freelance iş ilanları

Kodlama Dil Öğrenme İsteğim Var Ama Korkumda Var

24 Mesajlar 4.041 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Bu güne kadar epeyce ve iyice planladım ayrıca her yeri kurcalamadan edemeyince bazı şeyleri bozacağım diye korkuyorum. Yavaş yavaş konuya geçeyim.

Neyse, ben kodlama dili öğrenmeye aşırı merak sardım, bu biraz ürkütebilir ama alışa gelecek durumlara benzememektedir. Elimden geleni yapacağım ama nesneye yönelik kodlama dili öğreneceğim, nesneye yönelik kodlama dilinde oyun yazmanın yanı sıra program yazabilme özelliği vardır. Bu nesneye yönelik kodlama dilini öğreneceğim, ama ben çekiniyorum.

Daha sonra, kodlama dilini öğrendik diyelim, Remake ve özgün oyunlarımı sevdirebilecek miyim, malum şeytanca davranmadıkça oyunlar tutmaz belki şansım varsa sevebilirler ise ben mutlu olurum gerçekten ve en azından acı çekmemiş olurum. Ama sadece işin para boyutu var ama en azından “Açık Kaynak Kod” felsefesini yapacağım. Fakat çıkaracağım oyunları kötüye kullanacaklar diye korkuyorum ve ister istemez vazgeçiyorum.

Ben eğer hata yapacaksam, iki mislisini ödemeye hazırım. Çok ciddiyim.
Orkunx

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Bu tarz korkuları yaşaman, şu an için çok yersiz. Oyun yapmak da öyle basit bir şey değil. Kısa sürede yapılacak bir şey de değil. Belki bir kaç yıl bununla uğraşman gerekecek. Tabii ki öğrenme hızına ve azmine bağlı.

Ben de zamanında kendi işletim sistemimi yazayım diyordum. Bir süre sonra bunun da mümkün olmadığını anladım. Ayrıca oyun dediğin şey öyle tek kişi ile yapılacak iş değil. Bu bir ekip işi. Senin şu anda yaşadığın korkular çok yersiz. Tek başına oyun yapabileceğini zannetmiyorum. Kendini yeterince geliştirdiğinde muhtemelen kendi oyununu yapmak yerine oyun yapımcısı bir firmada çalışırsın ki bu da öyle kolay bir şey değil.

Hevesini kırmak istemem. Şunu da unutma. Kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ama eğer yaşın küçükse, bu düşüncelerin muhtemelen 1-2 yıl sonra değişecek. Belki de oyun yapma isteğin bile kalmayacak. Bu ihtimali de göz önünde bulundur. İleride bu hedefinden vazgeçeceksen hiç başlamamak en iyisi. Boşa geçirilen yıllar geri gelmiyor.
Orkunx Kakarotto

kişi bu mesajı beğendi.

MstDrsn MstDrsn Yine Yeni Yeniden Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1872
  • Beğeniler 188 / 361
  • Ticaret 15, (%100)
Çok basit yapılı oyunları 1-2 haftaya çıkarırsın. :D

Orkunx Orkunx Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 208 / 148
  • Ticaret 6, (%100)
Oyun yapmak zor değildir.Profesyönel oyun yapmak zordur.Ben bu sitede böyle biri çıkarmı diye düşünüyordum hep.Bak bu siteden Game Maker programı ve Game Maker Language dili ile oyun yapabilirsin motoru bir incele derim.

http://www.gamemakertr.com/forum/

Ayrıca da oyun yapımı hakkında bir kaç makale de sitemde bulabilirsin.

http://www.acikteknoloji.com/

Al bak mesela sırf örnek olsun diye arkadaşlarıma yaptığım bir script.Objeden uzaklaştıkça yavaşlama scripti.

------------------------

Arkadaşlar şuan Ubuntudayım ve Wine ile uğraşıp Game Maker yüklemedim kodları ezberden yazıyorum.Sistem basit obj_pl'nin obj_merkez'den toplam farkını maximum hızdan çıkartıyorsunuz.

Gelelim koda

if(obj_pl.x>obj_merkez.x)
{
xfark=obj_pl.x - obj_merkez.x
}
else
{
xfark=obj_merkez.x - obj_pl.x
}
if(obj_pl.y>obj_merkez.y)
{
yfark=obj_pl.y - obj_merkez.y
}
else
{
yfark=obj_merkez.y - obj_pl.y
}
speed=room_width+room_height/2-xfark+yfark/2

Oda 128*128 ise ve obje 24,16 koordinatında ise hız 20 dir.1 e 1 koordinatında ise hız 1 dir.(OBJ_MERKEZ Objesinin Odanın merkezin de olduğu varsayılmıştır.Kendinize göre düzenleyebilirsiniz.)

------------------------

Ek Olarak:

NuCLeuS adlı üyeden alıntı

Bu tarz korkuları yaşaman, şu an için çok yersiz. Oyun yapmak da öyle basit bir şey değil. Kısa sürede yapılacak bir şey de değil. Belki bir kaç yıl bununla uğraşman gerekecek. Tabii ki öğrenme hızına ve azmine bağlı.

Ben de zamanında kendi işletim sistemimi yazayım diyordum. Bir süre sonra bunun da mümkün olmadığını anladım. Ayrıca oyun dediğin şey öyle tek kişi ile yapılacak iş değil. Bu bir ekip işi. Senin şu anda yaşadığın korkular çok yersiz. Tek başına oyun yapabileceğini zannetmiyorum. Kendini yeterince geliştirdiğinde muhtemelen kendi oyununu yapmak yerine oyun yapımcısı bir firmada çalışırsın ki bu da öyle kolay bir şey değil.

Hevesini kırmak istemem. Şunu da unutma. Kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ama eğer yaşın küçükse, bu düşüncelerin muhtemelen 1-2 yıl sonra değişecek. Belki de oyun yapma isteğin bile kalmayacak. Bu ihtimali de göz önünde bulundur. İleride bu hedefinden vazgeçeceksen hiç başlamamak en iyisi. Boşa geçirilen yıllar geri gelmiyor.

Hocam ilk yorumumu bir okursanız sevinirim oyun yapımı o kadar da abartılacak derecede zor değil.

wmaraci
wmaraci

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
@Orkun Ben zaten profesyonel oyun yapımından bahsediyorum. Öyle bir iki program bulup onunla yapılan oyunlara ben oyun demiyorum. Konuyu açan arkadaşın amacı boş işlerle uğraşmaksa senin dediğin şeyle kendini avutup, ben oyun yaptım diye ortalarda dolanabilir. Kendi bileceği iş.

• Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 208 / 148
  • Ticaret 6, (%100)

@Orkun Ben zaten profesyonel oyun yapımından bahsediyorum. Öyle bir iki program bulup onunla yapılan oyunlara ben oyun demiyorum. Konuyu açan arkadaşın amacı boş işlerle uğraşmaksa senin dediğin şeyle kendini avutup, ben oyun yaptım diye ortalarda dolanabilir. Kendi bileceği iş.

Game Maker Profesyönel bir oyun yapım motorudur.Amatörlerde kullanabilir ancak Profesyönellerde işi ticari amaçlardada kullanabilir.Unity 3D vb programlar örnek gösterilebilir.En basitinden Unreal Engine ile yapılmış bir oyun "Tom Clancy's Splinter Cell".Her bir oyun motoru farklı kalitede sonuçlar verir.Ancak hepsindede aynı kaliteyi yakalamak hemen hemen mümkündür.Game Maker'ı ticari amaçla kullanabilmek için zaten DLL kullanımı için C dili ve Programın genel kodları için GML bilinmesi zorunludur arkadaşım.Game Maker da Açık Kaynak örnekleri editleyerep oyun olarak çıkartırsa evet buna oyun denmez kendini avutmak denir.
3525

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)

Çok azimliyim hocam, yaşım 17 bu arada.

MstDrsn adlı üyeden alıntı

Çok basit yapılı oyunları 1-2 haftaya çıkarırsın. :D

Boşum nasıl olsa basitten zora gideceğim. Ayrıca ekip işi kaç kişi olacak en az hocam?

Orkun adlı üyeden alıntı

Oyun yapmak zor değildir.Profesyönel oyun yapmak zordur.Ben bu sitede böyle biri çıkarmı diye düşünüyordum hep.Bak bu siteden Game Maker programı ve Game Maker Language dili ile oyun yapabilirsin motoru bir incele derim.

http://www.gamemakertr.com/forum/

Ayrıca da oyun yapımı hakkında bir kaç makale de sitemde bulabilirsin.

http://www.acikteknoloji.com/

Al bak mesela sırf örnek olsun diye arkadaşlarıma yaptığım bir script.Objeden uzaklaştıkça yavaşlama scripti.

------------------------

Arkadaşlar şuan Ubuntudayım ve Wine ile uğraşıp Game Maker yüklemedim kodları ezberden yazıyorum.Sistem basit obj_pl'nin obj_merkez'den toplam farkını maximum hızdan çıkartıyorsunuz.

Gelelim koda

if(obj_pl.x>obj_merkez.x)
{
xfark=obj_pl.x - obj_merkez.x
}
else
{
xfark=obj_merkez.x - obj_pl.x
}
if(obj_pl.y>obj_merkez.y)
{
yfark=obj_pl.y - obj_merkez.y
}
else
{
yfark=obj_merkez.y - obj_pl.y
}
speed=room_width+room_height/2-xfark+yfark/2

Oda 128*128 ise ve obje 24,16 koordinatında ise hız 20 dir.1 e 1 koordinatında ise hız 1 dir.(OBJ_MERKEZ Objesinin Odanın merkezin de olduğu varsayılmıştır.Kendinize göre düzenleyebilirsiniz.)

------------------------

Ek Olarak:

Hocam ilk yorumumu bir okursanız sevinirim oyun yapımı o kadar da abartılacak derecede zor değil.

Sağ olun hocam.

Ben çok azim istiyorum.

cavoz cavoz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 /
  • Meslek
  • Mesajlar 34
  • Beğeniler 0 / 11
  • Ticaret 6, (%100)

bu programı biliyorum. bununla yapılmış ya da benzeri oyunlara boş işlerle uğraşmak demenize katılmıyorum. armorgames.com gibi bir örnek var önümüzde. profesyonel flash oyunlarla dolu bir site. her oyunun sayfasında yapımcısı ve diğer oyunlar bulunuyor. flash oyun kaliteli bir sektördür. benim oyun yapma ile herhangi bir ilişkim yok yanlış anlaşılmasın. yalnızca oyun oyundur. assassins creed serisinin hastası olduğu gibi bir tower defence oyununun da hastası vardır ve ikisi de oyundur diyorum sadece.

• Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)

cavoz adlı üyeden alıntı

bu programı biliyorum. bununla yapılmış ya da benzeri oyunlara boş işlerle uğraşmak demenize katılmıyorum. armorgames.com gibi bir örnek var önümüzde. profesyonel flash oyunlarla dolu bir site. her oyunun sayfasında yapımcısı ve diğer oyunlar bulunuyor. flash oyun kaliteli bir sektördür. benim oyun yapma ile herhangi bir ilişkim yok yanlış anlaşılmasın. yalnızca oyun oyundur. assassins creed serisinin hastası olduğu gibi bir tower defence oyununun da hastası vardır ve ikisi de oyundur diyorum sadece.

Tabi sizde kendinize göre haklısınız.

Evimdeki bilgisayarda Unity 3D var yanına bir de sizin önerinize 2D oyun editörü önerirseniz, basit bir oyunla başlar zorlara kadar giderim ne dersin?

• Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 208 / 148
  • Ticaret 6, (%100)
Hocam biraz beklerseniz bir makale yazıyorum tüm sorularınıza cevap olarak.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al