wmaraci reklam
lidertakipci

Freelance mi ? Yoksa alışkanlıklardan vazmı geçmeli ¿

14 Mesajlar 1.930 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

FurkanKandemir FurkanKandemir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 0 / 287
  • Ticaret 13, (%100)
Merhaba arkadaşlar,
Nasıl başlasam bilemiyorum Türkçe'ye uygun yazabilecek miyim onu bile bilmiyorum hatta bu saatte bu konuyu neden açtım onu hiç bilmiyorum çünkü hiç yapmadığım ve beceremediğim bir konudur kendileri.
Konu biraz uzun olabilir şimdiden çay ve ya kahve fincanlarınızı hazırlayın derim ben :)
Konumuz klimali ve aile salonumuz mevcuttur. Tütün vb. cız alışkanlıklar yasaktır.

Forumun yazılım bölümlerinde takılanlar ya da göz ucuyla gezenlerin az çok gözüne çarpmıştır yardım mesajlarım. (ego kasalım biraz uykusuzluğa birebir)
Detaylı tanımak isteyenler profilimin hakkımda kısmına bakabilir.

Durum şöyle ki yaklaşık 6 ay önce çalıştığım firmadan ayrıldım ve freelance olarak devam ettim işlerime ve bugünlerde freelance olarak bir proje yaptığım firmadan teklif geldi kendi bünyelerine katmak istiyorlar beni ve ben kararsız kaldım çekindiğim durumlar var iyi olan durumlar var falan filan gerçi bu konuyu buraya açmam ne kadar doğru bilmiyorum ama yaklaşık 1 senedir buralardayım azıcıkta ben geyik yapayım dedim umarım hatalı bir düşünce değildir. Pek negatif bir durum yok aslında teklifin içinde.

Firma Avrupa yakasında ben Anadolu.
Firma yeni bir oluşum içinde yükü biraz ben alcam.
Rahat çalışmaya alışmış biri olarak ofis ortamına adapte olmak soru işareti ?
Freelance olarak projelerim var aklımda onlara başlama fırsatını tepmiş yada ertelemiş olma durumu söz konusu.

Firma'nın teklifi:
3000 TL maaş + yol + yemek + sgk :)
Yol içinde Avrupa yakasında kalacak yer temini ve ya home ofis :)
Hafta sonu tatil.
Minimum 5 ay çalışma şartı.
Patron haricinde rapor vereceğim kimse olmayacak.

Yol ve rahatlığı bırakmak zor geliyor sanırım bana. Bir yandan da freelance olarak her ay düzenli 3000 kazanmıyorum kimi ay sıfır (0) kimi ay 6000 çokta düzenli değil işe girersem foruma da sürekli girebilir miyim bilmiyorum üşengeçim zorluğa gelemiyorum herhalde gece geç yatıp gündüz de geç kalkmaya alışmışım :)

Kararsızım...

Not: Firma adı sormayınız.

wmaraci
reklam

portal portal https://portalciyiz.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 101 / 288
  • Ticaret 14, (%100)
Yol konusu sıkıntı. Bende bu tür biryere girdim yol yemek sigorta dediler hiçte öyle olmadı.

7.30da evden çıkıyordum 9da orada oluyordum. Yarı yolu metroyla yarı yolu şirket arabasıyla gidiyorduk.

Yemek konusuda pek şehir içi biryer olmadığı için neredeyse hergün aynı yemekleri yiyorduk.

Sigortayıda girdiğim anda başlaması gerekirken 5 ay sonra başlatacağız teşvik vs. saçmalıklarla geldiler baktım olmuyor ben kaçar dedim aylık 3 binlira ödeme alan yaptığım alışveriş sitesinide sildim :)

Başkasının altında çalışmakta sıkıntılı. Şuan bende evde kendi sitemle uğraşıyorum bazen işte çalışırken aldığım paraya ulaşıyor bazen ulaşmıyor ama kafam rahat istediğim zaman istediğimi yapıyorum sıkılınca bırakıyorum canım isteyince bakıyorum falan

Okeskin Okeskin SUPREMACY Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 880
  • Beğeniler 836 / 288
  • Ticaret 18, (%100)
Esir tutacak halleri yok. Çalışma şeklini, prensiplerini en baştan konuşursun ona göre başlarsın. Sonuç olarak bu sana kötü günler geçirsen de tecrübe olarak geri dönecek. Severek yapıyorsan da sorun olacağını sanmıyorum. Kazandığın parayı da yatırım amacıyla biriktirebilirsin. Ben kabul ederdim.

iyi.

• Üyelik 25.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 0 / 287
  • Ticaret 13, (%100)
portal para sigorta vb gibi şeylerin sorun olacağını düşünmüyorum o konuda sıkıntı yok :) Metro metrobüs işleri karışık işte İstanbul hali malum :)

Okeskin tabi ki esir tutacak değil. Sadece alışkanlıklar işte işimi tabi ki severek yapıyorum.

Benimde kararım olumlu gibi de nasıl desem bir insanı görünce elektrik alamazsan bi burukluk olur ya bende de öyle bir şey var galiba :)

wmaraci
wmaraci

apollo1453 apollo1453 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 170
  • Beğeniler 77 / 35
  • Ticaret 31, (%100)
Hocam kendimi sizin yerinize koyup cevap vermek gerekirse, sizin yerinizde olsam freelance çalışmaya devam ederim. Öncelikle çalışacağınız pozisyon yazılım uzmanı olduğunu düşünüyorum ancak yeni kurulan bir şirket olduğu için sistem,güvenlik,yazılım vs. gibi tüm konularda sizin koşturacağınızı düşünüyorum. Sadece yazılım geliştiricisi olarak çalışacağınızı varsayarsam 3bin TL İstanbul gibi bir yerde yazılım uzmanı için az bir rakam.

Freelance işleriniz yolunda ise böyle devam etmenizi, eğer pek fazla iş yoksa sabit bir yere girmenizi ancak gireceğiniz firmanın kurumsal olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Ne kadar alanınızda uzman olduğunuz hakkında bilgim yok ancak yazılım uzmanı olarak sağlanan şartlar İstanbul gibi bir şehirde yeterli olmadığını belirtmek isterim.

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)
hocam yeni bir firmaysa dikkat edin derim. hani köklü bi firma olsa neyse ama yeni firmalara pek güven olmaz kanımca. bundan dolayı çok başım ağrıdı benim. lakin bilginize ve profesyonelliğinize diyecek lafımız yok, inşallah hayırlısı olur hakkınızda. şartlar başlangıç için güzel, yeni bir firma olduğunu varsayarsak tabi. bir süre sonra performansınıza oranla az maaş verdiklerinin farkına varacaklar. :)

balporsugu balporsugu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 85 / 84
  • Ticaret 3, (%67)
Hocam sektörünüz nedir?ne iş yaptığınızdan bahsetmemişsiniz veya benim gözümden kaçtı

• Üyelik 25.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 0 / 287
  • Ticaret 13, (%100)
balporsugu meslek kısmında yazıyor diye yazmamış olabilirim ya da o saatte uykulu olduğum için atlamış olabilirim :)
kişisel, kurumsal web site, web tabanlı özel çözümler üretiyorum(depo takip, irsaliye, kargo,b2b sistemleri, özel scriptler vs).

isyerlerimcom isyerlerimcom İçerik Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 29.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Turizm
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** İ**
  • Mesajlar 737
  • Beğeniler 254 / 253
  • Ticaret 27, (%100)
Günümüz şartlarında teklif çok iyi. Değerlendir.

Hazır Makale ve İçerik Siparişi | MakaleyazNET

balporsugu balporsugu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 85 / 84
  • Ticaret 3, (%67)

FurkanKandemir adlı üyeden alıntı

balporsugu meslek kısmında yazıyor diye yazmamış olabilirim ya da o saatte uykulu olduğum için atlamış olabilirim :)
kişisel, kurumsal web site, web tabanlı özel çözümler üretiyorum.

tam olarak web yazılım uzmanı ne iş yapar bilgim yok :D database işlemleri yapıyormusun? front-end developer mısın? back-end developer mısın?tasarım mı yapıyorsun?yani şu yüzden soruyorum tasarım yapıcaksan oraya gitmene gerek yok ama database yapıcaksan erp tarzı programlar geliştiriceklerse orda olman requirements(isterler) çıkartırlarken yanlarında olman gerek.back-end developer isen adamların kütüphanelerini bilmiyorsan gene orda olman gerekecek.takım çalışması yapıcaklarmı?falan filan :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al