wmaraci reklam

Bitcoin Caizmidir?

39 Mesajlar 4.997 Okunma
wmaraci reklam

BirkanUlusoy BirkanUlusoy Nullius in verba Kimlik Onayı
  • Üyelik 25.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Lifelong Learner
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 203
  • Beğeniler 4 / 81
  • Ticaret 0, (%0)

JumperTech adlı üyeden alıntı

Konu sadece komedi, ya hangi devirde yaşıyorsunuz saçmalamayın. Faiz vb. haramdır onlar kesin ama bunun sanal olduğu sadece avantajdır, kağıt para için kaç ağaç kesiliyor.

Biraz "beyin".

Her sakalı olan fetva veriyor olmuş vallahi...

Bitcoin helaldir arkadaş, az beyin, beyin!

Berkay'cım burada seni biraz darlamak istiyorum. Faiz haramdır demişsin ya; enflasyon, develason, revalüasyon nedir bilir misin? Mesela revalüasyon, bir ülke para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasıdır. Mesela diyelim evinde yastığının altında 100 TL paran var ve 100 dolara karışılık geliyor. Sonra revalüasyon oldu ve artık senin 100 TL paran 120 dolara denk geliyor (tarihte TL'nin revalüsyona uğradığı görülmüş şey değil ama farz edelim ki oldu). Böyle bir durumda sen elindeki para ile para kazanmış olursun. Bir emek ve değer üretmeden para kazanmış oldun.

Faiz nedir bakalım; TDK; Faizleri üzerine eklenmemiş anaparaya belli bir dönem sonunda verilen faiz.

Sen belli bir dönem boyunca elinde TL(herhangi bir para birimi de olabilir) tuttuğun için bu bekleme işinden para kazanmış oldun.

Sence böyle bir dünyada faizden kaçınmak mümkün müdür? Faizin haram olmasının saçmalığını sırf dinin öyle emretmiş diye kabul etmek kendi aklına ve beynine hakaret değil midir?

wmaraci
reklam

Onurowich Onurowich WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Öğrenc
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 58
  • Beğeniler 21 / 20
  • Ticaret 0, (%0)

Orta çağda kalan bugdaki hacı hocalara inanmayın.

bak güzel kardeşim. Öncelikle tanımadığınız insanları bu şekilde nitelemen doğru değil. Bu adam boş bir insan değil. İlahiyatta Prof. olmuş, demek ki kalkıp fetva verebilir, icazeti vardır. Bunları belli kaynaklara dayanarak sempozyumlarda konuşup tartışılıp delillendirilerek islam alimlerince ortak alınmış bir fetva. Yani tek başına değil. Peki biz dini konuları (bitcoin meselesi gibi) nerden öğreneceğiz şimdi ? Bu konunun aksini iddia eden icazetli kim var ? Kusura bakmayın ama sizin orta çağda bugda kalmış dediğiniz hocalar belli bir ilim tahsis etmiş. Bunları öcü olarak görüp kaçmayın bir dinleyin. Yada sizde gidip gerekli eğitimi alın, gerekli araştırmaları yapın ve o zaman fetva verin. kısaca bitcoin caiz değildir.

Konu sadece komedi, ya hangi devirde yaşıyorsunuz saçmalamayın. Faiz vb. haramdır onlar kesin ama bunun sanal olduğu sadece avantajdır, kağıt para için kaç ağaç kesiliyor.

Biraz "beyin".

Her sakalı olan fetva veriyor olmuş vallahi...

Bitcoin helaldir arkadaş, az beyin, beyin!

Sen burda bakın helal dir diye fetvayı hemencecik vermişsin. Biz her sakallının fetvasını kabul etmiyoruz. İcazet soruyoruz. Var mıdır hocam sizin icazetiniz ?
Mahmut54

kişi bu mesajı beğendi.

JumperTech JumperTech Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 1705
  • Beğeniler 820 / 523
  • Ticaret 19, (%100)

BirkanUlusoy adlı üyeden alıntı

Berkay'cım burada seni biraz darlamak istiyorum. Faiz haramdır demişsin ya; enflasyon, develason, revalüasyon nedir bilir misin? Mesela revalüasyon, bir ülke para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasıdır. Mesela diyelim evinde yastığının altında 100 TL paran var ve 100 dolara karışılık geliyor. Sonra revalüasyon oldu ve artık senin 100 TL paran 120 dolara denk geliyor (tarihte TL'nin revalüsyona uğradığı görülmüş şey değil ama farz edelim ki oldu). Böyle bir durumda sen elindeki para ile para kazanmış olursun. Bir emek ve değer üretmeden para kazanmış oldun.

Faiz nedir bakalım; TDK; Faizleri üzerine eklenmemiş anaparaya belli bir dönem sonunda verilen faiz.

Sen belli bir dönem boyunca elinde TL(herhangi bir para birimi de olabilir) tuttuğun için bu bekleme işinden para kazanmış oldun.

Sence böyle bir dünyada faizden kaçınmak mümkün müdür? Faizin haram olmasının saçmalığını sırf dinin öyle emretmiş diye kabul etmek kendi aklına ve beynine hakaret değil midir?

.. :D

HuseyinALHAS HuseyinALHAS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Paramedik
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 649
  • Beğeniler 91 / 168
  • Ticaret 50, (%100)
yav he he

wmaraci
wmaraci

32095 32095 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
BirkanUlusoy yazıya faiz ve sanal ortama dair uzun uzun cevap atacaktım arkadaşın yazısını gördüm gerek kalmadı kısaca özetlemiş

LiDYASIZ LiDYASIZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
.....
Ogulcan

kişi bu mesajı beğendi.

brkrtp brkrtp Mobile App Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mobile App Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)

LiDYASIZ adlı üyeden alıntı

İslam hukuku eğitimi almış birisi olarak söylüyorum, burada yazan kişilere göre fetva verme hakkım varmış. Bitcoine haram yakıştırmasını sadece ALLAH (C.C) yapabilir. Çünkü haram kelimesinin anlamı Allah'ın yasakladığı şey demektir. Bir kulun Allah yerine geçip kendini Allah yerine koyması şirktir. Kul'un eğitim alıp edindiği bilgilerle bitcoine yaklaşmamak daha iyidir, yaratıcının verdiği akıl çerçevesinde düşününce ben şüpheli görüyorum diyebilir buna saygım sonsuzdur. Müslümanların bazı konularda ayrı düştüğü mezhepleri düşünün. Kendini çok iyi yetiştirmiş İmamı Azam, İmam Şafi, İmam Hanbeli gibi alimler ayet ve hadislerde açıkça yer almayan durumlar için kendi akıl, mantık çerçevelerinde yorum yapmıştır. İnsanlar görüşüne yakın bulduğu alimin peşinden gitmiş onun yorumlarına uymuştur. Mesela Şafi mezhebinde köpeğe temas ettiğinde abdestin bozulur, Hanefi mezhebinde böyle bir şey yoktur. Zaten mizacı gereği İmam Şafi çoğu konuda keskin düşünür. Kurulduğundan beri bir tane büyük alim bile yetiştirememiş, sabah akşam atatürke küfürler eden öğretmenlere sahip olan imam hatiplerden mezun olup, ilahiyat okuyup din adına racon kesen adamların ne dediği umurumda değildir. Tekkelerde, medreselerde, dergahlarda yetişmiş kişiler tecrübelerime göre daha bilgili ve daha çok dini yaşayan kişilerdir. Bu kişiler bile asrı saadet döneminde olmadığından hakkında hüküm bulunmayan sigara için, kesin olarak haram demiyor. Alkol, uyuşturucu gibi şeylerde görüş birliği varken sigara konusunda yok. Bitcoin konusu da böyle, ayet ve hadis olmadığı için yorum yapmak gerekir. Daha bitcoinin ne olduğunu bilmeyen birinin araştırma yapmadan yüzeysel bilgilerle fetva vermesi beni üzmüştür. Bitcoinde söylendiğinin aksine gizlilik yoktur, aksine açıklık vardır. Herkes yapılan işlemleri görebilir. Bir btc adresini yazarak o adresin yaptığı tüm işlemleri görebilirsiniz. Eğer ciddi bir dava konusu varsa Türkiyedeki Bitcoin sitelerine bu btc adresi sizin sitenize kayıtlı mı diye sorarsınız, tabiki size direkt kimlik bilgisi vermezler ama mahkeme aracılığıyla bilgi tespiti istenebilir ve bu siteler o adrese sahip kullanıcının kayıt olurken verdiği kimlik bilgisini paylaşır. Yabancı siteler için o yerin adli birimleriyle iletişime geçmek daha zordur ama orada da bu hakkınız vardır. Yine de kimlik bilgilerinize ihtiyaç olmadan illegal şekilde sahip olduğunuz bitcoinleri bozdurabilirsiniz, fakat bu yöntemler nakit para, altın gibi değerler için de yapılabilir. Buna kara para aklama denir. Bitcoine has bir şey değildir. Adı üstünde Kara Para... Şimdi kalkıp para ve altın haram işler için kullanılıyor, zina yapıyorsun para veriyorsun, alkol alıyorsun para veriyorsun, kumar oynuyorsun para ile yapıyorsun o yüzden para haramdır demek nasıl bir yorumlama hatası ise bitcoine haram işler yapılabilir o yüzden haram demek aynı derecede bir hatadır. Zira Hazreti Peygamberimiz ticaretle uğraşmıştır. Yani para ile uğraşmıştır. Haşa bu haram için kullanılan şey de haramdır, düz mantığına göre Sevgili Peygamberimizi neyle suçladığınızın farkında mısınız? Bitcoin, güvenlik sorunları bahane edilerek haram ilan edilmiş. Senin kurduğun websitesi de hacklenebilir, güvenlik sorunları her zaman vardır. O zaman site kurmak da mı haram? Ayrıca Bitcoin cüzdanlardan çalınabilir diye haram demek akıl tutulmasıdır. Bankalardan da paralarınız çalınabilir. Müslüman kimse dikkatli ve akıllı olmalıdır, aynı hatayı iki kez yapmamalıdır. Sen gerekli önlemleri almalısın. Mesela btc adresinin doğru olduğuna emin olmalısın nasıl ki iban numarası doğru mu diye kontrol ediyorsun onu da kontrol et, yaptığın hatayı bitcoine yükleme.. Bitcoinin sanal olmasının nedeni para transferlerinin hızlıca yapılmak istenmesi ve dünyanın her yerine gönderim yapılabilme olanağı. İnternetten altın hesabı, döviz hesabı açtığında da soyut, sanal bir şey alıyorsun. Yani fiziki olarak bir şey almıyorsun, bir değer alıyorsun. Sizin mantığınıza göre internet bankacılığı da haram. Çünkü Sanal! Bitcoini illegal işlerde kullananlar yüzünden popüler olması Bitcoini illegal yapmaz. Mesela bir bıçak katilin elinde kötüdür, doktorun elinde iyidir. Bıçak bıçaktır, bıçağa iyi kötü demek yanlış. Nasıl ne amaçla kullanıldığına göre iyi kötü denilebilir. Bitcoininde ne amaçla kullanıldığı önemli. İnternette de illegal işler yapıldığı gibi çok güzel işler yapılmaktadır. İllegal işler yapılabiliyor diye internet için haramdır fetvası verenlerin youtube da kanalları var, sohbet paylaşıyorlar..... Mobilden bu kadar yazabiliyorum. Pc ye geçince, "Bitcoin kesin olarak haram" diyenle isteyenle istediği kadar tartışırım. Bitcoini caiz görmüyorum diyenlere saygım sonsuz. Şüpheyle bakanları anlıyorum. Zaten kimse size zorla Bitcoin alın demiyor. Kafasına yatan alır yatmayan almaz. Mesela siz gidip camide namaz kılıyorsunuz, bazı cemaatler cami imamlarının alkol, zina, faiz geliri elde eden devletin harama bulaşan parasından maaş almasını kabul etmiyor ve cami yerine kendi evlerinde, dergâhlarında namaz kılıyor. Onlar kalkıp sizin camide imamla kıldığınız namaz kesinlikle haram demiyor, şüpheli yaklaşıyor aklına yatmıyor camide namaz kılmamayı tercih ediyor. Siz de bitcoini kullanmamayı tercih edin, haram diyerek Allah adına rajon kesmeyin.

Konuda bahsedilen şey sadece sanal da olması değildir.

Örneğin şuan kredi kartınızdan para çekilirse bunu geri alabilirsiniz. ( Konudaki ayıplı ürün maddesi) fakat bitcoin ile yaptığınız işlemi geri alamazsınız.

Hesabınız çalındığı zaman kimseye dava açamazsınız. Arkasında bir devlet yoktur. Tl niz çalınırsa Türkiye cumhuriyeti bu konuda arkanızdadır. Yani güvenilir bir ortam yoktur.

Bitcoin bir mal değildir. Olmayan birşeydir sanal para dediğimiz şey, ve haliyle madumdur. Diyeceksiniz ki internet bankacılıgıda o zaman haram. Banka hesabınızda yazan para bankadadır yani somut olarak vardır. Bana coin göster dediğimde somut birşey gösteremezsiniz. Somut hale getiriyor olmanız döviz ile, satın aldıgınız şeyi ürün yapmaz.

novaterro novaterro Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 13 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Caiz veya degil bu konu hakkinda yorum yapmam beni atese yaklastirir zira fetva veren kisi atese en yakin kisidir buyuruyor Hz Muhammed SAV
Bitcoin konusuna gelirsek nasilki herkes aselsan hissesi aliyor ve aselsan kuculmeye gidiyor hisse deger kazaniyor bitcoinde oyle ancak bitcoin doyum noktasinda durmuyo ve devam edecek su anca acoin bcoin herkes bu ise girdi onemli olan konu forex nasil sa buda o sekildedir ortada aslinda gercek bitcoin var altin ve gumus seklinde mesela ben 100 bin liralik altin bitcoin elime aldim cebime koydum o zaman caizmi olacak?

LiDYASIZ LiDYASIZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
.....

brkrtp brkrtp Mobile App Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Mobile App Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 964
  • Beğeniler 269 / 251
  • Ticaret 31, (%97)

LiDYASIZ adlı üyeden alıntı

Akbil de somut değil, ele avuca sığmaz. Ama kartımıza akbil yükleyip kullanabiliyoruz. Bitcoin de tıpkı akbil gibi bir ödeme aracı, ayrıca bir yatırım aracı. İslamdaki olmayan maldan anlaşılması gereken, var olmayan şeylerdir. Mesela günümüzde canlı bir ejderha yoktur. Satışı mümkün olmadığı için ticareti haramdır. Ya da yetkisi olunmayan şeyin satılması, mesela cennetten arsa satmak, gökyüzünden yıldız satmak...

Cennetten arsa satın almakla , bitcoin almanın arasında bir fark yok. İkiside ortada olmayan madum şeyler.
Gözünüzü boyayan para bunu görmenize nasıl engel oluyor?

Bana cennetteki arsayı somut olarak gösterin?
Bana bitcoini somut olarak gösterin?
Gösteremezsiniz. Bakın yoktur. Örneklerinizle yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

novaterro adlı üyeden alıntı

Caiz veya degil bu konu hakkinda yorum yapmam beni atese yaklastirir zira fetva veren kisi atese en yakin kisidir buyuruyor Hz Muhammed SAV
Bitcoin konusuna gelirsek nasilki herkes aselsan hissesi aliyor ve aselsan kuculmeye gidiyor hisse deger kazaniyor bitcoinde oyle ancak bitcoin doyum noktasinda durmuyo ve devam edecek su anca acoin bcoin herkes bu ise girdi onemli olan konu forex nasil sa buda o sekildedir ortada aslinda gercek bitcoin var altin ve gumus seklinde mesela ben 100 bin liralik altin bitcoin elime aldim cebime koydum o zaman caizmi olacak?

Cebinize koyarsanız bi madde hallolmuş oluyor. Konuda yazdıgı gibi birden çok sorunu var.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al