Domain hakkında soru (.com - .info)

23 Mesajlar 3.950 Okunma
smmexpress

moda moda WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / K
  • Meslek
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar.

Merak ettiğim bir soru var. Bilgi sahip olan arkadaşlar cevaplarsa çok mutlu olurum.
Örnek: wmaracidizisifan.com - wmaracidizisi.info

Arkadaşlar, misal almak istediğim domainin .com uzantısı dolu. Şimdi almak istediğim domainin sonuna birşey eklemem mi mantıklı olur yoksa farklı bir uzantı boş ise onu almak mı mantıklı olur.?(.info gibi..) Google içeriğe bakıyor diye biliyorum ama domainin de önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca bu konuda hakkında makale veya kavi bir döküman bilen varmı?

Not: üsteki domainlerin dışında örnek vermeyiniz lütfen. zira yukarıdaki iki seçenek şuan için alınabilir konumda.

wmaraci
reklam

ecealper ecealper Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / K
  • Meslek öğrenci-üniversitenin dergisin
  • Mesajlar 336
  • Beğeniler 7 / 80
  • Ticaret 0, (%0)
arama hacmi ve kısalık diye biliyorum ama seocular cevaplarsa daha iyi olur

MstDrsn MstDrsn Yine Yeni Yeniden Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1872
  • Beğeniler 188 / 361
  • Ticaret 15, (%100)
.info bilgi amaçlı bir uzantıdır ve kurumsallıktan uzaktır. Bir kullanıcı olarak da bu uzantıyı sevmemekteyim. :)

moda moda WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / K
  • Meslek
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Hep merak ettiğim bir konuydu bu.
Umarım, benim gibi merak eden ve öğrenmek isteyenler için iyi post olur :)

Ek Olarak:

MstDrsn adlı üyeden alıntı

.info bilgi amaçlı bir uzantıdır ve kurumsallıktan uzaktır. Bir kullanıcı olarak da bu uzantıyı sevmemekteyim. :)

Domainlerin açıklamalarını hemen hemen bu işlerle uğraşanlar biliyor bilmese de domain firmalarında artık bunlar için yapılmış sayfalar var.

Acaba arama motorları da bu unsurlara bakarak mı indexleme yapıyor?

wmaraci
wmaraci

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Edu, Gov olmadıkça hiçbir domain başka bir domainden bence farkı yoktur. Google org, info diye bir ayrım yapmaz. Com uzantıları bulmak zaten çok güç. Bu yüzden farklı uzantılı bir domain kullanmakta bir mahsur görmüyorum. Mesela içinde soe geçen acayip acayip şeyler bulup alıyorlar bence bu kadar zorlamaya hiç gerek yok.

10679 10679 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 03.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 458
  • Beğeniler 124 / 125
  • Ticaret 7, (%100)
doğrudur pek fark etmiyor.Fakat sen bu kardeşini dinle ve com dan şaşma.İsme gelincede isim olayı gerçekten çok önemli iyi düşünüp karar vermesin ve bence olabildiğince ismin bilindik bir siteyi çağrıştırmamalı. Tabi buda zor .Çünkü birde bulduğun ismin com u boş olacak mı? Fakat bence biraz kafa yor kendine özgün olabildiğince kısa ve güzel bir domainle yola çıkman çok daha iyi olur.

trgy trgy Mühendis Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Macaristan
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 390
  • Beğeniler 32 / 209
  • Ticaret 16, (%100)
Kullanıcının hangisini tıklayacağını düşünüyorsan onu satın al.

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1072
  • Beğeniler 111 / 212
  • Ticaret 2, (%100)
Kesinlikle Com'dan başka domain uzantısını, bir kaç aydan beri tanımıyorum. Ama net de belki kullanılabilir; onun dışında asla domain almayı düşünmem de almam da, olanları da elimden çıkardım.
Yükselmez mi? yükselenlerinki yükseliyor da, atıyorum, .Com kendi kendine yükseliyorsa, .Org backlink ile yükseliyor. İsmin kısalığına da bence takılmamak gerek, mantıklı olan, arama hacmine sahip isim kullanımı, kısa bir isimden daha sağlıklıdır.
reklam gibi olacak ama arabamodelleri.com mu (site ile hiç bi alakam yok sadece örnek amaçlı veriyorum) yoksa arabamodellerirenkleri.com mu daha etkili olur, daha çok aranır sizce?
Bu işin içinde olan bizler kaç kere .info diye bir siteyi aradık, hep aklımıza gleen .Com ya da .Net değil midir?
Bu konuda bir arkadaşımla çok tartıştık, eleştirmeyin herkes kendi düşüncesini yazıyor sonuçta, yaşadığım tecrübeler bana bunu öğretti, amacımsa sadece fikir vermek.
10679

kişi bu mesajı beğendi.

deeprock2 deeprock2 runApp Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mobil ve Web Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** M**
  • Mesajlar 1096
  • Beğeniler 271 / 270
  • Ticaret 12, (%100)

Almina adlı üyeden alıntı

Kesinlikle Com'dan başka domain uzantısını, bir kaç aydan beri tanımıyorum. Ama net de belki kullanılabilir; onun dışında asla domain almayı düşünmem de almam da, olanları da elimden çıkardım.
Yükselmez mi? yükselenlerinki yükseliyor da, atıyorum, .Com kendi kendine yükseliyorsa, .Org backlink ile yükseliyor. İsmin kısalığına da bence takılmamak gerek, mantıklı olan, arama hacmine sahip isim kullanımı, kısa bir isimden daha sağlıklıdır.
reklam gibi olacak ama arabamodelleri.com mu (site ile hiç bi alakam yok sadece örnek amaçlı veriyorum) yoksa arabamodellerirenkleri.com mu daha etkili olur, daha çok aranır sizce?
Bu işin içinde olan bizler kaç kere .info diye bir siteyi aradık, hep aklımıza gleen .Com ya da .Net değil midir?
Bu konuda bir arkadaşımla çok tartıştık, eleştirmeyin herkes kendi düşüncesini yazıyor sonuçta, yaşadığım tecrübeler bana bunu öğretti, amacımsa sadece fikir vermek.

Örnekte verdiğiniz kelimeleri arama motorlarında aratırken"araba modelleri" yazarak aratırız genellikle. "arabamodelleri.com" yazarak aratan %7 bile yoktur, sanırım. SEO'su güçlü olan kazanır. İçerikli, güncel siteler .info veya .biz uzantılı da olsa ilk sıralarda yer alabilir. Eğer alabiliyorsanız .com , uzantısı ile avantaj sağlarsınız. Karizması başkadır (:

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1072
  • Beğeniler 111 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

deeprock2 adlı üyeden alıntı

Örnekte verdiğiniz kelimeleri arama motorlarında aratırken"araba modelleri" yazarak aratırız genellikle. "arabamodelleri.com" yazarak aratan %7 bile yoktur, sanırım. SEO'su güçlü olan kazanır. İçerikli, güncel siteler .info veya .biz uzantılı da olsa ilk sıralarda yer alabilir. Eğer alabiliyorsanız .com , uzantısı ile avantaj sağlarsınız. Karizması başkadır (:

Ben .Com olarak aratılır demedim zaten. Hani şimdi örnek veriyorum: birisi size dediki: ''araba modelleri sitesine gir'' siz gidip tarayıcınızın adres satırına arabamodelleri.com mu yazarsınız, arabamodelleri.info mu? Google araması farklı, iki tane, org; ve .im uzantılı site için, çok çalıştım, şimdi şu kadar ya da bu kadar demeyelim de, yok, olmazsa olmuyor. Bunu anlatmak istedim.

Ek Olarak: Yükselten yükseltiyor ona lafım yok da, aynı çalışmayla, .Com, .info'dan daha sağlıklı, çabuk yükselir, yoksa onlar yerinde sayar demiyorum yanlış anlaşılması. (Benim çalıştıklarım yerinde saydı gerçi ama ) :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al