dille yazdığında kime neyi ispat etmeye çalışıyorsun? resmi bloglar hariç normal bloglarda, karşıdakinin istediği gibi değil, olmuş olduğun kişilikle bağlantılı kelimeler kullanmalıyız, en azından ben böyle düşünüyorum. bu arada ben noktalama işaretlerini çok sık kullanırım yazım dilim ne kadar kötü olsada...

Sen bilirsin @depresan. Sonuçta site senin. Dilediğin gibi yazarsın. Ona bir lafım yok. Umarım ziyaretçin bol olur.

Not: Ben güzel bir dille yazarak da kendim gibi olabilme kapasitesine sahibim :)

• Üyelik 28.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Mimar - Blogger
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 539
  • Beğeniler 92 / 58
  • Ticaret 8, (%100)

Kendin gibi olmak ve düzgün yazı yazmamak arasındaki bir fark mı var onu anlamak lazım önce Nucleus çok iyi ifade etmiş düşüncelerimi. Özgün yazı yazarken düşüncelerini daha iyi ifade etmen ne kadar özgürlüğünü kısıtlar ki yazarın ? Çok daha uzun yazılabilir ama aynı şeyleri yazacağım.

ehliblog ehliblog Yeni adres: Teknojest Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek mühendis
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 1557
  • Beğeniler 63 / 258
  • Ticaret 32, (%97)
güzel bir yazı olmuş. Tşk

mavice mavice WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 145 / 133
  • Ticaret 1, (%100)

NuCLeuS adlı üyeden alıntı

Konuşma dili ile yazı dili birbirinden farklıdır. Konuşurken "yapcam, etcem" diyoruz. Ama yazı yazarkan "yapacağım, edeceğim" diye yazmamız gerekiyor.

Benim en büyük sorunum bu.
Sürekli konuşur gibi yazıyorum.
Yapacağım yerine yapcam, edeceğim yerine etcem gibi sözler yazıyorum.
Daha bir sürü sözler..
Bazen farklı sitelere yazıyorum konuk yazar olarak.
Oradaki site sahipleri "abi yazarken dikkat etsene" diyorlar..
Ben amaaaann diyorum o şekil yayınlıyorum yazıyı.
Bir bakıyorum millet yorum yapmış " abi olduğu gibi yazıyosun ya ne güzel" diyorlar..
Hayır Türkçe'ye de dikkat etmeye çalışıyorum ama İzmir'li olmamdan mıdır nedir ağızdan çıktığı gibi yazıyorum. :)

mavice.net
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al