wmaraci reklam

Domain ve Marka Tescili

21 Mesajlar 3.294 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

NumanABi NumanABi --> numanozdemir.com <-- Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
Merhaba dostlar,
Atıyorum numanabi.org diye bir domain aldım, projemi gerçekleştirdim.Fakat sistemimi çok beğenen birisi numanabi diye marka tescilledi.Domain'imi elimden alabilir mi?

Marka tescillemem gerekiyor mu? Yoksa domain tescili marka tescili yerine geçer mi?

Veya grubumun markasını tescilleyip diğer tüm ürünlerimi o marka altında yayımlayabilir miyim? Atıyorum, KRALLAR diye bir ekip oluşturdum ve buna marka tescilletim, aldığım domain'leri veya diğer projelerimi ek bir marka olarak tescilletmeden yasal olarak KRALLAR markasının altında yayınlayabilir miyim?

Bilgisi olanların yazmasını rica ediyorum.

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Domain marka tescili yerine geçmez.

Sizden sonra biri marka tescil işlemi yapar ise sizin domaini kullanmanızı engelleme hakkına sahip olur.

Eğer uzun vadede yatırım amaçlı bir projeye girişecekseniz zaten marka tescil işlemi yaptırmalısınız. Önemli olan bulunduğunuz sektöre ait marka sınıfları üzerinden tescil işlemi yapmanız gerektiğidir.

Projeyi sadece domain olarak düşünmek biraz tedbirsiz bir davranış olur.

Kolay gelsin.

NumanABi NumanABi --> numanozdemir.com <-- Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad N** Ö**
  • Mesajlar 1419
  • Beğeniler 380 / 442
  • Ticaret 21, (%95)
yilmaz70 hocam projenin tutup tutmayacağını bilemiyorum ki... Ne tür bir marka tescili gerekir bunun için? Nereye yaptırabiliriz tescili?

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Online olarak Marka bölümünde önce almak istediğiniz isme ait araştırma yapmalısınız.

Daha sonra almak istediğiniz isim müsait ise online olarak müracaat edebiliyorsunuz. Önemli olan önceden e-imza sahibi olmanızdır müracaat işlemi yapabilmek için.

Tüm bilgilere verdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

Esas dikkat edilmesi gereken husus marka sınıflarıdır. Takıldığınız yer olursa pm den ulaşın, elimden geldiğince yardımcı olurum.
melankolia NumanABi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

adm34 adm34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi / Fotoğra
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 518
  • Beğeniler 338 / 208
  • Ticaret 2, (%100)
Benim bildiğim alamaz. Domain marka tescilinden önce alındığı için marka size ait sayılacaktır. Yani hangisinin önce alındığına bakılır çok zor durumda kalınırsa. Hatta bildiğim kadarıyla domaini ilk kim alırsa ona aittir. Bugüne kadar aksi bir durumu sadece Ziraat bankasıyla ilgili bir yazıda okumuştum, diğer türlü genelde domaini kim aldıysa onda kaldığını gördüm.
NumanABi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
adm34

''Domain marka tescilinden önce alındığı için marka size ait sayılacaktır.''

Bu doğru olsa idi tüm dünya sadece domain alarak marka tescil işlemi yapmazdı.

Domain ile marka apayrı şeylerdir, birbirine karıştırmamak gerekir.

Marka sahibi domaini geri almak zorunda değildir. Kullandırmama hakkına da sahiptir aynı zamanda. Dolayısı ile domain sizde kalsa bile bir işinize yaramayacaktır.
NumanABi

kişi bu mesajı beğendi.

Karamese Karamese Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 8 / 20
  • Ticaret 1, (%100)
Tescili alan markayı kapar, domain falan her şey yalan olur. Eğerki geleceği düşünüyorsanız kesinlikle tescil ettirmek zorundasınız. Domaini ilk alan markayı kapar diyen genç kardeşimizin sözüne inanmayın, devlete ilk harç ödeyen markayı kapar.
NumanABi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 21.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 518
  • Beğeniler 338 / 208
  • Ticaret 2, (%100)
O halde bunun bir açık olma ihtimali söz konusu olurdu veya söz konusudur. Kendinizde belirttiniz "Domain ile marka apayrı şeylerdir, birbirine karıştırmamak gerekir.", gerçekten domain ile marka tescilini birbirine karıştırmamak gerekirdi. Fakat eğer böyle bir durum söz konusuysa bana göre çok saçma bir durum. Sonuç olarak .com uzantısı uluslararası bir uzantıdır ve bunu bütün dünya bu şekilde kabul etmiştir. Ama uluslararası kabul edilmesine ve domain'in ilk kuralı olarak saydığımız, ilk gelen kapar kuralını egale ettiysek domain piyasası gerçekten ölmek üzere demektir. Eğer marka tescili var ise com.tr uzantısını alabilir buna bir şey diyemem. Fakat marka tescili mantığıma sığmadığı için varsayalım marka tescili yaptırmadım ve sonradan birisi gelip websitemi tescilledi,elimden aldı. Bu açık bir şekilde hak ihlali ve fırsatçılıktır. Şöyle düşünün bir evladınız var ve yıllar sonra birisi gelip size diyorki bu çocuğun ailesi biziz. Bana göre bunun gibi bir misaldir. Gerekirse gecemi gündüzümü verdiğim bu domain'i kendim kapatır kimseye de kaptırmam. Ömür boyu da kimseye yâr etmem... Teknoloji çağında gerçekten tartışabileceğim konulardan birisidir...
NumanABi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 21.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 518
  • Beğeniler 338 / 208
  • Ticaret 2, (%100)
Bana GENÇ diye hitap eden genç kardeş, lütfen domain'ler konusunda araştırma yapıp daha önce böyle konular yaşandımı yaşanmadımı diye inceleyiniz. redghost isimli arkadaşın davası daha yeni yeni sonuçlandı sayılır (konusuna cevap yazmasam da ***'da takip halinde idim eğer aynı kullanıcı ise) Dediğiniz durumun neredeyse benzerini yaşayan bir arkadaştır.

Varsayalım bir şekilde elinizden alındı yine de dediğim gibi bu benim mantığıma göre bir hak ihlali ve fırsatçılıktır.

Karamese Karamese Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 57
  • Beğeniler 8 / 20
  • Ticaret 1, (%100)
adm34 İlk almış, ilk yapmış, ilk düşünmüş bunun gibi şeyler için zaten tescil ettirme var. Yani hukuka dayandırıyorsunuz sahipliğinizi aksi halde bir sahiplik elde edemezsiniz. Domain alındıktan sonra tescil ettirme işlemi gelir. Bunu şuna benzetebilirsiniz minibuste koltuğa oturdunuz ve ödemenizi gerçekleştirdiniz. Ya da siz minibuse bindiniz oturdunuz ödemenizi yaptınız ve sizden önce binmiş ancak ayakta bekleyen kişi sizi kaldırıp kendi oturma hakkının olduğunu iddaa edemez.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al