wmaraci reklam

e-ticaret sitesi açma yasal yükümlülükler (yardım)

21 Mesajlar 3.908 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1267
  • Beğeniler 359 / 358
  • Ticaret 170, (%100)
merhaba arkadaşlar kafamda ciddi ciddi bionluk vi sadeceon gibi site açmak var ancak bunlar e-ticaret sitesi oldukları için yasal yükümlülükleri vardır mutlaka. Şimdi böyle bir site açarsam ne yapmalıyım yasal olarak ?

wmaraci
reklam

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Bildiğim kadarıyla şirket olmanız vergi vermeniz gerekiyor. Bir muhasebeci ile anlaşırsanız size bu konularda daha detaylı bilgi verip yardım edecektir

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1267
  • Beğeniler 359 / 358
  • Ticaret 170, (%100)

kelebek adlı üyeden alıntı

Bildiğim kadarıyla şirket olmanız vergi vermeniz gerekiyor. Bir muhasebeci ile anlaşırsanız size bu konularda daha detaylı bilgi verip yardım edecektir

internette araştırdım biraz muhasabeciye aylık 150 tl vergi levhası ve home ofis olsa yeter ama tabiki bir çok prosedür daha var.

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)

hasmer adlı üyeden alıntı

internette araştırdım biraz muhasabeciye aylık 150 tl vergi levhası ve home ofis olsa yeter ama tabiki bir çok prosedür daha var.

Dediğim gibi buradaki kimse muhasebeci kadar yardımcı olabileceğini sanmıyorum.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1267
  • Beğeniler 359 / 358
  • Ticaret 170, (%100)

kelebek adlı üyeden alıntı

Dediğim gibi buradaki kimse muhasebeci kadar yardımcı olabileceğini sanmıyorum.

mutlaka bu işe girişenler vardır :) tecrübe varken muhasebeci ile uğraşamam beni kazıklamaya çalışır kesin :D

erekaone erekaone WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 172 / 219
  • Ticaret 0, (%0)
İlk olarak bir şirket olamanız gerek. Bu sizin vergi ödediğinizi göstermektir.

En düşünüğünden adi ortaklı bir firma dahi olsanız yeterl bunun için öncelikle maliye, valilik, vergi dairesi gibi kurumlardan oluşan bürokrasiyi geçiyorsunuz. İşe başlama belgesi doldurup şirket kuracağınıza dair belgeler dolduruyorsunuz. İş yeri adresi olarak ikametgahınızda yazan bir yeri gösterebilirsiniz. Evinizi falan, ileride maliyeden abiler ablalar ola ki ziyarete gelirse evinizde bir odayı göstermeniz dahi yeterli. Daha sonra bir yazar kasa alıyorsunuz fiziksel ürünlerin satışı için fatura vermek adına.(Bunun sanal ortamda ki şekli de hemen hemen aynı e fatura deniyor.) kişiye bir mal ya da hizmeti(sizin ki hizmet oluyor) satınca bunu ister elektronik ister fiziksel olarak faturalandırmak zorundasınız. Sonrası basit. Vergi levhanızı ve işe başladığınıza dair belgeler çıkınca onaylatıp işe koyulabiliyorsunuz. Muhasebeci isterseniz tutun isterseniz siz yapın. Muhasebe olayı envanter defteri tutmak için gerekli. Eğer bilginiz varsa siz yapın yoksa bir muhasebeciyle anlaşabilirsiniz. Bu saydıklarımın toplam tutarı min.2500 tl gibi bir fiyat tutar.

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1267
  • Beğeniler 359 / 358
  • Ticaret 170, (%100)

erekaone adlı üyeden alıntı

İlk olarak bir şirket olamanız gerek. Bu sizin vergi ödediğinizi göstermektir.

En düşünüğünden adi ortaklı bir firma dahi olsanız yeterl bunun için öncelikle maliye, valilik, vergi dairesi gibi kurumlardan oluşan bürokrasiyi geçiyorsunuz. İşe başlama belgesi doldurup şirket kuracağınıza dair belgeler dolduruyorsunuz. İş yeri adresi olarak ikametgahınızda yazan bir yeri gösterebilirsiniz. Evinizi falan, ileride maliyeden abiler ablalar ola ki ziyarete gelirse evinizde bir odayı göstermeniz dahi yeterli. Daha sonra bir yazar kasa alıyorsunuz fiziksel ürünlerin satışı için fatura vermek adına.(Bunun sanal ortamda ki şekli de hemen hemen aynı e fatura deniyor.) kişiye bir mal ya da hizmeti(sizin ki hizmet oluyor) satınca bunu ister elektronik ister fiziksel olarak faturalandırmak zorundasınız. Sonrası basit. Vergi levhanızı ve işe başladığınıza dair belgeler çıkınca onaylatıp işe koyulabiliyorsunuz. Muhasebeci isterseniz tutun isterseniz siz yapın. Muhasebe olayı envanter defteri tutmak için gerekli. Eğer bilginiz varsa siz yapın yoksa bir muhasebeciyle anlaşabilirsiniz. Bu saydıklarımın toplam tutarı min.2500 tl gibi bir fiyat tutar.

teşekkürler yani bu işi yasal olarak yapmak için 2500 liralık bir bütçem olması lazım bunları yaptıktan sonra yasal e ticaret sitesi açabilirim demi :) Ayrıca ben bionluk gibi site açmayı düşünüyorum. Komisyon alıcam faturayı nasıl yapıcam peki.

erekaone erekaone WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 172 / 219
  • Ticaret 0, (%0)

hasmer adlı üyeden alıntı

teşekkürler yani bu işi yasal olarak yapmak için 2500 liralık bir bütçem olması lazım bunları yaptıktan sonra yasal e ticaret sitesi açabilirim demi :) Ayrıca ben bionluk gibi site açmayı düşünüyorum. Komisyon alıcam faturayı nasıl yapıcam peki.

Benim anlattığım daha ilk adım. Ne yapacağınızla ilgili değişir bu fiyat. Satışınız belirli seviyeye gelince ve şirket sermayesi ve kazancı belirli bir limite gelince şirket şeklinizi değiştirmeniz gerekir yasal olarak daha fazla vergi vermeniz gerekir. Bu söylediğim en basit şirket olma kuralı. Bahsettiğiniz şekilde hiç tecrübem olmadı ama ikili bir sözleşme olması gerekir sanırım. Yani komisyon alacağınız kişiyle yaptığınız bir söleşme. Bir diğeri komisyon kesip para ödeyeceğiniz kişi içinde yasal bir yükümlülük taşımak gerek diye düşünüyorum. Dediğim gibi hiç bu şekilde çalışmadım ama ister para alın ister verin ister komisyon alın bunları yasal bir yükümlülük iş anlaşması sözleşme ve vergilendirmeye tabi tutmanız gerekir. Nasıl olduğunun ayrıntısını sizin iş modeli için tam olarak bilmiyorum.
EkipNetwork

kişi bu mesajı beğendi.

Hattushil Hattushil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Bilgisayar Müh.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 1046
  • Beğeniler 101 / 137
  • Ticaret 34, (%100)
e-ticaret için iki yöntem var.
birincisi şahıs firması açman.
ikincisi bu hizmeti sağlayan firmalarla anlaşman, belirli bir komisyon ödüyorsun, herşeyi o firma hallediyor.

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1267
  • Beğeniler 359 / 358
  • Ticaret 170, (%100)

Hattushil adlı üyeden alıntı

e-ticaret için iki yöntem var.
birincisi şahıs firması açman.
ikincisi bu hizmeti sağlayan firmalarla anlaşman, belirli bir komisyon ödüyorsun, herşeyi o firma hallediyor.

ben şahıs istiyorum hocam. bionluk gibi site açıp bu işi yürütmeye kararlıyım açıkçası ancak dereyi görmeden paçaları sıvamak istemiyorum...

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al