wmaraci reklam
lidertakipci

Domain'imi değerlendirebilir misiniz? (.la uzantılı)

15 Mesajlar 2.739 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

DPCCO DPCCO WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Game Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 417
  • Beğeniler 145 / 123
  • Ticaret 8, (%100)
Öncelikle herkese merhaba;

Ben şuan üzerinde bulunduğumuz proje için öncelikle bir isim ve sonrasında bir domain araştırması içine girdik.

Mâlumunuz ".com" bana göre artık ölüyor, yani şöyle istediğimiz şeyi bulamıyoruz ve alternatif olarak farklı domainlere ya da farklı isimlere yöneldik. Bunun sonucunda "magel.la" domainini düşündük ve bugün alımını gerçekleştirdik. Bu domaini alırken amacımız kendimizi magel olarak değil magella yani magel.la olarak tanıtıp örneklerini yakın zamanda gördüğümüz ve farklı bir yönteme giriştik. İsmi düşünürken Ferdinand Macellan'dan esinlendik. İsmini anımsamayanlara not da düşeyim kendisi Portekizli denizci, gezgin ve kâşif. Bizim önemli olan onun bu denizci, gezgin ve kâşif olan kişiliğiydi. Projemizin temel olarak konsepti yaşanan, çevremizde görülen ya da sırf macera olsun diye yapılan olaylar bütününün paylaşıldığı bir portal. Zaten ana konseptimiz de Macera ve bu bağlamda bu domain uzunca bir düşünme sürecinin ardından Ferdinand Macellan'ında desteği ile birlikte seçildi :)

İnsanlarda ki .com algısını yıkabiliriz, buna inanıyorum.
Ancak SEO vb. açıdan yani işin biraz da böyle kullanıcı değil de geliştirici açısından baktığımız da bu domain'in artıları ve eksileri nelerdir, fikirlerinizi alabilir miyim?

(Kimse yanlış anlamasın herbirinizin fikri değerlidir ancak; Heuristic Hocamı forumda severek takip ediyorum, o bu konuya fikirlerini bırakırsa mutlu olurum.)

wmaraci
reklam

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
Bana direk ajans ismi çağrıştırdı, çok klas duruyor. Hem sadece Magel olarak hem de Magel.la olarak.
DPCCO

kişi bu mesajı beğendi.

Samurai Samurai Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Php Yazılımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 354
  • Beğeniler 84 / 86
  • Ticaret 13, (%92)
Tam uymuş. Güzel bir domain. Başarılar
DPCCO

kişi bu mesajı beğendi.

sercanaksu sercanaksu Myatika Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek işci:)
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 471
  • Beğeniler 43 / 98
  • Ticaret 36, (%100)
Öncelikle hayırlı olsun hocam.

com .net.org uzantilarinin google gözündeki değeri biteceğini sanmiyorum.

imzamda olan uzantıyı alırken bende konu açmıstım olumsuz yazan arkadasım olmadı
siteyi kuralı 3 gun oldu şuan bile sıralamada iyi yerlere geliyor.yani SEO ile aşılmicak yükselmicek site yoktur.
DPCCO

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 26.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Game Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 417
  • Beğeniler 145 / 123
  • Ticaret 8, (%100)
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. İçime su serptiniz :)

ilkanbalkan Samurai sercanaksu

multimedya multimedya ☪☪☪☪☪☪ Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Oto Galeri
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 182
  • Beğeniler 35 / 65
  • Ticaret 5, (%100)
Ben .com .net .org dışındaki domainlerinde akılda kalıcı olduğu kanaatindeyim. hatta ortaya çok güzel domainlerde çıkabiliyor uzantı ile güzel birleştirildiğinde.
DPCCO

kişi bu mesajı beğendi.

Sustum ! Birikti yanaklarıma alfabe. Ya ilahi ya rab sükutumu en güzel duam eyle!.

Heuristic Heuristic Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Web Hacking, Exploits/Vuln.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 4777
  • Beğeniler 1139 / 2068
  • Ticaret 297, (%99)
Projeniz hayırlı olsun. Etiketlediğiniz için de teşekkür ederim kısa olarak görüşlerimi ileteyim.

Uzantı olarak "com" ölüyor artık diye belirtmişsiniz ancak hiç bir zaman vazgeçilmez olan bir uzantı ki bir çok kuruluş, dernek, şirket, vb herkes hemen hemen com uzantı kullanmaktadır. NET, ORG, COM.TR ile kıyaslama yapıldığı zaman com'un daha kalitesi yüksek ve artık herkesin ilk kayıt sırasında tercih ettiği bir uzantı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Güzel bir isim aslında, marka olmaya musait ve uzantının hiç bir önemi yoktur aslında, önemli olan içeriğin kalitesi, reklam ve tabiki de sağlanan hizmet öncelikle baz alınarak değerlendirilmelidir. Bence alan adı oldukça güzel, uzantı konusun da takılı kaldım ancak siz beğendikten sonra bize hayırlı olsun demek düşer. ;)
DPCCO

kişi bu mesajı beğendi.

bydll bydll ▀ SATILIK DOMAINLER ▄ Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 24 / 5
  • Ticaret 2, (%100)

Heuristic adlı üyeden alıntı

Projeniz hayırlı olsun. Etiketlediğiniz için de teşekkür ederim kısa olarak görüşlerimi ileteyim.

Uzantı olarak "com" ölüyor artık diye belirtmişsiniz ancak hiç bir zaman vazgeçilmez olan bir uzantı ki bir çok kuruluş, dernek, şirket, vb herkes hemen hemen com uzantı kullanmaktadır. NET, ORG, COM.TR ile kıyaslama yapıldığı zaman com'un daha kalitesi yüksek ve artık herkesin ilk kayıt sırasında tercih ettiği bir uzantı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Güzel bir isim aslında, marka olmaya musait ve uzantının hiç bir önemi yoktur aslında, önemli olan içeriğin kalitesi, reklam ve tabiki de sağlanan hizmet öncelikle baz alınarak değerlendirilmelidir. Bence alan adı oldukça güzel, uzantı konusun da takılı kaldım ancak siz beğendikten sonra bize hayırlı olsun demek düşer. ;)

Mâlumunuz ".com" bana göre artık ölüyor, yani şöyle istediğimiz şeyi bulamıyoruz ve alternatif olarak farklı domainlere ya da farklı isimlere yöneldik.

Arkadaşın .com ölüyor düşüncesi sanırım akla gelen fikirlerin .com uzantısının dolu olduğu yönünde. İstediğimiz şeyi bulamıyoruz derken o anlamda dediği kanaatindeyim yoksa .com uzantısının öleceği yok.

Konu sahibine yorumum içeriklerin kaliteli olabileceğini düşündüğüm bir proje olabileceği kanaatindeyim. Çünkü farklı bir proje, en azından ben öyle bir projeye denk gelmedim. Zaman zaman macera tutkunlarının videolarını youtube'da izlerim ve ilgi çekici videolardır. Tabi sadece video değil hikayeler, bilgiler veya maceraperestlerin başlarından geçen olaylar insanların ilgisini çekebilecek içerik türleri olarak görüyorum. Hayırlısı olsun inşallah.
DPCCO aktuelsoylesi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 26.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Game Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 417
  • Beğeniler 145 / 123
  • Ticaret 8, (%100)
Yorumlarınız için teşekkür ederim;

".com" ölüyor çünkü biz bu isme karar vermeden önce com her zaman avantajdır diye yola çıkıp birçok farklı, ".com" uzantılı domain bulduk, ancak bunların hepsi ya alınmış saçma bir index atılmış duruyo, ya da park edilmiş boş boş bekliyor, dolayısı ile insanlar ".com"u öldürmüş oluyor, tabi ki google asla vazgeçmez ama biz kullanıcı olarak ".com" uzantılı içeriklere erişemiyoruz, sağolsunlar ne var yok almışlar :D

Heuristic bydll

soner34 soner34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web / Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 6 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Domain çok başarılı arkadaşın dediği gibi klas duruyor. Fakat .com ölüyor cümlesi çok saçma. Bütün dünya .com dan vazgeçse Türkler vazgeçmez. Türkiye'de iş yapacaksan .com önemli.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al