wmaraci reklam

Fotoğrafçılığa başlamayı düşünüyorum, yapabilir miyim?

24 Mesajlar 4.809 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

oguzkonican oguzkonican WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Fotoğrafçı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 8 / 1
  • Ticaret 1, (%100)
Dostum yanlış anlama elindeki ekipman kötü..Tecrübesizlikle bu iş yürümez.75-300 lens diyorsun o çöp bi defa 85mm 35mm lens en azından olması lazım..Manüel + Raw çekimi yapmayı bilmen lazım.Piyasadaki herkes eline fotoğraf makinesi alıp ben fotoğrafçıyım diye gezmeye kalkıyor.Herşey photoshop ile bitmez.Bu işin işleyişi o kadar kolay değil.

wmaraci
reklam

ocalburakdurmus ocalburakdurmus E-Ticaret Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)

gokenim adlı üyeden alıntı

hocam peki live view kullanarak çekenler oluyor bu doğru bir şey mi? normal gözle kadraja baktığımızdan bir farkı var mı onun?

Geç yazdığım için üzgünüm.

Canlı görünüm ile çekmek zor şartlarda iyi olsa da vizör her zaman ilk tercihim olur. Vizör ile daha hızlı odaklarsın. Ekrandan daha iyi bir kadraj yerleşimi elde edersin. Görüntüyü herhangi bir yazılımdan geçirmeden doğrudan görmüş olursun. Bu da daha gerçeğe yakın fotoğraflar çekmene yardımcı olur.

gokenim gokenim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Fotoğraf, Grafik, Radyoloji
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)

ocalburakdurmus adlı üyeden alıntı

Geç yazdığım için üzgünüm.

Canlı görünüm ile çekmek zor şartlarda iyi olsa da vizör her zaman ilk tercihim olur. Vizör ile daha hızlı odaklarsın. Ekrandan daha iyi bir kadraj yerleşimi elde edersin. Görüntüyü herhangi bir yazılımdan geçirmeden doğrudan görmüş olursun. Bu da daha gerçeğe yakın fotoğraflar çekmene yardımcı olur.

Estağfurullah hocam sağolun.

Makine alıcam hala araştırıyorum.

Sahibindende bi ilan gördüm 5dm2 + 70-200mm f/4 4000 TL'ye ama IS yok olmadığı içinde fotoğrafları tripotsuz çekersem flu çıkacağı söyleniyor. Düğün çekiminde bana sıkıntı yaratır mı bu?

Selamunaleyküm.

• Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
En iyi makinede bile duruma bağlı olarak tripod gerekli olabiliyor. Hele ki 70-200 lens kullanacaksan kesinlikle zorluk çekeceksin. Konuya uzaklaşıp odak mesafeni uzatmanı tavsiye etmem. Profesyoneller bu yüzden prime lens kullanıyor. Sadece gövde alacaksan fiyatı bilmiyorum ama mark 2 işini görür ilk etapta. Lensin o iş için çok uygun olduğundan emin değilim. Geniş açıya ihtiyacın var fakat 70mm ile görüşün daralabilir. Gövdeyi eğer sağlam ve uygunsa değerlendir derim. Lens olarak kesinlikle 35 ve 50 mm yakınlarında f1/4 diyafram açıklığına sahip lens öneririm. çok daha keskin sonuçlar alırsın. Ayrıca konuya yakın olacağın için enstantane avantajın da olacak. Bu da -her ne kadar tripod kadar olmasa da- titremeyi engelleyecek.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)

ocalburakdurmus adlı üyeden alıntı

En iyi makinede bile duruma bağlı olarak tripod gerekli olabiliyor. Hele ki 70-200 lens kullanacaksan kesinlikle zorluk çekeceksin. Konuya uzaklaşıp odak mesafeni uzatmanı tavsiye etmem. Profesyoneller bu yüzden prime lens kullanıyor. Sadece gövde alacaksan fiyatı bilmiyorum ama mark 2 işini görür ilk etapta. Lensin o iş için çok uygun olduğundan emin değilim. Geniş açıya ihtiyacın var fakat 70mm ile görüşün daralabilir. Gövdeyi eğer sağlam ve uygunsa değerlendir derim. Lens olarak kesinlikle 35 ve 50 mm yakınlarında f1/4 diyafram açıklığına sahip lens öneririm. çok daha keskin sonuçlar alırsın. Ayrıca konuya yakın olacağın için enstantane avantajın da olacak. Bu da -her ne kadar tripod kadar olmasa da- titremeyi engelleyecek.

İşte beni tereddüt ettiren şeylerden birisi de bu hocam. Sonuçta müşteri görüntüye de önem veriyor adam aa bunla mı çekiyosun diyebilir hiç anlamadığı için 50mm lens görse çünkü insanlar büyük lenslerin daha iyi görüntü verdiğini düşünüyor. Aslında ben 24-105 lens almayı istiyorum da bakalım

Selamunaleyküm.

• Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
bir iki saat içinde insanlar senin lensine bakıp yargılayıp evet kötü yorumlar yapabilirler. Bana bir kere "o makinede lens yok" diyen bir çokbilmiş denk geldi. 10 dakika sonra telefonundan hafıza kartını çıkarıp "bu kartı takıp beni çeker misin" demişti. Hala da görüşürüz kendisi ile :) Demek istediğim portföyündeki resimler seni sen yapacak. Uzun vadede sana "o donanımla bu çekimleri nasıl yapıyor yahu" diyecekler. Bu düşüncede olan biri olarak şuan Nikon D850 Kullanıyorum. Lensleri ile birlikte 24.000 TL gibi bir tutara aldık gayet de memnunum. Hala da "küçük lensler" kullanırım :)
gokenim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ç**
  • Mesajlar 1896
  • Beğeniler 766 / 351
  • Ticaret 4, (%100)
o makinede lens yok mu :D Haklısınız insanların ekipmana diyeceğinden çok çekilmiş fotoğraflar kendini gösterecek dediğiniz gibi. Öyle olsa bile birkaç fotoğraf çektikten sonra geliriyle daha iyi bi lense de dönebilirim.

Peki işimi görecek ekonomik prime lens var mı bildiğiniz? Şuan elimden bir tane 50mm 1.8 var fakat bunlar en ucuz modeli olduğu için netlemede kararsızlık yaşıyormuş motoru pek hızlı değil gibi geldi bana. Daha ekonomik ve daha işime yarar bir prime lens + 5d mark 2 (shutter 50k üstü genelde) almak daha mantıklı geldi şuan

Selamunaleyküm.

dvrmkcn dvrmkcn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ogrencı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 106 / 227
  • Ticaret 13, (%100)
Aşağıdaki fotoğraflar iPhone xs ile çekilmiş kameradan çok bakış açısı önemli :)
https://www.reddit.com/r/Turkey/comments/ecpwpd/m5_üsküdar_ümraniye_metro/?utm_medium=android_app&utm_source=share
https://www.reddit.com/r/istanbul/comments/eb1agq/absolutely_nothing_beats_a_nice_evening_on_şehir/?utm_medium=android_app&utm_source=share
gokenim

kişi bu mesajı beğendi.

Gok94 Gok94 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Adwords
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** E**
  • Mesajlar 225
  • Beğeniler 8 / 76
  • Ticaret 0, (%0)
hocam ilk başta öğrenme aşamasında olduğunuzu unutmayın beklentinizi yüksek tutmayın. İstediğiniz için başarılı olacaksınız.
gokenim

kişi bu mesajı beğendi.

MediaRaizo MediaRaizo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 25 / 85
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam eğer bununla ilgili bi zamanlar ufakta olsa bi adım attıysan sana önerim, freelance fotoğrafçı olman. Bunu nasıl başaracaksın. Alacaksın makineni( detayını bilmiyorum ). Popüler fotoğrafçıları TAKİP( taklit değil ) edip, sana özel olacak şekilde( biri bir fotoğrafı gördüğünde senin olduğunu anlamalı, bir nevi imza ) yaratıcı çekinler gerçekleştireceksin. Bunu minimum 3 ay yapacaksın, tekniğin( imzanın ) sayısını arttıracak binlerce pratik yapacaksın.
Bu pratiklerden en iyileri photoshop, gimp veya diğer profesypnel fotoğraf düzenleme araçlarıyla süsleyip püsleyeceksin.
Sade ve fotoğraf ve tekniklerinin ön planda olduğu bir portfolio çıkartacaksın.
Sonra kendini pazarlayacaksın.( burda durdun farkındayım:) ) Örneğin; dizi film sektöründe %80( ki bizim ülkemiz freelancer kavramını köle olarak gördüğü için çok daha fazla tercih edilir ) freelance fotoğrafçılar tercih edilir. Yapımcılara, firmalara, cast ajanslarına bulduğun ne kadar mail adresi varsa dijital portföyünü atacaksın.
Bir tane mutlaka denk gelecektir, gerekirse ilk olduğu için şartlarını hafifletirsin. Ahanda sana bu işi yapabileceğinin örnekli kanıtı.
Bir ekstra = Ben böyle bir işe soyunsam, e-ticaret sektörü ülkemizde kıyamet gibi ve büyüyecekte( 3-5 kişi para kazandı ya herkes açacak rahat ol ) eticaret sitelerini ürün görselleri üzerine eğil, farklı metotlarla ürün görsellerini en iyi çeken sen ol. Paket fiyat yaparım, bide laf olsun diye ekibim ve ben derim. Paket paket bu işi satar öncü olurum.

Son ekstra dahada yazamam:) = bu bahsettiğin işin en önemli noktası bağlantılar, yani network. Bildiğin bilmediğin, tanıdığın tanımadığın, gerekirse dayak yiyeceğinden %100 emin olduğun( bunu yapma sakın, yada bana pm at adresi:)) her ortama gir, fotoğrafçı olduğunu söyle, portföyünü veya kartvizitini paylaş. Bir tanesinin aklında kalacaksın emin ol buna
gokenim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al