lostyazilim

40 Bin TL hangi arabayı almalıyım?

71 Mesajlar 10.824 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

serdar01 serdar01 Akıl+Bilim+Eğitim Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Ford Focus da düşünebilirsiniz.2009-2010 model.JimmyJoker
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

JimmyJoker adlı üyeden alıntı

LikeSend Hocam detaylı anlattığınız için öncelikle teşekkür ederim. Linea veya fluence artık düşünmüyorum çünkü 10 kişi tavsiye ediyorsa 50 kişi alma pişman olursun diyorsun.. Auris yedek parça durumu nedir yakıt vs mesela? Bilginiz varsa eğer bana detaylı bir bilgi verirseniz sevinirim. :)

2009 - 2010 1.4 Dizeller 7 litre civarı yakıyor, yedek parça fiyaları piyasa tüm markaları ile eşittir yani pahalı değil Linea kadar da ucuz değil, Toyota biraz farklı bir politika izlediğinden yan sanayi parçaları pek bulunmaz o yüzden servisten temin edersin fakat diğer markalar 5 sefer arıza çıkarırsa Toyota 1 sefer arıza çıkarır ve parça kalitesi en yüksek araçlardandır. Sürüşü zevkli içi geniş konforlu sessiz güzel bir araç.

Benzinli 1.33 motor 100bg olanlar da var fakat bunlar ne yakar bilgim yok.

2010-2011 Focus 1.6 dizeller de 7 litre civarı yakar, tüm yedek parçaları peynir ekmek gibidir yan sanayisi boldur ve ucuzdur, konforludur sağlamdır . 1.6 Benzinli olanlar 9 litre civarı lpg yakar.

2010 Golf 6 1.4 Tsi benzinli 9 litre civarı yakar , 1.6 eski tip motorlar 8 litre benzin 10 litre lpg ile yakar, dizeller 7 litre civarı yakar Jetta Golf Passat tüketimleri neredeyse aynıdır Passat 0.5 litre farkeder. Octavia da Jetta ile aynı platform araçtır ve motorları da aynıdır yine aynı yakar.

Genel olarak şöyle bak : bu modellerde dizel tüketimi ortalama 6-7 litredir, benzinde 8-9 litre, lpg de ise 10 litredir. Büyük oynamalar olmaz. Yine parça fiyatları da eşdeğerdir, aralarında Passat hariç fiyatlar neredeyse tamamen aynıdır, Passat kaporta vs gibi parçalarda uçuk rakamlar çıkabiliyor bazen misal 1500 lira tampon gibi gibi, benzinli olanların bakım masrafları %50 daha azdır fakat yılda 10 bin km üzeri yapacaksan dizel avantajlı konuma geçebilir. Konforları da sürüş dinamikleri de bir çok şey birbirine çok çok yakındır. Aradan beğendiklerini seç yakın çevredeki ilanları bul git sür dene hangi model daha çok hoşuna giderse onu al. 35-40k arasına bu araçların çok çok temizini rahatça bulabilirsin. Satmak istediğinde de dolar bozdurur gibi hemen satılır, alırken yanına sıkı pazarlıkçı birini bul götür mutlaka serviste aracı kontrol ettir neyi var neyi yok yakın zamanda ne masraf çıkarabilir bilerek al, satış öncesi akraban bile olsa kapora verme, satıcının herhangi bir konuda yalan söylediğini sezdiğin an uzaklaş ucuzda olsa araba mükemmel de olsa alma. Ayrıca plaka ve şase ile sınırlı kalma motor numarasından da sorgulama yaptır, 35-40k büyük para en ufak detayı bile atlama, çekinmeden sor sorgulat baktır araştır öyle al.
JimmyJoker serdar01

kişi bu mesajı beğendi.

JimmyJoker JimmyJoker Web Developer Kullanıcı
  • Üyelik 23.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek WordPress Uzmanı
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 590
  • Beğeniler 80 / 196
  • Ticaret 17, (%100)
LikeSend Teşekkür ederim hocam dediklerinizi yapacağım aklımda birşeyler oluşmaya başladı sayenizde bakalım nasıl bir araba alacağız. :) Bu arada zahmet edip uzun uzun yazmışsınız ellerinize sağlık gerçekten daha net ve açıklayıcı olamazdı. Ben motor numarası vs bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum.
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
JimmyJoker öncelikle şimdiden hayırlı uğurlu olsun ve Allah gönlüne göre versin. Genç olmamızdan dolayı (aramızda yaş farkı yoktur muhtemelen) elbette alacağımız aracın spor bir araç olmasını istiyoruz.

Benim ilk aracım tek özelliği klima ve hidrolik direksiyon olan Renault R19 HB'di. 3-4 aylık oynamayla arabayı resmen baştan yaptım görenin dibi düştüğü içiyle dışıyla pırıl pırıl bir araç haline geldi. Yalnız 1 sene içerisinde 10.000 TL spor görünüm / motor masrafı vs yaptım. Ortalama olarak 20.000 KM yol yaptım o araçla ve yakıt olarak da baya üzmüştü.

Aslen ben acayip BMW hastasıyımdır elimde 30.000 TL kadarlık bütçe vardı, O mu bu mu derken hiçte spor görünüşü olmayan bir araç olan Fiat Albea'yı aldım (23.000 TL). Bendeki 1.2 modeli ve standart bir araçtan tüm bekleyebileceklerinizi sunuyor. Parçası taksiciler sağolsun Tofaş'dan farklı değil, 10.000 KM'dir kullanıyorum 1 TL masraf yapmadım.

İşin en güzel yanı ve bu aracı tercih etmemin nedeni yakıtıydı. Baba, ben bundan daha az yakan bir araba görmedim duymadım (bilen varsa yazsın arkadaşlar ben de öğreneyim :D) 1.99 TL litresi olan LPG ile 40 LT depoyu 80 TL'ye doldurur 450 KM klima açık yol yaparım.

BMW'si olan arkadaşlarım var hafta sonu hariç neredeyse arabalarını hiç kullanmıyorlar. Ben toplu taşımadan çok daha ucuza o trafikte klimalı işe gidip geliyorum ve tüm hafta işe git gel masrafım 20 TL'yi geçmiyor (İstanbul E-5). Demem o ki istersen Albea olmasın alacağın araç ama şekil şemal ekstrem konfor yerine ikinci eli hızlı ve yakıt sarfiyatı minimum olan sorun çıkartma potansiyeli en düşük araçlara yönel. Hem cebinde ekstradan paran kalsın hem de kullanırken karlı kullan, millet arabasını garajdan çıkartmazken sen arabandan inme.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.
wmaraci
wmaraci

AliBurak AliBurak Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 744
  • Beğeniler 45 / 184
  • Ticaret 2, (%50)
jaguar x type 2.0D dizel tass gibi araba 35bintl

Scrite Scrite WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek SEM - İnbound Marketing
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 747
  • Beğeniler 27 / 214
  • Ticaret 8, (%100)
Temiz 2010 Ford Focus 120 HP / 25 kuruş yakıt tüketimi

altın değerinde araba araştır zaten alırsın.
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

cras94 cras94 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 2 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
FOCUS var bende.Focus al bak keyfine.Hiç dallanıp budaklanma dizel focus.
Rekomedya JimmyJoker

kişi bu mesajı beğendi.

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

AliBurak adlı üyeden alıntı

jaguar x type 2.0D dizel tass gibi araba 35bintl

Stop lambası teki 750 lira, farının teki 1500 lira, ön panjur 1500 lira, tampon üstündeki nikelajın teki 400 lira, baskı balata 800 lira :D :D

Focus ön tampon 150 lira, stop lambası 70 lira, far 200 lira, baskı balata 200 lira :)

Jaguar xtype güzel araç fakat 35k bütçeli birisine göre değil, arabayı almakla iş bitmiyor , böyle bir araç için kenarda 15k daha paranız olmalı ki sürprizlere karşı ayakta durabilin :) böylece araç 35k değil 50k değerinde oluyor.

Piyasa araçlarda ise kenara ayıracağınız 1-2k bu iş için yeterli. Hatta temiz bir araca çok bile.
JimmyJoker serdar01

kişi bu mesajı beğendi.

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Neden bir BMW olmasın? Aile aracı olabilir ama yakıt, vergi vs. uygun mudur sizin için bilemem.
JimmyJoker

kişi bu mesajı beğendi.

AliBurak AliBurak Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 744
  • Beğeniler 45 / 184
  • Ticaret 2, (%50)

LikeSend adlı üyeden alıntı

Stop lambası teki 750 lira, farının teki 1500 lira, ön panjur 1500 lira, tampon üstündeki nikelajın teki 400 lira, baskı balata 800 lira :D :D

Focus ön tampon 150 lira, stop lambası 70 lira, far 200 lira, baskı balata 200 lira :)

Jaguar xtype güzel araç fakat 35k bütçeli birisine göre değil, arabayı almakla iş bitmiyor , böyle bir araç için kenarda 15k daha paranız olmalı ki sürprizlere karşı ayakta durabilin :) böylece araç 35k değil 50k değerinde oluyor.

Piyasa araçlarda ise kenara ayıracağınız 1-2k bu iş için yeterli. Hatta temiz bir araca çok bile.

parça fiyatları sağlam evet ama lüks düşünen birisi için çok uygun bir araba bence :D

bir de yürüyen aksamındaki çoğu parça mondeo ile uyuştuğu için uygun fiyata kapatanların yorumlarını okumuştum. yani uğraştırır biraz ama güzel olan her şey yorucudur :d

mesela fren balatası 100 tl ye halledebiliyorsun.
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al