wmaraci reklam

Küçükbaş Hayvancılık ile ugrasan varmi

12 Mesajlar 1.547 Okunma
wmaraci reklam

Hazall Hazall WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Magazaci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 3 / 2
  • Ticaret 1, (%0)
Merhaba arkadaslar Kucukbas hayvancilik ile ugrasan arkadaslar varmi arastirma yapiyorum besicilik isine girmek istiyorum biraz bilgi almak istiyorum ne tur koyun keci alinir ne taraftan alinir kac adet dogurur nekadar masrafi gider hayvas sigortalari kosgeb destegi vs bilgisi olan aydinlatirsa cok makbule gecer

wmaraci
reklam

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
geçen sene deneme amaçlı yaptım.

20 adet merinos ve sakız cinslerinden aldım. 250-300 arası fiyatlar vardı 3-6 aylık kuzularda. şimdi artmıştır.

kuzu iken ortalama haftada 5 balya yonca yiyorlardı. yoncanın balyası 15-18 arası değişiyordu. stok yapmadım yoncaları azaldıkça pazardan aldım hep.

hesapladım ve hazır yonca yedirerek kar edemeyeceğimi farkettim ve yayılıma çıkardım. yayılım bedavaya geliyor.sadece yağışlı günlerde yonca yedirdim. 5 ay sonra falan tanesini 450 den sattım. kurbana da satabilirdim beklesem ama besiye çekmek gerekiyordu hem de karlı olmadığını farkettim bu işten çıktım.

nasıl kar edilir?

yaylanız yayılım yapabileceğiniz bol araziniz olmalı.
çok sayıda almalısınız ya da romanov gibi pahalı cinsler yetiştirmelisiniz damızlık.
sayı arttıkça çoban masrafı falan da çıkıyor. burada başa bela olan kısım çoban. kuzuya bakmak insana bakmaktan daha kolay. adamın derdi tasası bitmez.

bir püf nokta da şu. yoncanın içerisinde kuzunun ihtiyacı olan bütün besinler var. ekstra yemlere falan gerek yok. tabi ağır besi yapmayacaksanız. konunun çok ayrıntısı var.

sigorta ve kosgeble uğraşmadım. sigortacılara güvenmiyorum zaten.

kaç yavrular? romanov 4 yavrular. diğerleri de 1-3 arası. burda önemlli olan doğan kuzuları yaşatabilmek. 2 tanesini de yaşatırsanız karlı. 1 yaşatırsanız yavaş yavaş zarar edersiniz. bunun için çok sayıda işten anlayan eleman lazım.

geçen de tavuklardan bahsetmiştim bir başkasına. wmaracıda çok ilginç bir yermiş. haftaya büyükbaş maceralarımı da soran olursa anlatayım. boğa güreşi bile yaptım :)
contentwriter Rekomedya mustafa9859

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Magazaci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 3 / 2
  • Ticaret 1, (%0)
Tavuk konusundada konu acmistim acikcasi konu linkini atarsaniz onada bakmak isterim:)

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 5990
  • Beğeniler 3896 / 3910
  • Ticaret 6, (%100)
Konuyu webmaster genel bölümüne açmışsınız. Küçükbaş hayvancılığın webmasterlık ile ilgisi nedir, açıklayabilir misiniz?

Not: Konuyu doğru kategoriye taşıdım.
Rekomedya mustafa9859 Hazall

kişi bu mesajı beğendi.

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

wmaraci
wmaraci

bilsez bilsez WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 62 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad V** K**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 66 / 129
  • Ticaret 0, (%0)
Hayvancılık yapmadım ama çobanlık yaptım.
Bundan elli yıl önce olsaydı bu işe giriş derdim, alan boldu, devletin engelleriyle karşılaşmıyordun, tavuk şirketleri kazansın diye hayvancılık son plana atılmamıştı, hayvana ne yedirecem derdi yoktu...
Bence zarar riski daha çok olan bir yokuşa girmemeni öneririm..
Hazall

kişi bu mesajı beğendi.

mustafa9859 mustafa9859 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ziraat Mühendisi
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 137 / 142
  • Ticaret 11, (%100)
KOSGEB'den ziyade kırsal kalkınma destekleme programı var oradan sağlam bir proje ile destek alabilirsiniz fakat daha önce bu işi yapıyor olmanız veya deneyiminiz olması gerekiyor kısaca size verilecek kredi için tatmin edici proje konu sunmanız gerekiyor...
http://www.tkdk.gov.tr/
Bu linkten bakabilrsiniz

glockmae glockmae Hoop biraderim! Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Avare
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** Ç**
  • Mesajlar 401
  • Beğeniler 0 / 207
  • Ticaret 8, (%100)
Babamla bir arkadaşı 200 tane koyun aldılar ve 1 senede zarar ettiler. Eğer küçükbaş hayvancılık yapacaksan hayvanın başında kendin duracaksın demektir çünkü çok fazla hasta oluyorlar yetiştirildiği bölgeye göre değişiyor tabi.
Hazall

kişi bu mesajı beğendi.

tufan659 tufan659 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek hemşir,webmaster
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 284
  • Beğeniler 21 / 78
  • Ticaret 39, (%100)
hocam hayvancılık için kredi gerekebilir,şu sitede kredi hakkında biraz bilgi vardı http://www.kredicekerken.com/2016/11/tarimsal-kredi-veren-bankalar-listesi.html
Tamamlandı

• Üyelik 02.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Magazaci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 3 / 2
  • Ticaret 1, (%0)

glockmae adlı üyeden alıntı

Babamla bir arkadaşı 200 tane koyun aldılar ve 1 senede zarar ettiler. Eğer küçükbaş hayvancılık yapacaksan hayvanın başında kendin duracaksın demektir çünkü çok fazla hasta oluyorlar yetiştirildiği bölgeye göre değişiyor tabi.

Ciftlik kuracagim yerde bende oturacagim ailem le o konuda sikinti olmaz

glockmae glockmae Hoop biraderim! Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Avare
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** Ç**
  • Mesajlar 401
  • Beğeniler 0 / 207
  • Ticaret 8, (%100)
noop, arkadaşında dediği gibi doğan kuzuyu yaşatması zor. romanovların koçları 5-6 bin değişiyordu sanırım fiyatları biraz pahalı o koçların fiyatları :) ama 4 yavrulaması için gerçekten iyi bakılması gerekiyor buda masrafı arttırıyor dikkatli olun derim :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al