wmaraci reklam

Laiklik düşmanı dernekten kermes

17 Mesajlar 2.159 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cansaridas cansaridas Dijital Satış Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 301
  • Beğeniler 168 / 93
  • Ticaret 39, (%100)
Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu bahçesinde Hayrat Yardım Derneği ve Hayrat Vakfı ortaklığında düzenlenen kermeste dağıtıldığı iddia edilen kitapçıklarda “Türkiye Anayasasından laiklik ilkesi çıkarılmalı” ifadesi yer alıyor.

Hayrat Yardım Derneğince düzenlenen kermeste dağıtıldığı iddia edilen derneğe ait Suriye Raporu kitapçığında laiklik karşıtı ifadeler yer alıyor. Kitapçığın 29’uncu sayfasında “7.2.21 Laik Yapının Düzeltilmesi” başlığı adı altında yer alan yazılarda; “Suriye’de ve diğer tüm İslam beldelerinde Türkiye’nin laik görüntüsü en büyük problemi oluşturmaktadır. Laik bir Türkiye’nin tüm İslam Dünyasında da İslami cihetle söz sahibi olması mümkün değildir. Tüm ehlisünnet toplumları barındıran devletlerin çektiği en büyük sıkıntı da budur. İslami hassasiyeti olan dünya Müslümanları, zahirde takva görüntüsü yüksek olan Suudi Arabistan tarafına ve Selefi düşünceye kaymaktadır. Bu sebeple Türkiye Anayasasından Laiklik İlkesini çıkarmalı, bugünkü gençliğin anlayacağı tarzda, iletişim araçlarını da kullanarak etkin bir şekilde İslami eğitim üzerinde durulmalıdır” ifadeleri yer alıyor.

Dernek Açıklaması; Kitapçıktan geçen bölümün kendi bilgileri dışında yazıldığını iddia etti.

Derneklere vs. hiç güvenmiyorum fakat bağızıları iyi olabilir ama bu nasıl bir olay anlamıyorum.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
İlk mecliste bir gün laiklik konusu oluyordu. Gazi Mustafa Kemal Paşa o gün meclise başkanlık ediyordu

.Meclisin tanınmış din alimlerinden bir vatandaş kürsüye geldi.

Alaycı bir tavırla: ''Arkadaşlar bir laikliktir gidiyor. Afedersiniz ben bu lağikliğin manasını anlamıyorum, nedir bu laiklik ? '

' diye söze başlarken riyaset makamında bulunan Mustafa Kemal Paşa dayanamamış, oturduğu yerden elini kürsüye vurarak

: ''Adam olmaktır Hocam, adam olmak! '' diyerek Hoca efendinin sualini cevaplandırmıştır
Mrtcn Browland cansaridas

kişi bu mesajı beğendi.

Bhs Bhs Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek bilgisayar mühendisi
  • Konum Erzincan
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 55
  • Beğeniler 14 / 27
  • Ticaret 1, (%100)
laik dedikleri insanlarında müslümanlığı savunduğunu islamı savunduğunu insanlığın iyiliğini savunduğunu aslaha anlayamayacaklar adam olmaktır insan olmaktır laikli ayırdımsız böyle olmak zorlarına gidiyor
FurkanCanoz

kişi bu mesajı beğendi.

FatalRhymeR FatalRhymeR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 457
  • Beğeniler 140 / 77
  • Ticaret 2, (%100)
Osmanlı cumhuriyetinin Orhan Bey'den beri uyguladığı düşünce tarzı bu. Fakat günümüzde bunu tekrar uygulamak çok zor. Metinde yazdığı gibi laiklik ilkesi çıkarılmalı mı bilmem ama birçok İslami düşünce Selefiye kaymış durumda. Hani diyorlar ya "İslam yanlış anlaşılıyor" diye. İşte bu selefi düşünce tarzı ülkemize bile sıçradı. (İşid, Taliban, Boko Haram...) gibi birçok terör örgütü bu yüzden ortaya çıkıyor. Eğer İslamiyet üzerinde çok derin bir araştırma yapan biri varsa benim söylediklerimi anlayacaktır. Metinde ki tartışılacak ve yanlış olan tek konu "Laiklik ilkesi çıkarılması..." konusudur. Laiklik ilkesini çıkarmadan da hakeza uygulanabilir.
OmrAlgs

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Escalous Escalous Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek (.*?)
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 1392
  • Beğeniler 421 / 799
  • Ticaret 4, (%100)
Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan,demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Yersen. İsteyen inanır, isteyen inanmaz. Din ve devlet ayrı olmalı. Dini yükümlere göre devlet yönetilmez. Kaldı ki doğruluğu her zaman için soru işareti.

İyice araplaştıracaklar insanları. Kanla kazanılan topraklar parayla satılıyor, halk asimile edilmeye çalışılıyor.. ümidi kestim bu ülkeden.

Cavolin Cavolin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Şoför
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 12 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

FatalRhymeR adlı üyeden alıntı

Osmanlı cumhuriyetinin Orhan Bey'den beri uyguladığı düşünce tarzı bu. Fakat günümüzde bunu tekrar uygulamak çok zor. Metinde yazdığı gibi laiklik ilkesi çıkarılmalı mı bilmem ama birçok İslami düşünce Selefiye kaymış durumda. Hani diyorlar ya "İslam yanlış anlaşılıyor" diye. İşte bu selefi düşünce tarzı ülkemize bile sıçradı. (İşid, Taliban, Boko Haram...) gibi birçok terör örgütü bu yüzden ortaya çıkıyor. Eğer İslamiyet üzerinde çok derin bir araştırma yapan biri varsa benim söylediklerimi anlayacaktır. Metinde ki tartışılacak ve yanlış olan tek konu "Laiklik ilkesi çıkarılması..." konusudur. Laiklik ilkesini çıkarmadan da hakeza uygulanabilir.

Osmanlidan beri degil ilk olarak peygamberimizin doneminden beri uygulanmakta Rasidun hilafeti
Cunki Allahin emri bu yönde SELEFİİ SALİHİN tevhidi tam anlamıyla Peygamber efendimizden sonra gelen uc kusaga deniyor bir cok kisinin zanettigi gibi gercek anlamda selefilik öcü degildir anlayana kurtulus anlamayana zillettir

carasar carasar All ızz well... Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1116
  • Beğeniler 499 / 498
  • Ticaret 16, (%100)
Bir kaç kişinin uygulaması yüzünden bazı şeylerin yanlış olduğu kanısına variliyor. Ben bizzat duydum kendini kemalist diye nitelendiren bir arkadaşımdan. Dedi bizim tek kutsal kitabımız nutuktur. Tek inandığımız kişi de Atatürk'tür.

Üstüne basarak söylüyorum 1 kaç kendini bilmezin uygulaması bütün camiaya mal edilemez. Her ne ideolojik düşünce olursa olsun bunu yaşayanların tecrubeleriyle dogru-yanlış diye nitelendiremeyiz. Aslolan ideolojinin amacıdır. Yaşayanlar bu ideolojinin sadece bir kısmını yerine getirebilir ya da tam zıddıni yapabilir (Bilgisizlikten dolayi dahi olsa.).
Yanlış olan ideolojiler değildir. İnsanların uygulama biçimidir. Eğer ideoloji yanlış derseniz, sadece benimki doğru derseniz siz bir Diktatör'sünüz.

LastWebmaster LastWebmaster WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 859
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 28, (%100)
sadece susuyorum.
Biz dinsiz onlar müslüman ?
sadece susuyorum.

OmrAlgs OmrAlgs WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Vhki
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Ö** A**
  • Mesajlar 263
  • Beğeniler 80 / 95
  • Ticaret 11, (%100)
Laiklik düşmanı kermes derken kardeşim? Herkes seninle aynı düşünce yapısında olmak zorunda mı yani?

Laik düşünce yapısı nedir?

Laiklik veya laisizm, devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensip. Fransızcadan Türkçeye geçmiş olan "laik" sözcüğü, "din adamı olmayan kimse; din adamı dışında kalan halk" anlamına gelen Latince "laicus" sözcüğünden gelmektedir. Kaynak Vikipedi

Allah'a onun Peygamberine, İndirdiği Kur'an'a iman etmiş bir insan olarak ben LAİK değilim. Bir Müslüman olarak beni Yaratan RABBİM'in koyduğu her türlü kural ile yaşamak zorundayım. Bana göre Laiklik, haşa Allah'a devletimin yönetiminde senin kuralların geçmez demektir. Sen karışamazsın demektir. Bu düşünce yapısını savunmak bana göre Allah'a savaş açmaktır. Müslüman bir insanın Mürted olmasına yetecek niteliktedir.

Allah indinde tek hak din vardır, o da İSLAM'dır.

metapak metapak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1052
  • Beğeniler 134 / 491
  • Ticaret 19, (%100)

OmrAlgs adlı üyeden alıntı

Laiklik düşmanı kermes derken kardeşim? Herkes seninle aynı düşünce yapısında olmak zorunda mı yani?

Laik düşünce yapısı nedir?

Laiklik veya laisizm, devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensip. Fransızcadan Türkçeye geçmiş olan "laik" sözcüğü, "din adamı olmayan kimse; din adamı dışında kalan halk" anlamına gelen Latince "laicus" sözcüğünden gelmektedir. Kaynak Vikipedi

Allah'a onun Peygamberine, İndirdiği Kur'an'a iman etmiş bir insan olarak ben LAİK değilim. Bir Müslüman olarak beni Yaratan RABBİM'in koyduğu her türlü kural ile yaşamak zorundayım. Bana göre Laiklik, haşa Allah'a devletimin yönetiminde senin kuralların geçmez demektir. Sen karışamazsın demektir. Bu düşünce yapısını savunmak bana göre Allah'a savaş açmaktır. Müslüman bir insanın Mürted olmasına yetecek niteliktedir.

Allah indinde tek hak din vardır, o da İSLAM'dır.

İşinize gelmeyince 16. yüzyıldan kalma tanımlar kullanıyorsunuz :) Türkiye Cumhuriyeti'ndeki laiklik budur.

"Laiklik, asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir." (1930)

"Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti de demektir." (1930)

"Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz." (1926)

Laiklik sizin düşündüğünüz gibi dini hiçe saymaz hatta siz ve sizin gibilerden daha çok korur İslam dinini. Alın bu da anayasa 24. madde

"Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz."

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al