wmaraci reklam

Türkçe nereye gidiyor ?

19 Mesajlar 4.279 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

bilgisepetim bilgisepetim Bilgisepetim Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek yazılım uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 25 / 55
  • Ticaret 10, (%100)
Bizi ilk olarak dilimizi yok ederek sindirmeye çalıştılar ve alfabemizi değiştirttiler.

wmaraci
reklam

Yrlmz Yrlmz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Kamu
  • Konum Konya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 794
  • Beğeniler 24 / 137
  • Ticaret 5, (%100)
Keşke osmanlıca hep var olsaydı.Osmanlıcaya arap alfabesi deyip silip atanlar eminim osmanlıca hakkında tek kelime bilgi sahibi değildir.Osmanlıca arap harfleri değil İslam harfleridir.Türkçenin özüde Osmanlıcadır.
mustafayasin

kişi bu mesajı beğendi.

Elbet birgün...

Zargana Zargana WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)
Arap alfabesinin Türkçeye daha uygun olduğunu iddia edenler konuya bilimsel olarak bakmıyorlar ne yazık ki. Arap alfabesi Türkçe gibi ünlü seslere sahip dilleri ifade etmekte son derece zorlanır. Uzun yıllar boyu Osmanlıca dersi veren Şükrü Halûk Akalın konuyu şöyle bir örnekle açıklıyor:
Türk Dili ve Edebiyatı bölümü'nde yıllarca Osmanlıca dersi verdim. Öğrenciler büyük sıkıntı çekiyordu. Çünkü Türkçeye uygulanışında gerçekten sorunlar yaşanıyor. Şiir okutuyorum. "Baktım o gözlere" diye yazıyor. Öğrenci, af buyurun, "Baktım öküzlere" diye okuyor. Çünkü ikisinin de yazılışı aynı.

Bir başka alıntı daha
Hâlide Nusret Zorlutuna, anılarında, hazırlıksız girdiği bir derste "hüsn" okuduğu ve hakkında epeyce konuştuğu kelimenin aslında "Hasan" olduğunu fark edince, nasıl utandığını ve pişman olduğunu anlatır.

Yukarıdaki örnekler 12 Temmuz 2005 tarihinde İbrahim Kardeş tarafından Yenişafak gazetesindeki köşesinde yayınlanmıştır.Lütfen bir konuyu savunurken ideolojik bakış açısını bilimsel gerçekler diye sunmayın. Bilimsel olarak Latin alfabesi ve doğal olarak Göktürk alfabesi Türkçeyi ifade etmekte Arap alfabesinden kat kat üstündür.
alicin12

kişi bu mesajı beğendi.

Ne ekersen onu biçersin

mustafayasin mustafayasin PHP & IOS Developer Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 914
  • Beğeniler 91 / 173
  • Ticaret 11, (%100)
zargana sana da hak veriyorum ama dikkatimi çeken bişey var. Bahsettiğin kişi kimdir bilmiyorum,adını hiç duymadım ama 'o gözlere' ile 'öküzlere' nin yazılışları farklı. birisinde kaf diğerinde kef harfi kullanılıyor..

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

TuncaySahin TuncaySahin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Ş**
  • Mesajlar 897
  • Beğeniler 172 / 134
  • Ticaret 0, (%0)
Üzülerek söylüyorum ''Bye Bye Türkçe''

Türkiyenin işlek caddelerine bakın NewYork caddeleri gibi Heryerde yabancı sözcükler

Sana göre aptalca,bana göre şaheser.

Yrlmz Yrlmz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Kamu
  • Konum Konya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 794
  • Beğeniler 24 / 137
  • Ticaret 5, (%100)
herşey çok kitap okumak değil ki? demi arkadaşlar? :) önemli olan özü okumak özü anlamak

Elbet birgün...

bilgisepetim bilgisepetim Bilgisepetim Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek yazılım uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 25 / 55
  • Ticaret 10, (%100)
Evet ayrıca tek yönlü değil her yönden kitap okumak işine yarayanı almak hata yapmamak yalnış görüşlere kapılmamak.

mustafayasin mustafayasin PHP & IOS Developer Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 914
  • Beğeniler 91 / 173
  • Ticaret 11, (%100)
yetkili beylerimiz konuya müdahale etmiş :) Tartışma ortamını dağıttığı için teşekkür ediyorum Umarım bu tavrınızı diğer tartışmalarda da ortaya koyabilirsiniz.
bilgisepetim Yrlmz

kişi bu mesajı beğendi.

Pasa Pasa Gelecek Bizim Yönetici
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum 🖤 Hatay
  • Ad Soyad S** P**
  • Mesajlar 14340
  • Beğeniler 3040 / 3043
  • Ticaret 356, (%100)
Konu dışı ve tartışmaya sebep olan / olabilecek mesajlar silindi. Tartışmayı devam ettirenler süreli uzaklaştırma alabilir.

mstfturk adlı üyeden alıntı

yetkili beylerimiz konuya müdahale etmiş :) Tartışma ortamını dağıttığı için teşekkür ediyorum Umarım bu tavrınızı diğer tartışmalarda da ortaya koyabilirsiniz.

Forumda özellikle siyasi tartışmalara kesinlikle izin yok. Bunun tartışması bile olamaz.

Forumda her konuyu her mesajı takip etmemiz mümkün değil. Ve bu tür konu / mesajları gördüğünüzde mesajın sağ tarafındaki rapor et butonuna basarak ilgili konu / mesajı bize bildirip tartışmaya dönüşmeden engellememize yardımcı olabilirsiniz.

Deneyim demeyin, deneyin!

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al