wmaraci reklam

Toplama Bilgisayar

24 Mesajlar 4.915 Okunma
wmaraci reklam

Zuperman Zuperman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğretmen Adayı
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** Ü**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 55 / 97
  • Ticaret 5, (%100)
adam size nasıl bir makine alayım diye sormamışki kendi makinamı kendim toplucam ama donanım bilmiyorum bunları bana anlatacak bir döküman , kaynak biliyormusunuz diye sormuş direk pc toplamışsınız .

mbssahin kardeşim öncelikle bir çok arkadaşın dediği gibi iş içinmi oyun içinmi buna karar vericeksin bunun nedenide donanım özelliklerini ona göre almandır.

Onun harici oyun içinse ekran kartı ve işlemci , program içinse ram çok çok önemli bir etkendir.

Donanımın detayını öğrenmek yerine hangi ekran kartı hangı anakartta çalısır tam performans nasıl alınır bu konu başlıklarını aratıp araştır mesela sistemin 1600 mhz rami desteklemiyorsa o özellikde ram alırsan sıkıntı çıkarır.

Sistemi topladın bu sefer power düşük gelme riski ortaya çıkar .

Bu konu başlıklarını arattığın zaman zaten kendi pcni kendin toplamış hale geliceksin bunları araştırmadan öncede akıllı pc toplama sihirbaz programları var internette onları kullan parçaların özelliklerine bak parçayı internette aratıp yapılan yorumlara bak en faydalı araştırma ve alım böyle olur.

Ben mesela donanım konusunda senin gibi sıfırken kaç 1500 tl ler harcadım çürük bir kasaya ve masaüstünde hala oyun oynuyamıyorum allahtan laptop var.

Araştırmadan birşey almaman çok güzel :) başkalarına örnek bir davranış kolay gelsin umarım istediğini bulursun :)

Hayat seni yıkabilir ama önemli olan yıkıldığın zaman daha sağlam ayağa kalka bilmektir.
wmaraci
reklam

mbatuhan mbatuhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 46 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar herkese değerli yorumlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Mesajlarınızın her birisini cevapladım.
Bir çoğunuzun söylediği gibi, bilgisayarı hangi amaçla kullanacağım hayatî önem taşıyor. Bunu ilk mesajımda söylemeyi unutmuşum. Kusura bakmayın. Cevapların sonunda nasıl bir sistem istediğim kabaca yazılı. Okursanız sevinirim.

ErçinÇağlar adlı üyeden alıntı

Dostum öncelikle bence ne için kullanacağını söylemelisin, Oyun için mi, iş için mi?

Haklısınız, söylemeyi unuttum. Son mesajımda ve ilk mesajımı değiştirerek belirtemeceğim. İlginiz için teşekkür ederim.

kelebek adlı üyeden alıntı

Hocam donanım pat diye anlatılacak bir şey değil size tavsiyem uzman birisine danışmanız

Haklısınız. Ben de sizden tam olarak anlatmanızı istemiyorum. Yol göstermenizi, rehber olmanızı, 0'dan anlatan, hiç bilmeyen birisine anlatan linkler, videolar, eğitim linkleri istiyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim. Bilgilerinizi benimle paylaşmanızı isterim.

Ali Burak adlı üyeden alıntı

Asus H61M-K anakart alıcaksınız hocam
İntel i3 işlemci alacaksınız hocam
DDR 3 2 GB Ram alıcaksınız.
1 GB 256 BİT Ekran kartı alacaksınız.
60 GB SSD Harddisk + 250 GB Sata HDD alacaksınız
DVD+RW Alıcaksınız
100 yada 80 TL lik boş kasa alacaksınız içerisinde Power Suply geliyor.
Ortalama 1500 (Fazla çıkmaz emin ol) TL ye bilgisayar toplarsın Oyununu oynarsın iki sene sonra remini ekran kartını zorlanmadan yükseltebilirsin.
Ek Olarak: Dip not bilgisayar donanım tamirinde yeterince bilgim var bilgisayar başında bir öğrenci değilim :)

İlginiz için teşekkür ederim. İlk olarak şunu belirteyim: Bilgisayarı hangi amaçla kullanacağımı söylemeyi unutmuşum. Son mesajımda ve ilk mesajımı düzenleyerek belirttim. İkinci olaraksa şimdi siz "şu anakart, ekran kartı" vs. diyorsunuz ama aynı dili konuşmuyoruz. : ) Ben sizi anlamıyorum : ) . Daha önce de belirttiğim gibi ben donanım cahili denebilecek birisiyim. :) Yalnız; i3 yerine i5, 2 gb ram yerine 8 gb ram olabilir. Yetmez onlar yani. Sonraki bir mesajda arkadaşa cevap vermişsiniz. Hangi amaçla kullanacağını bilmiyorum diye. Haklısınız, yazmayı unutmuşum. Dediğim gibi son mesajımda ve ilk mesajımı düzenleyerek belirteceğim. Ama SSD konusunda sizin gibi düşünüyorum. Öyle yapacağım inşaAllah. İlginiz için çok teşekkür ederim.

MehmetCevik adlı üyeden alıntı

Açıkcası ben yazın şu özeliklerle kardeşime kasa topladım 380 TL'ye :)
Doğru yerden doğru parçaları bakarsanız çok ucuza topluyorsunuz hocam

Evet çok haklısınız. Fırsatları ve nerden alacağımı bilirsem çok ucuza alabiliyoruz. Şimdilik donanımı öğreniyim, o sonraki iş. Bu arada siz de bildiğiniz yerleri yazarsanız iyi olur : ) İlginiz için teşekkür ederim.

Hasan Hüseyin Albayrak adlı üyeden alıntı

Eğer sıfır kasa düzüyorsanız artık DVD+RW almanıza gerek yok USB'dende format atılmakta biliyorsunuzdur bunu geçin.
Eğer kasanız var ise güç kaynağıda 400 küsür W ise yeni bir güç kaynağı ve kasa almanıza gerek yok bunuda geçin.
Intel i7 bir işlemci maksimum 900 TL etse,
8 GB 800Mhz ram alsanız onlarda 4x4'ten etse etse 200 TL eder,
1GB 192 bit veya da 256 bir ekran kartı alsanız 400 etse max.
şuana kadar 1.500 bide buna uygun anakart eklerseniz oda 200 tutsa 1.700
Sabit disk alsanız 1TB 300 TL eder tam 2000TL'ye kasayı düzersiniz.
Yukarıdaki kasayı oyun için, iş için her türlü işler için kullanabilirsiniz. Şuanda pek musait olmadığımdan donanım sitelerindeki fiyatlara bakamadığımdan fiyatları yüksekten yazdım.

Evet. Hemen hemen bu özellikte bir sistem alırım sanırım. Fakat, belirtmeliyim ki; 1 TB disk almayacağım. 60 gb civarı SSD, 250 - 300 civarı da HDD alırım muhtemelen. Ekran kartını belki artırırım belli olmaz. Bu arada DVD+RW işini düşünmüyor değilim : ) düşünüyorumda ayda 1 - 2 kere gerekiyor. Yılda 10 kere içinde o kadar para vermeye gerek yok gerçekten. Kasa olayına gelirsek.. 10 senelik bir kasa var : ) işimi görür mü bilemem :) İlginiz için çok teşekkür ederim.

19aLi03 adlı üyeden alıntı

İşlemci intel i7 yerine amd fx 8300 yada 6300 alabilirsiniz 300 -400 tl tasarruf etmenizi sağlar. Artan parayla ekran kartını destekleyebilirsiniz.

İşlemci bilgim i3, i5, i7 ile sınırlı. Onun dışında bir şey bilmiyorum. Konuda da belirttiğim gibi donanımdan pek anlamıyorum. Ama araştıracağım. İlginiz için teşekkür ederim.

CanBakar adlı üyeden alıntı

İlk mesajlarda da belirten arkadaş olmuş, bilgisayarı çoğunlukla ne için kullanacağınız önemli. İş için mi yoksa oyun için mi toplanıyor bilgisayar?
Benim ilk olarak önerim diski mutlaka SSD almanız. Gerek iş için gerek oyun için HDD yerine SSD'nin alınması önemli bir faktör olarak görüyorum. Performans bakımından çok katkısı olur.
SSD alacak olursanız yazma,okuma hızına dikkat ederek seçmenizi tavsiye ediyorum. Bazı SSD disklerin hızı HDD civarlarında oluyor dolayısıyla pek farkı olmuyor.

Ben de sizin gibi düşünüyorum. SSD alacağım büyük ihtimalle. Donanım özelliklerini araştıracağım. Hangisi iyi, hızı nasıl olmalı vs. İlginiz için çok teşekkür ederim.

zekuda adlı üyeden alıntı

1500 TL ye İ7 8-16 GB ram lı makinalar satıyorlar bilgisayarcılarla görüş.

O adamların sattığı makinayı toplama ile çok daha ucuza mâl edebiliyoruz ama. Kendimizin yapması çok daha mantıklı geliyor bana. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Kozba adlı üyeden alıntı

Özellikler;
İşlemci; http://goo.gl/4uXmI7 - 462 TL
Anakart; http://goo.gl/xiA8v6 - 238 TL
Ekran Kartı; http://goo.gl/DJ22q - 442 TL
Ram; http://goo.gl/3fwuJO - 220 TL
Harddisk; http://goo.gl/NE2DTs - 155 TL
SSD; http://goo.gl/j4xeo4 - 136 TL (isteğe bağlı)
250 TL'de Kasa + Güç kaynağı (sana bağlı)
Toplam fiyat; 1900 TL
Özellikler;
FX 3.5 ghz işlemci 16 Mb Cache
8 Gb DDR3 Ram
2 Gb 256 Mb Ekran kartı
500 Gb Harddisk + 32 Gb SSD
500 W Psu + Bilgisayar Kasası
* Oyun oynamayacaksan ekran kartını çıkarırsın, çok performans istemiyorsan ssd'yi çıkarırsın 578 TL karlı çıkarsın.
* Mesela bilgisayarda ne yapacağında çok önemli sadece film, dizi izleyeceksen ekran kartını düşürür harddisk'e önem verebiliriz.

Hangi amaçla kullanacağımı yazmayı unutmuşum. son mesajımda ve ilk msajımı düzenleyerek belirteceğim. Teklifinizi düşüneceğim. İlginiz için teşekkür ederim.

HiddeNKinG adlı üyeden alıntı

Size şu özellikteki bilgisayarı öneririm;
CPU: AMD FX-6300 3.5 GHz, 14 MB, AM3+, 6 Çekirdekli BOX İşlemci 118 $ ( 271,28 TL)
ANAKART: ASUS M5A97 R2.0, AMD 970, DDR3, 2X PCIExp, Socket 938 AM3+, CrossFireX 105 $ ( 241,40 TL)
BELLEK - RAM: CORSAIR 8 GB (2X 4GB) DDR3 1866 MHZ RAM CL9 VENGEANCE PRO (1.5 Volt) BC-CMY8GX3M2A1866C9 95 $ ( 218,41 TL)
HARD DISK: SEAGATE 1 TB HDD SATA III 64 MB 7200 rpm ST1000DM003 69 $ ( 158,63 TL)
EKRAN KARTI: POWERCOLOR HD7870 PCS+ MYST 2GB, PCIExp Ekran Kartı, DDR5, 256 bit, 1100/4900 239 $ ( 549,46 TL)
KASA: COOLER MASTER RC-K350-KWA600 600W Pencereli Kasa 111 $ ( 255,19 TL)
NAKİT 1.999,35 TL Yapar (dolara göre değişir ben ortalama yaptım)

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Allah razı olsun fakat şuan aynı dili konuşmuyoruz : ) Sizin ne dediğiniz anlamıyorum. İlk mesajımda da belirttiğim gibi donanımdan pek anlamıyorum. Şuan donanım öğrenme aşamasındayım. Ama sizlerin sistem önerilerinin hepsini donanım öğrendikten sonra değerlendireceğim. Tekrar teşekkür ederim. Eğer önerileriniz olursa size açığım.

JpnTr26 adlı üyeden alıntı

technopat.net sitesinde toplama bilgisayar tavsiyeleri bulunuyor.Ve forumunda isterseniz konu açarak istediğiniz soruyu sorabilirsiniz :)

Birkaç foruma daha konu açabilirim. İsimlerini zikretmek uygun olur mu bilmiyorum ama CHIP ve PClabs'ı önerdiler. İlginiz için teşekkür ederim.

Zuperman adlı üyeden alıntı

adam size nasıl bir makine alayım diye sormamışki kendi makinamı kendim toplucam ama donanım bilmiyorum bunları bana anlatacak bir döküman , kaynak biliyormusunuz diye sormuş direk pc toplamışsınız .
mbssahin kardeşim öncelikle bir çok arkadaşın dediği gibi iş içinmi oyun içinmi buna karar vericeksin bunun nedenide donanım özelliklerini ona göre almandır.
Onun harici oyun içinse ekran kartı ve işlemci , program içinse ram çok çok önemli bir etkendir.
Donanımın detayını öğrenmek yerine hangi ekran kartı hangı anakartta çalısır tam performans nasıl alınır bu konu başlıklarını aratıp araştır mesela sistemin 1600 mhz rami desteklemiyorsa o özellikde ram alırsan sıkıntı çıkarır.
Sistemi topladın bu sefer power düşük gelme riski ortaya çıkar .
Bu konu başlıklarını arattığın zaman zaten kendi pcni kendin toplamış hale geliceksin bunları araştırmadan öncede akıllı pc toplama sihirbaz programları var internette onları kullan parçaların özelliklerine bak parçayı internette aratıp yapılan yorumlara bak en faydalı araştırma ve alım böyle olur.
Ben mesela donanım konusunda senin gibi sıfırken kaç 1500 tl ler harcadım çürük bir kasaya ve masaüstünde hala oyun oynuyamıyorum allahtan laptop var.
Araştırmadan birşey almaman çok güzel :) başkalarına örnek bir davranış kolay gelsin umarım istediğini bulursun :)

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet sistem toplayan arkadaşlar olmuş. Onlara da buradan teşekkürlerimi sunuyorum : ) Donanım öğrendikten sonra hepinizin sistem önerilerini değerlendireceğimi bir kez daha belirtmekte yarar var.

Yorumunuza dönecek olursak hangi amaçla kullanacağımı belirtmeyi unutmuşum. İlk mesajımda ve son mesajımı düzenleyerek belirteceğim.

PC toplama sihirbazlarına baktım fakat benim anlamadığım her dilden yazılar vardı. Dolayıyla işime yaramadı. Sihirbazların ön bilgi edindikten sonra işime çok yarayacağına eminim.

Dediğiniz gibi inşaAlah iyi bir sistem ortaya çıkartabilirim ve pişman olmam. Tekrar çok teşkkür ediyorum yorumuz için.

Önerilerinizi dikkate alacağım.

Arkadaşlar her birinize değerli yorumlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Önerilerinizi dikkate alacağım. Ayrıca diğer arkadaşlar, lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

İstediğim bilgisayar;

[*]Performansı kesinlikle iyi olacak. Kasma, donma, vs. olmayacak. Acele bir işimi yaparken beni hayattan soğutmayacak.

[*]HD filmleri rahatlıkla izleyebilmek istiyorum.

[*]Fazla oyun oynayan birisi değilim. Oynadığım bir iki oyun var. COD'u çalıştırabileyim yeter : )

[*]Aynı zamanda PhotoShop, DeamWaver gibi programları çalıştırabileyim istiyorum.

[*]Anlayacağınız işimi görecek bilgisayar ortalama bir oyun bilgisayarı.

Gerçi max. 2000 bütçe ile, dolar da bu halde iken böyle bir sistem mümkün mü bilmiyorum ama... İnşaAllah 3 aya doların ateşi düşer de biz de rahat ederiz. Neyse...

Yaptığınız yardımlar için çok teşekkür ediyorum, yapacağınız yardımları ve önerileri esirgememenizi rica ediyorum : )

Kozba Kozba SEO ve Editörlük Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Blog Yazarı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 594
  • Beğeniler 6 / 174
  • Ticaret 12, (%100)
Hocam donanımla aran yoksa seni şöyle bilgilendireyim kısacası;
* Oyun için ekran kartına ağırlık vermen gerekiyor, 2 gb 256 mbitlik bir ekran kartı şuan piyasada ki her oyunu oynayabilir.
* Ps, Dw gibi programlar için işlemciye ağırlık vermen gerekiyor.
* Kasayı şekillendirirken işlemci önemlidir. İntel ve Amd olarak ikiye ayrılır. Amd ucuzdur bu yüzden ben her zaman tercih etmişimdir, İntel pahalıdır fakat Amd'den iyi olduğu söylenir fakat Amd son yıllarda kendini kanıtlamış bir işlemci diyebilirim. İşlemciyi seçtikten sonra anakart, harddisk, ram gibi özellikler sana kalıyor. 8 gb ram senin için yeterli, harddisk'in boyutunu sen belirleyeceksin. Yine kasa ve güç kaynağı seçimi senin zevkine göre şekillenecek.
* Kafanda soru işareti mevcutsa yanıtlayabilirim ayrıca sitemde ki yazı belki bir nebze yardımcı olabilir; http://www.kozba.net/bilgisayar/bilgisayar-toplamanin-incelikleri/

mbatuhan mbatuhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 46 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
bilgisayara geçtiğim zaman sorularımı ayrıntıları ile soracağım :) teşekkür ederim.

Ek Olarak: Arkadaşlar konu güncel. Lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al