wmaraci reklam

Sgk borcu -> 18 Yaşını doldurmuş olanlar baksın

64 Mesajlar 13.867 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

uslanmaz91 uslanmaz91 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Baggi Tekstil A.Ş
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 100 / 104
  • Ticaret 15, (%100)

Öncelikle 18 yaşından büyük olanların bu konuya kesinlikle ilgi göstermesini rica ediyorum. !

Hani geçen aylarda bir yasa çıkmıştı, genel sağlık sigortası kapsamında işte o zamanlar haberlerde bas bas bağırmışlardı. Kaydınızı yaptırın daha sonra mağdur duruma düşmeyin diye. ee bizim başımıza gelmeden ne olacağını nereden bilelim değilmi :)

Her neyse geçenlerde bir tanıdığa borç çıkması sebebiyle sgk dan borcum olup olmadığımı kontrol etmek için aşağıda vereceğim adrese girdim ve borcumu sorguladım. Bir bakayımda ne göreyim 1566,66 Tl borcum var idi. Şoke oldum bir kaç arkadaşa daha yolladım linki ve onlarında kontrol etmesini istedim. Ve kimisinde borcu vardı kimisinde ise borç filan yoktu.

Herneyse lafı uzatmadan sizede o linki ve nasıl sgk borcu sorgulayacağını anlatayım sonra devam edeyim.

Sgk gss13 prim sorgulama

Öncelikle sgk’nın sitesine giriş yapıyoruz -> https://sgk.ziraatbank.com.tr/

Tckn bölümüne Tc Kimlik numaramızı

Sorgu tipini ise : GSS PRİM-13 ‘ü işaretliyoruz ve kod doğrulama kısmınıda doldurup sorgula sekmesine tıklayarak borcumunuzun olup olmadığını öğreniyoruz.

Eğer borcunuz var ise ödemeler başlığı altında borcunuz gösterilmektedir.

Peki bu sgk borcu nasıl oluştu diyenleriniz olacaktır eminim.
Onuda kısaca açıklayım 18 yaşını dolduranlar bildiğiniz üzere sgk ya babasının veya annesinin üstünden bakılacağına dair bir belge verilmediği sürece hiçbir sağlık hizmetinden faydalanamıyordu. İşte yeni yasayla bu kişilere devlet tarafından bakılma hakkı geldi. Tabii cuzi bir ücret karşılığında. Neyse konumuz bu değil. Bu borç sgkya birisinin üzerinden bakıldığınızı belirtmediyseniz veyahut belirtip eğer okuyorsanız sgk ya okuduğunuza dair öğrenci belgenizi sgkya iletmediyseniz bu borç ile karşılaşabilirsiniz.

Ee baktınız yüklü ve az miktarda borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsunuz.

Eğer öğrenciyseniz bu miktarı öğrenci olduğunuz süresincesi borcu ödemiyorsunuz. Fakat öğrenci değilseniz bu miktarı er yada geç ödemek zorundasınız. Dikkat : Ödemediğiniz borçlara faiz işlemekte..

Peki sgk borcum çıktı ve şimdi ne yaplalıyım diyecek olacaksanız.

Okuduğunuz okuldan (üniversite, lise) öğrenci belgenizi alın.
İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal güvenlik kurumu (sgk) na yol alın.
Gittiğiniz sgk kurumunda durumunuzu anlatın ve sizi gerekli yere yönlendirecekler.
Yönlendirdikleri kişiye durumunuzu anlatın ve öğrenci belgesini verin. Daha sonrasında zaten gerekli açıklamayı yapacaklardır.

İnsallah benim başıma gelen borçtan sizde kurtulursunuz.. Ben 1560,66 tl borcum varken öğrenci olduğumu belirttiğim için bir miktarını sildiler.

Kaynak : http://www.enginuslu.com/bilginiz-olsun/genel-saglik-sigortasi-kapsamindaki-cikan-borc-hakkinda.htm
isousluer Atakan erdinc18209

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
18 yaşını doldurduysanız ve okumuyorsanız dikkat etmenizde fayda var. :) Okumuyorsanız gelir testi yapıp ya çıkan miktara göre ödeyeceksiniz ya da yapmazsanız borcunuza göre ödersiniz.

Saçma salak şeylerden birisi işte bu da maalesef.
uslanmaz91 3525 TazZ

kişi bu mesajı beğendi.

melankolia melankolia Uzun Yollara Devam Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Dijital Baskı Operatörü
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 4577
  • Beğeniler 1011 / 1011
  • Ticaret 3, (%100)
Ana bendede çıktı 1567,05 tl

Ek olarak: Hocam ben geçen dönem göstermiştim öğrenci olduğumu sgk ya ama en kısa zamanda tekrar bi öğrenci belgesi götüreyim.Ayrıca ben o para tutarında bir sağlık işlemi görmedimki :D onu anlayamadım :D

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
116 TL çıktı, öğrenciyim ama yine de ödetiyolar 25+ :)

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

uslanmaz91 uslanmaz91 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Baggi Tekstil A.Ş
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad E** U**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 100 / 104
  • Ticaret 15, (%100)

melankolia adlı üyeden alıntı

Ana bendede çıktı 1567,05 tl

Ek olarak: Hocam ben geçen dönem göstermiştim öğrenci olduğumu sgk ya ama en kısa zamanda tekrar bi öğrenci belgesi götüreyim.Ayrıca ben o para tutarında bir sağlık işlemi görmedimki :D onu anlayamadım :D

Sağlık işlemi görmemiş olabilirsiniz faiz bine bine o kadar oluyor işte :) bence sgk müdürlüğüne gidip durumu anlatmanız :)

Geçmiş olsun.

melankolia melankolia Uzun Yollara Devam Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Dijital Baskı Operatörü
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 4577
  • Beğeniler 1011 / 1011
  • Ticaret 3, (%100)

uslanmaz91 adlı üyeden alıntı

Sağlık işlemi görmemiş olabilirsiniz faiz bine bine o kadar oluyor işte :) bence sgk müdürlüğüne gidip durumu anlatmanız :)

Geçmiş olsun.

Bu pazartesi öğrenci işlerinden öğrenci belgesi alıp doğru sgk nın yolunu tutmak olacak işim :) konu içinde teşekkürler hocam :)

SelmanCan SelmanCan Eski Kullanıcı Adı: lliseli Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 60
  • Beğeniler 7 / 8
  • Ticaret 6, (%100)
Bende de 470,91 krş çıktı. İnsan bu tutar ödenmiyo diye adrese bi bilgilendirme zarfı bari gönderir. İşte devlete ek gelir kapısı daha açıldı. Eminim sayısı belirsiz vatandaşlarımızın bundan haberi bile yoktur. uslanmaz91 kardeşimiz böyle birşeyi söylemese bizim borçlar birikip haralde ilerde dağ gibi olurdu.. Paylaşımın için teşekkür ederim.

cagri cagri Bu kez olacak! Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Oyuncu
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** A**
  • Mesajlar 801
  • Beğeniler 300 / 291
  • Ticaret 39, (%100)
1567 de bende çıktı :) Bakalım yarın neler olacak

Karyotip Karyotip .... Kullanıcı
  • Üyelik 03.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Sağlık Çalışanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** E**
  • Mesajlar 1479
  • Beğeniler 312 / 379
  • Ticaret 42, (%100)
Borç silinmesi sonrası SGK'dan faydalanıyor musunuz?Öğrenci olduğum halde her ay 37 lira ödüyorum.

sosyalme.com

Guneyy Guneyy se'öcü değilim.. Kullanıcı
  • Üyelik 22.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 781
  • Beğeniler 58 / 199
  • Ticaret 86, (%100)
Boyle ismi olur ya sacmaliktan baska bisey degil.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al