wmaraci reklam

Fotoğrafçılığa başlamayı düşünüyorum, yapabilir miyim?

24 Mesajlar 4.754 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

gokenim gokenim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Fotoğraf, Grafik, Radyoloji
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Aslında yapabilir miyim derken bahsetmek istediğim şey yapıp yapamayacağım değil çünkü 2013 senesinde 1 sene fotoğrafçıda çalıştım orda Photoshop'u yuttum yani fotoğraf üzerine. Şuan çok sayfa inceliyorum bunlar bu fotoğraflardan mı para kazanıyor diyorum çünkü gerçekten çok kötü çekenler var.

Kendime bir tane canon 550d aldım 50mm ve 18-55 kit lensi var. Bir tane de instagram sayfası açtım ordan reklam vs yaparak iş kovalamak istiyorum.

Tabi canon 550d ile çekmem muhtemelen çalıştığım iş yerimde fotoğrafçılık aksesuarları üzerine olduğu için testlerde kullandığımız 6d var güzel bir lensi var onla çekerim muhtemelen kendi iyi makineme geçene kadar.

Benim tek korkum sistemi bilmemek. Yani nasıl iş kovalarım bunu bilmiyorum. Tamam diyelim birisi çekim istedi fakat sonraki evrelerde ne yapmalıyım müşteriyi memnun etmek için süreç nasıl işler bunu bilmiyorum çünkü eş dost dışında dış çekim yapmadım.

Ve birde albüm olayı kafama takılıyor. Uygun ve güzel bir albüm nerede yaptırılır bunu bilmiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.
cthax

kişi bu mesajı beğendi.

Selamunaleyküm.
wmaraci
reklam

ocalburakdurmus ocalburakdurmus E-Ticaret Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
Öncelikle bu işi para için yapacaksın. Yani profesyonel fotoğrafçı olacaksın. Bu yüzden ekipmanını bir an önce profesyonel düzeye çıkarman gerekiyor. Prime lens'in sabitliği ve kit lensin kullanışsızlığı seni bu sektörde daha en baştan zorlayacaktır. Bu ekipman ile yapılmaz demiyorum. Ama bir an önce yükseltmen gereken bir ekipmanın var.

Ekipman konusunun sen de farkındasın. Bu yüzden iş kovalama konusuna değineyim. Eğer pek çok kategoride çekim yapabiliyorsan kazanç odaklı stüdyo fotoğrafçılığını öneririm. Ürün çekimleri dışarıda çektiğin fotoğraflardan çok daha fazla kazanç getirir. Ekipmanı biraz daha pahalı olsa da kazancı dış çekimlere nazaran biraz daha fazladır. Bu genel bir bilgidir ve özel durumlarda değişiklik gösterebilir.

Ürün fotoğrafçılığını düşünebilirsin. Photoshop'u yalayıp yuttuğunu düşünmen güzel. Fakat sonu olmayan bir yazılım. Hayal dünyanın sonu yoksa programın da sonu yoktur. Photoshop ile retouch yapabiliyor olman gerekir. Ürün fotoğrafçılığında olsun mankenli çekimlerde olsun rötuş oldukça önemli bir evre. Bu yüzden hem çekimi hem de rötuşu iyi yapabiliyor olman lazım.

Çekimi iyi yapmak için gerekli teknik bilgiye sahipsen zaten donanım konusunda da bilgi sahibisindir. Dış çekimler vakit-nakit konusunda seni istediğin gibi tatmin etmeyebilir. Bir albüm, bikaç çerçeve birkaç da tablo teslim ettiğini düşündüğünde maksimum ne kadar ödeme talep edebilirsin? Ürünlerin hazırlanma süresi ile bu ücreti kıyasladığında kazançlı çıkıyor musun? Bu açılardan değerlendirmen gerekir.

Tüm bunlara tamam dersek eğer kazanç odaklı fotoğraf çekimine elindeki ekipman ile düğün fotoğrafçılığından başlamanı tavsiye ederim. Küçük çaplı işler çıkarıp herhangi bir fotoğrafçı ile anlaşma yapabilirsin. Donanımını yükseltene kadar sezonluk düğün işlerinden hatırı sayılır gelir elde edip donanımına yatırım yapabilirsin. Daha sonrasında stüdyo ortamı kesinlikle şart olacaktır.

Verdiğim tavsiyeleri uzun zamandır tecrübe edip uygulayan biriyim. Umarım faydası olur.
gokenim Stanceblue snavHD

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)
ocalburakdurmus

Hocam bilgiler için teşekkür ederim çok güzel açıklamışsınız.
Maalesef ürün fotoğrafçılığı için ne gerekli ekipman ne gerekli ortamım var. Şuan için sadece mezuniyet, nişan, düğün çekimleri yapabileceğimi düşünüyorum.
Rötüşta çok yaptım o konuda da bilgim var. Instagram sayfadan hikaye ile reklam yapmayı düşünüyorum tabi bu süreç 2 ayı bulacak zaten bir tane de 75-300 lens alıcam inşallah ve bir de ışık almayı düşünüyorum. eğer ki kazanırsam dediğiniz gibi ilk olarak tüm parayı ekipmanlara yatıracağım ki daha fazla getirisi olsun.

Tekrar teşekkür ederim cevabınıza

Selamunaleyküm.

• Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
75-300 çok yanlış bi seçim olmaz mı? Her şeyden önce sizin alana ihtiyacınız olacak bu lens ile. Keskinlik ve açı kaybınız olacak. Prime lensler üzerinden devam etmeniz işlerinizin kalitesini artırır. Elinizdeki 50mm prime lens bile bahsi geçen iş için 75-300 e göre daha uygundur. Daha keskin görüntü verir. Fakat ikisi de porte çekimi için uygun. Düğün fotoğrafları için biraz daha geniş açıya ihtiyacınız var. Milimetre değerini artırmaya çalışmayın. Düşürmeye çalışın. Şimdiden hayırlı işleriniz olsun.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)
Evet portreler için 50mm kullanabilirim eyer sanırım o.
Ama hocam prime lenste beni kısıtlamaz mı? Gerçi prime lenste görüntü daha net çıkıyor ama elimdeki imkanları kullanmam lazım ilk etapta. Sizin önereceğiniz bir lens var mı 18-55 ve 50mm dısında?

Selamunaleyküm.

• Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
Prime lensler sizi sadece hareket edemediğiniz alanlarda kısıtlar. Zaten açık hava fotoğrafçılığı yapacaksınız ve hareket alanınız olacak. Bu yüzden lensin mm değerini değiştirmek yerine bir iki adım ileri geri gitmeniz gerekecek. Aradaki kalite farkına değecek. Sonuçta bu işi profesyonel olarak yapacaksınız ve bundan kazanç elde edeceksiniz. Makineden çıkan fotoğrafları çok az işleyerek harikalar yaratabilirsiniz.

Lens önerisi olarak ne istediğinize bağlı iki prime lens önerebilirim. Eğer diğerlerine nazaran biraz daha geniş açı isterseniz 35mm tavsiye ederim. Resmin genelinde bokeh ve keskinlik hakim olacaktır bu lens ile. Eğer bokeh ağırlıklı dar açı isterseniz (portre) 85mm tavsiye ederim. Elinizdeki 50mm bu ikisine yakın bir lens fakat ikisi kadar kendi alanında etkili değil. Fakat günü kesinlikle kurtarabilecek bir lens.

Optik zoom yapıldığında keskinlik kaybolur ve diyafram tam anlamı ile kontrol edilemez. Prime lenslerde optik zoom olmadığı için keskinlik artıyor. Ayrıca diyaframı sonuna kadar kontrol edebiliyorsunuz. Diyafram öncelikli çekimlerde çok keskin fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ayrıca düşük ışıkta ve günbatımında çok daha avantajlı olursunuz.
Metontheway

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)
ocalburakdurmus hocam teşekkür ederim, bir şey daha sorayım size bu konularda bilgili ve tecrübelisiniz benden. Şuan dış çekim yapan fotoğrafçılar otomatik modda mı kullanıyor makinelerini yoksa ayarlarını kendisi mi yapıyor? Photoshop kullanmayı bildikten sonra aslında pek bir farkı olmaz gibi geliyor bana ama sorayım dedim.

Selamunaleyküm.

Riy9 Riy9 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Şanlıurfa
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 48
  • Beğeniler 13 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
İlk başlarda en iyisi diye en pahalı makineyi alma sakın. En kötüsüyle en iyi resimleri çekmeye çalış önce
gokenim sokrates

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)

gokenim adlı üyeden alıntı

ocalburakdurmus hocam teşekkür ederim, bir şey daha sorayım size bu konularda bilgili ve tecrübelisiniz benden. Şuan dış çekim yapan fotoğrafçılar otomatik modda mı kullanıyor makinelerini yoksa ayarlarını kendisi mi yapıyor? Photoshop kullanmayı bildikten sonra aslında pek bir farkı olmaz gibi geliyor bana ama sorayım dedim.

Fotoğrafları genelde manuel modda çekiyoruz. Ayarları sahneye göre kendimiz yapılandırıyoruz. Ortam ışığını kendin kontrol ettiğinde daha özgün fotoğraflar çekebilirsin. Otomatik modda patlamalar meydana gelebiliyor. Ayrıca diyaframı kontrol etmeden bokeh kontrolü de yapamazsın. Bu yüzden manuel modda çalışmayı dene.
Photoshop konusuna gelince, profesyonel olarak resim işlemek gerçekten zor bir iş. Bu yüzden bu işte ekmek var. Ayn fotoğrafı iki ayrı fotoğraf sanatçısına verdiğinde bambaşka resimler verirler ve ikisi de muhtemelen çok başarılı olur. Fotoğrafları düzeltmekten ziyade biraz hayal gücümüze uyarlamak için işleriz. Öncesinde rötuş illaki şarttır. Lekeleri temizlemek, etrafı biraz toparlamak hatta biraz manipüle etmek gerekebilir. A dan Z ye bir süreçtir ve tüm sürecin profesyonel olması gerekir. Nasıl başlarsan öyle gider diye üst perdeden tarif ediyorum. Ne kadar zorlarsan o kadar hızlı öğrenirsin. Tabii severek yapman şart.
gokenim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)

ocalburakdurmus adlı üyeden alıntı

Fotoğrafları genelde manuel modda çekiyoruz. Ayarları sahneye göre kendimiz yapılandırıyoruz. Ortam ışığını kendin kontrol ettiğinde daha özgün fotoğraflar çekebilirsin. Otomatik modda patlamalar meydana gelebiliyor. Ayrıca diyaframı kontrol etmeden bokeh kontrolü de yapamazsın. Bu yüzden manuel modda çalışmayı dene.
Photoshop konusuna gelince, profesyonel olarak resim işlemek gerçekten zor bir iş. Bu yüzden bu işte ekmek var. Ayn fotoğrafı iki ayrı fotoğraf sanatçısına verdiğinde bambaşka resimler verirler ve ikisi de muhtemelen çok başarılı olur. Fotoğrafları düzeltmekten ziyade biraz hayal gücümüze uyarlamak için işleriz. Öncesinde rötuş illaki şarttır. Lekeleri temizlemek, etrafı biraz toparlamak hatta biraz manipüle etmek gerekebilir. A dan Z ye bir süreçtir ve tüm sürecin profesyonel olması gerekir. Nasıl başlarsan öyle gider diye üst perdeden tarif ediyorum. Ne kadar zorlarsan o kadar hızlı öğrenirsin. Tabii severek yapman şart.

hocam peki live view kullanarak çekenler oluyor bu doğru bir şey mi? normal gözle kadraja baktığımızdan bir farkı var mı onun?

Selamunaleyküm.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al