wmaraci reklam

Neye Göre Prof Olunuyor?

23 Mesajlar 4.543 Okunma
wmaraci reklam

Troublet Troublet AllahümmeSalliÂlâMuhammed Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci-Çalışan
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 348
  • Beğeniler 0 / 63
  • Ticaret 0, (%0)

Ahmet adlı üyeden alıntı

Konuda birçok kişi yorum yapmış. Benimde söylemek istediklerim mevcut.

Öncelikle Profesyonellik ve Amatörlükten başlayalım anlatıma.

Fotoğrafçılığı para kazanmak için yaparsanız, bu işten geçiminizi sürdürmek için çalışırsanız Profesyonel statüsüne dahil olursunuz. Fotoğraf profesyonel olabilir ama bu işi para kazanmak için yapmıyorsanız daima bir amatör olarak kalırsınız. Amatör demek Fotoğrafçılıkta özgür olmak demektir. Profesyonellik ise belli sabit kurallar, sabit ışık ve pozlamalar ile çekilen ve bu işten kâr elde ettiğin sanattır.

Makina Seçimi;
Burayı okumaya başlamadan önce imzamı oku ve sonrasında devam edelim. Evet makina seçimi önemlidir ama en iyi makina diye bir kural yoktur. Bu işe yeni başlıyorsan daima en düşük seviyelerde ki makinalarla başlamalısın. Yoksa 6 ayda öğreneceğin şeyleri 2 senede öğrenirsin, makina sürekli kafanı karıştırır. Fotoğrafçılığı amatör anlamda yapıp daima profesyonel fotoğraflar çeken Hakkı Ceylan'ın kişisel bloğunu takip edin. Giriş seviyesi için önerdiğim makina Canon 600d yada Nikon D3100, D5100 modelleridir. Canon mu yoksa Nikon mu daha iyi sorusunu birçok yerde görürsünüz ama size cevabı veriyorum. Aralarında hiçbir fark yok. Sadece arayüzü farklı, düğmelerin yerleri farklı. Canon ile başlarsan Canon'a alışırsın ve sonradan Nikon'u kullanmakta sorun yaşarsın. Nikon ile başlarsanda Canon sana uzak gelir. Bu tamamen alışkanlık meselesidir.

Her DSLR makina ile aynı fotoğrafı çekebilirsin aynı kalitede ama her lens ile aynı fotoğrafı çekemezsin. Bu sektörde gövdenin pek bir önemi yoktur dostum önemli olan şey objektif yani lens seçimindir. Senin istediklerini sana verecek olan şeyde objektiflerdir. Giriş seviyesinde biri için 18-55mm kit objektifler yeterlidir ancak AutoFocus özelliği olsun yoksa manuel netleştirmelerde sorun yaşayabilir ve bu işten soğuyabilirsin.

Bu işte bir söz vardır dostum bak ne diyor;
Bu işe yeni başlayan fotoğrafçılar herşeyi ekipman olarak görür, orta düzeydekiler açı olarak görür, ileri düzeyde özendiğimiz isimler ise ışık olarak görür. Yani bu işin tek temeli herşeyden önce ışıktır. Fotoğrafın temelide ışıktan ibarettir. Gerekli ışığı yakalayabilirsen, gerekli açıyı bulursun ve herkesin bende çekebilirmiyim dediği fotoğrafları çekebilirsin.

DSLR makinalarda öğrenmen gereken şey ise, Enstantane, Diyafram ve ISO üçlüsünü kullanmaktır. Fotoğrafçılık budur. Bunlara ek olarak Objektifler, ışık ve açı gelir, ortaya fotoğraf çıkar.

çok güzel açıklamışsın yazmışsın ve düşünmüşsün hocam eline düşüncene sağlık:)
peki bu DSLR denilen olay ne. canon nikon dslr türüne giriyor değilmi?
dslr olmayan makina ne demek oluyor bu bildiğimiz dijital makinalarmı oluyor.
birde lens olayı nedir ben seçmem gereken lensi nerden anlıyıcam
kaç mm seçmem gerektiğini?
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)

Troublet adlı üyeden alıntı

çok güzel açıklamışsın yazmışsın ve düşünmüşsün hocam eline düşüncene sağlık:)
peki bu DSLR denilen olay ne. canon nikon dslr türüne giriyor değilmi?
dslr olmayan makina ne demek oluyor bu bildiğimiz dijital makinalarmı oluyor.
birde lens olayı nedir ben seçmem gereken lensi nerden anlıyıcam
kaç mm seçmem gerektiğini?

Herşeyi detaylı öğreneceksin, bu kategoriyi takip edersen makalelere başlayacağım. DSLR makina demek Objektifi değişebilen ve teknolojiye uygun olan profesyonel makinalara verilen isimdir. Şu gördüğün uzun lensli makinalarda DSLR makinalardır. Diğer fotoğraf makinalarını biliyorsun, dijital tarzında olanları yani.

Lens olayı çok bilgi gerektirir. Örnek veriyorum; 18-55mm lens ile yakından çekim yapabilirsin, geniş açıyı alabilirsin ama 55-200mm lens ile uzaktaki alanı kontrol edebilirsin daha çok uzağı odaklayabilirsin. Bu rakamlar düştükçe açı artar, geniş açı elde edersin, rakamlar büyüdükçe açı daralır ama uzaklık elde edersin. Hani şu arı gözleri, karınca gözleri gibi çekimler olur işte bunların tümünü 10mm-20mm lenslerle gerçekleştirirler. Ama bunların hiçbiri yeterli açıklama değil. Makalelerimde herşeyi detaylı açıklayacağım. :)

Profesyonel DSLR makina aldığın zaman sana 18-55mm standart diye tabir ettiğimiz lenslerden verirler. Canon ve Nikon'lar DSLR değildir sadece. Çoğu firmanın DSLR makinaları ve Dijital makinaları vardır ancak DSLR makinalarda şu markalar ön plana çıkar ve hepside kalitelidir;

[*]Nikon
    [*]Canon
    [*]Panasonic
    [*]Olympus
    [*]Sony
    [*]Samsung

ve sayamadıklarım. Önemli olan fotoğrafçılığı sevmen, makinayı seçmen değil. Hakkı Ceylan dediğim kişinin birçok fotoğrafını gördüm ve her makinada kullanıyor. Bu biraz tercih meselesidir. Bak BMW ile Audi'nin bir modeli aynı kalitede, aynı hızda, aynı estetiktedir ama ben BMW derim sen Audi dersin. Bu biraz tercih meselesi ama kalite meselesi değil unutma. :)
GencHaber

kişi bu mesajı beğendi.

Troublet Troublet AllahümmeSalliÂlâMuhammed Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci-Çalışan
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 348
  • Beğeniler 0 / 63
  • Ticaret 0, (%0)

Ahmet adlı üyeden alıntı

Herşeyi detaylı öğreneceksin, bu kategoriyi takip edersen makalelere başlayacağım. DSLR makina demek Objektifi değişebilen ve teknolojiye uygun olan profesyonel makinalara verilen isimdir. Şu gördüğün uzun lensli makinalarda DSLR makinalardır. Diğer fotoğraf makinalarını biliyorsun, dijital tarzında olanları yani.

Lens olayı çok bilgi gerektirir. Örnek veriyorum; 18-55mm lens ile yakından çekim yapabilirsin, geniş açıyı alabilirsin ama 55-200mm lens ile uzaktaki alanı kontrol edebilirsin daha çok uzağı odaklayabilirsin. Bu rakamlar düştükçe açı artar, geniş açı elde edersin, rakamlar büyüdükçe açı daralır ama uzaklık elde edersin. Hani şu arı gözleri, karınca gözleri gibi çekimler olur işte bunların tümünü 10mm-20mm lenslerle gerçekleştirirler. Ama bunların hiçbiri yeterli açıklama değil. Makalelerimde herşeyi detaylı açıklayacağım. :)

Profesyonel DSLR makina aldığın zaman sana 18-55mm standart diye tabir ettiğimiz lenslerden verirler. Canon ve Nikon'lar DSLR değildir sadece. Çoğu firmanın DSLR makinaları ve Dijital makinaları vardır ancak DSLR makinalarda şu markalar ön plana çıkar ve hepside kalitelidir;

1. Nikon

2. Canon

3. Panasonic

4. Olympus

5. Sony

6. Samsung

ve sayamadıklarım. Önemli olan fotoğrafçılığı sevmen, makinayı seçmen değil. Hakkı Ceylan dediğim kişinin birçok fotoğrafını gördüm ve her makinada kullanıyor. Bu biraz tercih meselesidir. Bak BMW ile Audi'nin bir modeli aynı kalitede, aynı hızda, aynı estetiktedir ama ben BMW derim sen Audi dersin. Bu biraz tercih meselesi ama kalite meselesi değil unutma. :)

süper anlatıyorsun gerçekten kardeşim maşaAllah :) lütfen yap bu tarz makaleler gerek sitende olsun gerek burda seni takip ederim eline ağzına sağlık :) detayıyla öğret bize :)
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al