wmaraci reklam

Google' da Yazı Uzunluğu Önemli mi?

18 Mesajlar 2.247 Okunma
wmaraci reklam

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

HknCOLAK adlı üyeden alıntı

İçeriği neyle ilgili yazdığınıza bağlı. Bende örneğin bir film tavsiyesi yazdığımda, 150 kelime gibi bir makale yazıp 4 5 dakikalık fragmanını yayınlıyorum. Siz de mi daha çok dururlar yoksa bende mi? :) Bunlar böyle genel konuşulacak konular değil. Ortada bir site, bir makale olacak ki net konuşalım. Böyle çok havada kalıyor yazılanlar.

Video olması makaleyi destekler, konu başlığında makale uzunluğundan söz ediliyor.

wmaraci
reklam

HknCOLAK HknCOLAK www.hakancolak.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Muhasebe, Blogger
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 874
  • Beğeniler 84 / 394
  • Ticaret 0, (%0)

Almina adlı üyeden alıntı

Video olması makaleyi destekler, konu başlığında makale uzunluğundan söz ediliyor.

Ben üstteki arkadaşın sitede ki ziyaretçilerin kalma sürelerini sorduğu için yazdım onu.

www.hakancolak.com

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

HknCOLAK adlı üyeden alıntı

Ben üstteki arkadaşın sitede ki ziyaretçilerin kalma sürelerini sorduğu için yazdım onu.

Onu anladım orda sorun yok. Demek istediğim, siz film sitesinde daha uzun tutabilirsiniz, 150 kelime değil belki daha kısa makale de yazsanız dediğiniz gibi fragmanı izlerler, ya da resim galerisi olan bir sitede daha çok zaman geçirilir, ama bizim böyle bir şansımız yok ise, makaleleri uzun tutarak sitede daha uzun süre kalmalarını sağlayabiliriz. Öyle değil mi?

HknCOLAK HknCOLAK www.hakancolak.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Muhasebe, Blogger
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 874
  • Beğeniler 84 / 394
  • Ticaret 0, (%0)

Almina adlı üyeden alıntı

Onu anladım orda sorun yok. Demek istediğim, siz film sitesinde daha uzun tutabilirsiniz, 150 kelime değil belki daha kısa makale de yazsanız dediğiniz gibi fragmanı izlerler, ya da resim galerisi olan bir sitede daha çok zaman geçirilir, ama bizim böyle bir şansımız yok ise, makaleleri uzun tutarak sitede daha uzun süre kalmalarını sağlayabiliriz. Öyle değil mi?

Başka alternatifiniz yok zaten ama "Sitede kalma süresi" ni uzatayım diye 1500 kelimelik makale yazılırsa ters teper sanıyorum. Tezcanlı bizim insanımız. Okumadan kapatır.
Almina

kişi bu mesajı beğendi.

www.hakancolak.com
wmaraci
wmaraci

NarKo NarKo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** F**
  • Mesajlar 1356
  • Beğeniler 258 / 147
  • Ticaret 90, (%100)
Uzun makale sakıncalı değil ama kısa olması da sakıncalı değil bazen bir şeyi kısa ve öz anlatabilirsiniz.
HknCOLAK dediği gibi konuya bağlı sitede durma oranı sadece yazıyla alakalı değil içeriklerle alakalı sitenizde gezinti yapması vs. eğer bu sağlanmazsa sadece yazınızı okur çıkar. Önemli olan anlatabilmektir yada farklı içerik üretmektir. Mesela film sitelerinde adamlar saatlerce duruyor iki kelime yazıp film izletmek için şimdi gogle ın gözünde çokmu değerli bu site sitede durma oranı alexa için işe yarar film sitelerinin alexa değeri düşük olur normal sitelerin bazen çok düşük olmaz kelime kriter değildir. 300 - 500 bunlar bana saçma gelen kavramdır.

Kitaplardan önce kendimizi okumaya çalışalım

UrcBilisim UrcBilisim Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Makale Yazarı
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad C** U**
  • Mesajlar 687
  • Beğeniler 199 / 130
  • Ticaret 61, (%95)

uzmanegitimi adlı üyeden alıntı

Uzun olması sakıncalı diyen arkadaşların, sitelerinde acaba ziyaretçiler kaç saniye duruyor? Benim sitemde genel olarak makaledeki kelime sayısı 700 den aşağı değil. Eğer makale akıcı ise alt başlıklar ile 1000 kelimeye kadar hiçbir sıkıntı yok. Örnek vereyim sağlık konusunda makale yayınlıyorsun ve bu makale normali 850 kelimelik sen bu makaleyi özetleyecek şekilde 300 kelime ile yayınlıyorsun. Sitene giren kişi senin sitene giriyor ve aradığı bilginin sadece özetini okuyor ve hiçbir detay öğrenemeden sitenden çıkıyor konu hakkında detaylı bilgi veren site arıyor. Ve senin sitende geçiremediği zamanı detay veren sitelerde geçiriyor. Googlede buna dikkat ediyor kısa makaleli sitelerde geçiremediği vakiti bizim sitelerde geçirdiği için. Site içerklerini kaliteli olduğunu onaylıyor. Çünkü detaylı sitelerde geçirilen vakit daha çok.....Aslında bir taraftan kısa yazı yayın yapan siteleri seviyorum. Bizim sitelere paran site görevi yapmış oluyor. Özeti kısa yazılı sitelerden alıyor, detayları bizim siteden [emoji4][emoji4][emoji4]

Aynen hocam. Önemli olan makaledeki akıcılık ve alt başlıkların oluşturularak resimlerle donatılması. Alt başlıkklarıda renklendirmek daha uygun olur. Birde laf kalabalığı yapmadan doğru düzgün bilgi verildiğinde daha süper olur. Aynı zamanda uzun makalelerdeki kelimeler aramalarda kombine olur..
Mesela; Yazının ilk paragrafında "Sezaryen " var, ortalara doğru "ilaç uygulaması nasıl yapılır" var diyelim. Kişinin aramasıda "Sezaryen nasıl yapılır" olsun. Konu içinde yanyana olmasa bile böyle bir aramada yazınız kombine edilerek ziyaretçi sağlanabilir. Elbette 1000 aramanın hepsini almazsınız ancak birkaç kişide olsa böyle girecektir. Olmayan yazının neyi kombine edilecek?

shateiel shateiel Biologist Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 1703
  • Beğeniler 659 / 509
  • Ticaret 9, (%100)
Yazının içeriğine göre değişir. Mesela benim sitemde biyoloji dersiyle ilgili notlar var, bilimsel makaleler var. Bunları kısaltmak mümkün değil. Zaten bunu arayan kullanıcıda böyle bir yazıyla karşılaşacağını bilir. Yani kafanızdan bir sınır belirlemeyin. O yazı uzun olmak zorundaysa öyle olur bunun olumsuz bir yönü yok bence.

hzmhzm hzmhzm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 330
  • Beğeniler 121 / 30
  • Ticaret 1, (%100)
Açıkçası ben 300 kelime yazıyorum ortalama olarak fakat 150 200 kelime yazan arkadaşlar da kullanıcıları benzer makalelere yönlendirme yöntemiyle (örneğin bu konuda şu yazımızı da okuyabilirsiniz) sitede kalma süresini attırmanın yanı sıra kişi başına düşen sayfa gezme sayısını da arttırabilirler.

Kısacası amaç kullanıcıyı sitede tutmak olmalıdır. İsteyen uzun makaleler ile yapar isteyen kısa fakat makale çeşitliliğini bol tutarak yapar :) bunlar benim kanaatim her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al