wmaraci reklam

Bana Kimse Türk Ekonomisi iyi Demesin !

56 Mesajlar 7.313 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Burada gerçekten naif yorumlar yapılıyor. Size somut verilere dayalı gerçekçi bir örnek vereceğim bakın bakalım geliş mişmiyiz yoksa yerimizde mi sayıyoruz? Buyrun yıllara göre Türkiye'nin dünya ekonomisindeki sıralaması:

http://www.hurriyet.com.tr/turk-ekonomisinin-yeri-siralamada-cok-degismiyor-17846827

Bakarsanız Türkiye ekonomisi hep 15-16-17 sıraları arasında değişiyor. Yıl 2016 bugün yine 16. ekonomiyiz. 2006-2007-2008 yıllarında 15. olabilmişiz ancak bu ilk değil, 1987-1998'de de 15. olmuşuz.

40 yıl önce cep telefonu yoktu demek nasıl bir şey yahu? Dünyada vardı da bir bizde mi yoktu yani? Ben de bir örnek vereyim. Ben ortaokul lise yıllarındayken walkman'ler en teknolojik oyuncağımızdı. Harçlığımızı biriktirir gider en babasından alırdık öyle çakma çin malı falan da değil, Sony. Sonra Diskman çıktı onu da aldık. Kasetleri, CD'leri gider orijinal alırdık öğrenci harçlığımızla.

Bugün paramızla ilaç bulamıyoruz diyoruz adamlar bize hikaye anlatıyor. Ben de 34 yaşındayım hayatımda bu iktidar hariç hiçbir zaman paramla ilaç bulamadığım olmamıştı. Çok iyi biliyosunuz madem bize bir yol gösterin yurtdışından mı sipariş edelim ilaçlarımızı?

wmaraci
reklam

AdonisBG AdonisBG Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Bulgaristan
  • Ad Soyad C** Ç**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 18 / 218
  • Ticaret 25, (%100)
tayfun29 hemen kısa bir araştırma yapmışsın ama ben sana olan gerçeği soyliyim. Burda Euro Para birimi degil Leva geçerli , Ekonomi yonunden zayıf oldugu icin Euroya geçilemiyor. Avrupa Birliği Baskı yapıyor ama durumları müsait değil.
Oturdugum ev Eşyalı 2+1 ve Yeni Bina Kirasıda istersen euro cinsinden soyliyim 150 Euro. yani 300 Leva ; asgari ücret 340 leva lakin Emekli olan kisilere asgari ücret 340 leva yani 170 Euro

Şehir Olarakta Varna ; biraz araştırırsan Bulgaristanın En pahalı şehridir. Farklı şehirlerde benim oturdugum fiyatın yarısınada ev bulabiliyorsun. durumun iyi degilse oda kiralayabiliyorsun. oda dedigimde aile bile olsan oda meselesi bildigin evden farksız.

daha demin bir arkadaşımız dogru soyledi aslında bilmediğiniz seylerle karşılaştırma yapmaya calismak bizi kucuk dusurur. istanbulda ornek vermemin nedeni asgari ücretin orda uygulanması. yalovaya git mesela diyelim ev kiraları narinhosting söylesin en dusuk ne kadar ? ve calisanlara verilen paralarıda bir soylesin.

Gerçekten gozunuz kapalı yorum yapmayın.bir siyasi amacada yoneltmeyin.
Ekonomiden anlarmısın ? senin icin ekonomi nedir bana onu acikla ve bende diyimki evet bu arkadas biliyor bu konuyu.

2 universite bitirdim. 3.sunu okumaktayım. biride iktisadi idari bilimler di.
Ekonomi bize ogretilen anlamı şudur ;

Bir devletin yaşayanları nın refah durumu değil . devletin iç ve dış borçlarının toplamının birey başına bölünmesi ile diğer yakın devletlerin durumunun karşılaştırılıp refah yolunda atılacak adımların saptanması aracıdır Ekonomi. şimdi bu tanıma göre ben Türkiye mükemmel diyebilirmiyim ?

ben suanda iktidarda olan partiye karşı degilim bunu halen daha anlamış değilsiniz. halen daha Partizanlık yapma peşindesiniz. Ben 3. defa Tekrarlıyorum ve yine tekrarlayacağa benziyorum!

"Bu memleketin son 14 yılı değil daha öncesindeki gelen hukumetlerin ve partilerinde aynı şekilde ilerlemesinden dolayı Türkiye batmaktadır."
Arestr

kişi bu mesajı beğendi.

Juzk Juzk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 1197
  • Beğeniler 66 / 300
  • Ticaret 66, (%100)
AdonisBG Hocam lafı dolandırmayalım araştırma yapma vs. deme boşu boşuna ben bildiklerimi söylüyorum.

170-180 Euro asgeri ücret alan birisi 150 eurosunu eve verince nasıl geçinecek bana onu söyler misin ?

• Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Bulgaristan
  • Ad Soyad C** Ç**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 18 / 218
  • Ticaret 25, (%100)
Ah be güzel kardeşim işte diyorum ama anlamıyorsunuz size böyle kanıtlamam gerekiyor. Ne okuduğunu anlamıyorsun sonrada kalkıp boy ölçüşmeye çalışıyorsun. Türkçe yazıyorum canım kardeşim ingilizce değil.

bak tekrar tekrar yazıyım "asgari ücret 340 leva lakin Emekli olan kisilere asgari ücret 340 leva yani 170 Euro"

daha konuya yazmassan cok memnun olurum. okudugunu anlayıp cevap verebilen kişidir buraya yazacaklarımın muhattabı.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

imparator1 imparator1 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Emekli
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 61
  • Beğeniler 22 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
Batıyoruz arkadaşlar ister inanın ister inanmayın turizmde bitti

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)
Sarayın maliyeti konusunda bir anlaşmazlık var 600 milyon dolar denmiş, ben resmi açıklanan maliyeti yazayım tam olarak 1 milyar 370 milyon lira. Bu rakam dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanmıştır.

Saraya giden bir kaç bin milyon lira ile neler yapılabileceğini de siz değerli arkadaşlara sunayım:
685 okul, 680 öğrenci yurdu, 1000 yataklı 55 devlet hastanesi. İtibardan tasarruf edilseydi ülkenin kazanacakları bunlardı, edilmedi zira itibardan tasarruf olmaz:)

http://www.radikal.com.tr/ekonomi/simsek-ak-sarayin-maliyeti-1-milyar-370-milyon-lira-1223677/

• Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Bulgaristan
  • Ad Soyad C** Ç**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 18 / 218
  • Ticaret 25, (%100)
bakın size en komik bir örneği daha veriyim.

çok komik olucak açıkcası

http://sitex.bg/yeni-raka-rakia-700ml-chasha = 19 Leva 32 TL

http://www.guncelfiyatlari.com/raki-fiyatlari/ 78 TL 70 Lik rakı suanda bilmiyorum belki daha pahalı olmuş olabilir.

ikiside türk rakısı ve türkiye üretimi. bana bunu biri açıklasın ya.

narinhosting narinhosting narinhosting.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İnternet Danışmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ş** N**
  • Mesajlar 1390
  • Beğeniler 217 / 455
  • Ticaret 15, (%93)
AdonisBG Yalovada ev kiraları başlangıç ve lükslüğüne göre 300-750 tl arası değişiyor.Şimdi bakarsak her yıl enflasyon attığı gerçeği var.Yani şöyle detay vereyim 5 sene önce 2-2,5 Tl olan kola şimdi 3,5 tl-4tl.Ayrıca ülkemizde şuan asgari ücret 1300 TL.Aslında bu zam enflasyonun artması sebebiyle maaşlara bir miktar zam olarak yansıdı değişen az bir fark oldu.Bimde satılan ürünlerin çoğuna +5 - +30 kuruş zam geldi.Bu sadece bir örnek...Ama Bulgaristanda insanlar ne kadar maaş alıyor ?

Bak bizim Ülkemizde eskilerden bu yana vergiye dayalı bir sistem var.Şimdi sen aşağıdaki sözü söylüyorsun.

"asgari ücret 340 leva lakin Emekli olan kisilere asgari ücret 340 leva yani 170 Euro"

170 Euro Türk lirasına göre 571 TL yapıyor.Türkiyedeki vergi koşullarını ve asgari ücreti baz aldığımızda senin verdiğin örneğe bakarak 70 lik rakı Türkiyede 78 TL biz buna 80 TL diyelim.

571 TL asgari ücret alan bir Bulgar 35 TL'ye 70'lik rakı alıyor.Enflasyon durumlarınıda göz aldığımızda her ülkenin tümleşik vergi sistemleri ve piyasa değerleri vardır.Türkiyede asgari ücretli bir kişi ise 1300 TL maaşıyla 80 TL'ye 70 lik rakı alıyor?

Yada şöyle hesap yapalım.Türkiyenin yoğun vergi şartlarını göze aldığımızda 1300 TL'ye 16 Adet 70 lik rakı alınıyorken Bulgaristanda 571 TL'ye denk gelen asgari ücret ilede [U]16 adet 70 lik rakı [/U]alınıyor.

İŞTE ENFLASYON, ÜLKELER ARASI PİYASA FARKI BU ŞEKİLDE DEĞİŞMEKTEDİR.

Hayırlı forumlar...

Ek Olarak: @[hataman](userid:31680) İşte gerçek bir hayat hikayesi.Büyüklerimiz dedelerimiz hep anlatırdı eyvallah üstad ..Bu hallerdeydik @[AdonisBG](userid:58477) benim son yaptığım hesabada bak.

Ayrıca şunu da söyleyeyim.Bulgaristanda yaşıyorsun Türkiyenin ekonomisi seni ne kadar ilgilendiriyor ? Asgari ücret alsan 16 tane rakı Türkiyede asgari ücret alsan 16 adet rakı aynı şey hadi eyvallah dostum :)
AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Bulgaristan
  • Ad Soyad C** Ç**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 18 / 218
  • Ticaret 25, (%100)
narinhosting Yeni rakı türk malı değilmidir ? Türk malı. peki bu mal yurtdisina gonderiliyor degilmi ? Türkiyedeki fiyatından daha yüksek olması gerekmezmi ? bence gerekir.

Senin anlamadığın noktada bu dostum. Sen Türk Malı olan bir ürüne Türkiyede 78 TL veriyorsun.Yabancı ülkede aynı ürün Türkiye'den tedarik ediliyor ve 32 TL ödenerek alınıyor.

Demekki neymiş olay ; Yurtdışına gönderilen malın Vergiside sana ödettiriliyor. bide burdan bakmayı denedinmi hic ? madem bu urun yurtdisina ihrac edildigi halde 32 TL ye satılabiliyorsa neden TR de 78 e satılıyor ? hemde Türkiye'de üretilmesine rağmen.

Birde bunu açıklarsan çok sevinirim.

narinhosting narinhosting narinhosting.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İnternet Danışmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ş** N**
  • Mesajlar 1390
  • Beğeniler 217 / 455
  • Ticaret 15, (%93)
İşte seninde idrak edemediğin nokta bu.Ülkeler arası vergilendirmeler ve piyasa dengesi korunmaya çalışılıyor.Bulgaristanla Türkiyenin vergileri bir mi ? Bizim aldığımız arabanın yarısından fazlası vergi.Aldığımız benzinin litre fiyatı 1,5-2tl olması gerekirken şuan 4,5-5 tl.Anladın mı dostum VERGİ VERGİ.Bulgaristan da 32 TL dir doğrudur.İnsanların gelir seviyeside belli dimi ordakilerin vergi oranlarıda bellidir ve Türkiyeden sizin oraya o şekilde gelir ve satılır Türkiyede 20 tl ye üretilir.4-5 vergiyi fabrikaya dayatır fabrika KDV dahil tekellerde marketlerde 78 TL satış fiyatı verir.

Amerikadaki Yeni Rakı ücreti ise şuanda 25 $$$
ABD'de asgari ücret ise 1250 $$

Bulgaristan 170 Euro asgari ücret yani 160 $$ Filan yapıyor galiba :)

Tamamen ülkelerin uyguladığı vergilendirmeler dışında artmıyor fiyat.Ayrıca her ülkenin piyasa değeri dediğim gibi belli.
webmaestro3 AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al