wmaraci reklam

Hemen çıkma oranı mı?Sayfa/Oturum oranı mı? Yoksa ortalama süre mi? Hadi kafa yoralım

20 Mesajlar 3.442 Okunma
wmaraci reklam

uzmanabi uzmanabi Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 220 / 77
  • Ticaret 3, (%100)
Hemen çıkma oranı mı?Sayfa/Oturum oranı mı? Yoksa ortalama süre mi?

Sizce bu metriklerden hangisi diğerinden bir parça da olsa daha önemli?
Tabi ki rakiplerin durumu da önemlidir. Ama onların metriklerini bilemeyiz.

Benim şahsi görüşüm en önemli unsur hemen çıkma oranıdır. Ama yanılıyor muyum bilmiyorum.

Değerli forumdaşlar fikirlerinizi bekliyorum

wmaraci
reklam

aercan aercan IT Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek PHP
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 258
  • Beğeniler 25 / 87
  • Ticaret 17, (%94)
Merhaba. Hemen çıkma oranı zaten ortalama süre ile orantılı. Ortalama süre arttıkça hemen çıkma oranı düşer. Mantıken de düşündüğünüzde websitenize giren bir kullanıcıyı sitede tutmak ve siteden faydalanmasıdır amaç. Google da bana göre bu değerleri göz önünde bulundurur her zaman.
uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

Php Developer & Network Admin.

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Google bizim sandığımızdan çok daha fazla veriyi değerlendiriyor. Çoğu kullanıcının google oturumu her zaman açık ve yaptığı aramalar kaydediliyor. Bir kişinin sizin linkinize tıkladıktan sonra aradığı bilgiye ulaşıp ulaşmadığını anlamak google açısından hiç de zor değil.

Örneğin ben "afaganistan'ın başkenti" diye bir arama yaptım diyelim ve ilk linke tıklayıp 10 saniye geçirdim. Ancak geri dönüp ikinci linke tıklama gereği duymadım ve bir daha bu konuyu Google'da aratmadım. Siz Google olsanız ne düşünürsünüz? Bu şekilde bakmak lazım.
YasinErgul uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 220 / 77
  • Ticaret 3, (%100)
Peki diğer sitelerin belli sayfalarının metriklerini görebileceğimiz herhangi bir tool biliyor musunuz?

Ek Olarak:

aercan adlı üyeden alıntı

Merhaba. Hemen çıkma oranı zaten ortalama süre ile orantılı. Ortalama süre arttıkça hemen çıkma oranı düşer. Mantıken de düşündüğünüzde websitenize giren bir kullanıcıyı sitede tutmak ve siteden faydalanmasıdır amaç. Google da bana göre bu değerleri göz önünde bulundurur her zaman.

Ergin adlı üyeden alıntı

Google bizim sandığımızdan çok daha fazla veriyi değerlendiriyor. Çoğu kullanıcının google oturumu her zaman açık ve yaptığı aramalar kaydediliyor. Bir kişinin sizin linkinize tıkladıktan sonra aradığı bilgiye ulaşıp ulaşmadığını anlamak google açısından hiç de zor değil.

Örneğin ben "afaganistan'ın başkenti" diye bir arama yaptım diyelim ve ilk linke tıklayıp 10 saniye geçirdim. Ancak geri dönüp ikinci linke tıklama gereği duymadım ve bir daha bu konuyu Google'da aratmadım. Siz Google olsanız ne düşünürsünüz? Bu şekilde bakmak lazım.

Teşekkürler.

wmaraci
wmaraci

Bugrahang Bugrahang WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Information Technology / OEM
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 103
  • Beğeniler 18 / 39
  • Ticaret 7, (%100)
Bence zaman geçirme oranı diye bir mantık yanlış, boş bir inanış. Bu siteyle ilgili en başta.
A kişisinin film sitesi var ve film izliyorlar ortalama oturum süresi 1.5 saat.
B kişisinin haber sitesi var ve haberi okuyup yada en fazla 3 haberi okuyup çıkıyorlar ortalama oturum süresi de 35 saniye 2.5 dakika arası.
Google`a ait Gmail için bile mail kontrol ederken bu süre oldukça düşüktür.
Demek istediğim şey şu; en önemli unsur ortalama oturum süresi diye bir görüş yanlış olur. Tıpkı Ergin adlı arkadaşın dediği gibi bir çok veriyi değerlendirir. Kimi reklam alanlar ortalama oturumu çok düşük buluyor ve teknoloji haber sitem var. Ya tamamda bu adam haber okuyor ve çıkıyor neden yüksek bir rakam bekleyelim ki? Haber okumayan da aradığı şeyi buluyor öğreniyor ve geri gidiyor bu böyledir.

• Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 220 / 77
  • Ticaret 3, (%100)
Yaptığım yeni araştırmalara göre:

Ortalama süre,
Hemen çıkma,
Sayfa/oturum

Yüksek olması önemli olmakla birlikte. Sitenize giren bir kişi geri gelip arama motoruna tekrar dönüyor ise gerilere düşüyorsunuz. O yüzden yeni makale düzeni olarak kullanıcıyı girmiş olduğu sitenin "en güncel" ve "en doğru" bilgiye sahip site olduğunu inandırmak gerektiğini düşünüyorum.

PavluS PavluS Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Tarih Akademisyeni, Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 17 / 17
  • Ticaret 5, (%100)
En önemlisi Returning Visitor (Geri dönen Ziyaretçi) oranıdır.

Daha sonrası ise;

Hemen çıkma
Ortalama süre
Sayfa/Oturum Oranlarıdır.

Ayrıca bu konuda bir uyarım var. İlk mesajlarda arkadaşın biri hemen çıkma ile ortalama süre aynı diye yazmış. Bu çok yanlış.
Hemen çıkma oranının ortalama süre ile alakası yoktur!

Ortalama Süre = Ziyeretçilerin site içerisinde geçirdiği sürenin ortalasıdır.
Hemen Çıkma= Ziyaretçilerin Sitenin arasayfalarına girmeden yalnızca anasayfaya bakıp siteyi terketme işlemidir.
uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Bir web sitesinde kullanıcı kayıt/giriş sisteminin olması ve bu oran arkadaşın sorusuyla ilgili mi? Yani bir etkisi var mı kullanıcı girişli sitelerin acaba...
uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

Eretek Eretek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Sistem Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** B**
  • Mesajlar 127
  • Beğeniler 4 / 32
  • Ticaret 0, (%0)
hurriyet milliyet gibi haber siteleri şöyle bir çakallık yaparak ortalama ziyaret sürelerini olabildiğince yüksek tutuyorlar.. bilmem dikkatinizi çekti mi...
sitede tıkladığınız her link yeni sekmede açılıyor... yeni açılan sekmedeki haberi okuyup kapatıyoruz veya yeni adres girip gezintiye devam ediyoruz.. bu arada ne oluyor? aslında siteyi terk etmiş olmuyoruz çünkü önceki sekmede site açık... özellikle hemen çıkma ortalamasını ve bounce rate (türkçesini bilmiyorum) düşürmek için çok basit ama etkili bir yöntem.
uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

PavluS PavluS Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Tarih Akademisyeni, Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 17 / 17
  • Ticaret 5, (%100)
Unikef:

Evet kayıt/giriş sistemleri seo için işe yarar. Çünkü ziyaretçiyi sitede tutar ve tekrar dönmesi için bahane yaratır. Analytic sayaç sistemleri tamamen ziyaretçilerin hareket manevralarını kotrol eder ve Google buna göre seo yapar. Ziyaretçiler kayıt/giriş sistemi olan sitelere bağımlı olur ve bu bağımlılık da zamanla istikrarlı takipçi kitlesi oluşmasına sebep olur. Bu kitle hareketi Analytic sayaçlarına yansıyacak ve Google'ın gözünde kaliteniz artacaktır. Sitelerinizde üyelik sistemleri oluşturmaya gayret ediniz.

Ek Olarak: eretek:

Bu konuda esas olay ortalama ziyaret süresi değil, kullanııcıyı site içerisinde daha fazla dolandırmaktır. Google bunu çok önemser. Google için ziyaretçilerin sizin anasayfanıza bakması çok önemli değil. Google'ın asıl önemsediği şey ziyaretçilerin sitenin arasayfalarında ne kadar gezdiğidir.
UNKEF uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al