wmaraci reklam

Ekşi Sözlük'te Kapatılıyor Mu?

10 Mesajlar 2.159 Okunma
wmaraci reklam

Pasa Pasa Gelecek Bizim Yönetici
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum 🖤 Hatay
  • Ad Soyad S** P**
  • Mesajlar 14357
  • Beğeniler 3040 / 3043
  • Ticaret 356, (%100)
Dün NTV’nin sahibi olduğu Yeni Medya Düzeni‘nde Av. Gökhan Ahi imzasıyla yayınlanan “Çek fişi, bitir işi” başlıklı haber TİB ve BTK’nın internette yarattığı 22 Ağustos fırtınasına yeni bir boyut getirdi.

Habere göre alan adlarında ve site içeriklerinde geçmesi yasak olan kelimeleri sadece bilgilendirme amaçlı olarak yer sağlayıcılara gönderdiğini belirten BTK’nın, aslında direkt alan adı ile de belirlenen sitelere hizmet verilmemesi talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

Yer sağlayıcıların hizmet vermeyi durdurması istenilen siteler arasında sourtimes.org yani Ekşi Sözlük‘ün de adı geçiyor.

21 Nisan’da yer sağlayıcılara gönderilen bu e-posta dün gece Ekşi Sözlük’ün kurucusu Sedat Kapanoğlu, nam-ı diğer ssg‘nin eline ulaşmış ve bunun üzerine son günlerin ana konularından olan internette sansür konusuna Ekşi Sözlük’ün birinci ismi de yazdığı entry ile giriş yapmış.

Sedat Kapanoğlu’nun Ekşi Sözlük’te “tib’in ekşi sözlük’ü kapatma emri” başlığıyla yayınladığı entry’nin tamamını aşağıda paylaşıyoruz.

tib’in 21 nisan’da sadecehosting’e gonderdigi ve tarafima an itibariyle ulasmis, asagida alintiladigim mail’in ozetidir. tib’in yolladigi “sonlandirilacak hosting’ler” listesine sourtimes.org’u sikistirmislar. sourtimes.org bildiginiz uzere eksi sozluk’un tum arka planini olusturuyor. sourtimes.org ‘u sonlandirmak eksi sozluk’u sonlandirmak anlamina geliyor. “katalog suclar” dedikleri de ancak eksi sozluk iceriginden varilabilecek bir sonuc zira sourtimes.org adresine girdiginizde zaten eksi sozluk’e yonleniyorsunuz.

daha dun bogazici universitesi’ndeki panelde sansurden yakinirken “sira bir gun elbet eksi sozluk’e gelecek” derken acikcasi o gunu kastetmemis ve tahmin de etmemistim.

bu talep kuvvetle muhtemel tamamen zirva tamamen uydurma bahanelerle (sehven mehven) savusturulmaya calisilacaktir, yine kuvvetle muhtemel “geri cekilecek”tir. tabi bir ihtimal cekilmeyebilir ve o sablon maillerine boburlene boburlene yazdiklari tehditkar uslupla zikrettikleri yasal islemlere basvurabilirler de. basvursunlar, hem belli mi olur belki basvura vura baslari bir sekle girer.

bu olasiliklardan bagimsiz olarak su artik asikardir ki btk ve tib tamamen kontrolsuz ve cigrindan cikmis bir sekilde yonetilmekte, tamamen zarara ziyana yol acmakta, sacmalamanin doruklarina varmaktadir. bu kurumlarin hak ihlallerini umursamaz, serkes ve sorumsuz tavirlari sadece bir kac yilda 60,000′den fazla siteyi kapatacak kadar otomatige baglamisliklari, hosting firmalarina “bu kelimelere izin vermeyin” diyecek kadar ileri gitmeleri ve sonra tepkiyi gorunce bu tavirlarindan tam geri adim atmalari (bkz: alan adlarina getirilen sansur) bunun en bariz gostergesidir.

tib’in su anda yasal olarak tum yukumluluklerini catir catir eksiksiz yerine getiren eksi sozluk’u kapatma girisiminde bulunmasi artik bu bulamacin patladigi yerdir. iste kurumsallasirken sadece “bizim tabandan mi” kriterini ele alirsan elde ettigin kurumlar boyle hilkat garibesi acinasi ve her yaptiklariyla sictikca sivayan kurumlara donusur.

leoparin kuyrugunu tutmayacaktin tib, simdi sakin birakayim deme.

gelismeleri sozlukten, twitter ve facebook uzerinden paylasacagiz.

siz de paylasin.

——
sayın yer sağlayıcı;

aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.

bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.

aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır.

diğer taraftan; bundan sonrada; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir.

gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim.

bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu

*******ünikasyon iletişim başkanlığı

e-mail: soru@tib.gov.tr

sourtimes.org

—–

Dün Twitter’da trendler arasında birinci sıraya yerleşen “#22agustos” etiketinin altına bugün bu olayla birlikte “#eksisozluk” eklenmiş oldu. Diğer taraftan dün “22 Ağustos” kelimesi trendlerin en üstündeyken, genel seçimlerin yapılacağı “12 Haziran” tarihinin de ikinci en trend kelime olarak Twitter’da yer aldığını belirtmekte fayda var.

Sosyal medyanın en popüler mecralarından olan Twitter’da trend olmak için bir kelimenin kaç kişi tarafından yazılmış olması ya da kaç kere retweet edilmiş olması gerekiyor bilemiyorum ama “22 Ağustos” tarihinde “Türkiye’nin Büyük İnternet Koruma Kalkanı” projesi ile “12 Haziran” seçimlerin fazlasıyla birlikte konuşulduğunun farkına varmakta fayda var.

Her geçen gün ortaya çıkan yeni e-postalar, uygulamalar ve tebliğlerle BTK’nın sosyal medyanın en azından birkaç gün daha gündem konusu olmayı başaracağını düşünüyorum. Bu süreçte umuyorum kısa süre içinde ilgili birimlerden somut bir adım atılır ve yetkili isimlerden tüm bu konuşulanlara kesin bir çözüm sunulur. Çünkü henüz dünya basınında yer almamış olan bu konu yakında oralara da atlayacak ve zaten çizgide seyreden internet özgürlüğü imajımız, çizginin altına inmiş olacak.

Kaynak: webrazzi.Com

Deneyim demeyin, deneyin!

wmaraci
reklam

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
Tek kelimeyle yazıklar olsun diyorum. TİB ve BTK resmen kafayı yemiş... Bilgi veren bütün siteleri kapatma çabasındalar. Bu sayede halk cahil kalsın ve şuanki hükümetin istediklerini yapsın kafasındalar. Youtube'da bu yüzden kapatılmadımı zaten? Halk izledikleri videolar ile iktidarın nasıl insanlar olduğunu öğrendiği için, bilgilendiği için, saçma sapan başka bir iddaa ile youtube'u kapatmadılarmı?

Bu arada haber ile ilgili yeni bir güncelleme var. Aşağıda paylaşıyorum.

Güncelleme 1: Eksi Sözlük Avukatı Başak Purut, Dipnot.tv’ye yaptığı açıklamada dünkü haberlerin ardından 18:30′ta TİB servis sağlayıcılara yeni bir mail göndererek bu kararı uygulamaya koymamaları gerektiğini, engellenecek olan alan adlarıyla ilgili kendilerine daha sonra bilgi verileceğini söyledi. Bu şekilde Eksi Sözlük hakkında verilen karar şimdilik rafa kalkmış oldu.

emirhan emirhan www.ozkula.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)
İnşallah. Ekşi Sözlük gibi anlaşıp sonra sokakta başı kapalı ve diğer bayanlara laf atan bide bunda övünecek bişey varmış gibi video çeken bir sözlük.
TEk temellimiz kapatılması...

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)

emirhan adlı üyeden alıntı

İnşallah. Ekşi Sözlük gibi anlaşıp sonra sokakta başı kapalı ve diğer bayanlara laf atan bide bunda övünecek bişey varmış gibi video çeken bir sözlük.
TEk temellimiz kapatılması...

Ekşi sözlükteki birkaç zibidinin yaptıklarını bütün sözlüğe mal etmek doğru olmaz.

Ekşi sözlük tartışmasız, Türkiye'nin en iyi bilgi kaynaklarından biridir. Ve özgür bir sözlüktür. Bugün ekşisözlüğün kapatılmasına göz yumarsak, yarın sıra bizim bloglarımıza gelir. Ozaman o anki iktidar kim olursa olsun, yazdığın küçük bir yazı veya küçük bir ima bütün blogunun tek çırpıda kapatılmasına sebebiyet verirse üzülmezmisin?

wmaraci
wmaraci

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 5984
  • Beğeniler 3896 / 3904
  • Ticaret 6, (%100)
çok üzücü bir durum bence. tib aldığı kararı geri çekmiş bile. iyiler her zaman kazanır...

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

• Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)

Burak adlı üyeden alıntı

Ekşi sözlükteki birkaç zibidinin yaptıklarını bütün sözlüğe mal etmek doğru olmaz.

Ekşi sözlük tartışmasız, Türkiye'nin en iyi bilgi kaynaklarından biridir. Ve özgür bir sözlüktür. Bugün ekşisözlüğün kapatılmasına göz yumarsak, yarın sıra bizim bloglarımıza gelir. Ozaman o anki iktidar kim olursa olsun, yazdığın küçük bir yazı veya küçük bir ima bütün blogunun tek çırpıda kapatılmasına sebebiyet verirse üzülmezmisin?

Benim başıma gelmez .Çünkü blogda siyaset, Adult vs başka birşey paylaşmıyorum.
Zaten kapatacakları zaman uyarıyorlar şu içeriği kaldır diye kaldıırım gider.
....

isodmin isodmin Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Waiter / Writer / Webmaster
  • Konum Suudi Arabistan
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 223 / 159
  • Ticaret 4, (%100)

Benim başıma gelmez .Çünkü blogda siyaset, Adult vs başka birşey paylaşmıyorum.
Zaten kapatacakları zaman uyarıyorlar şu içeriği kaldır diye kaldıırım gider.
....

Bir süredir foruma girmiyorum, ancak takipteyim. Senin bu tavrın gerçekten şaşırtıcı.
Benim bloguma herhangi bir sebebten dolayı dokunacak olan kişinin hiç üşenmeden peşine düşerim.

Anladığım kadarı ile internet siteleri senin için gayet basit bir şey, o kadar basit ki uyarı ile anında "tamam" diyecek kadar boş.
Ekşi sözlük Türkiye'nin tartışmasız bir numarası, aynı Burak'ın dediği gibi "kapatılması bizim için özgürlüğün sonu olur" buda senin özgürlüğü istemediğini gösteriyor.

Kusura bakma emirhan bey ama ben özgürlüğümü kimsenin keyfine bırakmam...

• Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)
Ben blogu ego mu tatmin etme amaçlı açtım.Yoksa bir hedefin peşinde değilim.
Günde 100 - 200 kişi giren bloğuma şu içeriği kaldır derse kaldırırm niye kaldırmayayım ?
Bir blog için başımı belaya sokamam .
Dediğim gibi ben bloğu ego mu tatmin etme amaçlı açtım bir idealim , bir amacım yok.
Fakat bunu Hosting firmama dediklerinde işte orada dur derim çünkü oradan eklem yiyorum .Eğer haklıysam Hiç birşey kaldırmam ve üstlerine giderim.

Ek Olarak: Herkez diyor asarım , Keserim kaldırmam iş mahkeme gelince kaçacak yer ararlar....

isodmin isodmin Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Waiter / Writer / Webmaster
  • Konum Suudi Arabistan
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 223 / 159
  • Ticaret 4, (%100)

Ben blogu ego mu tatmin etme amaçlı açtım.Yoksa bir hedefin peşinde değilim.
Günde 100 - 200 kişi giren bloğuma şu içeriği kaldır derse kaldırırm niye kaldırmayayım ?
Bir blog için başımı belaya sokamam .
Dediğim gibi ben bloğu ego mu tatmin etme amaçlı açtım bir idealim , bir amacım yok.
Fakat bunu Hosting firmama dediklerinde işte orada dur derim çünkü oradan eklem yiyorum .Eğer haklıysam Hiç birşey kaldırmam ve üstlerine giderim.

Ek Olarak: Herkez diyor asarım , Keserim kaldırmam iş mahkeme gelince kaçacak yer ararlar....

Örnek verir misin?
Ailemin yoğun diretmeleri sonucu siyasi yazılar yazmayı bırakmıştım ama yakında bir blog açıp aynen en şiddetli şekilde devam edeceğim, özgürlük benim en temel hakkım ve bunu elimden alacak olana yol vermem, beni mahkemelik edeceklere: hiç uğraşmayın, kıvılcımla oynamak büyük yangınlara sebeb olur...

Senin gibi sadece kişisel blog olarak her telden çalanlara söz yok, elbette boş bir şey için başa dert alınmaz. O zaman hiç eklemeyin hiç derde girmeyin...

• Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)
Neye örnek vereyim ?.
Benim başım dertte değil zaten.Paylaşıyorum okurlarsa mutlu oluyorum.
İyi sen aç siyasi konu ilerde o sana para verir.

Ek Olarak: Özgürlüğünüze laf diyen yok.
Ben Ekşi Sözlük gibi saçma sapan ( genelleme olmasın istiyorlarsa aralarındaki kansızları atsınlar ) öyle siteleri kapatsınlar.

Bizde istiyoruz özgürlük orada sorun yok.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al