wmaraci reklam
lidertakipci

Türkçe İle İlgili (Lütfen Bakın)

13 Mesajlar 4.047 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

USglm USglm Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** S**
  • Mesajlar 1864
  • Beğeniler 601 / 364
  • Ticaret 24, (%100)

Bloğunuz Varsa Mutlaka Okuyun !
Arkadaşlar Merhaba. Uzun süredir İnternet ortamındayım.Yani ne kadar Blog varsa gezdim dolaştım :) Çoğu forumlar inceledim. O kadar çok içim acıdı ki. Yani Türkçe'mizin hali içler acısı.Sosyal Medya'dan hiç bahsetmiyorum.Çünkü oraya dalacak olursak asla geri çıkamayız. Çünkü şu "Yeni Nesil" denilen grup o kadar çok şimarmış durumdaki neredeyse kendimi Yurt dışında bir ülkede zannedeceğim. Her neyse bu konuyu tartışma çıkarmak için açmıyorum. Sadece herkesi bir kez daha uyarmak istiyorum. Neden Mi ? Çünkü Türkçe dünyanın en güzel dili ve bir daha Türkçe oluşturulamaz. Mustafa Kemal Atatürk boşa mı uğraştı o kadar ? Yazık değil mi bunca emeklere.Ben Türkçe öğretmeni vs. değilim.Fakat Türkçeyi seven bir Türk Vatandaşıyım. O yüzden lütfen Türkçe konuşurken ve yazarken biraz daha dikkatli olalım.

Bunun Sizle Ne İlgisi Var ?
Sizler İnternette siteleri olan kişilersiniz.Yani yazdığınız yazılar onlarca kişi tarafından okunuyor.Yani sitenizden biri yanlış kelime öğrenip onu hayatına geçirebilir.Bu yüzden Blogcu olarak biraz daha dikkat etmeliyiz.Zaten Türkçe'yi kötü kullanan bloglar asla ziyaret edilmez.

Dip Notlar:
1) Cümlede kelimeler büyük harfle başlar küçük harfle devam eder.
2) Cümle bitiminde nokta kullanılır.
3) Herkes HERKES olarak yazılır.Asla Herkez değildir !
4) Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar:

Yanlış - Doğru
Eylence Eğlence
Muteşem Muhteşem
Kıral Kral
Batuhan VolkanAkpinar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Sonuna kadar haklısınız , yazdığım yazılarda Türkçe'yi iyi kullanma konusuna son derece dikkat ederim.
USglm

kişi bu mesajı beğendi.

archaeopteryx archaeopteryx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 55 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Muhteşemi "muteşem" olarak yazan kaç kişi gördüğünüzü çok merak ettim. Bence önce siz cümle içinde büyük harf kullanımına dikkat edin, kesme işaretlerinin nerelerde kullanılması gerektiğini öğrenin.

Çuvaldızı önce kendimize batıralım da; sonra yeni nesil denen "gurup" için şımarık gibi sıfatlar kullanalım.
kulturelbellek Yunusemre Sskgunlugu

kişi bu mesajı beğendi.

USglm USglm Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** S**
  • Mesajlar 1864
  • Beğeniler 601 / 364
  • Ticaret 24, (%100)

archaeopteryx adlı üyeden alıntı

Muhteşemi "muteşem" olarak yazan kaç kişi gördüğünüzü çok merak ettim. Bence önce siz cümle içinde büyük harf kullanımına dikkat edin, kesme işaretlerinin nerelerde kullanılması gerektiğini öğrenin.

Çuvaldızı önce kendimize batıralım da; sonra yeni nesil denen "gurup" için şımarık gibi sıfatlar kullanalım.

Tamam sonuna kadar haklısınız. Ama ben yanlış yapmıyorum demedim.Sadece düşüncelerimi yazdım.Yani burada ben Türkçe öğretmeniyim de demedim.Bu yüzden hatasız kul olmaz. Ama sizin davranışınız yapmak yerine yıkmaktır.
Biraz dikkatli olursanız ne kadar yanlış kullanılan kelimeler var görmek istemezsiniz.

wmaraci
wmaraci

Karyotip Karyotip .... Kullanıcı
  • Üyelik 03.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Sağlık Çalışanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** E**
  • Mesajlar 1479
  • Beğeniler 312 / 379
  • Ticaret 42, (%100)
Yanlış - Doğru
Bloğunuz Blogunuz
Atakan archaeopteryx

kişi bu mesajı beğendi.

sosyalme.com

• Üyelik 13.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 55 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

USglm adlı üyeden alıntı

Tamam sonuna kadar haklısınız. Ama ben yanlış yapmıyorum demedim.Sadece düşüncelerimi yazdım.Yani burada ben Türkçe öğretmeniyim de demedim.Bu yüzden hatasız kul olmaz. Ama sizin davranışınız yapmak yerine yıkmaktır.
Biraz dikkatli olursanız ne kadar yanlış kullanılan kelimeler var görmek istemezsiniz.

Eleştirilerinizin gereğinden fazla sert olduğunu düşünüyorum. Dil milliyetçiliği yaparken yola çıkış amacınız tamamen temelsiz. Ayrıca dili korumak adı altında belli kesimlere eleştiriler yapıyorsunuz. Eğer dilimizi düzelteceksek; önce klavye başında kullandığımızı değil, her gün insanlarla iletişim kurduğumuz konuşma dilimizi adam etmemiz gerekiyor. Yerel ve özel gazeteler, dergiler, televizyon yayınları vesaire önümüze konulan şeylerde bile Türkçe'nin kullanımı bu kadar özensiz iken siz ne hakla gençliğe şımarık diyerek onları suçlarsınız? Bu duruma siz bireysel olarak ne tepki verdiniz de, internette konuşulan dile sıra geldi?

Ben şahsi olarak konuşmayı, yazmayı bilmeyen insanların yazılarını okumuyorum, dinlemiyorum. Bireysel olarak verebileceğimiz tek tepki bu. İnsanları sizin kriterlerinize göre yargılamanız doğru değil. Türkçe'yi doğru kullanmanın önemini de insanları aşağılayarak belirtemeyiz.

Dilin bizim hayatımızdaki en önemli kavramlardan olduğunu, Türkçe'yi Türkçe olduğu için veya Atatürk'ün harf devrimiyle geldiği için değil; bizim iletişim aracımız olduğu için, diğer dillerden hiçbir ayrımı olmaksızın sadece anadilimiz olduğu için özenle konuşmamız gerektiğini genç yaşta çocuklara aşılayabiliriz mesela. Fakat eğitim sistemimiz dilin tanımını ve birkaç özelliğini kafamıza sokmaktan başka bir şey yapmıyor. Her şeyin bu kadar çarpık olduğu bir sistemde gidip de insanları ergen diye nitelemek saçmalık bence. Yine aynı şekilde bu ülkede anadilini konuşamayan insanlar varken, sırf bizim olduğu için Türkçe'yi yüceltmek de tamamen yanlış yerden bakarak doğru bir sonucu bulmaya çalışmak oluyor.

Konuyu daha fazla saptırmamak için tekrar yazmayacağım.
Sskgunlugu

kişi bu mesajı beğendi.

deviL deviL Paylaşmak Güzeldir. Kullanıcı
  • Üyelik 20.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek serbest
  • Mesajlar 645
  • Beğeniler 161 / 110
  • Ticaret 21, (%100)
Üzerinde hassasiyet ile durulması gereken bir konu hakkında düşüncelerini dile getirmişsin. Ancak, bu konuda başlık açan kişiden örnek bir makale görmek isterdim.

FatihKuLL FatihKuLL webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 126
  • Beğeniler 54 / 48
  • Ticaret 28, (%100)
Aslında mesele imla hataları vs. değil bence Türkçenin - turkche olma yolunda ilerlemesi. İmla hatalarını her birey yapar bu kaçınılmaz ama resimde ki yazışlar Türkçemizi öldürüyor.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Bu konuda oldukça hassasım. En ince ayrıntısına kadar dikkat ediyorum ama benim de hatalarım oluyordur elbet. :)

Blogumda yazıların alt kısmında çok uzun zamandır bu konuyla ilgili kullandığım bir görsel / banner bulunuyor.

Bazen abartıyor muyum bilmiyorum ama fazla dikkat ediyorum sanırım. Örneğin nokta işaretinden sonra boşluk bırakmadan başlamamak gibi.. :)

• Üyelik 13.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 55 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

FatihKuLL adlı üyeden alıntı

Aslında mesele imla hataları vs. değil bence Türkçenin - turkche olma yolunda ilerlemesi. İmla hatalarını her birey yapar bu kaçınılmaz ama resimde ki yazışlar Türkçemizi öldürüyor.

Aksine bu söylediğiniz imladan anlamayan birisinin sırf kendini olayın dışına çıkarmak amacıyla hedefi başkasına çevirmesi oluyor. İki arkadaşın birbiriyle mesajlaşırken kelimelerde harflerde yaptığı oynamalar dili bozmaz. Dili bozan şey dilimizin yabancılaşmasıdır. Edebiyat derslerinde arı ve öz dil için "savaşan" yazarlarla hatırladığımız kavramlar..

Birçok insandan daha iyi Türkçe'ye hakim olan fakat sosyal medyada, özel konuşmalarda gösterdiğiniz örnekleri kullanan arkadaşlarım var benim. Hiçbirisi bir dilekçe yazarken "iii" yazmıyor ayrıca.

Türkçe'nin sizin deyimizle "turkche" olmasını engelleyen şey biraz da imladır zaten. Dil bir bütündür. Parçalamayınız.. :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al